Рішення від 11.12.2019 по справі 360/4796/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

11 грудня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4796/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом адвоката Шурхна Кирила Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

06 листопада 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Шурхна Кирила Анатолійовича (далі - представник) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач, УПтаСЗН Сєвєродонецької МР) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач є особою з інвалідністю другої групи та має право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

З січня по червень 2019 року позивач отримувала пенсію в сумі 2 393,75 грн, та виходячи саме з вказаного розміру свого доходу мала субсидію. Починаючи з липня 2019 року дохід ОСОБА_1 зменшився, та остання стала отримувати пенсію в розмірі 2004, 92 грн.

У зв'язку із зменшенням доходу позивач звернулась на Урядову гарячу лінію щодо перерахунку субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням доходу в розмірі 2004,92 грн. Однак, на вказане звернення позивачем було отримано відповідь від Сєвєродонецької міської ради щодо неможливості такого перерахунку.

З посиланням на частину другу статті 19 Конституції України, рішення ЄСПЛ у справах «Беєлер проти Італії», «Звежинський проти Польщі», та інші, представник позивача зазначив, що, оскільки доходи позивача зменшились з 01.07.2019, перерахунок житлової субсидії ОСОБА_1 має бути здійснено саме з цього періоду з урахуванням розміру її пенсії - 2004,92 грн.

З урахуванням уточненого позову представник позивача просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради щодо відмови в перерахунку житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 , починаючи з 01.07.2019, виходячи з розміру її доходу - пенсії 2004,92 грн;

- зобов'язати УПтаСЗН Сєвєродонецької міської ради зробити перерахунок житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг ОСОБА_1 , починаючи з 01.07.2019, виходячи з розміру її доходу - пенсії 2004,92 грн.

Ухвалою суду від 08.11.2019 позовну заяву залишено без руху із наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви (арк.спр. 13).

13.11.2019 за вх. № 56670/2019 представником позивача усунуто недоліки позовної заяви (арк.спр.16).

Ухвалою суду від 14.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду після усунення ії недоліків та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 1-2).

27.11.2019 за вх. № 58589/2019 через відділ діловодства та обліку звернень громадян надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 27-28), в якому відповідач заперечував проти позовних вимог з огляду на наступне.

Позивач перебуває на обліку в УПтаСЗН як отримувач житлової субсидії з березня 2016 року. Згідно заяви позивача від 24.03.2016 житлову субсидію було призначено на період з березня 2016 року по лютий 2017 року у розмірі 752,52 грн на місяць.

В подальшому субсидію було призначено автоматично на наступні терміни: з березня 2017 року по квітень 2017 року у розмірі 1204,37 грн на місяць; з травня 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 173,58 грн на місяць; з жовтня 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 462,40 грн на місяць; з травня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 77,32 грн на місяць; з жовтня 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 196,43 грн на місяць; з травня 2019 року по квітень 2020 року у розмірі 148,60 грн в місяць; з жовтня 2019 року по квітень 2020 року у розмірі 711,98 грн на місяць.

Згідно особової справи позивача розрахунок житлової субсидії з початку неопалювального сезону (травень-вересень 2019 року) було зроблено автоматично.

Відповідно до пункту 11 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 21.10.1995 № 848, під час призначення субсидії було враховано доходи позивача (у вигляді пенсії) в розмірі нарахованої пенсії за березень 2019 року.

15.08.2019 позивачем надано заяву про перерахунок субсидії в зв'язку зі зменшенням розміру пенсії з 01.07.2019.

Пунктом 17 Положення передбачено, що перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення, якщо заявником надано додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію.

В свою чергу, пунктом 11 Положення встановлено, що у разі призначення житлової субсидії не з початку неопалювального сезону, враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається субсидія.

Таким чином, для перерахунку житлової субсидії позивачу з місяця звернення, тобто з серпня 2019 року, повинен враховуватися дохід за червень 2019 року. Оскільки розмір доходу позивача за червень 2019 року є однаковим з розміром доходу (пенсії) за березень 2019 року, в перерахунку житлової субсидії з серпня 2019 року позивачу було відмовлено.

На підставі вищевикладеного, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є особою з інвалідністю ІІ групи, зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 , що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями паспорта громадянина України, картки фізичної особи - платника податків, довідки до акта огляду МСЕК серії 2-20 СМ № 0029281 (арк. спр. 5,6).

24.03.2016 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про призначення житлової субсидії (арк. спр. 29), надавши декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 24.03.2016 (арк.спр. 30).

Рішенням відповідача ОСОБА_1 призначено субсидію з лютого 2016 року по березень 2017 року у розмірі 752,52 грн (арк. спр. 33).

У подальшому субсидію призначено автоматично на наступні терміни: з березня 2017 року по квітень 2017 року у розмірі 1204,37 грн на місяць; з травня 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 173,58 грн на місяць; з жовтня 2017 року по квітень 2018 року у розмірі 462,40 грн на місяць; з травня 2018 року по вересень 2018 року у розмірі 77,32 грн на місяць; з жовтня 2018 року по квітень 2019 року у розмірі 196,43 грн на місяць (арк. спр. 36-41).

