номер провадження справи 17/215/19
03.12.2019 Справа № 908/2729/19
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсуна В.Л., при секретарі судових засідань Юсубовій Д.В., розглянувши матеріали справи № 908/2729/19
за позовною заявою: комунального підприємства "Водоканал", 69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Інвекта-Д", 69005, м. Запоріжжя, вул. Патріотична, буд. 64-Д
про стягнення 28 535,60 грн.
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Руденко Д.В., довіреність № 88 від 07.11.19;
від відповідача: Рогава І.Т., ордер серії ЗП № 115706 від 04.11.19
До господарського суду Запорізької області від комунального підприємства "Водоканал" (далі КП "Водоканал") надійшла позовна заява від 23.09.19 № 10916/19/10 про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Інвекта-Д" (надалі ТОВ "Інвекта-Д") додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію у розмірі 28 535,60 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано пунктами 2.2.3, 2.2.9, 2.2.11, 2.4.11, 2.4.13, 7.1.15, 7.7, 9.13, 9.15 "Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя", ст. 11, ст. 16 ЦК України, ст. ст. 173, 17 ГК України, ст. ст. 4, 5, 12, 20, 162 ГПК України, постанови НКРЕКП від 16.06.16 № 1141 та умовами договору № 11154/1. Зокрема, позивач зазначає, що 10.04.19 представниками КП "Водоканал" за участю представника споживача проведено відбір проб стічних вод у контрольній точці ТОВ "Інвекта-Д" кК-2 верхня труба, за адресою м. Запоріжжя, пр. Металургів, 8Б, про що складений акт відбору проб від 10.04.19. Внаслідок аналізу вмісту забруднень у відібраній пробі стічних вод відповідача було встановлено перевищення допустимих концентрацій, що зафіксовано в протоколі вимірювань показників складу та властивостей стічних вод. Про виявлення відповідача повідомлено листом та у подальшому позивачем відповідно до умов договору та Правил був проведений розрахунок величини плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням у сумі 28 535,60 грн. Вищезазначений розрахунок, акт-рахунок на суму 28 535,60 грн., протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод разом з претензію направлено відповідачу для оплати. Однак відповідач додаткову плату за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію у розмірі 28 535,60 грн. не оплатив.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.09.19 наведену вище позовну заяву передано для розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 07.10.19 судом відкрито провадження у справі № 908/2729/19 за правилами спрощеного позовного провадження. Судове засідання призначено на 06.11.19.
31.10.19 позивачем до суду подано клопотання за вих. від 30.10.19 № 11804/19/10 про долучення до матеріалів справи документів: копії свідоцтва про визнання технічної компетентності № СЕ99-18 видане 20.12.18 та чинне до 20.12.21 з додатком разом з доказами його направлення з додатком на адресу відповідача.
05.11.19 відповідачем до суду подано відзив за вих. від 04.11.19 № 356 на позовну заяву. 29.12.17 між позивачем та відповідачем укладено договір від 29.12.17 № 11154/1. 10.04.19 представниками позивача без присутності уповноваженого представника відповідача проведено відбір контрольних разових проб стічних вод споживача з метою контролю їх складу та якості за адресою - вул. Металургів, 8Б в контрольній точці КК 2 верхня труба та було відібрано контрольні проби: б.п. 218 об'ємом 2,0 дм куб.; б.п. 218 об'ємом 1,0 дм куб.; б.п. 109 об'ємом 0,5 дм куб.; б.с.т 812 об'ємом 1,0 дм куб.; б.с.т. 14А об'ємом 1,0 дм куб.; б.с.т 261 об'ємом 0,1 дм куб., про що було складено Акт відбору проб. В зазначеному Акті відбору проб як представник споживача зазначений - Пеловой П.Н., який начебто відмовився від надання посуду для арбітражної проби споживача. Час доставки проби до лабораторії виробника в Акті відбору проб від 10.04.19 не зазначений. Також не зазначено спосіб відбору проби, дані про обробку проби (фільтрування, відстоювання, консервування тощо). У травні 2019 року відповідачем отримана претензія позивача за № 6748 від 25.04.19 щодо сплати суми додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 28535,60грн. До зазначеної претензії було додано протокол вимірювання показників складу та властивостей стічних вод виданий 15.04.19 Центральною лабораторією стічних вод КП «Водоканал», акт-розрахунок № 11154 від 25.04.19, розрахунок додаткової плати. З Протоколу вимірювання показників складу та властивостей стічних вод, зокрема вбачається, що реєстраційний номер контрольної проби 185. Листом за вих. № 38 від 10.05.19 відповідач повідомив Позивача, що не визнає вимоги претензії, оскільки відбір контрольної проби проводився з порушенням процедури встановленої як умовами договору, так і Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя. У листі за вих. № 55 від 12.08.19 відповідач додатково запропонував позивачу повторно провести контрольний відбір у відповідності як до умов договору, так і до умов Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя. Протокол вимірювання показників складу та властивостей стічних вод від 15.04.19 не дає можливості правильно ідентифікувати, що лабораторією досліджено саме ту пробу, яку було відібрано у відповідача 10.04.19 як через відсутність даних про опломбування й маркування посуду при відборі проби, а також і через неспівпадіння реєстраційного номеру контрольної проби, зазначеного в Протоколі вимірювання та Акті відбору проб. Також відбір проб було проведено з порушенням процедури, встановленої п. 7.2.3. місцевих Правил приймання та пунктів 3.2.9. та 3.2.10 договору, а сем без