09 грудня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2006/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Каховської міської ради Херсонської області про визнання протиправним та скасування рішення Каховської міської ради Херсонської області від 29.08.2019 р. № 1828/83,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Каховської міської ради Херсонської області (далі - відповідач), в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення 83 сесії Каховської міської ради Херсонської області VІІ скликання від 29.08.2019 р. № 1828/83 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VІІ скликання".
В обґрунтування позовних вимог зазначає про порушення відповідачем процедури прийняття оскаржуваного рішення. Так в порушення ч.5 ст.47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" проект рішення не розглядався на спільному засіданні депутатських комісій міської ради, яке відбулося 22.08.2019 р. Проект рішення "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання" було оприлюднено на офіційному сайті Каховської міської ради 21.08.2019 р., а оновлений варіант проекту рішення - у переддень сесії - 28.08.2019 р., чим порушено вимоги ч.3 ст.15 Закону України "Про публічну інформацію". Окрім цього, п.4 рішення від 29.08.2019 р. № 1828/83 відповідач скасував рішення 22 сесії Каховської міської ради "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VII скликання" від 27.10.2016 р. № 367/22, рішення 55 сесії Каховської міської ради "Про заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_4" від 26.04.2018 р. № 1053/55, рішення 57 сесії Каховської міської ради "Про внесення змін до рішення міської ради від 27 жовтня 2016 року № 367/22 "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VII скликання" від 27.06.2018 р. № 1131/57, рішення 76 сесії Каховської міської ради "Про внесення змін до складу виконавчого комітету міської ради та затвердження персонального складу виконавчого комітету в новій редакції" від 28.03.2019 р. № 1566/76, що не передбачено повноваженнями міської ради відповідно до ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Ухвалою від 30.09.2019 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
У встановлений суддею строк позивач усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 07.10.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 01.11.2019 р. на 09:00 год., витребувано у сторін докази.
29.10.2019 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що виконавчі органи міської ради утворюються радою для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених чинним законодавством. Виключною компетенцією міської ради є внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск у встановленому законодавством порядку. Кандидатури членів виконавчого комітету вносить на розгляд міський голова. Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", Регламентами Каховської міської ради та виконавчого комітету не передбачено обмежень у праві міського голови обирати, переобирати або у інший спосіб здійснювати зміну кількісного та/або персонального складу виконавчого комітету, а також будь-яких інших умов при вирішенні цих питань. Кількісний та персональний склад виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання було затверджено рішеннями сесії Каховської міської ради від 27.10.2016 р. № 367/22 (15 осіб). В послідуючому рішеннями міської ради від 26.04.2018 р. № 1073/55 та від 27.06.2018 р. № 1131/57 було внесено зміни до вказаного рішення (затверджено кількісний склад виконавчого комітету - 13 осіб). 28.03.2019 р. рішенням № 1566/76 внесено зміни до персонального і кількісного складу виконавчого комітету (11 осіб), яким ОСОБА_1 включено до складу виконавчого комітету Каховської міської ради. Дане рішення визнано протиправним та скасовано рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 р., яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 р. (справа № 540/909/19). Тобто, цим рішенням визнано протиправним внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету, зокрема в частині включення позивача до його складу. Зазначає, що питання про внесення змін та визначення персонального складу виконавчого комітету міської ради є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування та не може бути предметом судового розгляду. Твердження позивача про відсутність у міської ради права скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни не відповідає чинному законодавству.
Ухвалою від 01.11.2019 р. за клопотанням представника відповідача відкладено розгляд справи на 13.11.2019 р. на 10:00 год., повторно витребувано у відповідача докази.
Ухвалою від 13.11.2019 р. відкладено розгляд справи на 04.12.2019 р. на 10:00 год., повторно витребувано у відповідача докази.
28.10.2019 р. від позивача, а 13.11.2019 р. від представника відповідача надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Приписами ч.3 ст.194 КАС України передбачено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За таких обставин суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що рішенням Каховської міської ради Херсонської області 22 сесії 7 скликання "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VІІ скликання" від 27.10.2016 р. № 367/22 утворено виконавчий комітет на строк повноважень міської ради 7 скликання і визначено його кількісний та затверджено персональний склад - 15 осіб.
