Постанова від 13.12.2019 по справі 506/541/19

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа №: 506/541/19

Провадження № 3-в/506/8/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.12.2019 року суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Чеботаренко О. Л. розглянувши подання старшого інспектора Окнянського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді громадських робіт, відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , громадянина України, різноробочого ТОВ «Ягорлик»,

ВСТАНОВИВ:

26 листопада 2019 року Окнянський РС філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області звернувся до суду з поданням про вирішення питання, пов'язаного з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення у виді громадських робіт, щодо ОСОБА_1 , посилаючись на те, що відносно останнього Красноокнянським районним судом Одеської області 23 жовтня 2019 року була винесена постанова про притягнення його до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у виді громадських робіт. 06 листопада 2019 року постанова була прийнята до виконання. 15.11.2019 року ОСОБА_1 з'явився до уповноваженого органу з питань пробації, де був належним чином ознайомлений з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у виді громадських робіт. В той же день було видано направлення до Окнянської селищної ради об'єднаної територіальної громади Дубівського старостинського округу.

Однак 26.11.2019 року до Сектору надійшло повідомлення Окнянської селищної ради об'єднаної територіальної громади про те, що видати розпорядження та скласти графік виходу на відпрацювання громадських робіт ОСОБА_1 . неможливо, так як останній є різноробочим ТОВ «Ягорлик» з графіком роботи з 08.00 год. до 17.00 год., обідня перерва з 12.00 год. до 13.00 год. Зазначений графік роботи збігається з графіком роботи Дубівського старостинського округу; відповідно до законодавства громадські роботи виконуються у вільний від основної роботи час; контроль за виконанням порушником визначених йому робіт повинні здійснювати службовці Дубівського старостинського округу, а призначити відповідальну особу за межами робочого часу та графік, який би виходив за межі, неможливо; визначити ж відпрацювання громадських робіт в суботу та неділю також неможливо з тих же причин.

У зв'язку з зазначеним, так як органом пробації повною мірою виконано вимоги законодавства щодо організації можливості відбування ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді громадських робіт, однак, на думку органу пробації, з об'єктивних причин, які не залежать від волі самого правопорушника, органу місцевого самоврядування та уповноваженого органу з питань пробації, виконання вказаного стягнення на території Дубівського старостинського округу є неможливим, старший інспектор органу пробації просила вирішити питання щодо виконання вищевказаної постанови суду.

Дослідивши подання, матеріали особової справи, приходжу до наступного висновку.

Постановою Красноокнянського районного суду Одеської області від 23 жовтня 2019 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 ч.1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді 40 годин громадських робіт.

Постанова набрала законної сили, була направлена для виконання до Окнянського районного сектору філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області та прийнята до виконання 06 листопада 2019 року.

Відповідно до матеріалів особової справи, ОСОБА_1 з'явився до Окнянського РС філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області, 15 листопада 2019 року йому роз'яснено порядок та умови відбування адміністративного стягнення у виді громадських робіт, а також наслідки ухилення від відбування громадських робіт та видано направлення на відпрацювання громадських робіт до Дубівського старостинського округу Окнянської селищної ради об'єднаної територіальної громади.

Згідно з довідкою ТОВ «Ягорлик», ОСОБА_1 працює в ТОВ «Ягорлик» за таким графіком роботи: 08.00 - 17.00 г., обідня перерва 12.00 - 13.00 г., вихідні дні: субота, неділя.

Як вбачається з наданих ОСОБА_1 пояснень під час проведення бесіди Окнянським РС філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області, останній в будь-якому випадку планує відпрацювати призначені йому судом 40 годин громадських робіт: чи в обідню перерву, чи після роботи, чи на вихідних, або може взяти відпустку.

Разом з тим, згідно повідомлення Окнянської селищної ради об'єднаної територіальної громади, видати розпорядження та скласти графік виходу на відпрацювання громадських робіт Десятнику О.О. неможливо з таких підстав:

- ОСОБА_1 є різноробочим ТОВ «Ягорлик»;

- відповідно до довідки ТОВ «Ягорлик», графік роботи ОСОБА_1 з 08.00 - 17.00 г., обідня перерва 12.00 - 13.00 г;

- графік роботи Дубівського старостинського округу з 08.00 - 17.00 ОСОБА_2 ., обідня перерва 12.00 - 13.00 г;

- за вимогами законодавства громадські роботи виконуються у вільний від основної роботи час, контроль за виконанням порушником визначених для нього робіт повинні здійснювати службовці Дубівського старостинського округу. Тому призначити відповідальну особу за межами робочого часу та графік, який виходив би за межі неможливо, а визначити відпрацювання громадських робіт в суботу та неділю також неможливо з тих же підстав.

