ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"09" грудня 2019 р. справа № 300/1942/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Матуляка Я.П.,
при секретарі Мула Х.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Майкович Л.М.
представника відповідача - Шкандрія В.Б.
третьої особи - ОСОБА_4
представника третьої особи - Крети Ю.Р
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1
до відповідача: Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4
про скасування заборгованості та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради про скасування заборгованості та зобов'язання до вчинення дій
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків.
04.10.2019 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуті.
У зв'язку із усуненням недоліків ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 07.10.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку, визначеному статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) та призначено судовий розгляд справи на 31.10.2019 о 10:00 год. (а.с.1-2).
Відповідач скористався свої правом на подання відзиву на позов, який надійшов на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 23.10.2019 (а.с.28-33). У відзиві вказав на те, що жодних прав позивача не порушував та просив в задоволенні позову відмовити.
29.10.2019 року на адресу суду від ОСОБА_1 надійшло клопотання про заміну неналежної сторони (а.с.49А).
31.10.2019 року від представника позивача надійшло на адресу суду клопотання про перенесення судового засідання (а.с.52).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 проведено заміну первинного позивача - ОСОБА_4 на належного позивача - ОСОБА_1 (а.с.61-63).
19.11.2019 року ОСОБА_4 подано заяву про залучення останнього до участі у справі в якості третьої особи (а.с.70).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.11.2019 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 (а.с.74, 75).
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позовній заяві. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача щодо задоволення позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позов. Просив суд відмовити в задоволенні позову.
Третя особа та його представник в судовому засіданні просили позов задовольнити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, третьої особи та його представника, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Умови та порядок надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг регулюються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848.
Згідно абзацу 2 п.1 Положення субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Департаментом соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ОСОБА_1 призначено субсидію на період 01.05.2015 по 30.04.2016 та по автоматичному розрахунку з 01.05.2016 по 30.04.2017 та з 01.05.2017 по 30.04.2018, в т.ч. на послугу теплопостачання.
Субсидія ОСОБА_1 за період з 01.05.2015 року по 30.09.2017 року на оплату послуги центрального опалення та абонентського обслуговування надавалась на ТОВ "Станіславська теплоенергетична компанія".
Рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради "Про підключення будинків до мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" від 14.09.2017 року № 738 вирішено підключити будинки по вул. Г. Хоткевича до мереж ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" з 01.10.2017 року, в тому числі й будинок 46, корпус 5 (а.с.34).
Враховуючи вказане рішення Департаментом соціальної політики ОСОБА_1 призначено по автоматичному розрахунку субсидію з 01.10.2017 року на оплату послуги теплопостачання від ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" на період з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року.
Пунктом 4 Положення встановлено, що субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов'язкового відсотка платежу.
Для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення подаються відомості про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за затвердженими формами, в яких зазначається вартість послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, - житлово- експлуатаційними організаціями, житлово-будівельними (житловими) кооперативами, об'єднаннями співвласників багатоквартирного будинку та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги, органами самоорганізації населення (п.13 Положення).
Згідно розрахунків субсидії за вказаний період (а.с.36-41), соціальний норматив для централізованого опалення без врахування будинкового приладу обліку теплової енергії становив:
з 01.10.2017 року по 31.10.2017року - 1215,02грн., обов'язкова плата за послугу теплопостачання - 548,08грн.;
з 01.11.2017 року по 30.11.2017 року - 1737,70грн., обов'язкова плата за послугу теплопостачання - 618,95грн.;
з 01.12.2017 року по 31.03.2018 року - 1729,31грн., обов'язкова плата за послугу теплопостачання - 618,95грн.;
з 01.04.2018 року по 30.04.2018 року - 600,56грн, обов'язкова плата за послугу теплопостачання - 386,16грн.
Відповідно до пункту 14 Положення громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів. У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація.
Перерахунок субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі:
зміни цін і тарифів на послуги, для оплати яких призначено субсидію;
встановлення Кабінетом Міністрів України нового розміру частки витрат громадян на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом (у разі користування послугою з централізованого опалення);
отримання за запитом уточненої інформації про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, доходи осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення (крім субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива);
проведення перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі (за інформацією управителя багатоквартирного будинку, житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги);
зміни соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами;
нарахування плати за послугу з централізованого опалення у разі відсутності засобів обліку теплової енергії з урахуванням фактичної температури зовнішнього повітря відповідно до пунктів 40-48 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630;
нарахування плати за послугу з централізованого опалення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 865 "Про особливості нарахування плати за надану послугу з централізованого опалення населенню у разі відсутності у квартирі (будинку садибного типу) та на вводах у багатоквартирний будинок засобів обліку теплової енергії в опалювальний сезон 2016/17 року";
зміни підприємства - виробника/виконавця житлово-комунальної послуги на окремій території (на підставі списків підприємства-виробника/виконавця житлово-комунальної послуги).