Рішенням про призначення субсидії від 04.07.2019 призначено житлову субсидію з травня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію на 5 місяців, з травня 2019 року по травень 2019 року включно, щомісячно в сумі 148,60 грн, виходячи з розміру доходу - 2393,75 грн (арк.спр. 42).

Рішенням від 24.07.2019 призначено житлову субсидію ОСОБА_1 з травня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію на 4 місяці, з червня 2019 року по червень 2019 року включно щомісячно в сумі 145,71 грн, виходячи з розміру доходу - 2393,75 (арк.спр. 43).

Рішенням від 24.07.2019 призначено житлову субсидію ОСОБА_1 з травня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію на 3 місяці, з липня 2019 року по липень 2019 року включно щомісячно в сумі 141,40 грн, виходячи з розміру доходу 2393,75 грн (арк.спр. 44).

15.08.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку субсидії у зв'язку із зменшенням розміру доходу, до заяви позивачем додано довідку УПФУ в м. Сєвєродонецьку згідно якої станом на 01.07.2019 розмір пенсії позивача складає 2004,92 грн (арк. спр. 45,46).

Матеріали особової справи ОСОБА_1 не містять рішення, прийнятого за наслідками розгляду заяви позивача від 15.08.2019, позивачем до матеріалів позов таке рішення також не долучалося, що розцінюється судом як відсутність такого рішення.

Натомість, у відповідь на звернення ОСОБА_1 на Урядову гарячу лінію щодо призначення субсидії Сєвєродонецька міська рада направила на адресу позивача лист від 04.10.2019 № 4923/К-1739, в якому зазначила, що пунктом 17 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 в редакції постанови КМУ від 17.04.2019 № 373 (діяла на час звернення) передбачено, що перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення, якщо заявником надано додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію. Згідно особової справи розрахунок житлової субсидії з початку неопалювального сезону був зроблений автоматично, у зв'язку з чим були взяті доходи у вигляді нарахованої пенсії за березень поточного року (пункт 11 Положення). 15.08.2019 до УПтаСЗН надана заява про перерахунок субсидії у зв'язку зі зменшенням розміру пенсії з 01.07.2019. В перерахунку було відмовлено, оскільки розмір доходу, з урахуванням якого призначено житлову субсидію, а саме розмір пенсії за березень, не змінився. Згідно пункту 11 Положення зменшений розмір пенсії буде врахований при автоматичному розрахунку розміру житлової субсидії на опалювальний період 2019 - 2010 рр (арк.спр. 9).

Рішенням відповідача від 23.10.2019 про призначення субсидії призначено житлову субсидію ОСОБА_1 з жовтня 2019 року по квітень 2020 року включно, розраховано субсидію на 1 місяці, з жовтня 2019 року по жовтень 2019 року включно щомісячно в сумі 711,98 грн, виходячи з розміру доходу 2004,92 грн (арк.спр. 44).

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 1 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Положеннями пункту 5 частини другої статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що індивідуальний споживач зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Тобто, обов'язок щодо оплати наданих житлово - комунальних послуг у відповідності з Законом України «Про житлово - комунальні послуги» виникає саме у індивідуального споживача.

Питання щодо надання субсидій врегульовано Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення № 848), в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 травня 2019 р. № 528, чинній на дату виникнення спірних правовідносин.

Дане положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій.

Призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням у відповідності до абзацу 1 пункту 3 Положення №848 здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до пункту 2 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Абзацами першим - шостим пункту 13 Положення № 848 визначено, що для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):

заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);

декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);

довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;

копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);

договір найму (оренди) житла (у разі наявності).

Згідно із пунктом 15 вищевказаного Положення № 848 житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Пунктом 16 вказаного Положення передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Пунктом 11 Положення визначено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується:

за III-IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;

за I-II квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;

за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.

Абзацом восьмим пункту 11 Положення встановлено, що у разі призначення житлової субсидії не з початку опалювального (неопалювального) сезону враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Відповідно до абзацу дев'ятнадцятого пункту 12 Положення у разі коли на час звернення за призначенням житлової субсидії особа є непрацюючим пенсіонером, який в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи, не мав інших доходів, крім пенсії, до її середньомісячного сукупного доходу враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Матеріалами справи підтверджується, що розрахунок субсидії з початку неопалювального сезону (травень-вересень 2019 року) здійснено автоматично, тому посилання відповідача у відзиві на пункт 11 Положення є безпідставним - в даному випадку йдеться про перерахунок раніше призначеної з початку неопалювального сезону житлової субсидії, а не про призначення житлової субсидії позивачеві не з початку неопалювального сезону.

Вимогами пункту 14 Положення визначено обов'язкове прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від'ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії; та передбачено право заявника оскаржити таке рішення структурного підрозділу до комісії або суду.