уповноваженого представника відповідача, а відповідно відповідач був позбавлений можливості використати в повній мірі свої права передбачені вищенаведеними нормативними актами в даних правовідносинах, зокрема, і право на отримання арбітражної проби споживача. ОСОБА_7, який зазначений в Акті відбору проб від 10.04.19 як представник Споживача, не є працівником ТОВ «Інвекта-Д», що підтверджується довідкою товариства від 01.11.19. Відповідно, вказана особа не мала повноважень представляти Відповідача в даних правовідносинах, а також і не володіла необхідною інформацією щодо прав та обов'язків Відповідача під час проведення відбору проб стічних вод. Зі сторони Позивача повноваження вказаної особи перевірені не були, і підстави за яких вказана особа взагалі була допущена до участі у відборі проб стічних вод Відповідача, не зрозумілі. На підставі викладено, відповідач вважає, що Акт відбору проб від 10.04.19 та Протокол вимірювання показників складу та властивостей стічних вод від 15.04.19 є не допустимими та достовірними доказами у даній справі, на підставі яких можливо встановити факт скиду стічних вод з перевищенням допустимих показників забруднюючих речовин, а відповідно позов до ТОВ "Інвекта-Д" про стягнення суми додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в розмірі 28535,60грн. - є безпідставним, необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Також у відзиві на позовну заяву заявлено клопотання про поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву у справі, який обґрунтовано відповідачем не отриманням від позивача тексту позовної заяви та ознайомленням з матеріалами справи № 908/2729/19, у т.ч. зі змістом позовної заяви, у приміщенні суду 22.10.19.
13.11.19 позивачем до суду надано відповідь за вих. від 13.11.19 № 12115/19/10 на відзив, в якій позивачем викладено свої контраргументи на заперечення відповідача проти позову.
У судових засіданнях 06.11.19 та 20.11.19 судом оголошувалась перерва на 20.11.19 та на 03.12.19 відповідно.
У судовому засіданні 20.11.19 судом поновлено строк для подання відзиву на позовну заяву та прийнято його до розгляду.
Також у судовому засіданні 20.11.19 судом прийнято до розгляду відповідь на відзив та клопотання про долучення до матеріалів справи документів: копії свідоцтва про визнання технічної компетентності № СЕ99-18 видане 20.12.18 та чинне до 20.12.21 з додатком разом з доказами його направлення з додатком на адресу відповідача.
Представник позивача у судовому засідання 03.12.19 підтримав позовні вимоги у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві та у відповіді на відзив.
Представник відповідача у судовому засіданні 03.12.19 проти позову заперечив повністю з підстав відображених у відзиві на позовну заяву.
У засіданні суду 03.12.19, на підставі ст. 240 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Учасникам справи повідомлено коли буде складено повне рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
29.12.17 між комунальним підприємством "Водоканал" (надалі Водоканал) та товариством з обмеженою відповідальністю "Інвекта-Д" (Споживач) укладено договір № 11154/1 про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації, за умовами якого Водоканал забезпечує Споживачу водопостачання на господарського-питні, побутові та технічні потреби, а також приймає стічні води по наступним майданчикам: через мережі централізованого водопостачання та водовідведення: Металургів, 8Б - торгівельний комплекс.
… Сторони керуються Законом України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10 січня 2002 р. № 2918-111 (зі змінами), Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.04 № 1875-IV (зі змінами), Правилами користування системами централізованого та комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 27.06.08 № 190, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.08 № 936/15627 (зі змінами), далі за текстом цього Договору «Правила користування...»), Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затвердженими рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.03 № 167, далі за текстом цього Договору «Правила приймання…м. Запоріжжя», ДСанПіН 2.2.4.-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», ДБН України 360-92, ДБН України В.2.5-64-2012, ДБН України В.2.5-74:2013, «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України», затвердженими наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05.07.95 № 30, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України.
Розділом 2 договору "Термін дії договору" закріплено, що договір діє з 14.12.17 по 31.12.18 та вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією із Сторін.
За умовами абз. 1 пп. 3.2.9 п. 3.2 договору Споживач зобов'язаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках КК верхня туба повинна відповідати вимогам «Правил приймання… м. Запоріжжя» і допустимим концентраціями забруднюючих речовин, що скидаються в міську каналізацію (надалі ДК) (див. Додаток № 1 до п. 3.2.9). Водоканал у випадку зміни ДК повідомляє Споживача письмово.
Додатком № 1 до п. 3.2.9. договору визначено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування. Зокрема, вказаним Додатком до договору встановлено наступні допустимі концентрації по показникам якості стічних вод для підприємств, стічні води, яких надходять до ЦОС-1: нітрити - 0,43 мг/дм3; СПАР - 0,7 мг/дм3; ХСК - 360,0 мг/дм3; БСК5 - 175.
Споживач зобов'язаний забезпечити захист приміщень, де розташовані вузли обліку, доступ представників "Водоканалу" до засобів обліку, водопровідних пристроїв, обладнання та інше (п. 3.2.11 договору).
