Рішення від 03.12.2019 по справі 360/3683/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

03 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3683/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Борзаниці С.В.

за участю секретаря судового засідання: Кравцової Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач), в інтересах якої звернулась представник позивача - адвокат Руда Олена Олексіївна, до комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (далі також - відповідач, комісія), в якій просить:

- визнати незаконним та скасування рішення, яке оформлене протоколом засідання комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 21.12.2018 № 27 про відмову за поданням Луганського обласного військового комісаріату працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу фінансового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 , у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій відповідно до законодавства України на день розгляду;

- зобов'язати комісію Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій не пізніше 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили, повторно розглянути надані документи та прийняти рішення про надання працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу фінансового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 , статусу учасника бойових дій як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні;

- зобов'язати комісію Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій видати працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу фінансового забезпечення Луганського обласного військового комісаріату, посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.

В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач з 01.08.2017 призначена на посаду державної служби за результатами конкурсу в ІНФОРМАЦІЯ_2 та наказом Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 15.09.2017 № 262дск включена до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань. З 13.12.2017 наказом Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 21.12.2017 №119/дск позивача залучено до проведення антитерористичної операції сил та засобів Збройних Сил України.

03.03.2018 Луганським обласним військовим комісаріатом документи Позивача були надіслані Командувачу Сухопутних військ Збройних Сил України на розгляд Комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Яке було прийнято рішення комісії по цим матеріалам, Позивача не повідомили. Повторно, 19.06.2018 Луганським обласним військовим комісаріатом документи Позивача були надіслані Командувачу Сухопутних військ Збройних Сил України на розгляд комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, яке було прийнято рішення комісії по цим матеріалам Позивача не повідомили.

Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України листом від 15.03.2019 за № 321/1663 повідомило Позивача про те, що її заява про надання статусу учасника бойових дій разом з доданими матеріалами направлена за належністю на розгляд комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Листом від 16.04.2019 за № 116/9/2/2087 комісія Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повернуло надісланий матеріал без реалізації, оскільки Законом України від 22.05.2018 № 2443-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб», який набрав чинності 25.07.2018, з переліку осіб, які визнаються учасниками бойових дій, зазначеного в абзаці першому пункту 19 статті 6 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виключно працівників Збройних Сил України. Відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначеній категорії передбачено надання статусу учасника війни. Підстави та порядок надання такого статусу покладено на органи соціального захисту населення за місцем реєстрації (проживання) громадян. Також в листі було зазначено, що Комісією командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій було прийнято остаточне рішення щодо відмови працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій відповідно до законодавства України на день розгляду та направлення документів за місцем роботи для оформлення статусу учасника війни (протокол від 21.12.2018 № 27). Розгляд питання щодо надання статусу учасника бойових дій категорії «працівник» не належить до компетенції Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, засідання з цього приводу не проводяться.

Позивач вважає, що зміни, що відбулись в законодавстві, стосуються заяв, які подані з 25.07.2018, а саме: з дня, коли вказані зміни набрали чинності.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності, уточнені позовні вимоги підтримав (арк. спр. 126, 127, 139).

Відповідач правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, не скористався.

Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.

По справі вчинені такі процесуальні дії.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 27.08.2019 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для її усунення (арк. спр. 50-52).

Ухвалою від 16.09.2019 відкрито провадження у вказаній адміністративній справі, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 10.10.2019 (арк. спр. 1-3).

10.10.2019 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 30.10.2019 (арк. спр. 101).

30.10.2019 за клопотанням представника позивача розгляд справи відкладено, підготовче засідання призначено на 13.11.2019 (арк. спр. 107).

Ухвалою від 13.11.2019 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті на 03.12.2019 (арк. спр. 112).

Ухвалою від 03.12.2019 у задоволенні клопотання заступника командувача Сухопутних військ Збройних Сил України з морально-психологічного забезпечення - начальника управління з морально-психологічного забезпечення про відкладення судового засідання та проведення судового засідання у січні 2020 року в режимі відеоконференції у справі № 360/3589/19 за позовом ОСОБА_1 до Комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено (арк. спр. 140-141).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Згідно витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 01.01.2017 № 44-ДС ОСОБА_1 з 01.08.2017 призначена на посаду державної служби за результатами конкурсу в ІНФОРМАЦІЯ_2 та згідно витягу з наказу Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 15.09.2017 № 262дск включена до складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань (арк. спр.19, 20-22).

Відповідно до витягу з наказу військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 (по стройовій частині) від 19.12.2017 № 76-ДС призначено на посаду державної служби ОСОБА_1 , провідного спеціаліста відділу фінансового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 , головним спеціалістом відділу фінансового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. спр. 23).

З 13.12.2017 наказом Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 21.12.2017 №119/дск позивача залучено до проведення антитерористичної операції сил та засобів Збройних Сил України (арк. спр. 25-27).

ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 03.03.2018 № ВП/649 було направлено документи особового складу (зокрема, ОСОБА_1 за № 43 в доданому до листа переліку) на розгляд комісії для вирішення питання надання статусу учасника бойових дій (арк. спр. 24, 31).

Головне управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України листом від 15.03.2019 за № 321/1663 повідомило Позивача про те, що її заява про надання статусу учасника бойових дій разом з доданими матеріалами направлена за належністю на розгляд комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (арк. спр. 32).

Листом від 16.04.2019 за № 116/9/2/2087 комісія Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повернуло надісланий матеріал без реалізації, оскільки Законом України від 22.05.2018 № 2443-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб», який набрав чинності 25.07.2018, з переліку осіб, які визнаються учасниками бойових дій, зазначеного в абзаці першому пункту 19 статті 6 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», виключно працівників Збройних Сил України. Відповідно до пункту 13 статті 9 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» зазначеній категорії передбачено надання статусу учасника війни. Підстави та порядок надання такого статусу покладено на органи соціального захисту населення за місцем реєстрації (проживання) громадян. Також в листі було зазначено, що Комісією командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій було прийнято остаточне рішення щодо відмови працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій відповідно до законодавства України на день розгляду та направлення документів за місцем роботи для оформлення статусу учасника війни (протокол від 21.12.2018 № 27). Розгляд питання щодо надання статусу учасника бойових дій категорії «працівник» не належить до компетенції Комісії командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, засідання з цього приводу не проводяться (арк. спр. 33-34).

19.06.2018 Луганським обласним військовим комісаріатом документи Позивача були надіслані Командувачу Сухопутних військ Збройних Сил України на розгляд комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України для розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (арк. спр. 36-39).

21.12.2018 рішенням комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України, яке оформлене протоколом від 21.12.2018 № 27 позивачу було відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій, у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій , відповідно до законодавства України, на день розгляду (арк. спр. 41-42).

Відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 18.02.2019 № ВОЗІК/538 працівник ЗСУ ОСОБА_1 дійсно з 01.08.2017 по 30.04.2018 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції: м. Сєвєродонецьк Луганської області (арк. спр. 18).

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги позивача, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У рішенні №3-рп/2001 від 05.04.2001 Конституційний Суд України зазначив, що Конституція України закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів (частина перша статті 58). Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Як встановлено судом, працівник ЗСУ ОСОБА_1 в період з 01.08.2017 по 30.04.2018 безпосередньо брала участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення Антитерористичної операції: м. Сєвєродонецьк Луганської області, що підтверджено довідкою Луганського обласного військового комісаріату Міністерства оборони України від 18.02.2019 № ВОЗІК/538.

Отже, згідно з вимогами статті 58 Конституції України питання наявності в позивача права на отримання статусу учасника бойових дій має вирішуватися на підставі матеріальних норм законодавства, чинного на час виникнення спірних правовідносин, а саме: протягом часу з 01.08.2017 по 30.04.2018.

Сама процедура розгляду спірного питання стосовно позивача відповідно до вимог статті 58 Конституції України має здійснюватися в порядку, отже, за процесуальними нормами, чинними на час прийняття оскарженого рішення.

Відповідно до протоколу від 21.12.2018 № 27 засідання Комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України позивачу відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій у зв'язку з відсутністю підстав для надання статусу учасника бойових дій відповідно до законодавства на день розгляду цього питання.