Як встановлено судом та не заперечується сторонами по справі, ОСОБА_1 не подала до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради заяву про зміну надавача послуг на центральне опалення та номер особового рахунку на послугу теплопостачання.
В той же час, у зв'язку з тим, що відповідачем призначалася субсидія позивачу виходячи з середньорічної вартості тепла, по закінченню опалювального сезону проведено звірку з ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" та встановлено, що будинок за адресою вул. Г. Хоткевича, 46, корпус 5, обладнаний приладом обліку тепла. Відтак, розрахунок розміру субсидії позивачу повинен проводитись в меншому розмірі ніж це було зроблено під час призначення субсидії. Як наслідок, на абонентський рахунок ОСОБА_1 поступило більше коштів ніж це передбачено Законом (а.с.35).
В судовому засіданні третя особа, не заперечив щодо того, що субсидія дійсно виплачена в більшому розмірі.
У зв'язку з чим Департаментом соціальної політики проведено у травні та червні 2018 перерахунок субсидії по теплопостачанню за період з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року з врахуванням соціального нормативу використання теплової енергії для централізованого опалення абонентами, житлові будинки яких обладнані будинковими приладами обліку, про що неодноразово відповідач повідомляв позивача та третю особу на звернення (а.с.10-16, 42-47).
Згідно п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.
Як наслідок, надміру виплачену субсидію за період з 01.10.2017 року по 30.04.2018 року в сумі 2566,41грн. повернуто до державного бюджету, в результаті чого у позивача виникла заборгованість за послуги теплопостачання в розмірі 2353,99 грн.
Обґрунтовуючи заявлений позов позивач вказує на те, що не знав і не міг знати про те, що нарахування відповідачем субсидії проводиться без урахування наявності приладу обліку тепла в будинку, в якому проживає позивач. Відтак, на його думку, помилка в нарахуванні субсидії відбулась з вини неналежного виконання своїх обов'язків працівниками відповідача. В той же час, чинне законодавство вказує на обов'язок повернення громадянином сум надміру виплачених субсидій, виключно за умови доведеності умислу щодо подання недостовірних відомостей чи неповідомлення про зміни. Враховуючи, наведене вважає, що наявна заборгованість підлягає скасуванню та, як наслідок слід поновити позивачу виплату субсидії.
Суд погоджується з доводами позивача щодо того, що ним не було допущено умисного порушення, яке полягало в неповідомленні про зміну постачальника послуг та наявності в будинку приладу обліку тепла, однак, звертає увагу сторін на те, що наведене підлягало б доказуванню сторонами та встановленню судом у випадку виникнення спору щодо повернення громадянином сум надміру нарахованої та виплаченої субсидії.
В даному ж випадку такої вимоги до позивача не заявлено, оскільки у позивача відсутня заборгованість перед відповідачем з виплачених сум субсидій. Надміру виплачені кошти, у відповідності до вимог п. 14 Порядку, були повернуті відповідачем до бюджету з рахунків ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго".
Згідно довідки ДМП "Івано-Франківськтеплокомуненерго" у позивача наявний борг перед постачальником послуг, а не відповідачем (а.с.35). В той же час, правовідносини між сторонами договору про надання послуг регулюються цивільним законодавством, а спори, які виникають за такими договорами, підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд доходить висновку, що вимога про скасування заборгованості позивача перед Департаментом соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, є необґрунтованою та безпідставною, а тому не підлягає до задоволення.
Як наслідок, зважаючи на наявність заборгованості позивача за надані послуги з теплопостачання (опалення), не підлягає також до задоволення вимога про відновлення позивачу виплати субсидії.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд зазначає, що відповідачем в спірних правовідносинах прав позивача не порушено, тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціальної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 36733431, вул. Грушевського, 29, м. Івано-Франківськ, 76000), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) про скасування заборгованості та зобов'язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.
Рішення складене в повному обсязі 16 грудня 2019 р.