В подальшому рішеннями Каховської міської ради Херсонської області від 26.04.2018 р. № 1073/55 та від 27.06.2018 р. було внесено зміни до вказаного рішення міської ради та затверджено кількісний склад виконавчого комітету - 13 осіб.
Рішенням Каховської міської ради Херсонської області "Про внесення змін до складу виконавчого комітету міської ради та затвердження персонального складу виконавчого комітету в новій редакції" від 28.03.2019 р. № 1566/76 внесено зміни до персонального і кількісного складу виконавчого комітету міської ради - 11 осіб, та включено ОСОБА_1 до його складу.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 р., яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 р., визнано протиправним та скасовано рішення Каховської міської ради Херсонської області "Про внесення змін до складу виконавчого комітету міської ради та затвердження персонального складу виконавчого комітету в новій редакції" від 28.03.2019 р. № 1566/76.
Рішенням Каховської міської ради Херсонської області від 29.08.2019 р. № 1828/83 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання" вирішено:
1. Внести зміни до персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання, а саме:
1.2 Виключено зі складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання на підставі подання міського голови: начальника управління освіти Каховської міської ради - ОСОБА_1, помічника народного депутата - ОСОБА_2 , фізичну особу-підприємця - ОСОБА_3 .
1.3 Включити до складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання на підставі подання міського голови: начальника юридичного відділу Каховської міської ради - ОСОБА_5.
2. Внести зміни до кількісного складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання - визначити кількісний склад виконавчого комітету - 9 осіб.
3. Затвердити персональний склад виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання, згідно додатку до даного рішення.
4. Визнати такими, що втратили чинність рішення 22 сесії Каховської міської ради "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VII скликання" від 27 жовтня 2016 року № 367/22, рішення 55 сесії Каховської міської ради "Про заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_4" від 26 квітня 2018 року № 1053/55, рішення 57 сесії Каховської міської ради "Про внесення змін до рішення міської ради від 27 жовтня 2016 року № 367/22 "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VII скликання" від 27 червня 2018 року № 1131/57, рішення 76 сесії Каховської міської ради "Про внесення змін до складу виконавчого комітету міської ради та затвердження персонального складу виконавчого комітету в новій редакції" від 28 березня 2019 року № 1566/76.
Вважаючи дане рішення протиправним та таким, що порушує його права, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР).
Згідно ч.1 ст.11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади (ч.2 ст.11 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до ч.1 ст.51 Закону № 280/97-ВР виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Згідно ч.2 ст.51 Закону № 280/97-ВР кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради.
Частиною 3 статті 51 Закону № 280/97-ВР встановлено, що виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб. Міська рада утворює у складі виконавчого комітету ради орган з питань містобудування та архітектури.
Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу; внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск (п.3 ч.1 ст.26 Закону № 280/97-ВР).
З аналізу даних правових норм свідчить про те, що виконавчий комітет є виконавчим органом ради, кількісний склад якого визначається відповідною радою, а персональний - радою за пропозицією голови ради.
Питання щодо визначення чисельності виконавчого комітету та затвердження його персонального складу вирішується виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Конституційний Суд України в п.2.2 рішення від 09.02.2000 р. № 1-рп/2000 у справі про місцеве самоврядування зазначив, що "утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск, утворення інших виконавчих органів ради та затвердження їх структури в цілому, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання, обрання секретаря ради віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Проте ці питання вирішуються ними за поданням сільського, селищного, міського голови…".
Отже, питання про внесення змін та визначення кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради Херсонської області належить до виключної компетенції безпосередньо Каховської міської ради Херсонської області, а доцільність прийняття рішення про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету не може бути предметом судового розгляду.
Натомість предметом судового розгляду може бути дотримання процедури прийняття такого рішення.
Звертаючись до суду з позовною заявою ОСОБА_1 вказує на недотримання відповідачем процедури прийняття рішення від 29.08.2019 р. № 1828/83, а саме: проект цього рішення не розглядався на спільному засіданні депутатських комісій; відповідачем не дотримано визначеного Законом України "Про публічну інформацію" строку його опублікування.
З цього приводу суд зазначає наступне.
