09 грудня 2019 року о/об 17 год. 00 хв.Справа № 280/4969/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (69063, м.Запоріжжя, вул.Глісерна, буд.14; код ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправною та скасування Постанови,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд: визнати протиправною та скасувати Постанову відповідача №127300 від 02.07.2019 про застосування адміністративно-господарського штрафу.
У позові зазначено, що 07.06.2019 державними інспекторами Управління Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) в Запорізької області був зупинений належний позивачу автомобіль МАЗ 437041-262 д/н НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 . Під час зупинки ОСОБА_2 пояснив інспекторам Управління Державної служби України з безпеки на транспорті в Запорізької області, що позивач надав йому вищевказаний автомобіль для особистого користування для перевезення ватажу для його власних потреб. Але, незважаючи на це, інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області в порушення діючого законодавства був складений акт №159188 про нібито виявлені факти порушення законодавства «Про автомобільний транспорт», а саме: "надання послуг перевезення вантажів без оформлення документів передбачених ст.48 "Про автомобільний транспорт", а саме на момент перевірки відсутня тахокарта водія ОСОБА_2 за 07.06.2019 року". 02.07.2014 позивач як власник транспортного засобу МАЗ 437041-262 д/н НОМЕР_3 , був викликаний до приміщення Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області за адресою вул.Глісерна, 14, для розгляду справи про нібито факт порушення законодавства "Про автомобільний транспорт". Незважаючи на те що позивач підтвердив те що надав ОСОБА_2 вищевказаний автомобіль для особистого користування для перевезення вантажу для його власних потреб, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області, який розглядав справу в порушення діючого законодавства виніс постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №127300 від 02.07.2019, згідно якої на позивача, як на фізичну особу-підприємця за допущене порушення ст.48 «Про автомобільний транспорт», в порядку абз.3. ч.1 ст.60 "Про автомобільний транспорт" накладено адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн. З Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №127300 від 02.07.2019 позивач не згоден в повному обсязі, у зв'язку з тим, що вона винесена на підставі акту складеного з порушенням діючого законодавства.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 07.06.2019 державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області під час здійснення заходів державного контролю проведення рейдової перевірки було перевірено транспортний засіб «МАЗ» д/н НОМЕР_3 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 належить ОСОБА_1 . У ході перевірки було встановлено порушення вимог транспортного законодавства та на підставі виявленого порушення було складено акт №159188. 02.07.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області в особі в.о. начальника Управління під час розгляду матеріалу (акту №159188) було прийнято рішення про застосування адміністративно-господарського штрафу до суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_1 за порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Суб'єкт господарювання перед розглядом матеріалу про порушення був своєчасно та належним чином повідомлений, на його адресу за місцем реєстрації було направлено запрошення на розгляд. Суб'єкт господарювання був присутній під час розгляду акту, висловлював заперечення, але із своєї сторони не надав жодного документу (доказу) який спростовував би факти зазначені в акті. Проте, суб'єкту господарювання Компанієць М.В було роз'яснено та доведено до відома існуючі норми та вимоги діючого транспортного законодавства.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 15.10.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 11.11.2019 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 11.11.2019 відкладено розгляд справи на 09.12.2019
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу №127300 від 02.07.2019 до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн.
У вказаній Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №127300 від 02.07.2019 зазначено: «… ФІЗИЧНА ОСОБА-ПІДПРИЄМЕЦЬ ОСОБА_3 07.06.19р., 474км. а/д Н-08, Акт №159188 допущено порушення ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідальність за яке передбачена абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» …».
В Акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 07.06.2019 зазначено: «… провели перевірку транспортного засобу: марка МАЗ, номерний знак НОМЕР_3 … водій ОСОБА_2 … що належить ОСОБА_1 … Під час перевірки виявлено порушення пункту 24 «Правил дорожнього руху» в частині ненадання транспортного засобу для вагового контролю відповідно до встановленої процедури, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг з перевезення вантажів без оформлення документів передбачених ст.48 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: на момент перевірки відсутня тахокарта водія ОСОБА_2 за 07.06.2019р. Пояснення водія про причини порушень - Водій з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився. …».
Судом досліджено: тахокарту, в якій містяться позначення про водія - Ликов, дату - 06.06.2019; Посвідчення водія ОСОБА_2 ; Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 .
У ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» зазначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є: для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг; для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Згідно з абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як зазначено у п.1 «Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні», затвердженому 25.02.2009 постановою Кабінету Міністрів України №207 (надалі - «Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні»), для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, необхідними документами для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні є: - фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником, або ліцензійна картка; - товарно-транспортна накладна; - посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; - реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; - талон про проходження державного технічного огляду; - поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Відповідно до п.2 «Переліку документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні» для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб: - накладна або інший документ, який підтверджує право власності на вантаж; - посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії; - реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом; - талон про проходження державного технічного огляду; - поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення передрейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Згідно з п.1.4 Розділу І "Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті", затвердженої 24.06.2010 Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №385, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20.10.2010 за №946/18241 (надалі - "Інструкція з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті"), у цій Інструкції терміни вживаються у такому значенні: перевізники - суб'єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільним транспортом.
У п.3.3 Розділу ІІІ "Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті" зазначено, що водій транспортного засобу, обладнаного тахографом: забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа; своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує їх належне зберігання; використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом; має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом; (…).
Як зазначено у п.3.5 Розділу ІІІ "Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті", перевізники: забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий); зберігають інформацію, отриману за допомогою тахографа, кожного водія протягом 12 місяців з дати останнього запису, а протоколи перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу, свідоцтва про повірку - протягом одного року з дати закінчення терміну їх дії; аналізують інформацію щодо дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, отриману за допомогою тахографа, а в разі виявлення порушень вживають заходів щодо недопущення та запобігання виникненню їх в подальшому.
Згідно з п.1.3 "Положення про робочий час і відпочинку водіїв колісних транспортних засобів", затвердженого 07.06.2010 наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.09.2010 за №811/18106 (надалі - "Положення про робочий час і відпочинку водіїв колісних транспортних засобів"), вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).
Відповідно до п.1.5 "Положення про робочий час і відпочинку водіїв колісних транспортних засобів" у цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні: автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи/та вантажів транспортними засобами (далі - Перевізник); тахограф - контрольний пристрій, який встановлюється на ТЗ для показу та реєстрації інформації про рух ТЗ.
Позивач документально не довів надання ОСОБА_2 автомобіля МАЗ 437041-262 р/н НОМЕР_3 для особистого користування для перевезення вантажу для його власних потреб.
Водій ОСОБА_2 про це при складанні співробітниками відповідача Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №159188 від 07.06.2019 - не зазначав. Протилежного позивач не довів.
Без наявності документів, які були б оформлені станом на 07.06.2019 щодо перевезення водієм ОСОБА_2 вантажу для своїх власних потреб та отримання для цього від позивача автомобіля МАЗ 437041-262 р/н НОМЕР_3 , при не зазначенні цих обставин водієм ОСОБА_2 при складанні співробітниками відповідача Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №159188 від 07.06.2019 - суд розглядає позицію позивача як спосіб уникнути юридичної відповідальності.
Таким чином, відповідачем доведено здійснення саме ФОП ОСОБА_1 автомобільного вантажного перевезення з порушенням вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», як то зазначено у Постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу №127300 від 02.07.2019.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу №127300 прийнята 02.07.2019 Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірною і не підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ФОП Компанієць ОСОБА_4 не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись: ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача судових витрат з суб'єкта владних повноважень - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 09.12.2019.
Суддя О.О. Прасов