ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
06.12.2019Справа № 910/13676/19
Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н. І., розглянувши у спрощеному провадженні без виклику сторін господарську справу
за позовом Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "УКРІНТЕРЕНЕРГО" (вул.Кирилівська, буд. 85, м. Київ , 04080, код ЄДРПОУ 19480600)
до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (вул.Симона Петлюри, 25, м.Київ, 01032, код ЄДРПОУ 00100227)
про стягнення 64 093,24 грн.
Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "УКРІНТЕРЕНЕРГО" звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про стягнення суми 64 093,24 грн основного боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що не погоджується з розміром коштів зазначених в Акті про припинення використання РПС від 21.08.2019, оформленого відповідачем, в сумі 216 599,28 грн (без ПДВ) та вважає, що кошти, які підлягають поверненню позивачу за припинення використання РПС становлять: оплата за реалізований 1 МВт 01.09.2019 та 5 МВт на період 02.09.2019-30.09.2019 у відповідності до Методики розрахунків величин повернення коштів за припинення РПС, у зв'язку з чим просить суд стягнути різницю з відповідача, відповідно до свого розрахунку, в розмірі 64 093,24 грн.
Ухвалою від 07.10.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, визначено сторонам строк для надання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та доказів в обґрунтування своєї позиції.
31.10.2019 через відділ діловодства суду відповідачем подано відзив на позовну заяву в якому проти позову заперечує та вказує що питання округлення розрахунків у разі величини прав на РПС після припинення не врегульоване, у зв'язку з чим НЕК «Укренерго» застосовано за аналогією принцип округлення до меншого значення, відповідно до Методики розрахунку величин повернення коштів за обмеження РПС, а тому позивачу запропоновані кошти, які підлягають поверненню за припинення РПС в розмірі 216 599,28 грн (без ПДВ).
Позивач, наданим йому правом надати відповідь на відзив не скористався.
Згідно положень ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва -
Між Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "УКРІНТЕРЕНЕРГО" (далі - позивач, Замовник) та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - відповідач, Виконавець), було укладено Договір про доступ до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України (далі - Договір), який є договором приєднання згідно ст. 634 Цивільного кодексу України від 07.12.2018. Договір затверджений наказом ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» від 05.12.2017 №379 (зі змінами відповідно до наказу ДП «НЕК «УКРЕНЕРГО» №642 від 03.12.2018).
Згідно п. 2.1. Договору, у порядку та на умовах, визначених цим Договором, Виконавець надає Замовнику доступ через міждержавні перетини для експорту та/або імпорту електричної енергії, вказані у додатку 1 до цього Договору, а Замовник у порядку та на умовах, визначених цим Договором, зобов'язується оплатити цей доступ та реалізовувати свої права та обов'язки відносно розподіленої на відповідному аукціоні пропускної спроможності.
Пунктом 2.2. Договору встановлено, що згідно із цим Договором Замовник отримує доступ в обсязі, який визначається за результатами річного та/або місячного та/або добового аукціонів, проведених відповідно до Порядку проведення електронних аукціонів.
За приписами п. 4.1.1. Договору використання розподіленої пропускної спроможності Замовником здійснюється шляхом подання Виконавцю добових погодинних графіків експорту/імпорту електричної енергії за результатами річного та/а бо місячного та/або добового аукціонів на відповідному резерву на умовах та в строки, визначені Порядком проведення електронних аукціонів, згідно з формою, визначеною аукціонною платформою, або, в разі застосування резервного механізму, згідно з визначеною Виконавцем формою.
Відповідно до розділу ХІV Порядку проведення електронних аукціонів з розподілення пропускної спроможності міждержавних електричних мереж, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг від 28.03.2017 №426, учасник розподілення має право припинити повністю або частково використання розподіленої пропускної спроможності (далі - РПС).
Відповідно до п. 4.3.2, Замовник має право в порядку та на умовах, передбачених Порядком проведення електронних аукціонів, припинити повністю або частково використання розподіленої пропускної спроможності, набутої в результаті річного аукціону та/або отриманої пропускної спроможності за пріоритетним доступом та/або отриманої через механізм передачі відповідно до Порядку проведення електронних аукціонів. При повному припиненні Замовник припиняє всю величину наявних РПС до кінця дії відповідного резерву. При частковому припиненні величина РПС повинна бути незмінною протягом дії резерву відповідного календарного місяця.