Відповідно до п.п.1, 2, 5, 8 ч.4 ст.42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Частинами 1, 5, 10, 13, 15 статті 46 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Приписами ч.1-3, 11 ст.59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Регламент Каховської міської ради VII затверджено рішенням 2 сесії 7 скликання Каховської міської ради Херсонської області від 26.11.2015 р. № 4/2 (далі - Регламент).
Згідно ч.1 ст.29 Регламенту міська рада проводить свою сесію. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій.
Відповідно до ч.9 ст.29 Регламенту проекти рішень Каховської міської ради надаються депутатам на їхні поштові електронні скриньки за три дні до проведення спільного засідання депутатських комісій, або безпосередньо під час проведення спільного засідання депутатських комісій на електронних носіях (планшети системи "ГОЛОС").
Проекти рішень міської ради можуть готувати міський голова, депутати міської ради, постійні комісії ради, виконавчий комітет, інші виконавчі органи (ч.1 ст.30 Регламенту).
Проекти рішень з питань, що вносяться міським головою, виконавчими органами ради, подаються у відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради разом із додатками, які стали підставою для підготовки відповідного проекту рішення та зазначенням доповідача з цього питання (ч.2 ст.30 Регламенту).
Частиною 9 статті 30 Регламенту встановлено, що проекти рішень, які підлягають обговоренню, оприлюднюються на офіційному веб-сайті міської ради не пізніше як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Згідно ч.11 ст.30 Регламенту проекти рішень, які пропонуються для розгляду на сесії міської ради виконавчими органами ради, міським головою, депутатами, постійними комісіями подаються особами, відповідальними за підготовку питання у відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю ради не пізніше, як за 10 днів до початку сесії, попередньо погоджені з відповідними заступниками міського голови, секретарем міської ради, юридичним та загальним відділом.
Приписами ч.ч.1-4 ст.32 Регламенту визначено, що порядок денний сесії формує міський голова, за його відсутності секретар ради.
Проект порядку денного оголошується головуючим на початку пленарного засідання ради, він приймається за основу більшістю від присутніх на пленарному засіданні депутатів.
Зміни та доповнення до проекту порядку денного ставляться головуючим на голосування у порядку їх надходження. Питання вважається включеним до порядку денного, якщо за нього проголосувало більше половини депутатів, присутніх на пленарному засіданні ради. Послідовність розгляду питань порядку денного може бути змінено. Після цього порядок денний приймається в цілому більшістю депутатів, присутніх на пленарному засіданні.
Розгляд питань порядку денного, внесених безпосередньо при розгляді порядку денного на сесії ради, можливий лише при умові підготовленого проекту рішення в установленому Регламентом порядку та при умові його розгляду під час пленарного засідання ради або постійними комісіями міської ради під час перерви у пленарному засіданні.
Згідно ч.2 ст.33 Регламенту сесію відкриває і веде міський голова, а у випадках передбачених чинним законодавством та цим Регламентом, - суб'єктами, які мають на це право.
Відповідно п.п.2, 3, 7 ч.7 ст.33 Регламенту головуючий на пленарному засіданні міської ради виносить до обговорення проекти рішень міської ради, інформує про матеріали, що надійшли до початку пленарного засідання міської ради, організує розгляд питань, ставить на голосування проекти рішень та пропозиції і зауваження до них, оголошує його результати.
Частиною 1 статті 25 Регламенту встановлено, що рішення міської ради з будь-якого питання після його обговорення приймається на її пленарному засіданні у такій послідовності: проект рішення ставиться на голосування за основу; ставляться на голосування у порядку надходження усі зміни та доповнення, що надійшли під час обговорення проекту; проект рішення ставиться на голосування в цілому як рішення з урахуванням змін та доповнень, підтриманих більшістю депутатів від загального складу ради.
З протоколу пленарного засідання 83 сесії Каховської міської ради від 29.08.2019 р. № 83 слідує, що міський голова повідомив, що після засідання спільних депутатських комісій додатково були підготовлені рішення, серед яких № 69 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання".
За порядок денний проголосували: за - 27, проти - 0, утрималося - 0, не голосували - 0.
Тобто, за проект порядку денного, до якого включено проект рішення № 69 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання", всі депутати проголосували за.