Як свідчать матеріали цієї господарської справи, 10.04.19 представниками КП "Водоканал" - лаборантами хім. аналізу ОСОБА_1 , ОСОБА_2 за участі представника споживача ТОВ "Інвекта-Д" - адміністратора ОСОБА_7. («був присутній при відборі проб за вказівкою керуючої Плетеной Н.І.») виконано відбір контрольних розових проб стічних вод споживача - ТОВ "Інвекта-Д", за адресою вул. Металургів, 8Б, у точці відбору КК-2 верхня труба, з метою контролю їх складу та якості згідно р. 7 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя, про що складено Акт відбору проб від 10.04.19.
Вбачається, що представник Споживача ОСОБА_7 ознайомлений зі змістом акту відбору проб від 10.04.19, про що свідчить його підпис у зазначеному акті. При цьому, останній відмовився від надання посуду для арбітражної проби, про що зроблено відповідний запис у акті. Один екземпляр акту відбору проб надано представнику споживача.
Відповідно до проведеного лабораторією КП "Водоканал" аналізу відібраної проби, виявлено перевищення рівня вмісту забруднюючих речовин стічних вод у контрольній точці КК-2 верхня труба ТОВ "Інвекта-Д", а саме показників якості: нітрити - 2,15 мг/дм3 при ДК - 0,82 мг/дм3; АПАР - 9,23 мг/дм3 при ДК - 1,42 мг/дм3; ХСК - 945,0 мг/дм3 при ДК - 401,0 мг/дм3; БСК5 - 550,0 мг/дм3 при ДК 250,0 мг/дм3.
Зазначене відображено в протоколі вимірювань показників складу та властивостей стічних вод КП "Водоканал" від 15.04.19.
16.04.19 позивачем на адресу відповідача надіслано повідомлення від 15.04.19, яким сповіщено ТОВ "Інвекта-Д" про встановлення в пробі стічних вод підприємства відповідача відібраної 10.04.19 в точці відбору проб КК-2 верхня труба за адресою пр. Металургів, 8 Б про перевищення допустимих концентрацій (ДК) по 4 показникам якості.
Відповідно до умов договору та Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя, позивачем виконано розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя за період з 11.01.19 по 10.04.19 (90 днів), яка склала 28 535,60 грн.
25.04.19 позивачем на підставі вказаного вище розрахунку виставлено відповідачу на оплату акт-рахунок від 25.04.19 № 1154 на суму 28 535,60 грн., який разом з претензією від 25.04.19 № 6748 та іншими документами (розрахунком додаткової плати, протоколом № 185) направлено на адресу ТОВ "Інвекта-Д".
Листом за вих. від 10.05.19 № 38 відповідачем надано відповідь на претензію позивача від 25.04.19 № 6748, в якій зазначено, що вказаний в Акті відбору проб та Протоколі вимірювань показників складу та властивостей стічних вод громадянин не є представниками споживача, а лише представниками орендаря, в той час як за договором № 11154/1 від 29.12.17 споживачем є ТОВ "Інвекта-Д". Поряд з цим, відповідачем просив надати йому час для самостійного з'ясування всіх обставин та для виявлення чи сталося забруднення з вини ТОВ "Інвекта-Д".
Листом від 10.06.19 № 8518 позивач на вказаний вище лист відповідача повідомив про те, що сума додаткової плати за скид понаднормативних забруднень по претензії від 25.04.19 № 6748 нарахована у відповідності з умовами договору №11154/1 та норм чинного законодавства.
Відповідач листом за вих. від 12.08.19 № 55 у відповідь на лист позивача від 10.06.19 № 8518 повторно зауважив, що Акт відбору проб та Протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод складений за відсутності та без підпису Споживача (його представника). У зв'язку зі чим, відповідач просив позивача скасувати Акт відбору проб від 10.04.19 та Протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод від 15.04.19, які складені з порушенням процедури.
Листом від 11.09.19 № 10681/19/03, який направлено на адресу відповідача 16.09.19, позивач наполіг на задоволенні претензії КП "Водоканал" від 25.04.19 № 6748.
Оскільки відповідач претензію позивача від 25.04.19 № 6748 не задовольнив, нараховану додаткову плати за скид понаднормативних забруднень у сумі 28 535,60 грн. позивачу не перерахував, КП "Водоканал" звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача вказаної суми додаткової плати.
Норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті рішення.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України (далі ГК України) та ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Відповідно до ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України, однією з підстав виникнення зобов'язань є договори, які в сулу ст. 629 ЦК України є обов'язковими для виконання його сторонами.
Частиною 1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 901 ЦК України закріплено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
За своєю правовою природою між сторонами склалися правовідносини, які виникли в під час виконання договору про надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 29.12.17 № 11154/1 і пов'язані з наданням і отриманням вказаних послуг, та на момент проведення позивачем перевірки дотримання відповідачем умов цього договору регулювалися, зокрема, Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» № 2918-ІІІ від 10.01.02, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІV від 24.06.04, Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.08.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», послуга з централізованого водовідведення надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з централізованого водовідведення, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Статтею 13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належить, зокрема, затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів.