Таким чином, відповідач розглянув питання щодо надання позивачу статусу УБД, застосувавши до спірних правовідносин чинне на час розгляду цього питання саме матеріальне законодавство, оскільки рішення містить висновок про відсутність саме підстав для надання статусу позивачу, а не відсутність повноважень в органу, що здійснює розгляд такого питання, приймати таке рішення. Крім того, комісія прийняла рішення по суті розгляду цього питання, відмовивши позивачу в наданні такого статусу, а не повернула наданий пакет документів без розгляду за відсутності повноважень приймати рішення стосовно позивача.

Отже, очевидним є висновок про те, що в оскарженому рішенні комісія порушила вимоги статті 58 Конституції України, надавши чинному на час розгляду законодавству зворотню дію в часі для вирішення правовідносин по суті.

Аналізуючи законодавство, що було чинне на час залучення позивача до участі в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (з 01.08.2017 по 30.04.2018), а також зміни в ньому, що набули чинності з 25.07.2018, суд встановив такі обставини.

Згідно з вимогами пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції, яка діяла протягом часу з 01.08.2017 по 30.04.2018) учасниками бойових дій визнавалися, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до абзацу другого пункту 19 частини першої статті 6 цього Закону в тій самій редакції порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Процедура надання статусу учасникам бойових дій, регламентується Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413 (далі - Порядок №413).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 413, який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, статус учасника бойових дій надається, зокрема військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил.

Згідно з пунктом 2-1 Порядку № 413 статус учасника бойових дій надається особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, в разі залучення їх до проведення антитерористичної операції на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення.

Пунктом 3 Порядку № 413 визначено, що райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначаються Антитерористичним центром при СБУ.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є такі документи: про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення; витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції; витяги з наказів керівника оперативного штабу з управління антитерористичною операцією чи його заступників або керівників секторів (командирів оперативно-тактичних угруповань) про підпорядкування керівнику оперативного штабу з управління антитерористичною операцією в районах її проведення та про прибуття (вибуття) до (з) районів проведення антитерористичної операції, документи про направлення у відрядження до районів проведення антитерористичної операції або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 413 для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзацах другому та третьому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники підприємств, установ та організацій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення (після видання відповідного наказу керівника Антитерористичного центру при СБУ або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ) зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій. У разі коли місце постійної дислокації військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації розташоване безпосередньо у районі проведення антитерористичної операції, документи командирами (начальниками) або іншими керівниками підприємств, установ та організацій подаються на розгляд комісії не раніше ніж через 30 календарних днів після зарахування осіб до списків військової частини (органу, підрозділу) або підприємства, установи та організації чи призначення їх на відповідні посади.

Пунктом 5 Порядку № 413 встановлено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мінюсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзвязку, ДСНС, ДФС.

Наказом Міністерства оборони України від 07.05.2015 № 200 затверджене Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків “Ветеран війни - учасник бойових дій” та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості та утворено комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій в Міністерстві оборони України, Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України, військовій частині НОМЕР_1 , Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту та військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах.

Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про комісію комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій створюються в Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_1 , військовому комісаріаті Автономної Республіки Крим, обласних та Київському міському військових комісаріатах. Також Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, створюються в Генеральному штабі Збройних Сил України, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту та командуваннях видів Збройних Сил України.

У своїй діяльності Комісія керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної ради України, актами Кабінету Міністрів України, Міністерства внутрішніх справ України та цим Положенням (пункт 5 Положення № 200).

Згідно із пунктом 9 Положення № 200 на Комісії командувань видів Збройних Сил України покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа:

військовослужбовців Збройних Сил України, які проходять військову службу у видах Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, підпорядкованих видам Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення;

осіб, які в складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції в період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу відповідного виду Збройних Сил України.

Згідно з пунктом 11 Положення № 200 комісії зобов'язані розглядати документи стосовно надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а в разі відсутності підстав, які підтверджуються документами, повертати їх до військових частин (органів, підрозділів), установ, закладів чи особисто заявнику з метою подальшого доопрацювання.