Замовник, що припинив використання РПС, не звільняється від виконання своїх фінансових зобов'язань перед Виконавцем в разі повного або часткового розподілення або нерозподілення пропускної спроможності . У разі якщо гранична ціна доступу додатково виставлених обсягів пропускної спроможності менша, більша або дорівнює граничній ціні, яка склалася згідно з результатами відповідного аукціону, Виконавець сплачує Замовнику вартість, яка визначається відповідно до методики, наведеної в Додатку 1 до цього Договору, у строк, визначений цим Договором (п. 4.3.15 Договору).
Позовні вимоги мотивовані тим, що 08.08.2019 позивач здійснив припинення використання РПС, набутих на річному аукціоні, зокрема за міждержавним перепитом Україна-Угорщина на вересень 2019 року величиною 5 МВт, аукціонним офісом відповідно погоджене таке припинення.
20.08.2019 було опубліковано результати аукціону з розподілення пропускної спроможності міждержавних електричних мереж на період 01.09.2019-30.09.2019 (далі - місячний аукціон). Аукціонним офісом розподілено всю вільну пропускну спроможність, у тому числі за резервом 1 величиною 1 МВт за граничною ціною 123,13 грн/МВт*год та за резервом 2 величиною 259 МВт за граничною ціною 76,74 грн/МВт*год.
За даними електронної аукціонної платформи, сума повернення коштів за припинення РПС ДПЗД «Укрінтеренерго» розраховано виходячи з реалізованих 1 МВт за 01.09.2019 та 4 МВт за 02.09.2019-30.09.2019.
21.08.2019 на електронні адреси позивача надійшов Акт при припинення використання РПС від 21.08.2019 (далі - Акт).
Спір у справі виник з непогодженням позивача із розміром коштів, зазначених в Акті, що підлягають поверненню позивачу за припинення РПС, у зв'язку з чим позивач листом від 21.08.2019 №44/03.02-1111 виставив претензію відповідачу з вимогою оплати суми коштів за реалізований 1 МВт 01.09.2019 та 5 МВт на період 02.09.2010-30.09.2019 у відповідності до Методики розрахунку величини повернення коштів за припинення РПС, що є Додатком 1 до Договору, з урахуванням математичного округлення величин у Мегаватах, на що відповідач у своєму листі №01/34028 від 03.09.2019 , що доданий до матеріалів справи, не погодився із розрахунками позивача.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд відзначає наступне.
Відповідач у відповідності до п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) виконує функції оператора системи передачі - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Відповідно до п. 1.2 Договору Замовник отримує послугу Виконавця з надання доступу до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України для експорту та/або імпорту електричної енергії.
Розподіл міждержавних пропускних спроможностей електричних мереж здійснюється у відповідності до «Порядку проведення електричних аукціонів з розподілення пропускної спроможності міждержавних електричних мереж», затверджених постановою НКРЕКП №426 від 28.03.2017 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 4.3 Порядку, при визначенні річного та місячних резервів аукціонний офіс керується принципом максимального безперервного надання доступу до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України. Аукціонному офісу забороняється здійснювати дії щодо ділення безперервного періоду надання доступу та об'єднання річних або місячних резервів.
Доступ до пропускної спроможності міждержавних електричних мереж України учасники аукціону отримують виключно за результатами аукціону, передбаченого цим Порядком, за винятком пропускної спроможності, щодо якої відповідно до законодавства надано пріоритетний доступ. За результатами аукціону енергопостачальники мають право використовувати пропускну спроможність для здійснення експортних та/або імпортних операцій з електричною енергією. (п.1.3 Порядку).
Пунктами 14.7, 14.8, 14.9 Порядку, передбачено, що пропускна спроможність, щодо якої користувач РПС здійснив припинення, стає вільною та підлягає виставленню аукціонним офісом на чергові місячний та/або добові аукціони.
Величини РПС, що підлягають виставленню аукціонним офісом на черговий місячний аукціон у результаті припинення використання РПС, мають бути незмінними цілими величинами у мегаватах (МВт) протягом усього періоду.
У разі якщо гранична ціна доступу додатково виставлених обсягів пропускної спроможності менша, більша або дорівнює граничній ціні, яка склалася згідно з результатами відповідного аукціону, аукціонний офіс сплачує користувачу РПС вартість, яка визначається за результатами відповідних аукціонів у спосіб та у строк, визначений договором про доступ до пропускної спроможності.
