Суддя Шевченко С. В.
Справа № 644/9901/19
Провадження № 2-о/644/284/19
09.12.2019
іменем України
09 грудня 2019 року Орджонікідзевський районний суд міста Харкова в складі: головуючого судді Шевченка С.В., за участю секретаря Голєніщевої Т.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу №644/9901/19 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області,-
ОСОБА_1 подала до суду заяву, в якій просила встановити факт смерті її батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на території, тимчасово непідконтрольній Україні у м. Луганськ.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилалася на те, що отримати свідоцтво про смерть батька-ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Луганськ, у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки смерть батька сталася на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті згідно законодавства України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася. Через канцелярію суду подала заяву, в якій просила розгляд справи проводити у її відсутність. Підтримала свої вимоги та просила її заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про розгляд справи був повідомлений належним чином.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Заявник ОСОБА_1 є донькою померлого ОСОБА_2 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , копія якої знаходиться в матеріалах справи.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був зареєстрований у м. Луганську, а саме: АДРЕСА_1 .
Місце реєстрації заявникаОСОБА_1 : АДРЕСА_2 , що підтверджується копією довідки про реєстрацію місця проживання особи.
На даний час м. Луганськ є тимчасово окупованою та непідконтрольною українській владі територією.
Як вбачається з копії довідки про причину смерті № 593 від 13.06.2019 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 через хронічну серцево-судинну недостатність, атеросклеротичну хворобу серця. Що підтверджується також копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запис акту смерті № 1020, яке видано 15.06.2019 року у м. Луганськ.
Встановлення даного факту заявнику необхідно для отримання свідоцтва про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 317 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно п.2 ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даних випадках є рішення суду про встановлення факту смерті.
Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року № 254-VIII, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.
Населені пункти м. Луганськ входять до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Зі змісту ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Європейський суд з прав людини у справі «Кіпр проти Туреччини» зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади.
Частиною 4 статті 317 ЦПК України визначено, що рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Таким чином, судом встановлено, що зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ, у Харківському міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області заявник не в змозі, оскільки видане незаконним органом свідоцтво про смерть не є документом, на підставі якого можливо провести державну реєстрацію смерті особи, а отже не створює жодних юридичних наслідків на території України.
Встановлення факту смерті батька має для заявника юридичне значення, оскільки необхідне для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану України факту його смерті та видачі свідоцтва про смерть. На підставі наведеного, суд приймає в якості доказу надану заявником довідку про причини смерті № 593 від 13.06.2019 року та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запис акту смерті № 1020, яке видано 15.06.2019 року у м. Луганськта у сукупності з іншими наданими заявником письмовими доказами, вважає їх достатніми для встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.293, ст. ст. 315- 319, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд - в и р і ш и в :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області - задовольнити.
Встановити юридичний факт, а саме те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Чорнухіне Перевальського району Луганської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Луганськ.
Зобов'язати Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області провести реєстрацію факту смерті ОСОБА_2 .
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду або через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення складено та підписано 09.12.2019 року.
Заявник : ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, місце знаходження: вул. Сумська, б. 61, м. Харків, 61022
Суддя: С.В. Шевченко