Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/2170/19
09.12.2019 року м. Виноградів
Виноградівський районний суд Закарпатської області у складі головуючого судді Надопта А.А., при секретарі судового засідання Онисько С.С., розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та Теківської сільської ради Виноградівського району про визнання незаконним та скасування розпорядження про притягнення до дисциплінарної відповідальності,
Позивач звернувся із вказаною заявою до суду.
В підготовче судове засідання представник відповідача - Теківської сільської ради Виноградівського району не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце його проведення. Причин неявки не повідомлено. Заяв про відкладення судового засідання не надходило. Заяв щодо вирішення клопотань не подано.
Позивач підтримав позов, відповіді на відзив не подав.
У ході підготовчого провадження та під час проведення підготовчого засідання у даній справі проведено підготовчі дії, передбачені ч. 2 ст. 197 ЦПК України. При цьому, підстав для залишення заяви без розгляду, ухвалення рішення у підготовчому засіданні не встановлено.
Згідно п. 15 ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у підготовчому засіданні суд призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Завдання підготовчого провадження виконані, суд вважає, що наявні підстави для призначення справи до судового розгляду по суті в порядку загального провадження.
Відповідач подав до суду письмове клопотання, у якому просить закрити провадження у цивільній справі у зв'язку із тим, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Мотивовано тим, що до функціональних обов'язків позивача належало надання послуг з реєстрації місця проживання фізичних осіб, оплата праці здійснювалася відповідно до Постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», функції позивача відносяться до публічної служби.
Позивач заперечив проти задоволення клопотання, обґрунтувавши тим, що він не складав присягу посадової особи місцевого самоврядування, йому не було присвоєно ранг службовця, його посада не відносилася до служби в органах місцевого самоврядування.
Заслухавши клопотання та обґрунтування, позицію позивача, суд вирішив наступне.
У пункті 15 частини першої статті 3 КАС України в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року, було закріплено, що публічною службою є діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України в редакції від 03 жовтня 2017 року публічна служба - це діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Законодавець урегулював питання, пов'язані з прийняттям (обранням, призначенням) громадян на публічну службу, її проходженням та звільненням з публічної служби (припиненням), спеціальними законами, до яких, зокрема, відноситься Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до ст.1 Закону, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Проходження служби в органах місцевого самоврядування зумовлено визначеною статтею 10 Закону процедурою прийняття на службу, прийняттям Присяги посадової особи місцевого самоврядування, присвоєння рангу у межах відповідної категорії посад.
Тобто під час вирішення питання, чи займав позивач посаду, яка відноситься до публічної служби, суду необхідно з'ясувати, чи подавав він декларацію до зарахування на посаду, чи приймав відповідну присягу, чи було присвоєно ранг.
Судом першої інстанції встановлено, що на момент призначення позивача на посаду, ця посада не була віднесена до відповідної категорії посад службовців. Судом не встановлено, а відповідачем не надано доказів, що позивач під час прийняття на посаду складав присягу посадової особи місцевого самоврядування, йому було присвоєно відповідний ранг у межах визначеної категорії, тощо.
Посада, яку займав позивач, не відносилася до публічної служби, дана справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відтак, безпідставним є твердження відповідача про те, що дана справа є спором з приводу проходження публічної служби і підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства. У задоволенні клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства - слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.149,150, 153, 200 ЦПК України, суд, -
Закрити підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 та Теківської сільської ради Виноградівського району про визнання незаконним та скасування розпорядження про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Справу призначити до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 10-30 год 23.12.2019 року в залі судових засідань Виноградівського районного суду, м.Виноградів, вул. Тюльпанів 24.
В судове засідання викликати учасників справи.
У задоволенні клопотань Теківської сільської ради Виноградівського району про закриття провадження у цивільній справі, - відмовити.
Ухвала щодо закриття провадження у справі може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Головуючий А. А. Надопта