Справа № 240/8605/19
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Майстренко Н.М.
Суддя-доповідач - Шидловський В.Б.
05 грудня 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Шидловського В.Б.
суддів: Боровицького О. А. Матохнюка Д.Б. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Сербин І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2019 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський м'ясокомбінат" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,
У червні 2019 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомирський м'ясокомбінат" звернулося до суду з адміністративним позовом Головного управління ДФС у Житомирській області, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Житомирській від 03.06.2019 № 0079135112, яким до товариства застосовано штраф у сумі 5 545,60 грн.;
- стягнути з відповідача на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський м'ясокомбінат" судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 1921,00 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що граничним терміном для подання на реєстрацію податкової накладної від 15.04.2019 є 30.04.2019, а тому позивачем не пропущено строків подання її на реєстрацію, оскільки товариством не було отримано квитанції про реєстрацію (відмову в реєстрації) податкової накладної № 26738 в останній операційний день місяця - 30.04.2019. У цей день о 09:51 позивачем втретє було направлено на реєстрацію в електронному вигляді податкову накладну № 26738 до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику за допомогою платного програмного забезпечення М.е.dос., використовуючи ІТЄ "Єдине вікно подання електронної звітності". Також зазначає, що відповідно до скрину-3 позивачем була отримана квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.05.2019, яка сформована 08:55:43, відповідно до якої, "Документ не може бути прийнятий - порушено вимоги абзацу дев'ятого пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 № 341), а саме: податкова накладна від 15.04.2019 № 26738 вже знаходиться в ЄРПН з такими самими реквізитами для покупця з ІПН 349877516032.". Отже, позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної, оскільки вже зареєстрована податкова накладна, яка була відправлена на реєстрацію 26.04.2019.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2019 року адміністративний позов задоволено повністю.
Не погодившись із прийнятим рішенням, Головне управління ДФС у Житомирській області подало апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідачем проведено камеральну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський м'ясокомбінат" з питання перевірки термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригувань до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за квітень 2019 року, за результатами якої складено акт від 10.05.2019 р. № 5656/06-30-51-12.
Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України у зв'язку із порушенням граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН, виписаних та зареєстрованих товариством. Відповідальність платника передбачена п.120-1.1 ст.120-1 розділу ІІ Податкового кодексу України.
На підставі зазначеного акту перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.06.2019 № 0079135112, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомирський м'ясокомбінат" застосовано штраф в розмірі 10% у сумі 5545,60 грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням позивач направив на адресу відповідача заперечення до акту від 10.05.2019 № 5656/06-30-51-12.
Головне управління ДФС у Житомирській області розглянуло заперечення та листом від 30.05.2019 № 7331/6/06-30-51-12 повідомило позивача про те, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН.
Позивач не погоджується із висновками, зазначеними в акті перевірки, і вважає протиправним прийняте податкове повідомлення-рішення від 03.06.2019 № 0079135112.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами колегія суддів зазначає наступне.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг платник податку зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
У той же час відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема, в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
Отже, порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу.
Із матеріалів справи слідує, що позивачем 25.04.2019 о 17:08 було відправлено на реєстрацію в електронному вигляді податкову накладну від 15.04.2019 № 26738, та 26.04.2019 о 09:09 позивачем була отримана квитанція, відповідно до якої "Документ не може бути прийнятий - сума ПДВ в документі (55 455,96) не може перевищувати суму ліміту на рахунку ПДВ (34,56) продавця." Тобто, податковий орган відмовив в реєстрації податкової накладної у зв'язку з відсутністю ліміту на рахунку ПДВ, що також не заперечується позивачем.
У подальшому позивачем 26.04.2019 о 14:18 було повторно направлено на реєстрацію в електронному вигляді податкову накладну № 26738 до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику за допомогою платного програмного забезпечення М.e.doc., використовуючи ІТЄ "Єдине вікно подання електронної звітності", однак позивач квитанцію про прийняття або відмову у прийнятті податкової накладної від 15.04.2019 № 26738 не отримав.