У даному випадку, як зазначено вище, позивач звернулася з заявою від 15.08.2019 про перерахунок субсидії у звязку зі зміною розміру пенсії з моменту такої зміни (арк.спр. 45), надавши довідку УПФУ в м. Сєвєродонецьку від 29.07.2019 № 936 про розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.07.2019 - 2004,92 грн (арк.спр. 46).

Відповідно до вимог пункту 17 Положення перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення особам, які подають додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію.

Порядок проведення перерахунку призначених житлових субсидій визначається районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями та виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Таким чином, Положенням визначено право особи звернутися до відповідача з заявою про перерахунок призначеної субсидії, при цьому Положенням визначено обов'язок визначення порядку проведення перерахунку призначених житлових субсидій районними, районними у мм. Києві і Севастополі держадміністраціями та виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.

Рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 29.01.2018 № 08 затверджено Порядок проведення перерахунків призначених субсидій, наданих населенню для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Порядок № 08) (арк.спр. 49-50).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 08 перерахунки призначених субсидій за особистим зверненням громадян:

4.2. При зміні обставин, які можуть вплинути на розмір призначеної субсидії (зміни соціального статусу, переліку отримуваних житлово - комунальних послуг, купівлі - товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), при поданні особою, яка зареєстрована у житловому приміщенні, заяви та декларації.

Пунктом 5 Порядку № 08 передбачено, що після проведеного перерахунку управлінням соціального захисту населення міської ради:

- вносяться зміни до особової справи отримувачів субсидії;

- направляються організаціям - надавачам послуг результати перерахунків призначених субсидій для коригування розміру субсидій.

Виходячи зі змісту Порядку № 08, зокрема, пункту 5, цим актом передбачено саме проведення перерахунку призначеної субсидії за наслідками розгляду заяви особи, тобто має бути прийнято відповідне рішення, в якому, з урахуванням вимог пунктів 11 - 12 розраховується розмір субсидії з урахуванням обставин, у зв'язку з якими заявник звернувся за перерахунком (в даному випадку - зменшення розміру пенсії). А вже у разі незгоди заявника з таким перерахунком (датою перерахунку, розміром субсидії), він може оскаржувати його в судовому порядку.

В даному випадку матеріали особової справи ОСОБА_1 не містять рішення, прийнятого за наслідками розгляду заяви позивача від 15.08.2019, позивачем до матеріалів позов таке рішення також не долучалося, що розцінюється судом як відсутність такого рішення. Наявні лише рішення про призначення субсидії від 24.07.2019, в якому розраховано субсидію з липня по липень 2019 року, та рішення про призначення субсидії від 23.10.2019, в якому призначено житлову субсидію з жовтня 2019 року по жовтень 2020 року, та розраховано субсидію на 1 місяць - жовтень 2019 року.

Таким чином, в даному випадку мала місце протиправна бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення про перерахунок субсидії у відповідності до положень Порядку № 08, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.08.2019.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно із частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на обставини справи, суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок допущення протиправної бездіяльності щодо нерозгляду заяви позивача від 15.08.2019 про перерахунок призначеної субсидії, тому суд вважає за необхідне обрати належний та ефективний спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права позивача, у вигляді визнання протиправною бездіяльності щодо не прийняття рішення про перерахунок субсидії у відповідності до норм Положення та Порядку № 08, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.08.2019, та зобов'язати відповідача прийняти рішення про перерахунок субсидії у відповідності до норм Положення та Порядку № 08 за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 15.08.2019.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача зробити перерахунок житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг ОСОБА_1 , починаючи з 01.07.2019, виходячи з розміру її доходу - пенсії 2004,02 грн, в її задоволенні слід відмовити, з огляду на таке.

Абзацом другим частини четвертої статті 245 КАС України визначено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд не може перебирати на себе повноваження органів державної влади, в даному випадку органів соціального захисту населення, оскільки питання щодо перерахунку субсидії є виключною компетенцією відповідача, і в даному випадку рішення про перерахунок субсидії відповідачем не приймалося, заява ОСОБА_1 від 15.08.2019 фактично не розглянута.

Позивач є особою з інвалідністю другої групи, і відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору, тому розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги адвоката Шурхна Кирила Анатолійовича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (93414, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, буд. 15-Г, код ЄДРПОУ 24179564) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради щодо не прийняття за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 15 серпня 2019 року рішення про перерахунок субсидії у відповідності до норм Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 травня 2019 р. № 528) та Порядку проведення перерахунків призначених субсидій, наданих населенню для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 29 січня 2018 року № 08.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради прийняти за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 15 серпня 2019 року рішення про перерахунок субсидії у відповідності до норм Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 травня 2019 р. № 528) та Порядку проведення перерахунків призначених субсидій, наданих населенню для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого рішенням виконавчого комітету Сєвєродонецької міської ради від 29 січня 2018 року № 08.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська