Рішення від 13.12.2019 по справі 1.380.2019.005869

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 1.380.2019.005869

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 врахувати для обчислення пенсії за віком довідки видані ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) з 2001 року по 2017 рік та довідку видану ООО «ИнтерПромСтрой» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) за 2018 рік;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з 31.10.2018 з урахуванням довідок виданих ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) з 2001 року по 2017 рік та довідки виданої ООО «ИнтерПромСтрой» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) за 2018 рік, а також здійснити виплату перерахованої пенсії з 31 жовтня 2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 31.10.2018 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Під час звернення до Дрогобицького відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до заяви про призначення пенсії за віком, разом з іншими документами, було долучено довідки (на 18 аркушах), які видані ООО "Строительно-монтажная фирма "Славутич" (Російська Федерація) про заробітну плату з 2001 року по 2017 рік та ООО "ИнтерПромСтрой" (Російська Федерація) про заробітну плату за 2018 рік. Однак, пенсію за віком призначено з урахуванням стажу роботи на території Російської Федерації з 30.04.2001 по 29.06.2018, однак без урахування довідок про заробітну плату за період з 2001 року по 2018 рік, виданих ООО "Строительномонтажная фирма "Славутич" (Російська Федерація) та ООО "ИнтерПромСтрой" (Російська Федерація). Відмова відповідача мотивована тим, що оскільки за період з 2001 року по 2018 рік відсутні дані персоніфікованого обліку з Російської Федерації, а також дані довідок не підтверджуються первинними документами, управлінням пенсійного фонду скеровано запити від 21.01.2019 № 212/03.03-10, від 18.03.2019 № 705/03.03-35 та від 21.05.2019 № 64/03.03-36 щодо перевірки наданих довідок або надання копій первинних документів, завірених в установленому порядку.

Ухвалою від 13.11.2019 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Відповідач подав відзив на позовну заяву від 11.12.2019 (вх. 47277), у якому зазначає, що оскільки в системі персоніфікованого обліку не міститься відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , тому підстав для здійснення перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи з 2001 по 2017 рр. не має. Просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 31.10.2018 року отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_1 06.08.2019 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідок виданих ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) з 2001 року по 2017 рік та довідки виданої ООО «ИнтерПромСтрой» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) за 2018 рік.

Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області листом від 09.09.2019 № 221/4120/Д-5/11.03-06 повідомило, що оскільки за період з 2001 року по 2018 рік відсутні дані персоніфікованого обліку з Російської Федерації, а також дані довідок не підтверджуються первинними документами, управлінням пенсійного фонду скеровано запити від 21.01.2019 № 212/03.03-10, від 18.03.2019 № 705/03.03-35 та від 21.05.2019 № 64/03.03-36 щодо перевірки наданих довідок або надання копій первинних документів, завірених в установленому порядку. При надходжені вказаних документів ОСОБА_1 буде додатково повідомлено щодо перерахунку пенсії.

Вважаючи дії щодо відмови протиправними, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»-максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Згідно з частинами 1, 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з пп. 3 п. 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 1).

Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до записів у трудовій книжці ОСОБА_1 працював з 2001 року в ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» та з 2018 року в ООО «ИнтерПромСтрой».

Як встановлено, позивач надав відповідачу довідки про заробітну плату за період з 2001 року по 2018 рік з Російської Федерації.

Крім цього, період роботи в Російській Федерації з 2001 року по 2018 рік, вказаний в трудовій книжці, врахований до страхового стажу. Дані обставини підтверджуються листом від 09.09.2019 № 221/4120/Д-5/11.03-06.

Однак, Пенсійним органом, не враховано заробітну плату вказану в довідках про заробітну плату позивача за період з 2001 року по 2018 рік на вказаних підприємствах.

Спірні правовідносини слід розглядати відповідно до положень Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн від 14.01.1993 (далі - Угода).

Згідно із статтею 6 Угоди працівники Сторони виїзду, які працюють на території Сторони працевлаштування, користуються правами та виконують обов'язки, що встановлені трудовим законодавством Сторони працевлаштування (включаючи питання трудових відносин, колективних договорів, оплати праці, режиму робочого часу та часу відпочинку, охорони та умов праці та інші). Трудовий стаж, включаючи стаж, який обчислюється у пільговому порядку, і стаж роботи за спеціальністю, набутий у зв'язку з трудовою діяльністю на територіях обох Сторін, взаємно визначається Сторонами. Обчислення стажу здійснюється згідно з законодавством Сторони, на території якої відбувалась трудова діяльність.

