Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про закриття провадження у справі
10.12.2019 р. № 635/6547/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради, Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -
24.09.2019 року з Харківського районного суду до Харківського окружного адміністративного суду було передано позовну заяву ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради, Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича, в якому просить суд:
- визнати право ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки, на якій розташовано викуплене ним у Бабаївської селищної ради нерухоме майно на тих же умовах (приватна власність) та в тому ж об'ємі (0,26 га), що і попередній власник будівель та споруд;
- визнати протиправним рішення ХХХV сесії VII скликання від 22.03.2019 року про відмову в частині оформлення права власності на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,26 га та скасувати рішення;
- зобов'язати Бабаївську селищну раду в найкоротший строк оформити право власності на земельну ділянку площею 0,26 га по АДРЕСА_1 на ім'я ОСОБА_1 з видачею держакту на право власності земельної ділянки;
- стягнути моральну шкоду в розмірі 10000,00 грн.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради, Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди. Повідомлено сторін, що розгляд справи відбудеться без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що провадження у даній справі в частині позовних вимог про визнання права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки, на якій розташовано викуплене ним у Бабаївської селищної ради нерухоме майно на тих же умовах (приватна власність) та в тому ж об'ємі (0,26 га), що і попередній власник будівель та споруд, підлягає закриттю з наступних підстав.
Згідно з ч.2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до адміністративного суду можуть бути оскаржені виключно рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини, та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю; 7) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 8) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 9) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів; 11) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України або про продовження строку такого затримання; 12) затримання іноземця або особи без громадянства до вирішення питання про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні; 13) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 14) звільнення іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації; 15) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач просив, зокрема, визнати факт права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки, на якій розташовано викуплене ним у Бабаївської селищної ради нерухоме майно на тих же умовах (приватна власність) та в тому ж об'ємі (0,26 га), що і попередній власник будівель та споруд.
Згідно з ч.1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім'ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Враховуючи наведене вище, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги в частині визнання права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки, на якій розташовано викуплене ним у Бабаївської селищної ради нерухоме майно на тих же умовах (приватна власність) та в тому ж об'ємі (0,26 га), що і попередній власник будівель та споруд не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 04.09.2019 року по справі №557/360/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За практикою Європейського суду з прав людини (наприклад рішення у справі "Сокуренко і Стригун проти України") суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Отже, в даному випадку спір не є публічно правовим, та належить до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Згідно з п.1 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав, визначених ст.238 КАС України, для закриття провадження по даній справі в частині позовних вимог про визнання права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки, на якій розташовано викуплене ним у Бабаївської селищної ради нерухоме майно на тих же умовах (приватна власність) та в тому ж об'ємі (0,26 га), що і попередній власник будівель та споруд.
Статтею 239 КАС України визначено, що якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 238, ст. 248, ст. 256, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Провадження у справі №635/6547/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради, Голови Бабаївської селищної ради Мороз Олександра Васильовича про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди в частині позовних вимог про визнання права ОСОБА_1 на отримання земельної ділянки, на якій розташовано викуплене ним у Бабаївської селищної ради нерухоме майно на тих же умовах (приватна власність) та в тому ж об'ємі (0,26 га), що і попередній власник будівель та споруд - закрити.
Роз'яснити позивачу, що розгляд позовних вимог у вказаній частині належить до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Бабаєв А.І.