Під час судового розгляду справи, в суді першої інстанції, представник відповідача надав дві квитанції за 26.04.2019 від 08:50 та від 14:18 про неприйняття документа. Представник позивача зазначив, що товариство зазначені квитанції не отримало, в підтвердження чого надало скрин з платного програмного забезпечення М.е.dос. за цю дату.
Колегія суддів зазначає, що оскільки 26.04.2019 позивачем не було отримано квитанції про реєстрацію чи відмову в реєстрації податкової накладної № 26738, в останній операційний день місяця - 30.04.2019 о 09:51 позивачем втретє було направлено на реєстрацію в електронному вигляді податкову накладну № 26738 до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику за допомогою платного програмного забезпечення М.е.dос,. використовуючи ІТЄ "Єдине вікно подання електронної звітності".
Товариством лише 02.05.2019 отримано квитанцію №1 з зазначенням часу 08:55:39 та з інформацією про реєстрацію податкової накладної від 15.04.2019 № 26738. У цей же день позивачем отримана ще одна квитанція про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка сформована о 08:55:43, відповідно до якої "Документ не може бути прийнятий - порушено вимоги абзацу дев'ятого пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМУ від 26.04.2017 № 341), а саме: податкова накладна від 15.04.2019 № 26738 вже знаходиться в ЄРПН з такими самими реквізитами для покупця з ІПН 349877516032", отже позивачу відмовлено в реєстрації податкової накладної, оскільки вже зареєстрована податкова накладна, яка була відправлена на реєстрацію 26.04.2019.
Обставини даної справи свідчать про те, що за даними платного програмного забезпечення М.е.dос. процес реєстрації податкової накладної від 15.04.2019 № 26738, з урахуванням якого товариство і визначало свою поведінку, виглядав, зокрема, наступним чином: "26.04.2019 о 14:18 - підписано бухгалтером, підписано печаткою, в дорозі; 02.05.2019 о 08:55 - в дорозі; 02.05.2019 о 09:57 - в дорозі; 02.05.2019 о 10:58 - в дорозі; 02.05.2019 об 11:58 - очікується квитанція №1; 02.05.2019 об 11:58 - квитанція №1; 30.04.2019 о 09:51 - підписано бухгалтером, підписано печаткою, в дорозі, 02.05.2019 о 08:55 - в дорозі, о 10:58 - в дорозі, об 11:58 - очікується квитанція №1, квитанція №1" .
Як вбачається з акту перевірки, розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН та відзиву, відповідач визнає факт реєстрації податкової накладної № 26738 лише 02.05.2019.
Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до вимог пункту 5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 12 Порядку № 1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки.
Згідно з пунктами 13, 14 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до абзацу десятого пункту 201.10 статті 201 ПК України датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
З урахуванням встановлених обставин справи колегія суддів зазначає, що позивачем тричі було подано на реєстрацію податкову накладну від 15.04.2019 № 26738 до закінчення граничного терміну реєстрації такої податкової накладної (останнім днем реєстрації цієї податкової накладної є останній календарний день місяця - 30.04.2019). При цьому, в порушення встановленого порядку відповідачем квитанція №1 своєчасно не надавалась, а саме: за 26.04.2019 - відсутні беззаперечні докази того, що квитанція про реєстрацію (відмову в реєстрації) податкової накладної № 26738 позивачем взагалі була отримана. З цього приводу також слід зазначити, що позивач не заперечує проти тверджень відповідача щодо недостатності ліміту на рахунку ПДВ станом на 25.04.2019 та 26.04.2019. Однак 30.04.2019 необхідний ліміт для здійснення реєстрації податкової накладної був на рахунку позивача і саме за рахунок залишку ПДВ за 30.04.2019 і було проведено реєстрацію податкової накладної 02.05.2019.
У той же час, за 30.04.2019 квитанція про реєстрацію (відмову в реєстрації) податкової накладної № 26738 позивачем отримана не була.
У відповідності до абз.13 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Колегія суддів зазначає, що оскільки позивачем не було отримано жодної квитанції за 30.04.2019, тому податкова накладна в силу вимог закону вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, що виключає висновок про наявність у діях позивача, як платника податку, порушень діючого законодавства України.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2019 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 10 грудня 2019 року.
Головуючий Шидловський В.Б.
Судді Боровицький О. А. Матохнюк Д.Б.