ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № < Внутрішній Номер справи >
м. Київ
16 жовтня 2009 року < Час проголошення > № 2а-9678/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Васильченко І.П. при секретарі судового засідання Манічевій В.В. вирішив адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестиційний менеджмент"
про зобов'язання вчинити певні дії
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: Джуган М.В.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інвестиційний менеджмент'про зобов'язання відповідача допустити працівників ДПІ у Печерському районі м. Києва до проведення планової виїзної документальної перевірки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно плану-графіка документальних перевірок планова виїзна документальна перевірка відповідача повинна проводитись в червні місяці. Згідно направлення від 26.06.2009 року № 291/22-3, термін проведення документальної перевірки відповідача -з 26.06.2009 року по 10.07.2009 року. Прибувши на підприємство відповідача, працівники ДПІ не були допущені до перевірки, оскільки, як зазначив директор підприємства, термін проведення перевірки (згідно повідомлення від 03.06.2009 року) починається 15.06.2009 року та закінчується 26.06.2009 року.
Ухвалою суду від 13.08.2009 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду на 18.09.2009 року.
В судовому засіданні 18.09.2009 року судом оголошувалась перерва в судовому розгляді в порядку ст. 150 КАС України до 16.10.2009 року.
Відповідач в судових засіданнях 18.09.2009 року та 16.10.2009 року проти позову заперечив, посилаючись на те, що в повідомленні позивача № 104/22-3 від 03.06.2009 року зазначено, що виїзна планова перевірка, згідно з планом-графіком документальних перевірок відповідача буде проводитись з 15.06.2009 року по 26.06.2009 року.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд
Встановив:
03.06.2009 року Державною податковою інспекцією у Печерському районі м. Києва видане Повідомлення № 104/22-3 про проведення виїзної планової перевірки з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства ТОВ «Інвестиційний менеджмент'з 15.06.2009 року по 26.06.2009 року згідно з планом-графіком проведення документальних перевірок ДПІ у Печерському районі м. Києва.
Як пояснив в судовому засіданні представник відповідача, зазначене Повідомлення № 104/22-3 від 03.06.2009 року отримане відповідачем.
26.06.2009 року ДПІ у Печерському районі м. Києва видане Направлення № 291/22-3 на проведення планової виїзної перевірки ТОВ «Інвестиційний менеджмент'з 26.06.2009 року по 10.07.2009 року.
Позивач зазначає, що прибувши 26.06.2009 року на підприємство відповідача посадових осіб ОДПС не було допущено до проведення перевірки у зв'язку з тим, що в повідомленні про проведення перевірки від 03.06.2009 року зазначений термін проведення перевірки -з 15.06.2009 року по 26.06.2009 року.
У зв'язку з наведеним, посадовими особами позивача складений Акт № 74/22-3 від 26.06.2009 року «Про відмову від допуску до перевірки», в якому зазначено: «на підставі направлення від 26.06.2009 року № 291/22-3 повинна проводитись планова виїзна документальна перевірка ТОВ «Інвестиційний менеджмент'з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 20.02.2008 року по 31.03.2009 року. При прибутті на фактичну адресу для проведення перевірки директор ТОВ «Інвестиційний менеджмент'Мамін П.О. відмовив в проведенні перевірки на підставі направлення від 26.06.2009 року № 291/22-3».
Статтею 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні'встановлено, що плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Право на проведення планової виїзної перевірки платника податків надається лише у тому випадку, коли йому не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), визначається Кабінетом Міністрів України.
Отже, підставою для проведення перевірки є письмове повідомлення про перевірку із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Право на проведення планової виїзної перевірки виникає у позивача лише у тому випадку, коли підприємству (платнику податків) не пізніше ніж за десять днів до дня проведення перевірки надіслано письмове повідомлення. Зазначене спростовує посилання представника позивача на те, що єдиною підставою для проведення перевірки є направлення на проведення перевірки.
Посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку: направлення на перевірку, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державної податкової служби, мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та дата закінчення перевірки, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державної податкової служби, які проводитимуть перевірку. Ненадання цих документів платнику податків або їх надання з порушенням вимог, встановлених частиною першою цієї статті, є підставою для недопущення посадових осіб органу державної податкової служби до проведення планової або позапланової виїзної перевірки. (ст. 11-2 Закону «Про державну податкову службу в Україні»).