Відповідно до пп. 5 п. «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод, здійснення контролю за якістю питної води належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Положеннями абзаців 4 та 5 ст. 131 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» закріплено, що місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту. Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Умовами п. 1 договору від 29.12.17 № 11154/1 визначено перелік актів, які застосовуються до відносин сторін за договором, зокрема:
- Правила користування системами централізованого та комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 27.06.08 № 190, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 07.10.08 № 936/15627 (зі змінами), далі за текстом цього Договору «Правила користування...»),
- Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затвердженими рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.03 № 167, далі за текстом цього Договору «Правила приймання…м. Запоріжжя»,
Пунктом 1.4. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила), які затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.08 № 190, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 07.10.08 за № 936/15627 визначено, що приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду від 19.02.02 № 37, зареєстрованих у Мін'юсті 26.04.02 за № 403/6691, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
Судом встановлено, що 21.05.17 Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України (затверджені наказом Держбуду від 19.02.02 № 37) втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.03.17 № 166-р.
Відповідно до п. 9.3. договору, всі питання, не передбачені даним договором регулюються чинним законодавством України, нормативними актами органів місцевої виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
У п. 9.4 договору закріплено, що у випадку прийняття компетентними органами нормативних актів, якими регулюються відносини з надання послуг за даним договором, прийняття рішень щодо змін порядку розрахунків між суб'єктами господарювання, нове законодавство та новий порядок поширюється на умови даного договору без узгодження його Сторонами та внесення додаткових змін.
Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 24 від 28.01.19, яке розміщено на офіційному сайті Запорізької міської ради https://zp.gov.ua/uk/documents/item/34502 (дата оприлюднення 04.02.19), з метою проведення єдиної екологічної політики з питань охорони навколишнього природного середовища, забезпечення безперебійної роботи споруд очищення стічних вод:
- затверджено Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя (які додаються);
- вирішено вважати таким, що втратило чинність, рішення міськвиконкому від 29.05.03 № 167 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя» та рішення міськвиконкому від 19.11.09 № 476 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.03 №167 «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя».
Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Частиною 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Виходячи з положень ч. 5 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 24 від 28.01.19, як таке яким не встановлено пізнішого строку введення його в дію, набрало чинності з дня його офіційного оприлюднення, тобто 04.02.19 та в силу ст. 144 Конституції України є обов'язковим для виконання у м. Запоріжжя.
Отже, станом на час виникнення між сторонами спірних правовідносин (10.04.19) щодо проведення відбору проб стічних вод ТОВ "Інвекта-Д" у контрольній точці мають застосовуватись відповідні положення договору від 29.12.17 № 11154/1 та Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя, затверджені рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 24 від 28.01.19 (далі Правила приймання № 24).
Пунктом 1.2. Правил приймання № 24 закріплено, що Правила є обов'язковими та поширюються на КП «Водоканал» (далі по тексту - виробник), на юридичних осіб, незалежно від форм власності, підпорядкування та відомчої належності; на фізичних осіб - підприємців; на фізичних осіб, що використовують нежитлові приміщення, які скидають стічні воді до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на зливні пристрої виробника (далі по тексту - споживачі).
Положенням п. 1.4. Правил приймання № 24 визначено, що Правила встановлюють вимоги до приймання стічних вод від споживачів до міської каналізації, регламентують засади безперебійного функціонування систем централізованого водовідведення при прийманні до них стічних вод споживачів; порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до системи централізованого водовідведення; порядок контролю за скидом стічних вод; порядок контролю за виконанням цих Правил, а також заходи впливу у разі порушення вимог щодо скиду стічних вод та відповідальність за їх порушення. Встановлення споживачам режиму і нормативу скиду забруднюючих речовин у міську каналізацію, формулювання висновку про відповідність фактичних показників забруднень стічних вод допустимим, а також виконання розрахунків плати входить виключно до компетенції виробника.
Згідно з п. 2.2. Правил приймання № 24, Виробник повинен, зокрема:
2.2.6. Контролювати якісні, кількісні показники стічних вод, режим скидання стічних вод споживачів.
2.2.7. Проводити аналіз показників забруднюючих речовин у стічних водах споживача. Робити офіційні висновки щодо відповідності фактичних концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах допустимим.
2.2.9. Здійснювати без попередження раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений зі споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються у централізовану систему водовідведення за участю представника споживача або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає виробник.
2.2.11. Виставляти рахунки для перерахування додаткової плати за скид понаднормативних забруднень відповідно до Правил.
Пунктом 4.1. Правил приймання № 24 передбачено, що Дотримання встановлених ДК визначається у контрольних точках споживача відповідно до додатку №1 до Правил.
За недотримання вимог цих Правил та інших нормативно-правових актів, що регулюють питання водовідведення, виробники та споживачі несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством України та умовами Договорів (п. 5.1. Правил приймання № 24).
Відповідно до п. 7.1.1. Правил приймання № 24, виробник здійснює контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються споживачами.
З метою контролю за якістю стічних вод споживача виробник здійснює відбір контрольних проб. За результатами аналізу контрольних проб виробник робить висновок щодо перевищення ДК у стічних водах споживача. Визначені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин в стічних водах є достатньою підставою для нарахування споживачу додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення згідно з договором (п. 7.1.3. Правила приймання № 24).
Згідно з п. 7.1.6. Правил приймання № 24, споживачі повинні забезпечити виробнику можливість проведення у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу.
