Справа № 324/1959/19
Провадження № 3/324/621/2019
25.11.2019 м. Пологи
Суддя Пологівського районного суду Запорізької області Іванченко М.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Пологівського РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, не працюючу, прож.: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ст.183-1 ч.3 КУпАП,
До Пологівського районного суду Запорізької області надійшов протокол №43 про адміністративне правопорушення від 18.11.2019, складений заступником начальника Пологівського РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області Жук О.М. відносно ОСОБА_1 за ст.183-1 ч.1 КУпАП, в якому зазначено: «при примусовому виконанні виконавчого листа №324/1563/13-ц-2/324/449/2013 виданого 16.08.2013 Пологівським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 , ОСОБА_3 аліментів 1/2 частини доходу щомісяця на утримання: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до повноліття ОСОБА_7 , потім по 1/3 до повноліття ОСОБА_8 , після чого по 1/4 до повноліття доньки ОСОБА_9 , починаючи з 19.07.2013, 18.11.2019 встановлено, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення за період з 01.09.2019 по 31.10.2019, які полягають у наступному: невжиття ОСОБА_1 заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт. Так, у відповідності до постанови Пологівського районного суду Запорізької області по справі №324/1529/18 провадження №3/324/473/2018 від 02.10.2018 боржника ОСОБА_1 було визнано винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183-1 ч.1 КУпАП, та накладено на неї адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт строком на 120 годин, за несплату аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищував суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме з 03.09.2013. За рахунок відбування 120 годин суспільно корисних робіт із боржника стягнено 2047,26грн., дата проведення останнього платежу 24.01.2019 в сумі 1108,93грн. Починаючи з 24.01.2019 боржником ОСОБА_1 не вживаються заходи щодо сплати аліментів, чим порушено вимоги ст.71 ч.12 Закону України «Про виконавче провадження», відповідальність за яке передбачено ст.183-1 ч.3 КУпАП та підтверджується розрахунком заборгованості боржника по аліментам від 18.11.2019, згідно якого сукупний розмір заборгованості відповідних платежів за два місяці, що минули за період з 01.09.2019 по 31.10.2019 становить 10274,52грн. та станом на 31.10.2019 в загальній сумі складає 195369,23грн. Отже, ОСОБА_1 з примусового виконання вищевказаного виконавчого документа, не вжито заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт; дата і час вчинення порушення: з 01.04.2019 по 31.05.2019, місце вчинення: Пологівський районний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, м.Пологи, пров.Некрасова, буд.2».
Суд звертає увагу, що відповідно до ст.2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України. Закони України про адміністративні правопорушення до включення їх у встановленому порядку до цього Кодексу застосовуються безпосередньо. Положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, з огляду на принцип законності, встановлений ст.7 КУпАП, на основі суворого додержання якого здійснюється провадження в справах про адміністративні правопорушення, то протокол про адміністративне правопорушення повинен бути складений в суворій відповідності до вимог щодо його змісту, встановленими ст.256 КУпАП.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення з'ясовує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.256 ч.1 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
В протоколі №43 про адміністративне правопорушення від 18.11.2019, складеному заступником начальника Пологівського РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області Жук О.М. відносно ОСОБА_1 за ст.183-1 ч.3 КУпАП, в порушення зазначених вимог ст.256 КУпАП, наведені суперечливі відомості щодо часу вчинення правопорушення, а саме у вказаному протоколі одночасно зазначено, що правопорушення вчинене в «період з 01.09.2019 по 31.10.2019», в той же час в протоколі також зазначено, що воно вчинене: «з 01.04.2019 по 31.05.2019».
Внаслідок допущених порушень суд позбавлений можливості належним чином визначити обставини, які відповідно до вимог ст.280 КУпАП, підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
У зв'язку із цим, протокол №43 про адміністративне правопорушення від 18.11.2019, складений заступником начальника Пологівського РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області Жук О.М. відносно ОСОБА_1 за ст.183-1 ч.3 КУпАП, у зв'язку із порушенням вимог ст.256 КУпАП, разом із доданими матеріалами підлягає поверненню до Пологівського РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП України, суд,
Повернути до Пологівського РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області протокол №43 про адміністративне правопорушення від 18.11.2019, складений заступником начальника Пологівського РВ ДВС ГТУЮ у Запорізькій області Жук О.М. відносно ОСОБА_1 за ст.183-1 ч.3 КУпАП, разом із доданими матеріалами для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: М.В.Іванченко