Справа № 560/3787/19
іменем України
09 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
за участю:секретаря судового засідання Постовіт С.В. представника позивача - Білоусова О.Є. представника відповідача - Андрійчук І.В.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 21.11.2019 року №22-10069-СГ, яким позивачеві було відмовлено у передачі у власність земельної ділянки площею 1,5270 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0166.
2. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву гр. ОСОБА_1 від 07.11.2019 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 1,5270 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0166 та передачу її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області та прийняти рішення відповідно до ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідно до наказу відповідача від 20.09.2019 №22-7062-СГ позивачеві надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
На підставі вказаного наказу позивачем було замовлено у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. Розроблений проект землеустрою було погоджено відповідно до ст. 186-1 ЗК України. Проектом землеустрою було встановлено, що земельна ділянка, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель, а тому відповідно до ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" підлягає обов'язковій державній експертизі. У зв'язку з цим, проект землеустрою було подано до відповідача для проведення такої експертизи на отримання висновку. 11.10.2019 відповідачем надано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, згідно якого проект землеустрою в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується. Даний висновок був затверджений в.о. начальника управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Оскільки проект землеустрою був погоджений відповідно до ст. 186-1 ЗК України, 23.10.2019 він був поданий кадастровому реєстратору для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера. 30.10.2019 кадастровим реєстратором Відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області була зареєстрована земельна ділянка площею 1,5270 га та присвоєно їй кадастровий номер 6825086000:03:005:0166.
07.11.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 2,0000 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0166 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. До заяви були додані: оригінал проекту землеустрою, позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, а також витяг з ДЗК про земельну ділянку. За результатом розгляду заяви, відповідачем було прийнято наказ №22-10069-СГ від 21.11.2019 "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки. Підставою відмови слугувала відсутність погодження Чорноострівської об'єднаної громади щодо передачі у власність земельної ділянки та відсутність в проекті інформації щодо пунктів ДГМ, до яких було здійснено прив'язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок. Даний наказ позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.11.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, явку позивача визнано обов'язковою.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.11.2019 суд відмовив у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову.
В судове засідання позивач не з'явився, суд вирішив розгляд справи проводити за його відсутності.
В судовому засідання представник позивача підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засідання проти позову ОСОБА_1 заперечив, зазначив, що підставами прийняття спірного наказу стала відсутність погодження Чорноострівської об'єднаної громади щодо передачі позивачу у власність земельної ділянки та відсутність у проекті із землеустрою інформації щодо пунктів Державної геодезичної мережі, до яких було здійснено прив'язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок. Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
Суд встановив такі обставини справи.
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 20.09.2019 №22-7062-СГ позивачеві надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земельної ділянки (кадастровий номер 6825086000:03:005:0106), яка розташована за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області.
На підставі вказаного наказу позивачем було замовлено у ліцензованої землевпорядної організації виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Розроблений проект землеустрою було погоджено відповідно до ст. 186-1 ЗК України. Проектом землеустрою було встановлено, що земельна ділянка, яка відводиться у власність, відноситься до особливо цінних земель, а тому відповідно до ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" підлягає обов'язковій державній експертизі. У зв'язку з цим, проект землеустрою було подано до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області для проведення такої експертизи на отримання висновку.
11.10.2019 Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, згідно якого проект землеустрою в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується. Даний висновок був затверджений в.о. начальника управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Оскільки проект землеустрою був погоджений відповідно до ст. 186-1 ЗК України, 23.10.2019 він був поданий кадастровому реєстратору для реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та присвоєння їй кадастрового номера.
30.10.2019 кадастровим реєстратором Відділу у Хмельницькому районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області була зареєстрована земельна ділянка площею 1,5270 га та присвоєно їй кадастровий номер 6825086000:03:005:0166.
07.11.2019 позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності площею 1,5270 га з кадастровим номером 6825086000:03:005:0166 та передачі її у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Педосівської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області. До заяви були додані: оригінал проекту землеустрою, позитивний висновок державної землевпорядної експертизи, а також витяг з ДЗК про земельну ділянку.
За результатом розгляду заяви, відповідачем було прийнято наказ №22-10069-СГ від 21.11.2019 "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки". Підставою відмови слугувала відсутність погодження Чорноострівської об'єднаної громади щодо передачі у власність земельної ділянки та відсутність в проекті інформації щодо пунктів ДГМ, до яких було здійснено прив'язку мережі із зазначенням їх назв, координат та місця розташування відносно земельних ділянок.
Даний наказ позивач вважає протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому з метою захисту своїх прав, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Отже, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках.
Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми статті 118 ЗК України не містять.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року №60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити, зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Отже, отримання погодження від органу місцевого самоврядування для передачі у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. №60-р доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру (Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області), а не позивачу.
Крім цього, суд звертає увагу на те, що законодавцем не внесено жодних змін до статей 118, 186, 186-1 ЗК України, якими врегульовано механізм безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а також порядок погодження і затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Таким чином, відсутність відповідного погодження об'єднаної територіальної громади не є підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Отже, відмова Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області в затвердженні проекту землеустрою, викладена у наказі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 21.11.2019 року №22-10069-СГ є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та не сплачував його, розподіл судових витрат, відповідно до положень ст. 139 КАС України, не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області "Про відмову у наданні у власність земельної ділянки" від 21.11.2019 року №22-10069-СГ.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області повторно розглянути заяву гр. ОСОБА_1 від 07.11.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 10 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя О.О. Михайлов