09 грудня 2019 рокуСправа № 280/5985/19
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Бойченко Ю.П., перевіривши матеріали позовної заяви
за позовом Первинної організації профспілки працівників Державного підприємства Дослідного господарства «Відродження» (72331, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Відродження, вул. Горького, 34)
до 1. Національної академії аграрних наук України (01010, м. Київ, вул. Суворова, 9)
2. Конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Відродження» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (01010, м. Київ, вул. Суворова, 9)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
04.12.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Первинної організації профспілки працівників Державного підприємства Дослідного господарства «Відродження» (далі - позивач) до 1. Національної академії аграрних наук України (далі - відповідач 1), 2. Конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Відродження» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (далі - відповідач 2), в якому позивач просить суд:
скасувати рішення про призначення конкурсу на заміщення вакантної посади директора «Дослідне господарство «Відродження» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції НААН», проведення якого відбувається відповідно до наказу Президента Національної академії аграрних наук України від 21.10.2019 № 345-к;
припинити проведення конкурсу на заміщення вакантної посади директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Відродження» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції НААН», проведення якого відбувається відповідно до наказу Президента Національної академії аграрних наук України від 21.10.2019 № 345-к;
зобов'язати Національну академію аграрних наук України провести повторний конкурс на заміщення вакантної посади директора ДП «ДГ «Відродження» ДДСДС НААН».
Крім того, просить витребувати докази у відповідача 1 та стягнути з відповідача 1 понесені судові витрати.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Також пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Предметом розгляду у цій справі є скасування рішення про призначення конкурсу на заміщення вакантної посади директора «Дослідне господарство «Відродження» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції НААН», припинення проведення конкурсу та зобов'язання Національної академії аграрних наук України провести повторний конкурс на заміщення вакантної посади директора ДП «ДГ «Відродження» ДДСДС НААН».
Особливості правового режиму діяльності національних галузевих академій наук, зокрема, Національної академії аграрних наук України визначає Закон України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» від 07.02.2002 № 3065-III.
За визначенням частин 2, 3, 7 статті 1 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» національні галузеві академії наук є державними науковими організаціями України, які здійснюють фундаментальні дослідження, організовують, проводять та координують прикладні дослідження у відповідних галузях науки.
Національна академія наук України, національні галузеві академії наук засновані на державній власності, фінансуються з Державного бюджету України, а також з інших, не заборонених законодавством України, джерел фінансування.
У віданні Національної академії наук України та національних галузевих академій наук перебувають установи, організації, підприємства (далі - організації, що віднесені до відання Національної академії наук України та національних галузевих академій наук) згідно з переліком, що затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням Національної академії наук України та національних галузевих академій наук.
Статтею 4 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу» визначено, що національні галузеві академії наук, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу національних галузевих академій наук, забезпечують реалізацію прав держави як власника цих об'єктів, ефективно їх використовують та розпоряджаються цими об'єктами майнового комплексу у межах, визначених законодавством (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу»).
Національні галузеві академії наук, серед іншого, призначають (обирають) керівників наукових та науково-дослідних установ згідно із законодавством та діючими статутами національних галузевих академій (ч. 2 ст. 4 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу»).
Тобто, національні галузеві академії наук, до яких належить і відповідач 1, здійснюючи повноваження з управління об'єктами майнового комплексу національних галузевих академій наук, мають право також призначати (обирати) керівників наукових та науково-дослідних установ, проте зазначені повноваження не відносяться до владних управлінських функцій.
Разом із тим, Національна академія аграрних наук України не є органом державної влади чи органом місцевого самоврядування, а отже спір щодо рішення про призначення конкурсу на заміщення вакантної посади директора «Дослідне господарство «Відродження» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції НААН» та процедури проведення такого конкурсу не є публічно-правовим спором в розумінні КАС України та не стосується прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Суд зазначає, що в даному випадку питання щодо обрання директора державного підприємства носять приватноправний характер, оскільки стосуються виключно взаємовідносин обраного керівника та/або кандидатів на таку посаду, та Національної академії аграрних наук України як власника підприємства.
Частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, враховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад, суд дійшов висновку про те, що даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно частиною 3 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.
Частиною 6 статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі відмови у відкритті провадження в адміністративній справі з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Відтак, в силу вищенаведених законодавчих приписів, судовий розгляд даного спору повинен здійснюватися місцевим загальним судом за правилами цивільного судочинства, а тому у відкритті провадження в адміністративній справі необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 170, 241, 248, 256 КАС України, суд,-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Первинної організації профспілки працівників Державного підприємства Дослідного господарства «Відродження» до 1. Національної академії аграрних наук України, 2. Конкурсної комісії для проведення конкурсу на посаду директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Відродження» Донецької державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити Первинній організації профспілки працівників Державного підприємства Дослідного господарства «Відродження» її право на звернення із позовом до місцевого загального суду за правилами цивільного судочинства.
Копію ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами направити позивачу. Копію позовної заяви залишити в суді.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Ю.П. Бойченко