Справа№592/16850/19
Провадження №2/592/4901/19
09 грудня 2019 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в складі головуючого судді Хитрова Б.В., за участю секретаря судового засідання Сахненко О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовною заявою Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям,-
встановив:
Представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради звернувся до суду з вищевказаним позовом та мотивує вимоги тим, що згідно з статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (надалі-Закон), пунктом 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (надалі - Порядок 1751), право на допомогу на дітей мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька(матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини, як це передбачено статтею 135 Сімейного кодексу України.
Відповідно до п. 34 Порядку 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою.
Згідно з заявами ОСОБА_1 від 08.01.2019, 08.07.2019 декларацій про доходи та майновий стан та відповідних документів, поданих до департаменту, їй було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї щомісячно на період з 01.01.2019 по 30.06.2019, з 01.07.2019 по 31.12.2019 та допомогу на дітей одиноким матерям, щомісячно з 01.01.2019 по 30.06.2016 на синів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В спірний період державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям виплачувалась в таких розмірах: з 01.01.2019 по 18.06.2019 - 6900,00 грн. щомісячно; з 19.06.2019 по 30.06.2019 - 7309,02 грн. щомісячно; з 01.07.2019 по 31.08.2019 - 4274,29 грн. щомісячно.
В спірний період допомога на дітей одиноким матерям виплачувалась в таких розмірах: з 01.01.2019 по 18.06.2019 - 367,32 грн. щомісячно; з 19.06.2019 по 30.06.2019 - 734,64 грн. щомісячно.
Відповідно до інформації отриманої від Державної фіскальної служби України щодо достовірності вказаних даних в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги було з'ясовано, що під час оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям відповідач не повідомила департамент та не задекларувала у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що отримала дохід від ТОВ «Сумський обласний центр служби крові», АТ «Укрсиббанк», ТОВ «Манівео». Факт приховування повноти наданих доходів підтверджується власноручно заповненою декларацією, зміст якої засвідчує, що остання підтверджує відсутність інших доходів, крім зазначених у декларації.
Як наслідок, Відповідачу був проведений перерахунок раніше призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 01.01.2019 по 30.06.2019, а з 01.07.2019 виплата допомоги була припинена на підставі п. 12 Порядку, яким передбачено, що у разі коли особами, які входять до складу сім1, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
За підсумком вищезазначених розрахунків відповідач має повернути кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 10239,56 грн.
За наслідком проведеного розрахунку допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 відповідач має повернути кошти в сумі 2350,85 грн.
ОСОБА_1 були направлено рекомендовані листи-повідомлення від 09.08,2019 з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку. До цього часу, належна до повернення сума боргу в розмірі 12590 грн. 41 коп., не повернута.
Тому позивач змушений звернутися до суду і просить стягнути з відповідачки на користь департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10239,56 грн. та суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2350,85 грн., а також сплачений судовий збір в розмірі 1921 грн.
У судове засідання представник позивача Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради не з'явився, при подачі позовної заяви просили розгляд справи проводити без участі представника, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги фактично визнала.
Перевіривши матеріали справи та дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що право громадян на забезпечення рівня життя, яке не нижче від прожиткового мінімуму на сьогодні реалізовано державою шляхом визначення права громадян на отримання відповідної грошової допомоги, умови та порядок призначення і виплати якої задекларовано у Законі Україні «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (надалі - Закон), а також відповідно до вимог статті 4 Закону деталізовано у Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (далі - Порядок).
Відповідно до статті 4 Закону та пункту 6 Порядку передбачено, що для визначення права на отримання допомоги уповноважений представник сім'ї надає органу соціального захисту населення за відповідною територіальною юрисдикцією певний пакет документів (заяву, документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно. (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї, довідку про наявність та розмір земельної частки (паю), тощо).
В той же час, згідно із зазначеними нормами передбачено, що форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно затверджуються Мінсоцполітики.
Відповідно до статті 5 Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових. відносин, соціального захисту населення (на сьогодні це Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370, далі - Методика), але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму. Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Таким чином, зазначені вище посилання на приписи статті 5 Закону передбачають і одночасно дозволяють органам уповноваженим у питанні призначення допомоги обчислювати сукупний дохід на підставі методики, прийнятої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Згідно з статтею 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (надалі-Закон), пунктом 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (надалі - Порядок 1751), право на допомогу на дітей мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька(матір) проведено в установленому порядку державним органом реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини, як це передбачено статтею 135 Сімейного кодексу України.