Під час розгляду самого проекту рішення № 69 спочатку проголосували за проект рішення за основу (за - 24, проти - 1, утрималось - 0, не голосували - 0), після внесено поправку, а саме: викласти п.1.2 в новій редакції: Виключити зі складу виконавчого комітету Каховської міської ради на підставі подання міського голови - ОСОБА_1, начальника управління освіти; ОСОБА_2, помічника народного депутата; ОСОБА_3 , ФОП. Викласти п.1.3 в новій редакції: включити до складу виконавчого комітету Каховської міської ради на підставі подання міського голови - ОСОБА_5, начальника юридичного відділу, за яку проголосували: за - 20, проти - 1, утрималось - 2, не голосували - 2.
За проект рішення в цілому проголосували: за - 20, проти - 1, утрималось - 2, не голосували - 2.
З викладеного вбачається, що рішення "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання" прийнято з дотриманням Регламенту Каховської міської ради.
Твердження позивача про те, що проект вказаного рішення на розглядався на спільному засіданні депутатський комісій міської ради 22.08.2019 р., внаслідок чого порушено вимоги Закону № 280/97-ВР, суд оцінює критично виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.47 Закону № 280/97-ВР передбачено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Постійна комісія для вивчення питань, розробки проектів рішень ради може створювати підготовчі комісії і робочі групи з залученням представників громадськості, вчених і спеціалістів. Питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, відповідно заступника голови районної у місті, районної ради чи першого заступника, заступника голови обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради розглядатися постійними комісіями спільно. Висновки і рекомендації, прийняті постійними комісіями на їх спільних засіданнях, підписуються головами відповідних постійних комісій (ч.12 ст.47 Закону № 280/97-ВР).
Аналогічно ст.15 Регламенту визначено, що питання, які належать до відання кількох постійних комісій, можуть за ініціативою комісій, а також за дорученням ради, її голови, секретаря міської ради розглядатися постійними комісіями спільно.
За тиждень до пленарного засідання міської ради проводитися спільне засідання усіх постійних комісій міської ради. У цих випадках головуючим на засіданні є секретар міської ради. На спільному засіданні усіх постійних комісій міської ради попередньо розглядаються проекти рішень, які включені до порядку денного чергового пленарного засідання міської ради, ведеться обговорення проектів рішень, які пропонуються до розгляду на пленарному засіданні міської ради. На спільне засідання постійних комісій запрошуються виконавці проектів рішень, явка яких є обов'язковою. У випадку неявки вказаних осіб питання на даному засіданні не розглядається (ст.16 Регламенту).
Дійсно, 22.08.2019 р. відбулося засідання спільних депутатських комісій до 83 сесії міської ради, яка відбудеться 29.08.2019 р., на якій не розглядався проект рішення № 69 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання".
Між тим, як вбачається з протоколу пленарного засідання 83 сесії Каховської міської ради від 29.08.2019 р. № 83, проект № 69 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання" було внесено до порядку денного 29.08.2019 р. і за це рішення проголосували всі присутні депутатами.
Оскільки проект вказаного рішення, як і проекти рішень № 50-68, було включено до порядку денного під час пленарного засідання сесії 29.08.2019 р., то він і не був предметом розгляду 22.08.2019 р. на засіданні спільних комісій міської ради.
Проект рішення "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання" було опубліковано на офіційному сайті Каховської міської ради Херсонської області 21.08.2019 р., а оновлений проект - 28.08.2019 р., що підтверджується скріншотом та не заперечується сторонами.
Окремо суд зазначає, що п.3 Регламенту визначено, що контроль за дотриманням Регламенту здійснюється міським головою, секретарем міської ради та постійною комісією з питань регламенту, етики, забезпечення законності, правопорядку та антикорупційної діяльності. Під час пленарного засідання міської ради контроль за дотриманням Регламенту покладається на головуючого на пленарному засіданні та голову постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, забезпечення законності, правопорядку та антикорупційної діяльності.
В той же час, позивачем не надано доказів розгляду питань, пов'язаних з порушенням Регламенту (якщо такі мали місце), у постійній комісії з питань регламенту, депутатської діяльності та етики, забезпечення законності, правопорядку та антикорупційної діяльності.
