Ухвала від 16.12.2019 по справі 1.380.2019.003114

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.003114

УХВАЛА

про закриття підготовчого провадження

та призначення справи до судового розгляду

16 грудня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. провів підготовку до судового розгляду адміністративної справи за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 25.06.2019 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - ГУ Держпраці у Львівській області, відповідач). Позивач повідомив, що є підприємцем, просить суд скасувати постанову про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_1 . №ЛВ 3246/462/АВ/ФС від 18.12.2018.

29.11.2019 представник позивача подав уточнення до адміністративного позову (а.с. 105-107), в якому зазначив, що при поданні позову було зазначено лише прізвище на ініціали позивача без визначення його статусу як підприємця, тому просить вважати позивачем у справі № 1.380.2019.003114 фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач).

На стадії підготовчого провадження суддя провів засідання, заслухав пояснення представників сторін та отримав від учасників справи заяви по суті спору і з'ясував таке:

начальник ГУ Держпраці у Львівській області на підставі пп. 6 пункту 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затв. постановою Кабінету Міністрів України №295 від 26.04.2017 та листа ГУ ДФС у Львівській області від 19.11.2018 №11637/9/13-01-13-10-07 прийняв наказ №2805-П від 23.11.2018 про проведення інспекційного відвідування на предмет додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці, праці неповнолітніх, гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків у ФОП ОСОБА_1 (а.с. 48).

В період з 23.11.2018 по 26.11.2018 на виконання цього наказу та на підставі направлення від 23.11.2018 за №2609 (а.с. 49) посадові особи ГУ Держпраці у Львівській області провели інспекційне відвідування ФОП ОСОБА_1 щодо додержання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин, тривалості робочого часу, часу відпочинку, оплати праці, праці неповнолітніх, гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків. За результатами цього інспекційного відвідування складено акт інспекційного відвідування фізичної особи, яка використовує найману працю №ЛВ3246/462/АВ від 26.11.2018 (а.с. 50-54). В розділі ІІ цього акта здійснено опис виявлених порушень законодавства про працю (а.с. 52-53), в контексті спірних правовідносин описано таке порушення:

«[…] з метою проведення інспекційного відвідування, предметом здійснення заходу якого, є зокрема, дотримання вимог законодавства про працю в частині оформлення трудових відносин з найманим працівником, 23.11.2018 здійснено вихід за місцем фактичної адреси місця здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 , а саме: АДРЕСА_1 б (кафе-бар). В ході проведення інспекційного відвідування за цією адресою, виявлено особу, яка виконувала трудову функцію - прибирання столів та доставка посуду на кухню, сервірування столу, робота за барною стійкою, що зафіксовано засобами фотофіксації, матеріали долучено до акта інспекційного відвідування. Зазначеній особі запропоновано надати письмові пояснення щодо її перебування у цьому барі та виконання нею трудової функції. З наданих пояснень встановлено, що ця особа - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працює перший день у ФОП ОСОБА_1 у кафе-барі, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; наразі жодних договорів з роботодавцем не підписувала станом на 11.15 год. 23.11.2018. Працює офіціантом у зазначеному закладі громадського харчування по усній домовленості, з оплатою праці 300 грн. в день.

В ході проведення заходу державного контролю 23.11.2018-26.11.2018 керівником не надано жодних підтверджуючих документів щодо оформлення трудових відносин з ОСОБА_4 , не надано жодних договорів цивільно-правового характеру, укладених підприємцем з виконавцем робіт(послуг) в особі ОСОБА_4 ». Акт інспекційного відвідування вручено ФОП ОСОБА_1 , про що останній розписав (а.с. 53-54).

06.12.2018 року перший заступник начальника ГУ Держпраці у Львівській області прийняв рішення про розгляд справи про накладення штрафу №ЛВ/3246/462/АВ/ТД, яким розгляд справи призначено на 18.12.2018 (а.с. 57).