Відповідно до статті 7 Угоди питання пенсійного забезпечення регулюються Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року (далі - Угода про гарантії) та двосторонніми угодами в цій галузі.

Статтею 1 Угоди про гарантії передбачено, що пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.

Статтею 6 даної Угоди визначено, що обчислення пенсії проводиться з заробітку за період роботи, який зараховується в трудовий стаж.

Водночас стаття 5 цієї ж Угоди констатує, що вона поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.

Дослідження змісту зазначених обставин справи, правових норм Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», дає суду підстави зробити висновок про те, що для призначення пенсії за віком за період, починаючи з 1 липня 2000 року, обов'язковою умовою є наявність страхового стажу протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, при цьому відсутня обов'язковість умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.

За період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Як свідчить зміст довідок про отриману заробітну плату за період з 2001 р. по 2018 р. в Російській Федерації, вони містять всю необхідну інформацію про заробітну плату позивача, мають відбиток печаток товариств, підписані головним бухгалтером, чинні та не визнані недійсними.

Таким чином, вказані довідки містять аналогічні реквізити, що затверджені Додатком 1 до Порядку № 22-1 - форма довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, окрім підстави для її видачі.

Стаття 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає право відповідача вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, виданих ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію, але разом з тим не покладає жодних обов'язків на осіб, які претендують на отримання пенсії, подання копій таких документів разом із заявою про призначення пенсії, а також в процесі розгляду заяви пенсійним органом та прийняття ним відповідного рішення за результатами розгляду заяви.

Такий обов'язок покладений законодавцем тільки на страхувальників і тільки за вимогою пенсійного органу, який приймає рішення про призначення чи про відмову у призначенні пенсії за віком особі яка звернулася із відповідною заявою.

Із матеріалів справи судом встановлено, що відповідач при розгляді заяви позивача про призначення йому пенсії за віком із врахуванням довідок про заробітну плату ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» та ООО «ИнтерПромСтрой» за період з 2001 р. та з 2018 р., для з'ясування певних обставин направив відповідні запити до компетентних органів країни, де працював позивач і підприємство якої надало вказані довідки.

Суд зазначає, що відсутність такої відповіді, яку відповідач вважав би достатньою для врахування довідок про заробітну плату ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» та ООО «ИнтерПромСтрой» за період з 2001 р. та з 2018 р. при призначенні позивачу пенсії за віком, не може слугувати правовою підставою для обрахування пенсії позивачу без даних, наведених у таких довідках.

Такі дії відповідача суд розцінює як протиправні, оскільки вони обмежують право позивача на отримання пенсійних виплат із врахуванням отримуваного ним заробітку за досить тривалий період.

Суд при вирішенні спору звертає увагу також на те, що із змісту Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 за № 13-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за 1566/11846, також не вбачається обов'язок саме особи яка звертається із відповідною заявою про призначення їй пенсії за віком подавати разом із заявою копій розрахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою та організацією де працювала особа, що звертається за пенсією.

Таким чином суд дійшов висновку, що при прийняті рішення про призначення позивачу пенсії за віком відповідач протиправно не врахував при розрахунку її розміру довідки видані ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) з 2001 року по 2017 рік та довідку видану ООО «ИнтерПромСтрой» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) за 2018 рік.

На підставі наведеного необхідно задовольнити позовні вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком з 31.10.2018 з урахуванням довідок виданих ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) з 2001 року по 2017 рік та довідки виданої ООО «ИнтерПромСтрой» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) за 2018 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 врахувати для обчислення пенсії за віком довідки видані ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) з 2001 року по 2017 рік та довідку видану ООО «ИнтерПромСтрой» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) за 2018 рік.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком з 31.10.2018 з урахуванням довідок виданих ООО «Строительно-монтажная фирма «Славутич» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) з 2001 року по 2017 рік та довідки виданої ООО «ИнтерПромСтрой» (Російська Федерація) про заробітну плату (дохід) за 2018 рік, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 768,40 грн судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кедик М.В.