Доводи позивача про необхідність оприлюднення проектів рішень згідно із вимогами Закону України "Про доступ до публічної інформації" не заслуговують на увагу з огляду на наступне.
Згідно ч.11 ст.59 Закону № 280/97-ВР проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.
Відповідно до ч.3 ст.15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
У той же час п.2 ч.1 ст.15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати: нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Тобто, встановлено вичерпний перелік проектів рішень, що підпадають під дію цього Закону та підлягають оприлюдненню і обговоренню.
У свою чергу внутрішньоорганізаційними є акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб'єктів владних повноважень, тобто це акти, які стосуються кадрових питань, а також інші акти у тому разі, якщо вони обмежуються внутрішньою організацією роботи суб'єкта владних повноважень та відповідних посадових осіб.
Отже, враховуючи те, що оскаржуване рішення відноситься до внутрішньоорганізаційних, а тому не підлягає опублікуванню.
Даний правовий висновок у подібних правовідносин сформульовано в постановах Верховного Суду від 10.09.2019 р. № 804/16610/15, від 20.06.2018 р. у справі № 804/16525/15, від 20.09.2018 р. у справі № 804/16557/15.
Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає порушень при прийнятті відповідачем рішення від 29.08.2019 р. № 1828/83 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання" в частині затвердження кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради.
Що стосується доводів позивача про протиправність рішення Херсонської міської ради від 29.08.2019 р. № 1828/83 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання" в частині визнання такими, що втратили чинність рішення 22 сесії Каховської міської ради "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VII скликання" від 27.10.2016 р. № 367/22, рішення 55 сесії Каховської міської ради "Про заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_4" від 26.04.2018 р. № 1053/55, рішення 57 сесії Каховської міської ради "Про внесення змін до рішення міської ради від 27 жовтня 2016 року № 367/22 "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VII скликання" від 27.06.2018 р. № 1131/57, рішення 76 сесії Каховської міської ради "Про внесення змін до складу виконавчого комітету міської ради та затвердження персонального складу виконавчого комітету в новій редакції" від 28.03.2019 р. № 1566/76, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частиною 1 статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав, свобод чи інтересів особи, що звернулася до суду з позовом, у публічно-правових відносинах.
Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в своєму рішенні від 14.12.2011 р. № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.
Тому обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Тобто, обов'язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 06.12.2019 р. у справі № 555/2507/15-а, від 12.06.2018 р. у справі № 826/4406/16.
Рішення Каховської міської ради від 27.10.2016 р. № 367/22 "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VII скликання", від 26.04.2018 р. № 1073/55 "Про заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_4", від 27.06.2018 р. № 1131/57 "Про внесення змін до рішення сесії міської ради від 27.10.2016 р. № 367/22 "Про утворення, визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради VII скликання" жодних чином не стосується позивача і ОСОБА_1 не наведено яким чином п.4 спірного рішення внаслідок його прийняття порушує його права, свободи чи охоронювані законом інтереси.
Що стосується рішення Каховської міської ради від 28.03.2019 р. № 15566/76 "Про внесення змін до складу виконавчого комітету міської ради та затвердження персонального складу виконавчого комітету міської ради в новій редакції", то його визнано протиправним та скасовано рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 р. (справа № 540/909/19), яке залишено без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 24.09.2019 р.
За таких обставин, відсутність порушеного права позивача є підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині оскаржуваного рішення .
При цьому суд враховує те, що 03.10.2019 р. Каховською міської радою Херсонської області прийнято рішення № 1865/85 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання", п.4 якого визнано таким, що втратило чинність рішення 83 сесії Каховської міської ради від 29.08.2019 р. № 1828/83 "Про внесення змін до кількісного та персонального складу виконавчого комітету Каховської міської ради VII скликання".
Тобто, на час прийняття судом рішення у вказаній справі оскаржуване позивачем рішення втратило чинність.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
Відповідач належними доказами підтвердив правомірність свого рішення, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Каховської міської ради Херсонської області (74800, Херсонська область, м.Каховка, вул.Велика Куликовська, 103, код ЄДРПОУ 26433050) про визнання протиправним та скасування рішення Каховської міської ради Херсонської області від 29.08.2019 р. № 1828/83.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 102000000