Окремо, суд наголошує, що відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про ринок електричної енергії» в електроенергетиці України діє єдина диспетчерська система оперативно-технологічного управління виробництвом, передачею, розподілом та споживанням електричної енергії. Функції диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ОЕС України та організацію паралельної роботи з енергетичними системами інших держав здійснює оператор системи передачі (НЕК «Укренерго»).
Відповідач є єдиним державним підприємство, яке згідно із ст. 14 Закону України «Про електроенергетику» виконує функції диспетчерського об'єднання енергетичною системою, а також здійснює передачу електроенергії магістральними та міждержавними електричними мережами.
Пунктами 7 та 7 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про ринок електричної енергії», оператор здійснює диспетчерське (оперативно-технологічне) управління режимами роботи ОЕС України відповідно до цього Закону, кодексу системи передачі та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та забезпечує операційну безпеку ОЕС України.
Отже, 08.08.2019 позивач здійснив припинення використання РПС, набутих на річному аукціоні, зокрема за міждержавним перетином Україна-Угорщина на вересень 2019 року величиною 5 МВт, а аукціонним офісом відповідно погоджено таке припинення.
20.08.2019 опубліковано результати аукціону з розподілення пропускної спроможності міждержавних електричних мереж на період 01.09.2019-30.09.2019, суму повернення коштів в розмірі 216 599,28 грн, розраховано виходячи з реалізованих 1 МВт за 01.09.2019 та 4 МВт за період 02.09.2019-30.09.2019, про що відповідачем складений Акт від 21.08.2019 та направлений позивачу на електронну адресу (копія Акту належним чином засвідчений та наявний у матеріалах справи).
Розрахунок суми коштів, які підлягають поверненню позивачу в розмірі 216 599,28 грн, відповідач використовував Методику розрахунку величини повернення коштів за обмеження РПС, що є Додатком 2 до Договору та при визначенні прав на РПС після обмеження, результати розрахунків округлюються до меншого значення МВт.
Щодо розрахунку величин припинених РПС по відповідному резерву, суд вважає за неможливе використання математичного округлення з причин виникнення випадків з відшкодування учасниками розподілення за більшу кількість РПС, ніж вони повернули, адже при застосуванні відповідачем математичного округлення до часток припинення РПС у кожному резерві викличе ситуацію, коли суми округлених часток та раніше нерозподілених РПС перевищать величини доступних пропускних спроможностей, що призведе до порушення операційної безпеки ОЕС України.
Позивач звернувшись із позовом до суду не погоджується з вищезазначеними обставинами та у позові зазначив, що відповідач фактично визнає, що починаючи з 2016 року йому відомо про недоліки розрахунків величин повернення коштів за припинення та обмеження РПС, у зв'язку з чим з метою усунення такої невизначеності у питанні розрахунку звертався до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), проте на даний час рішень для врегулювання цього питання не прийнято.
Так, з листа №6517/28.2/7-16 від 01.07.2016 надісланого НКРЕКП до НЕК «Укренерго» вбачається, що НКРЕКП зазначило про необхідність застосування методики розрахунку величин повернення коштів за припинення РПС та запропонувало НЕК «Укренерго» враховувати положення цієї методики під час розробки договору, який укладається між учасниками аукціону та аукціонним офісом шляхом приєднання учасника аукціону до договору в цілому.
Крім того, відповідно до п. п. 5.1-5.3 Порядку з метою участі в аукціонах та/або отримання РПС через механізм передачі РПС енергопостачальник має набути статусу учасника розподілення. Для набуття статусу учасника розподілення енергопостачальник подає до аукціонного офісу належним чином оформлену заяву про набуття статусу учасника розподілення. Енергопостачальник заявою про набуття статусу учасника розподілення підтверджує, що він відповідає всім установленим цим Порядком вимогам, погоджується з порядком та умовами проведення електронних аукціонів, викладеними в Порядку, приєднується в цілому до договору про доступ і зобов'язується виконувати фінансові зобов'язання відповідно до договору про доступ до пропускної спроможності.
Отже, подаючи заяву про набуття статусу учасника розподілення від 07.12.18, а також укладаючи Договір, позивач погодився з умовами Порядку, Договору із Додатками до нього та був обізнаний про його умови.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" різниці суми повернення коштів за припинення РПС в розмірі 64 093,24 грн, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на позивача з підстав відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 219, 220, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 09.12.2019.
Суддя Н.І. Ягічева