Посадовими особами позивача, при виході на підприємство відповідача 26.06.2009 року для здійснення перевірки, надано відповідачу Направлення № 291/22-3 від 26.06.2009 року, як підставу проведення перевірки з 26.06.2009 року по 10.07.2009 року.
Відповідач наголошує на розбіжностях у строках проведення перевірки. Так, зокрема, у Повідомленні № 104/22-3 від 03.06.2009 року зазначено, що перевірка буде проводитись з 15.06.2009 року по 26.06.2009 року, а в Направленні № 291/22-3 від 26.06.2009 року зазначено, що перевірка триватиме з 26.06.2009 року по 10.07.2009 року.
Згідно з Порядком координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), затвердженого Постановою КМУ від 21.07.2005 року № 619, формування планів-графіків планових виїзних ревізій і перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання, які проводяться для забезпечення своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати ними податків та зборів (обов'язкових платежів), здійснюється щокварталу всіма контролюючими органами за місцезнаходженням суб'єкта господарювання чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка. Заміна у планах-графіках планових виїзних ревізій і перевірок суб'єкта господарювання, діяльність якого підлягає перевірці, та зміна строків їх проведення забороняється, крім випадків виникнення об'єктивних обставин (ліквідація, банкрутство суб'єкта господарювання, припинення його діяльності на тривалий час, обставини непереборної сили тощо). Продовження строків проведення планових виїзних перевірок здійснюється за рішенням керівника відповідного контролюючого органу на строк, установлений статтею 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
В листі Державної податкової адміністрації України від 06.07.2009 р. N 14082/7/23-4017/354 зазначено, що письмове повідомлення про проведення планової виїзної перевірки надсилається платнику податків одноразово, не пізніше, ніж за десять днів до дня її проведення. Не допускається повторна виписка повідомлення про проведення планової виїзної перевірки одного і того ж платника податків із зміною термінів її проведення. Продовження термінів проведення планової та позапланової виїзних перевірок здійснюється відповідно до статті 11-1 Закону N 509 за рішенням керівника органу державної податкової служби, який виписав направлення на перевірку. При цьому рішення керівника органу державної податкової служби про продовження терміну проведення планової та позапланової виїзної перевірки оформляється наказом. Продовження проведення перевірки розпочинається в перший робочий день за останнім робочим днем, зазначеним у направленні на перевірку. Тому наказ на продовження проведення перевірки необхідно оформляти в ході проведення перевірки та не допускати перерви між датою закінчення перевірки згідно першого направлення та датою продовження перевірки, зазначеної в наказі на продовження. Підставою для прийняття рішення (оформлення наказу) про продовження терміну проведення планової чи позапланової виїзної перевірки є доповідна записка керівника підрозділу органу ДПС, який здійснював (очолював) таку перевірку, з викладенням об'єктивних причин необхідності такого продовження (факти зволікання платником податків у наданні документів на перевірку, значні обсяги операцій, проведених платником податків у періоді, що перевіряється, відсутність податкового обліку або ведення його з порушенням встановленого порядку (неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат платником податків - фізичною особою), значний період, що перевіряється, а також необхідність залучення до перевірки інших працівників або зміна за об'єктивних причин складу бригади перевіряючих тощо). Після прийняття рішення (наказу) про продовження термінів проведення перевірки виписується нове направлення на перевірку (у 2-х примірниках), перший примірник якого разом з копією наказу на продовження терміну проведення перевірки вручається платнику податків під розписку. При цьому, у наказі на продовження термінів проведення перевірки та направленні зазначається термін продовження перевірки, а у разі залучення додаткових працівників або їх заміни - вказується новий склад бригади перевіряючих.
З огляду на вищевикладене, слід зазначити, що чинним законодавством не допускається зміна термінів планових виїзних перевірок. Термін проведення перевірки може бути продовжений, за наявності обставин встановлених законодавством, але при цьому, платнику податків має бути вручене рішення керівника органу державної податкової служби про продовження терміну проведення планової виїзної перевірки, яке оформляється відповідним наказом. Представник позивача не надав суду доказів, які б підтверджували факт продовження термінів проведення перевірки.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані, не доведені та є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.П. Васильченко
Постанова складена в повному обсязі та підписана 20.10.2009 року.