справа№1.380.2019.002524
02 грудня 2019 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., розглянувши в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу № 1.380.2019.002524 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови,-
Позивач - ФО-П ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 006285 від 09.01.2018 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у вказаній постанові відповідач зазначає, що позивачем було вчинено ніби то порушення, відповідальність за що передбачено згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та постановлено стягнути штраф.
Позивач зазначає, що згідно з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, основним та єдиним видом господарської діяльності позивача являється Код КВЕД 62.01 Комп'ютерне програмування, що в свою чергу жодним чином не пов'язаний із наданням послуг по перевезенню вантажу. Окрім цього, позивачем не укладалося жодних договорів із надання послуг по перевезенню, і йому не відома особа ОСОБА_2 , який був водієм транспортного засобу, що вчинив вищезгадане правопорушення.
Позивач зазначає, що згідно листа Регіонального сервісного центру у Львівській області територіальний сервісний центр №4641 від 10.01.2018 року №Он-4/Мр, вбачається, що за ФО-П ОСОБА_1 не зареєстрований транспортний засіб марки MAN з державним номерним знаком НОМЕР_1 , як і не має зареєстрованого жодного транспортного засобу.
Позивач вважає, що спірна постанова прийнята з порушенням норм чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, надала суду додаткові докази та пояснення, просила позов задоволити в повному обсязі.
Позиція відповідача викладена у відзиві на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову з підстав, що водій під час перевірки не надав інспекторам договору тимчасового користування транспортного засобу, відмовився від підпису в документах складених за результатами перевірки та не надав жодного зауваження з того приводу, що власник транспортного засобу вказаний у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу не є перевізником.
Враховуючи норми чинного законодавства, власник транспортного засобу в разі передачі транспортного засобу в тимчасове користування зобов'язаний здійснити перереєстрацію такого транспортного засобу, а водій, здійснюючи перевезення вантажів зобов'язаний надавати для перевірки не лише свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, але й документи, на підставі яких на законних підставах використовується транспортний засіб (договір або тимчасовий реєстраційний талон), що повністю спростовує твердження позивача.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, надала суду додаткові докази та пояснення, просила в задоволенні позову відмовити повністю.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 07.06.2019 року у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Ухвалою від 06.08.2019 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження.
Безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:
09.01.2018 року начальником управління Укртрансбезпеки у Львівській області розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт ФО-П ОСОБА_1 (MAN НОМЕР_1 ) за допущення надання послуг з перевезення пасажирів та вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», прийнято постанову за №006285 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач вважає протиправною та такою що підлягає скасуванню постанову за №006285 від 09 січня 2018 року про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Судом враховуються аргументи наведені позивачем про протиправність спірного рішення з наступних встановлених судом обставин та вимог законодавства:
Згідно ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду.
Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для нерегулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:
для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів на таксі:
для автомобільного перевізника - ліцензія, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія таксі - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для юридичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для автомобільного самозайнятого перевізника:
ліцензія, посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, сервісна книжка, медична довідка.
Документи для фізичної особи, що здійснює перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія легкового автомобіля - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, копія договору із замовником послуги, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для водія юридичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Документи для фізичної особи на перевезення пасажирів легковими автомобілями для власних потреб - посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов'язковими документами також є:
для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:
надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ст. 2 КАС України, завдання та основні засади адміністративного судочинства.
1. Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
2. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріалами справи встановлено, що спірне рішення від 09.01.2018 року яким відповідач встановив допущення ФО-П ОСОБА_1 (позивачем) надання послуг з перевезення пасажирів та вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39, ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та застосував адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн. не відповідає вищевказаним вимогам законодавства, відповідно є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки судом встановлено, що за позивачем не зареєстрований жодний транспортний засіб, в тому числі і транспортний засіб марки MAN з державним номерним знаком НОМЕР_1 , відповідно позивач - ФО-П ОСОБА_1 не є учасником правовідносин в сфері перевезення, тому на думку суду не може відповідати за ч. 1 абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідачем вказаних обставин не спростовано.
З цих же підстав судом не враховуються заперечення відповідача зазначені у відзиві на позовну заяву.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань судові витрати у вигляді судового збору, сплаченого позивачем.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (79020, м. Львів, проспект В.Чорновола, 57) про визнання протиправною та скасування постанови - задоволити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 006285 від 09 січня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (ЄДРПОУ 39816845, м. Львів, проспект В.Чорновола, 57) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ) 768,40 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 09.12.2019 року.
Суддя Гавдик З.В.