Про розгляд справи про накладення штрафу ФОП ОСОБА_1 надіслано повідомлення листом від 07.12.2018 року №740/2/11-39 «Про виклик на розгляд справи» (а.с. 58,59).

Представник відповідача вказує, що ФОП ОСОБА_1 не забезпечив участь свого представника в розгляді справи та не подавав клопотань про його відкладення, тому справу розглянуто на підставі наявних матеріалів без участі позивача.

За результатом розгляду справи та на підставі висновків акта інспекційного відвідування відповідач 18.12.2019 прийняв постанову №ЛВ3246/462/АВ/ФС (а.с. 64-65) про накладення на ФОП ОСОБА_1 штрафу у розмірі 111690 грн. за порушення вимог частин першої та третьої статті 24 Кодексу законів про працю України, постанови Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 №413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу». В постанові, зокрема, зазначено, що в ході проведення інспекційного відвідування за адресою здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 б, виявлено особу, яка виконувала роботу з прибирання столів та доставкою посуду на кухню, сервірування столу, робота за барною стійкою. З наданих пояснень цієї особи встановлено, що така працює офіціанткою у цьому закладі громадського харчування по усній домовленості, з оплатою праці 300 грн. в день. В постанові зазначено, що станом на день проведення інспекційного відвідування суб'єкт господарювання не надав жодних підтверджуючих документів щодо оформлення трудових відносин між ним та ОСОБА_4 , не надав (а.с. 64звор).

Цю постанову відповідач поштовим відправленням 20.12.2018 скерував ФОП ОСОБА_1 , яка повернулась на адресу відправника з відміткою органу поштового зв'язку «за закінченням встановленого строку зберігання» (а.с. 66).

Позивач не погоджується з постановою про накладення штрафу, вважає прийняту постанову необґрунтованою, просить таку скасувати як протиправну. Вказує, що при проведенні інспекційного відвідування та при прийнятті оскаржуваної постанови відповідач грубо порушив норми Порядків №295 та 509, з огляду на те, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 у справі №826/8917/17 визнано нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також те, що позивача у належний спосіб не було повідомлено про розгляд його справи про накладення штрафу.

Відповідач позов не визнає. Представник відповідача подав відзив на позовну заяву та відзив на уточнення до адміністративного позову (а.с. 41-46,116-117), просить суд відмовити в задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 в повному обсязі. Зазначає, що фактичною підставою накладення штрафу є допуск підприємцем до роботи працівника без укладення трудового договору, оформленого наказом та повідомлення органу ДФС про прийняття працівника на роботу. У відзиві відповідач, з посиланням на приписи пункт 8 Порядку №295 та Конвенції МОП №81 1947 року, вказав право інспекторів праці не повідомляти об'єкт відвідування про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених працівників, коли таке повідомлення може завдати шкоду інспекційному відвідуванню. Відповідач зазначив, що виклик позивачу на розгляд його справи скеровано на юридичну адресу місцезнаходження позивача, зазначену в ЄДР завчасно (за сім днів до розгляду справи) рекомендованим поштовим повідомленням у встановлений Порядком №295 строк, тому право позивача на участь в розгляді справи не було порушено. Щодо посилання позивача на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду №826/8917/17 від 14.05.2019 представник відповідача зазначає, що така набрала законної сили 14.05.2019, а тому захід контролю проведений на підставі чинного Порядку №295.

Сторони примирення не досягли.

Суд вважає, що підготовка справи до розгляду закінчена, а тому її слід призначити до розгляду в судовому засіданні.

Керуючись ст.ст. 65, 173, 180, 183, 205, 248, 256, 295 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Підготовче провадження у справі закрити та призначити її до судового розгляду по суті, який відбудеться 20 січня 2020 року о 11:00 год. в приміщенні Львівського окружного адміністративного суду (м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2, перший поверх, зал засідань №8).

Судовий розгляд справи буде здійснювати суд у складі судді Москаля Ростислава Миколайовича одноособово.

Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Москаль Р.М.