Відповідно до п. 34 Порядку 1751 допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою.
Згідно з заявами ОСОБА_1 від 08.01.2019, 08.07.2019 декларацій про доходи та майновий стан та відповідних документів, поданих до департаменту, їй було призначено державну соц1альну допомогу малозабезпеченій сім'ї щомісячно на період з 01.01.2019 по 30.06.2019, з 01.07.2019 по 31.12.2019 та допомогу на дітей одиноким матерям, щомісячно з 01.01.2019 по 30.06.2016 на синів ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В спірний період державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям виплачувалась в таких розмірах: з 01.01.2019 по 18.06.2019 - 6900,00 грн. щомісячно; з 19.06.2019 по 30.06.2019 - 7309,02 грн. щомісячно; з 01.07.2019 по 31.08.2019 - 4274,29 грн. щомісячно.
В спірний період допомога на дітей одиноким матерям виплачувалась в таких розмірах: з 01.01.2019 по 18.06.2019 - 367,32 грн. щомісячно; з 19.06.2019 по 30.06.2019 - 734,64 грн. щомісячно.
Розглядаючи питання відносно підстав припинення виплати допомоги відповідачу та причин, що зумовили необхідність повернення коштів, які раніше були отримані нею, слід зазначити наступне.
Пунктом 5 Методики передбачено, що до сукупного доходу сім'ї при визначенні її права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям враховуються доходи, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства.
Відповідно до інформації отриманої від Державної фіскальної служби України щодо достовірності вказаних даних в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги було з'ясовано, що під час оформлення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям відповідач не повідомила департамент та не задекларувала у декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що отримала дохід від ТОВ «Сумський обласний центр служби крові», АТ «Укрсиббанк», ТОВ «Манівео». Факт приховування повноти наданих доходів підтверджується власноручно заповненою декларацією, зміст якої засвідчує, що остання підтверджує відсутність інших доходів, крім зазначених у декларації.
Як наслідок, відповідачу був проведений перерахунок раніше призначеної державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї за період з 01.01.2019 по 30.06.2019, а з 01.07.2019 виплата допомоги була припинена на підставі п. 12 Порядку, яким передбачено, що у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
За підсумком вищезазначених розрахунків відповідач має повернути кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї в сумі 10239,56 грн. та за наслідком проведеного розрахунку допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.01.2019 по 30.06.2019 відповідач має повернути кошти в сумі 2350,85 грн.
Оскільки наявність порушення з боку відповідача було встановлено у червні 2019 року, а кошти призначеної допомоги вже були перераховані,на рахунок заявниці, тому, в силу вимог статті 1212 Цивільного кодексу України, вони мають бути повернуті як майно, що отримане без достатньої правової підстав, зокрема вимога даної норми цивільного законодавства передбачає, що особа яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
ОСОБА_1 були направлено рекомендовані листи-повідомлення від 09.08.2019 з пропозицією повернути виплачені кошти на рахунок департаменту в добровільному порядку. До цього часу, належна до повернення сума боргу в розмірі 12590 грн. 41 коп., не повернута.
Згідно з пунктом 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення право на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення, у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в встановлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10239,56 грн. та суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2350,85 грн.
На підставі ст.141 ЦПК України, з відповідача належить стягнути на користь позивача 1921,00 грн. судового збору сплаченого при подачі позову до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 8, 10, 12, 13, 137, 141, 258-260, 263-265 ЦПК України, ст. 1212 ЦК України, ст.ст.1, 4, 7, 13,22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 р. №2811-ХІІ, Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001 № 1751, -
ухвалив:
Позовну заяву Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та допомоги на дітей одиноким матерям задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (код 26440890, МФО 837013, УДК в Сумській області р/р 35414065025712) суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 10239,56 грн. та суму допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 2350,85 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради (код 26440890, МФО 837013, УДК в Сумській області р/р 35414065025712) судовий збір сплачений при подачі позову до суду в розмірі 1921,00 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 10.12.2019 р.
Суддя Б.В. Хитров