У п. 7.1.12. Правил приймання № 24 визначено, що за бажанням споживач має право отримати АПС. У такому випадку виробник, при здійсненні відбору контрольної проби поділяє її безпосередньо на контрольну пробу для дослідження виробником, на АПС та АПВ для арбітражного аналізу. Для цього споживач зобов'язаний надати у необхідній кількості підготовлений посуд відповідного типу, забезпечити зберігання АПС та доставку її до лабораторії, згідно з ДСТУ ISO 5667-3:2001. Якість води. Відбирання проб. Частина 3. Настанови щодо зберігання та поводження з пробами, яка буде виконувати аналіз АПС. Споживач несе відповідальність за підготовку, чистоту та кількість наданого посуду. Відповідно АПВ для арбітражного аналізу зберігається належним чином у виробника.
Пунктом 7.1.13. Правил приймання № 24 передбачено, що аналіз контрольної проби виконується лабораторією виробника, яка здійснює свою діяльність у цій галузі відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». Лабораторія має організаційну структуру, склад спеціалістів відповідного кваліфікаційного рівня, забезпечена необхідною нормативною, організаційною та методичною документацією. Вимірювання проводяться на повірених засобах вимірювальної техніки. Система забезпечення якості вимірювань передбачає проведення постійного контролю за якісним проведенням метрологічних робіт, а також систему контролю правильності оформлення робочих журналів, протоколів та інших матеріалів за результатами метрологічних робіт.
Результати аналізу контрольної проби зберігаються у виробника у термін, визначений згідно з Переліком типових документів, що створюються під час діяльності органів самоврядування, інших установ, підприємств та організацій із зазначенням строків зберігання документів, зареєстрованим в міністерстві юстиції 17.04.12 за № 571/20884 (п. 7.1.14. Правил приймання № 24).
Згідно з п. 7.2.2. Правила приймання № 24, відбір контрольної проби проводиться в будь-який час доби без попереднього повідомлення споживача.
Відбір контрольної проби відповідно до п. 7.2.3. Правил приймання № 24 проводиться уповноваженими представниками виробника у присутності уповноваженого представника споживача, які повинні мати документ, що підтверджує їх особи.
За умовами пунктів 7.2.5. та 7.2.6 Правил приймання № 24, місцем відбору проб стічних вод споживача є КТ. КТ, як правило, повинна знаходитися за межами території споживача, проте її конкретне місце розташування повинно бути погоджене виробником. На вимогу виробника КТ може бути обладнана стаціонарними приладами контролю за кількістю та якістю стічних вод (пробовідбірниками, датчиками аналізаторів та ін.).
Згідно з п. 7.2.10. Правил приймання № 24, відбір контрольних проб оформлюється актом відбору проб стічних вод (додаток 5 до Правил). В акт вносяться записи про відбір контрольної проби та арбітражних проб, як з однієї так і з декількох КТ на випусках споживача та субспоживача. Фіксується інформація щодо відібраних проб (назва споживача, дата, час та місце відбору, тип матеріалу тари та її об'єм, процедура попередньої обробки проб, відомості про осіб, які відбирали проби тощо). Акт складається у трьох примірниках. Два примірника залишаються у виробника, один примірник акту вручається представнику споживача. У акті уповноважений представник споживача має право вказати свої зауваження щодо відбору контрольної проби. Якщо споживач відмовляється підписати акт відбору проб, він підписується представниками виробника, в акті робиться запис «від підпису відмовився» (з вказівкою П.І.Б. і посади споживача, що відмовився від підпису). Оформлений таким чином акт є обов'язковим для сторін.
У разі відмови споживача у наданні посуду для отримання АПС та подальшого її зберігання про це робиться запис у акті відбору: «надати посуд для арбітражної проби споживача відмовляюсь/відмовився». У такому випадку при здійсненні відбору контрольної проби виробник не поділяє її на безпосередньо контрольну пробу та арбітражні. При перевищенні ДК забруднюючих речовин у цьому випадку розрахунок плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями виконується за результатами досліджень контрольної проби (7.2.11. Правил приймання № 24).
Пунктом 7.2.17. Правил приймання № 24 закріплено, що аналіз контрольної проби проводиться за показниками, зазначеними у додатку 1 до Правил. Виробник має право провести аналіз контрольної проби не за всіма показниками.
Додатком № 1 до Правил приймання № 24 «Допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя» закріплено, зокрема, наступні допустимі концентрації показників якості стічних вод для споживачів, стічні води яких надходять до ЦОС-1: БСК5 - 250,0 мг/дм3; ХСК -401,0мг/дм3; Нітрити - 0,82 мг/дм3; АПАР 1,42 мг/дм3.
Відповідно до п. 7.2.21. Правил приймання № 24, лабораторія виробника проводить реєстрацію доставлених проб в «Зведений журнал контролю за якістю скиду стічних вод споживачів», у який заносяться і результати аналізів. Реєстрація АПВ для арбітражного аналізу здійснюється у «Журнал арбітражних проб» з фіксуванням інформації: назви споживача, дати, місця відбору проб, № та типу посуду, дати знищення проби за підписом начальника лабораторії. Виробник несе відповідальність за своєчасну доставку та зберігання контрольної проби та АПВ для арбітражного аналізу в лабораторії. Лабораторія виробника проводить необхідні процедури і операції з контрольною пробою у відповідності з нормативними документами та методиками виконання вимірювань складу та властивостей стічних вод. Дата проведення аналізу контрольної проби, процедури і операції, які проводяться з пробою, реєструються у робочих журналах за підписами виконавців.