Крім того, відповідно до абзацу 2 пункту 6 Положення № 413 Комісії вивчають документи, у разі потреби заслуховують пояснення осіб, стосовно яких вони подані, свідків та у місячний строк з дня надходження документів приймають рішення щодо надання статусу учасника бойових дій. За відсутності підстав повертають їх до військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій з метою подальшого доопрацювання.

Судом встановлено, що оскаржуване рішення приймалося відповідачем з огляду на зміни в законодавстві, які набрали чинності з 25.07.2018, а саме: Законом України від 22.05.2018 № 2443-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності та деяких інших осіб” (набрав чинності з 25.07.2018), яким внесені зміни до пункту 19 статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в частині виключення із зазначеного пункту працівників Збройних Сил України.

Також постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 № 905 внесені зміни до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а саме: в абзаці другому пункту 2 Порядку № 413 виключено слова “та працівникам” і “, працівникам”, що фактично призвело до виключення працівників ЗСУ та інших військових формувань з переліку осіб, яким надається статус учасника бойових дій.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 413 (в редакції, чинній на день прийняття оскарженого рішення) Порядок визначає процедуру надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, та категорії таких осіб.

Отже, зазначений порядок залишився чинним і на час прийняття оскарженого рішення, а відповідні комісії продовжували бути повноважними органами для здійснення розгляду питань надання та позбавлення статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції.

Суд звертає увагу на той факт, що пункт 1 Порядку № 413 в редакції, чинній на день прийняття оскарженого рішення, не містив і не містить обмежень стосовно можливості розгляду повноважними органами за процесуальними нормами, передбаченими Порядком №413, питання надання статусу учасника бойових дій відносно працівників ЗСУ.

Таким чином, процесуальне законодавство, чинне на час прийняття оскарженого рішення, а також чинне на час розгляду справи в суді, дозволяло і дозволяє визначеним в Порядку №413 органам розглядати питання надання статусу учасника бойових дій і працівникам ЗСУ.

Однак, стаття 58 Конституції України вимагає, щоб такі органи (комісії), приймали рішення на підставі матеріальних норм законодавства, чинного на період залучення цих осіб, до участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.

Отже, відповідач порушив право позивача, оскільки при вирішенні питання про надання статусу учасника бойових дій застосовано норму статті в редакції Закону України від 22.05.2018 № 2443 -VIII, яка набрала чинності з 25.07.2018.

Тому оскаржене рішення відповідача, яким вирішено питання наявності в позивача права на отримання статусу УБД, пов'язаного з подіями, що мали місце в період з 01.08.2017 по 30.04.2018, прийняте комісією на підставі норм матеріального законодавства, які набрали чинності лише з 25.07.2018, є протиправним, у зв'язку з чим суд його скасовує.

Таким чином, позовні вимоги в частині зобов'язання комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій повторно розглянути питання надання статусу часника бойових дій працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу фінансового забезпечення Луганського обласного військового комісаріату, і прийняти рішення з дотриманням вимог статті 58 Конституції України на підставі пункту 19 статті 63 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” в редакції, чинній в період з 01.08.2017 по 30.04.2018, з урахуванням правової оцінки, наданої судом в цьому рішенні, також підлягають задоволенню.

Заявлена вимога про зобов'язання відповідача видати ОСОБА_1 посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка є передчасною, оскільки судом задовольняється вимога про зобов'язання відповідача повторно розглянути надані документи та прийняти рішення щодо надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. І лише після виконання вказаних дій виникне питання стосовно процедури видачі посвідчення учасника бойових дій встановленого законодавством зразка.

На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 32, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу фінансового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке оформлено протоколом засідання комісії Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій від 21.12.2018 № 27.

Зобов'язати комісію Командування Сухопутних військ Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій не пізніше 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили, повторно розглянути надані документи та прийняти рішення щодо надання працівнику Збройних Сил України ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу фінансового забезпечення Луганського обласного військового комісаріату, статусу учасника бойових дій як особі, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брала безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано у повному обсязі 13 грудня 2019 року.

Суддя С.В. Борзаниця