Рішення від 10.12.2019 по справі 635/6547/19

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2019 р. № 635/6547/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради, Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди -

ВСТАНОВИВ:

24.09.2019 року з Харківського районного суду до Харківського окружного адміністративного суду було передано позовну заяву ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради, Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича, в якому просив суд:

- визнати право ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки, на якій розташовано викуплене ним у Бабаївської селищної ради нерухоме майно на тих же умовах (приватна власність) та в тому ж об'ємі (0,26 га), що і попередній власник будівель та споруд;

- визнати протиправним рішення ХХХV сесії VII скликання від 22.03.2019 року про відмову в частині оформлення права власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,26 га та скасувати рішення;

- зобов'язати Бабаївську селищну раду в найкоротший строк оформити право власності на земельну ділянку площею 0,26 га по АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_1 з видачею держакту на право власності земельної ділянки;

- стягнути моральну шкоду в розмірі 10000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення ХХХV сесії VII скликання від 22.03.2019 року, на думку позивача, є протиправним.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради, Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди. Повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 року провадження у справі №635/6547/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради, Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди в частині позовних вимог про визнання права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки, на якій розташовано викуплене ним у Бабаївської селищної ради нерухоме майно на тих же умовах (приватна власність) та в тому ж об'ємі (0,26 га), що і попередній власник будівель та споруд закрито.

Відповідач, Бабаївська селищна рада, надала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 18.02.2019 року звернувся до Бабаївської селищної ради із заявою, в якій просив надати дозвіл на виготовлення землевпорядної документації та видати акт власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,26 га.

Бабаївською селищною радою прийнято рішення ХХХV сесії VII скликання від 22.03.2019 року про відмову у наданні дозволу на розробку землевпорядної документації щодо земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_1 , яким відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку землевпорядної документації щодо передачі у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 0,2600 га для обслуговування виробничого будинку. Згідно вказаного рішення розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку землевпорядної документації та видачі акту власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , враховано Державний акт на право постійного користування землею серія ХР 25-00-007395 від 09 січня 1998 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №15, на земельну ділянку площею 0,1477 га по АДРЕСА_1 , взято до уваги висновок постійної комісії з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища (протокол №32 від 18.02.2019 року), колективну заяву мешканців багатоквартирних будинків по АДРЕСА_1 , № АДРЕСА_2 , № АДРЕСА_3 , №85 смт. Бабаї, керуючись ст. ст. 12, 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, ст. ст. 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бабаївська селищна рада.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регламентуються Земельним кодексом України.

Згідно зі ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: 1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з частиною другою статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя статті 116 Земельного кодексу України).

Згідно з частиною другою статті 123 Земельного кодексу України особа зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Відповідно до положень частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін. У разі, якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відповідно до ч.9 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Так, рішенням Бабаївської селищної ради ХХХV сесії VII скликання від 22.03.2019 року відмовлено ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку землевпорядної документації щодо передачі у власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 0,2600 га для обслуговування виробничого будинку.

При цьому, в оскаржуваному рішенні не вказано жодної підстави для прийняття такого рішення.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення, воно прийняте зокрема з урахуванням висновку постійної комісії з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища (протокол №32 від 18.02.2019 року), колективної заяви мешканців багатоквартирних будинків по АДРЕСА_4 , № АДРЕСА_5 .

Проте, відповідачем не викладено змісту вказаних документів ані в оскаржуваному рішенні, ані у відзиві на позовну заяву, як і не надано таких документів до суду.

За таких обставин, відповідачем не було наведено законних підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення землевпорядної документації та видання акту власності на земельну ділянку.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, оскаржуване у даній справі рішення в розумінні приписів ч.2 ст.2 КАС України є необґрунтованим.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про протиправність рішення ХХХV сесії VII скликання від 22.03.2019 року про відмову в частині оформлення права власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,26 га, що дає підстави для скасування такого рішення.

З огляду на те, що перевірка на відповідність критеріям Земельного кодексу України належить до повноважень відповідача, яким така перевірка не здійснювалась, у суду відсутні підстави для перевірки наявності або відсутності підстав встановлених Земельним кодексом України для надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації та видання акту власності на земельну ділянку.

Відповідно до ч. 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, суд вважає необхідним зобов'язати Бабаївську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.02.2019 року про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації та видання акту власності на земельну ділянку з урахуванням висновків суду.

За таких обставин, позовні вимоги в частині зобов'язання Бабаївської селищної ради в найкоротший строк оформити право власності на земельну ділянку площею 0,26 га по АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_1 з видачею держакту на право власності земельної ділянки, задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині стягнення моральної шкоди в розмірі 10000,00 грн, суд зазначає наступне.

Положеннями статті 56 Конституції України, гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її права.

Згідно зі статтею 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала:

1) якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;

2) якщо шкоди завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;

3) в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 4 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Для відшкодування шкоди обов'язково необхідна наявність шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинно-наслідкового зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 30 січня 2018 року в справі № 804/2252/14.

Згідно з ч.5 ч.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В обґрунтування вказаних вимог позивачем не надано жодних доказів.

Отже, позивачем не було доведено причинно-наслідкового зв'язку з предметом позову, у відповідній частині вимог, що розглядається судом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині стягнення моральної шкоди в розмірі 10000,00 грн.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_6 ) до Бабаївської селищної ради (62403, Харківська область, Харківський район, с.Бабаї, майдан Михайлівський, 2), Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича (62403, Харківська область, Харківський район, с.Бабаї, вул.Набережна, 12) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Бабаївської селищної ради ХХХV сесії VII скликання від 22.03.2019 року про відмову в частині оформлення права власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,26 га.

Зобов'язати Бабаївську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.02.2019 року про надання дозволу на виготовлення землевпорядної документації та видання акту власності на земельну ділянку з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Бабаївської селищної ради (код ЄДРПОУ 04396549, 62403, Харківська область, Харківський район, с.Бабаї, майдан Михайлівський, 2) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 , АДРЕСА_6 ) сплачений судовий збір в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Бабаєв А.І.