По закінченню виконання аналізів контрольної проби, згідно з п.7.2.17. цього розділу, у випадку виявлення забруднюючих речовин з перевищенням ДК, оформлюється протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод відповідно додатку 4 до Правил у необхідній кількості примірників за підписом начальника лабораторії (п. 7.2.22 Правил приймання № 24).
Матеріали справи свідчать, що позивачем 10.04.19 у відповідності з розділом 7 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя був виконаний відбір контрольних разових проб стічних вод ТОВ "Інвекта-Д" у контрольній точці КК-2 верхня труба (по схемі підприємства) за адресою: пр. Металургів, 8Б, за результатами якого складений акт відбору проб від 10.04.19.
Позивачем надано до матеріалів справи схему розподілу мереж водопостачання та каналізування цілісного майнового комплексу, торгівельного комплексу «Афіна» за адресою пр. Металургів, 8-Б у м. Запоріжжя (замовник ТОВ "Інвекта-Д"), яка погоджена підписами представників КП «Водоканал» та споживача - ТОВ "Інвекта-Д". У вказаній схемі зазначена контрольна точка, з якої відбувався відбір проб стічних вод, а саме: КК- 2 верхня труба, яка розташована на каналізаційній мережі, за яку відповідає відповідач.
Як свідчить зміст акту відбору проб від 10.04.19, за дорученням керуючої Плетеної Н.І. при відборі проб від споживача був присутній адміністратор ОСОБА_7 ., яким підписано акт відбору проб без зауважень та заперечень. Примірник акту вручено представнику споживача ОСОБА_7
Вбачається, що лабораторією виробника відповідно до п. 7.2.21 Правил приймання № 24 проведено реєстрацію доставлених проб відібраних 10.04.19 у контрольній точці ТОВ "Інвекта-Д" за адресою: пр. Металургів, 8-Б, КК-2 верхня труба, у «Зведеному журналі реєстрації проб та результатів аналізів», із занесенням інформації про час відбору проби 09:50 год., час доставки до лабораторії 12:00 год., реєстраційний № 185 та відповідно про результати аналізів (копія витягу зі Зведеного журналу наявна у матеріалах справи).
Також до матеріалів справи позивачем долучено копію витягу з робочого журналу № 2 по контролю за якістю стічних вод споживачів, в якому відображено: дата відбору проби та проведення аналізу контрольної проби за реєстраційним № 185 КК-2 верхня труба ТОВ «Інвекта-Д»; процедури і операції, які проводились з пробою з підписами виконавців.
Вбачається, що по закінченню виконання аналізів контрольної проби, відібраної у контрольній точці КК-2 верхня труба ТОВ "Інвекта-Д" 10.04.19 (реєстраційний № 185) представниками центральної лабораторії стічних вод КП «Водоканал» (свідоцтво про визнання технічної компетентності від 20.12.18 № СЕ99-18, чинне до 20.12.21) виявлено перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, про що відповідно до п. 7.2.22 та додатку 4 Правил приймання № 24 оформлено протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод (дата видачі 15.04.19), за підписом начальника лабораторії КП «Водоканал».
Положеннями п. 7.1.15. Правил приймання № 24 передбачено, що у разі виявлення перевищення ДК забруднюючих речовин, встановлених Договором та Правилами, виробник, по закінченню повного аналізу у строк не більше п'яти робочих днів з моменту відбору контрольної проби, направляє споживачу лист-повідомлення про виявлене перевищення показників забруднюючих речовин у стічних водах споживача. Протокол вимірювань оформлюється по закінченню виконання повного обсягу аналізів у пробі показників складу та властивостей стічних вод для подальшого оформлення претензії. Протягом шестимісячного терміну після визначення перевищення ДК виробник надсилає споживачу претензію, до якої додаються такі документи:
- протокол вимірювань показників;
- розрахунок додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення;
- рахунок для оплати за понаднормативний скид забруднень. Надаються лише ті документи, які відсутні у споживача
На підтвердження виконання п. 7.1.15 Правил приймання № 24 позивачем до суду наданий лист-повідомлення адресований відповідачу про виявлене перевищення показників забруднюючих речовин у пробі стічних водах ТОВ "Інвекта-Д" відібраної 10.04.19 та докази його направлення споживачу (фіскальний чек № 1145 від 16.04.19 та опис вкладення від 16.04.19).
У подальшому позивач на виконання умов п. 7.7. Правил приймання № 24 направив на адресу відповідача претензію від 25.04.19 № 6748 на сплату суми додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у сумі 28 535,60 грн. разом із розрахунком додаткової оплати, протоколом вимірювань показників складу та властивостей стічних вод 15.04.19 та акт-рахунок від 25.04.19 № 11154, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями фіскального чеку від 03.05.19 № 2611 та описом вкладення від 03.05.19.
Вказана претензія була отримана відповідачем. Проте, відповідач відмовився від її задоволення, що підтверджується листами ТОВ "Інвекта-Д" від 10.05.19 вих. № 38, від 12.08.19 вих. № 55.
Відповідно до абзацу 7 пп. 3.2.9 п. 3.2. договору, при перевищенні складу забруднюючих речовин та температурного показника в стічних водах Споживача, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, Споживач вносить плату за скид понаднормативних забруднень Водоканалу, у відповідності з «Правилами приймання ... м. Запоріжжя».
Пунктом 6.1. договору передбачено, що Сторони несуть відповідальність за невиконання зобов'язань у відповідності з чинним законодавством та вказаним в даному договорі нормативними документами.
