Номер провадження: 33/813/1950/19
Номер справи місцевого суду: 518/1544/19
Доповідач Комлева О. С.
13.12.2019 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд в особі судді Комлевої О.С., розглянувши подання керівника апарату Ширяївського районного суду Одеської області Мельник Н.П. щодо вирішення питання про направлення матеріалів про адміністративне правопорушення за ст. 173 КУпАП відносно ОСОБА_1 до іншого суду для розгляду по суті
встановив
10 грудня 2019 року керівник апарату Ширяївського районного суду Одеської області Мельник Н.П. звернулася до Одеського апеляційного суду з поданням щодо вирішення питання про направлення матеріалів адміністративної справи ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП до іншого суду для розгляду по суті.
Наказом голови Ширяївського районного суду Одеської області Кобзар Ю.Ю. №37-зп від 30 липня 2019 року «Про надання права підпису», керівнику апарату Ширяївського районного суду Одеської області Мельник Н.П., надано з 05 серпня 2019 року право підпису подань щодо направлення справ до апеляційного суду до обрання голови Ширяївського районного суду Одеської області або визначення судді, виконуючого адміністративні повноваження голови суду.
У поданні, керівник апарату суду просить вирішити питання про направлення матеріалів адміністративної справи відносно ОСОБА_1 до іншого суду для розгляду по суті, у зв'язку з тим, що у Ширяївському районному суді Одеської області неможливо утворити склад суду для судового розгляду матеріалів адміністративної справи.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення та доводи подання, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність задоволення зазначеного подання та направлення справи на розгляд до іншого суду, виходячи з наступного.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Частина 6 вищевказаної статті 276 КУпАП встановлює, що Законами України може бути передбачено й інше місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з матеріалів адміністративного провадження, 02 грудня 2019 року до Ширяївського районного суду Одеської області надійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 грудня 2019 року (а.с. 11), призначення зазначеної вище адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП не відбулось, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.
Так, згідно з деталізованою інформацією лота вищевказаного протоколу призначення (а.с. 11, зв. а.с.), причиною неможливості розподілу справи виявилось те, що в Ширяївському районному суді Одеської області відповідно до штатного розпису існує три посади судді, з яких дві посади є вакантними, а повноваження судді Алексєєвої О.В. припинились 18.10.2018 року.
Таким чином, враховуючи викладені вище обставини, в Ширяївському районному суді Одеської області неможливо утворити склад суду для розгляду вищевказаної адміністративної справи у зв'язку із відсутністю необхідної кількості суддів.
Згідно з вимогами ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною 17.07.1997 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до положень ч.ч. 1 та 2 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Положеннями ч. 2 ст. 38 КУпАП передбачено, що якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Нормами КУпАП не визначено порядку направлення справи про адміністративне правопорушення на розгляд до іншого суду, однак враховуючи вимоги діючого законодавства, апеляційний суд вважає за необхідним та можливим розглянути подання.
Згідно з вимогами ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Таким чином, з метою забезпечення виконання положень ст. 1 КУпАП, при вирішенні питання про направлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення для розгляду до іншого суду у зв'язку з тим, що у Ширяївському районному суді Одеської області неможливо утворити склад суду для судового розгляду, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії закону найбільш близької галузі права, тобто кримінального процесуального права та, при вирішенні питання про зміну територіальної підсудності, апеляційному суду необхідно керуватися положеннями ст. 34 КПК України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд іншому суду, якщо після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити новий склад суду для судового розгляду.
З урахуванням встановлених апеляційним судом обставин, з метою економії процесуальних засобів й виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, апеляційний суд вбачає розумним і доцільним, задовольнити подання керівника апарату Ширяївського районного суду Одеської області Мельник Н.П. та, враховуючи положення ч. 1 ст. 276 КУпАП, направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.173 КУпАП відносно ОСОБА_1 до Ананьївського районного суду Одеської області.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 8, 38, 276, 294 КУпАП, апеляційний суд
постановив:
Подання керівника апарату Ширяївського районного суду Одеської області Мельник Н.П. - задовольнити.
Справу про адміністративне правопорушення №518/1544/19 відносно ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП - направити для розгляду по суті до Ананьївського районного суду Одеської області.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Одеського апеляційного суду О.С.Комлева