ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
10 грудня 2019 року м. Київ № 640/17946/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрівська Н.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовом Приватного підприємства «Шлях Контракт»
до 1. Головного управління ДФС у місті Києві, 2. Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві
про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості, -
Приватне підприємство «Шлях Контракт» звернулось до Окружного адміністративного суду Головного управління ДФС у місті Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві, в якому просило стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві на користь Приватного підприємства «Шлях Контракт» заборгованість в сумі 6 592 575,63 грн та пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, у сумі 1 977 772,68 грн за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за період з 20.09.2017 року по 19.09.2019 року, а усього стягнути 8 570 348,31 грн.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.06.2019 року позовна заява, як така, що не відповідає вимогам статтей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, була залишена без руху, позивачу надано п'ятиденний строк з дня одержання даної ухвали для усунення недоліків шляхом подання до суду позовної заяви, оформленої з урахуванням вищезазначених вимог, а також з наданням копій у відповідній кількості для направлення відповідачу (відповідачам).
Копія даної ухвали була направлена за адресою позивача, наявною в матеріалах справи.
07.10.2019 року через канцелярію суду від представника позивача надійшли додаткові документи на усунення недоліків позовної заяви, а саме: заява про усунення нодоліків, в якій викладено уточнені вимоги, з її копіями для направлення відповідачам. У вказаній заяві Приватним підприємством «Шлях Контракт» викладено вимоги про:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві щодо не збільшення у системі електронного адміністрування податку на додану вартість значення суми податку, на яку Приватне підприємство «Шлях Контракт», має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку 6 592 575,63 грн, яка була сформована приватним підприємством «Шлях Контракт» на підставі додаткових митних декларацій, складених з 01.07.2015 року по 20.07.2015 року та задекларована у податкові декларації за липень 2015 року, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Приватного підприємства «Шлях Контракт»;
- стягнення з Державного бюджету України, через Головне управління Державної казначейської служби України у місті Києві, на користь Приватного підприємства «Шлях Контракт» заборгованість в сумі 6 592 575,63 грн та пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість, у сумі 1 977 772,68 грн за порушення строків відшкодування податку на додану вартість за період з 20.09.2017 року по 19.09.2019 року, а усього стягнути 8 570 348,31 грн.
При цьому, суд звертає увагу на те, вимоги ухвали суду були виконані не в повному обсязі з огляду на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
У преамбулі Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI (в редакції на час подання позову до суду) (надалі - Закон №3674-VI) визначено правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №3674-VІ судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі.
Згідно ч.2 ст.4 Закону №3674-VI, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, ставка судового збору встановлюється у розмірі - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ч.2 ст.4 Закону №3674-VI, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою, ставка судового збору встановлюється у розмірі - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» установлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі для працездатних осіб з 1 січня 2019 року - 1921,00 гривень.
З огляду на уточнені Приватним підприємством «Шлях Контракт» вимоги, даний позов містить одну вимогу немайнового характеру та одну вимогу майнового характеру.
В контексті наведеного вище позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі 1 921,00 грн за вимогу немайнового характеру та 19 210,00 грн за вимогу майнового характеру (загальна сума, що підлягає сплаті за подання даного позову - 21 131,00 грн).
Натомість позивачем сплачено лише частину судового збору за подання первісної позовної заяви, відповідно до наявної в матеріалах справи квитанції №182 від 16.09.2019 року на суму 19 210,00 грн.
Таким чином, позивачем не сплачено судовий збір за вимогу немайнового характеру у розмірі 1921,00 грн. Отже, вимоги ухвали суду від 30.09.219 року щодо усунення недоліків позовної заяви Приватним підприємством «Шлях Контракт» виконано не в повному обсязі.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що станом на день постановлення даного судового рішення вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху позивачем не виконані належним чином.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи, що позивачем не були виконані належним чином вимоги ухвали від 30.09.2019 року, суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення позовної заяви.
Відповідно до ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст.3, 5-11, п.1 ч.4 ст.169, ст.ст.241-243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-
1. Позовну заяву Приватного підприємства «Шлях Контракт» до Головного управління ДФС у місті Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та стягнення заборгованості повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви та позовні матеріали надіслати особі, яка її подала.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена повністю або частково протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Суддя Н.А. Добрівська