Пунктом 9.5. Правил приймання № 24 встанволено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах споживачів, що скидаються у систему централізованого водовідведення, порівняно з ДК, встановленими Правилами, споживачі зобов'язані провести додаткову плату за скид понаднормативних забруднень виробнику, яка нараховується за тарифом, встановленим за надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії (Т), грн./м3; об'ємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Qpz) та коефіцієнтом кратності (Kk).
За умовами п. 9.13. Правил приймання № 24, якщо виробником встановлений факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності Kk визначають за формулою: Kk=?ni=1 Cfi -ДКi/ДКі, де Cfi - фактична концентрація в стічних водах споживача і-ої речовини; ДКі - допустима концентрація і-ої речовини. Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення ДК кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10.
Додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за розрахунковий період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев'яноста днів. Обсяг стічних вод визначається наступним чином: виставлений об'єм стічних вод за кожний місяць, що бере участь у розрахунковому періоді, ділиться на календарну кількість діб місяця або на кількість днів (період), зазначених у акті-рахунку і множиться на кількість фактичних днів для розрахунку. Додаткова плата за скид понаднормативних забруднень стягується за весь обсяг стічних вод, скинутий споживачем за цей період з певного об'єкту за всіма джерелами водопостачання (п. 9.15. Правил приймання № 24).
Пунктом 9.16. Правил приймання № 24 визначено, що якщо споживач скидає стоки у міську каналізацію декількома випусками, розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень проводиться за обсягом стічних вод, що скинутий через випуск, де встановлено перевищення ДК; якщо перевищення зафіксовано у всіх випусках, встановлюється коефіцієнт кратності не більше 10 на кожний випуск, крім випадків, передбачених пунктами 9.6 та 9.7 цього розділу.
Поряд з цим, умовами п. 5.2.2. договору сторони погодили, що за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, Споживач зобов'язаний сплатити Водоканалу претензію за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з «Правилами приймання ... м. Запоріжжя», «Правилами користування...». Період, за який стягується плата за скид Споживачем понаднормативних забруднень, складає три календарні місяці (поточний місяць та два попередніх).
З наданого позивачем розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя по споживачу ТОВ «Інвекта-Д» вбачається, що при розрахунку позивачем враховано інформацію наявну у КП «Водоканал» про об'єми стічних вод споживача ТОВ "Інвекта-Д" по майданчику пр. Металургів, 8Б за: січень 2019 р. - 229 м.куб., лютий 2019 р. - 251 м.куб., березень 2019 р. - 228 м.куб., квітень 2019 р.- 255 м.куб.
Згідно із вказаним розрахунком, відповідачу нарахована плата за скид понаднормативних забруднень у сумі 28 535,60 грн. виходячи: з тарифу, який встановленим за надання послуг централізованого водовідведення споживачам з 12.09.18 у розмірі 4,68 грн./м3 без ПДВ; об'єму скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Qpz) за період з 11.01.19 по 10.04.19 - 524,964 м.куб. та коефіцієнту кратності (Kk) - 9,679.
Перевіривши розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя (виконаний КП «Водоканал» по споживачу ТОВ "Інвекта-Д" у сумі 28 535,60 грн.), суд дійшов висновку, що він відповідає приписам пунктів 9.5, 9.13, 9.15., 9.16. Правил приймання № 24 та положенням п.3.2.9, п. 5.2.2. договору та виконаний вірно.
Відповідно до пп. 2.4.13. п. 2.4 Правил приймання № 24, Споживачі повинні сплачувати рахунки додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями, а також за порушення Правил в терміни, встановлені Договором.
Згідно з положеннями п. 5.1. договору, основним документом на оплату є Акт-рахунок. На протязі 3-х банківських днів з дня виписки акта-рахунку Споживач зобов'язаний перерахувати на розрахунковий рахунок Водоканалу суму вказану в Акті-рахунку. Якщо споживач відмовляється підписати Акт-рахунок, останній підписується представником Водоканалу, а в Акті-рахунку робиться відповідний запис про таку відмову. Документи пересилаються споживачу поштою. Оформлений таким чином Акт-рахунок є обов'язковим для виконання у вказані в ньому терміни, а також є підставою для розрахунків за водопостачання та водовідведення.
Вбачається, що представник споживача Плетена Н.І. з актом-рахунком від 25.04.19 № 11154 на оплату 28 535,60 грн. додаткової плати за скид наднормативних забруднень ознайомлена, від його підпису відмовилась.
З огляду на що, позивачем відповідно до умов п. 5.1. договору вказаний акт-рахунок надіслано на адресу відповідача разом з претензією від 25.04.19 № 6748.
Згідно із приписами ч. 2 ст. 530 ЦК України, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Разом з тим, як свідчать матеріали цієї господарської справи, відповідач всупереч умовам договору, Правил приймання № 24 та ст. 530 ЦК України оплату акту-рахунку від 25.04.19 № 11154 за скид понаднормативних забруднень у сумі 28 535,60 грн. у строк визначений ч. 2 ст. 530 ЦК України не здійснив, чим порушив умови договору та вимоги чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Позивач довів суду факт перевищення ТОВ "Інвекта-Д" допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, а саме контрольній точці КК-2 верхня труба за адресою м. Запоріжжя, пр. Металургів, 8Б.