Порядок виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт /далі в тексті - Порядок/ затверджений наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 №474/5.

П.п.3.18, 3.19 Порядку визначено, що відповідно до визначеного органами місцевого самоврядування переліку об'єктів, на яких порушники відбувають громадські роботи, уповноважений орган з питань пробації у десятиденний строк з дня отримання постанови суду видає порушнику направлення (додаток 9) на один з цих об'єктів. Власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом видається наказ або розпорядження про початок відбування порушником громадських робіт. У наказі (розпорядженні) повинно бути зазначено відомості про закріплення за порушником відповідальної особи, ознайомлення порушника із правилами техніки безпеки при виконанні стягнення. На строк громадських робіт власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом складається графік виходу на роботу особи, до якої застосовано адміністративне стягнення у вигляді громадських (суспільно корисних) робіт (додаток 10), у якому зазначаються час та місце відбування цих робіт.

Щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських (суспільно корисних) робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом. Стосовно порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт і до яких згідно із статтею 32 Кодексу України про адміністративні правопорушення не може бути застосований адміністративний арешт, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для вирішення питання по суті відповідно до статті 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У разі виникнення обставин, передбачених частиною третьою статті 321-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, уповноважений орган з питань пробації надсилає подання до суду для заміни громадських робіт штрафом (додаток 18). (п.п.3.22-3.24 Порядку).

Разом з тим, як вбачається з матеріалів особової справи, ОСОБА_1 не ухиляється від відбування громадських робіт, а навпаки має намір їх повністю відпрацювати в позаробочий час, у вихідні або, у разі необхідності, навіть піти у відпустку.

Крім того, відповідно до ст.30-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування.

П.1.3 вищевказаного Порядку також встановлено, що громадські роботи порушники виконують у вільний від роботи чи навчання час.

Тому посилання органу місцевого самоврядування на неможливість складання графіку відпрацювання ОСОБА_1 громадських робіт через збіг його графіку робочого часу за місцем роботи з графіком роботи органу місцевого самоврядування не заслуговують на увагу, оскільки виконання громадських робіт законодавство і передбачає саме у вільний від роботи чи навчання час, тобто поза робочим часом.

При цьому, саме на власника підприємства за місцем відбування порушником громадських робіт відповідно до статті 321-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення покладаються:

- погодження з уповноваженим органом з питань пробації переліку об'єктів, на яких порушники відбувають громадські роботи, та видів робіт, що можуть ними виконуватись;

- контроль за виконанням порушниками визначених для них робіт;

- своєчасне повідомлення уповноваженого органу з питань пробації про ухилення порушника від відбування громадських робіт;

- ведення обліку та інформування уповноваженого органу з питань пробації про кількість відпрацьованих порушником годин.

Тобто Дубівський старостинський округ Окнянської селищної ради об'єднаної територіальної громади зобов'язаний організувати виконання ОСОБА_1 громадських робіт чи в робочий час старостинського округу, чи в позаробочий час, що може бути забезпечено, в тому числі, шляхом тимчасової зміни робочого часу відповідальної особи.

При цьому, незважаючи на згоду ОСОБА_1 піти у відпустку за місцем роботи для забезпечення можливості відпрацювання ним громадських робіт, зазначена обставина Дубівським старостинським округом не була взята до уваги.

Фактично орган місцевого самоврядування безпідставно самоусунувся від виконання покладених на нього обов'язків щодо організації виконання громадських робіт, що унеможливлює виконання правопорушником накладеного на нього адміністративного стягнення.

З урахуванням зазначеного, під час розгляду подання не встановлено об'єктивних підстав, які б унеможливлювали виконання постанови суду, тому постанову суду та матеріали особової справи, відносно ОСОБА_1 слід повернути Окнянському РС філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області, для продовження виконання постанови.

При цьому, слід звернути увагу, що громадські роботи в даному випадку є адміністративним стягненням, яке є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, тоді як невиконання органом місцевого самоврядування постанови суду з формальних причин не сприяє досягненню зазначеної мети, а формує загальну думку про можливість уникнення відповідальності за вчинене правопорушення, що є недопустимим.

Керуючись ст. ст.283, 321-4 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали особової справи №16/2019, відносно ОСОБА_1 повернути Окнянському РС філії Державної установи «Центр пробації» в Одеській області, для продовження виконання постанови Красноокнянського районного суду Одеської області від 23.10.2019 року.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Чеботаренко О. Л.