Відповідач доказів оплати додаткової плати за скид понаднормативних забруднень до системи централізованого водовідведення м. Запоріжжя за спірний період у сумі 28 535,60 грн. суду не надав.
За таких обставин, суд визнає документально підтвердженими, нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги КП "Водоканал" до ТОВ "Інвекта-Д" про стягнення 28 535,60 грн. додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію.
Стосовно тверджень відповідача про те, що акт відбору проб стічних вод від 10.04.19 підписаний від споживача - адміністратором ОСОБА_7., який не є уповноваженою особою на підписання акту відповідно до умов договору слід зазначити наступне.
Укладаючи договір від 29.12.17 № 11154/1 сторони у п. 3.2.10. договору погодили, що відповідальними особами (особами, що їх заміщають) Споживача за водопостачання та водовідведення, зберігання пломб на водолічильних вузлах-, вводах та водопровідних мережах Споживача, забезпечення безпечних умов праці при проведенні робіт по зняттю показників облікових приладів питної та гарячої води, огляду водолічильних вузлів, вводів водопроводу, водопровідних та каналізаційних мереж і споруд Споживача, підписання усіх видів актів, актів-рахунків, виконання приписів представників Водоканалу, Споживач призначає: ОСОБА_9 , Плетену Нелю Іванівну. При зміні відповідальних осіб та осіб, що їх заміщають, Споживач повідомляє про це Водоканал письмово у триденний термін з наданням відповідних документів, на підставі чого між Сторонами по Договору укладається додаткова угода.
При цьому, у абз. 6 пп. 3.2.9 договору сторони передбачили, що відбір проб стічних вод Водоканалом здійснюється у будь-який час доби без попередження Споживача. Споживач призначає відповідальну особу за організацію, проведення контролю якості стічних вод. У разі відсутності відповідальної особи у момент відбору, відбір проб стічних вод здійснюється у присутності іншого працівника Споживача, який підписує акт відбору проб стічних вод згідно з п. 2.4.3 «Правил приймання...м. Запоріжжя».
У п. 2.4.3. «Правил приймання...м. Запоріжжя», які були чинними станом на час укладення договору, було визначено, що у разі відсутності такого працівника момент відбору проб акт має право підписати інший працівник Підприємства.
Доказів внесення сторонами змін до п. 3.2.9. договору до суду не надано.
Отже, відбір проб стічних вод за вказаним договором та підписання відповідних актів відбору проб стічних іншим працівником Споживача окрім тих, що визначені у п. 3.2.10 договору спростовуються положеннями абз. 6 пп. 3.2.9 договору.
Підписання акту відбору проб від 10.04.19 іншим працівником споживача - адміністратором ОСОБА_7 також узгоджується з положенням п. 7.1.6. Правил приймання № 24 (чинних на 10.04.19), якими передбачено, що споживачі повинні забезпечити виробнику можливість проведення у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу.
Таким чином, оскільки саме адміністратора ОСОБА_7 було виділено керуючою Плетеною Н.І. для відбору проб 10.04.19 (про вказане зазначено в акті), то саме зазначена особа була відповідальною за участь у відборі проб та уповноважена на підписання акту відбору проб від споживача.
Доводи відповідача про те, що ОСОБА_7 не є працівником ТОВ "Інвекта-Д" з посиланням на довідку директора ТОВ "Інвекта-Д" ОСОБА_10 від 01.11.19 судом до уваги не приймаються, оскільки зміст вказаної довідки не свідчить, що вказана особа не була працівником товариства станом на 10.04.19.
Інших доказів, які спростовують те, що Плетеною Н.І. було надано доручення ОСОБА_7 для участі у відборі проб суду не надано.
Також суд вважає обґрунтованими аргументи позивача викладені у відповіді на відзив, про те, що листом відповідача від 10.05.19 за вих. № 38 підтверджується факт отримання ТОВ "Інвекта-Д" Акту відбору проб від 10.04.19, примірник якого вручено представниками КП «Водоканал» представнику споживача ОСОБА_7
Посилання відповідача на те, що протокол вимірювання показників складу та властивостей стічних вод від 15.04.19 не дає можливості правильно ідентифікувати, що лабораторією досліджену саме ту пробу, яку було відібрано у відповідача 10.04.19 спростовуються сукупністю наявних у матеріалах справи доказів (актом відбору проб від 10.04.19, витягом з робочого журналу №2 по контролю за якістю стічних вод споживачі та витягом зі Зведеного журналу реєстрації проб та результатів аналізу).
Також при вирішенні спору судом враховано, що акт відбору проб від 10.04.19 та протокол вимірювань показників складу та властивостей стічних вод оформлено у повній відповідності до додатків 4, 5 до Правил приймання № 24.
Відповідно до ч. 2 ст. 129 ГПК України, судовий збір в розмірі 1921 грн. покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 11-15, 24, 45, 73-80, 129, 237, 238, 240, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Інвекта-Д" (69005, м. Запоріжжя, вул. Патріотична, буд. 64-Д, код ЄДРПОУ 38528173) на користь комунального підприємства "Водоканал" (69002, м. Запоріжжя, вул. Святого Миколая, буд. 61, код ЄДРПОУ 03327121) - 28 535 (двадцять вісім тисяч п'ятсот тридцять п'ять) грн. 60 коп. додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію та 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 09.12.19.
Суддя В.Л. Корсун