ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
31 жовтня 2019 року м. Київ №640/20606/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася до суду з даним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати їй пенсії за віком з вересня 2018р.;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві поновити позивачу виплату пенсії позивачу з нараху-ванням компенсації втрати частини доходів.
Підставою позову зазначено те, що позивач перебуває на обліку у відповідача і отри-мує пенсію за віком, однак з 01.09.2018 відповідачем призупинено виплату пенсії позивачу до з'ясування місця перебування. Посилаючись на практику Європейського Суду з прав людини, позивач вважає дії відповідача протиправними, незаконними і такими, що пору-шують положення Конституції України та її конституційне право на пенсію з підстав, які не передбачені законом.
Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в його задоволенні, зазначаючи про правомірність припинення виплати пенсії позивачу внаслідок не підтвердження факту проживання та до з'ясування місця перебування.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість позову і наявність підстав для його часткового задоволення, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення Серії НОМЕР_1 від 04.08.2009 (а.с. 21).
Згідно з копією рішення Управління праці та соціального захисту населення Дарниць-кої районної в м. Києві державної адміністрації від 13.09.2018 №1258 позивача з 12.09.2018 взято на облік як внутрішньо переміщену особу та видано довідку №0000614937.
13 вересня 2018р. позивач звернулася до управління з письмовою заявою про відмову від цієї довідки, у зв'язку з чим рішенням Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації від 13.09.2018 №1258 скасовано довідку позивача про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи (а.с. 22).
Позивач звернулась до ГУ ПФУ в м. Києві із запитом про отримання інформації від 18.09.2018, в якому, серед іншого, просила невідкладно поновити виплату пенсії за віком, а також надати належним чином засвідчену копію рішення про припинення виплати позивачу пенсії у вересні 2018р. (а.с. 23-24).
Листом ГУ ПФУ в м. Києві від 03.10.2018 №87006/02/Н-7429 надано відповідь пози-вачу, в якій зазначено, що згідно з п.п. 4, 5 ст. 12 Порядку здійснення контролю за прове-денням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного прожи-вання/перебування, затвердженого постановою КМ України від 08.06.2016 №365, соціальні виплати припиняються у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та у разі отримання інформації від Держприкордонної служби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконав-чої влади та органів місцевого самоврядування. Також повідомлено про те, що згідно з п. 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (в редакції постанови КМ України №335 від 25.04.2018), орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства. Після надходження витягу із рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, пенсію буде поновлено.
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення і стосуються право-мірності припинення виплати пенсії особі, яку позбавлено статусу внутрішньо переміщеної особи.
Із 22.11.2014 набрав чинності Закон України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпе-чення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", яким відповідно до Конституції та зако-нів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Відповідно до ст. 7 цього Закону для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціаль-них послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У п. 1 постанови КМ України від 05.11.2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам" встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебу-вання таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком офор-млення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМ України від 01.10.2014 №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства "Державний ощадний банк України".
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ "Державний ощадний банк".
Згідно з п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМ України від 01.10.2014 №509 (в редакції Постанови КМ від 08.06.2016 №352) (далі - Порядок №509) довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону та абзацом шостим цього пункту.
Згідно із ст. 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміще-них осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористи-чного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Згідно з п. 7.1 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених ст. 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до ст. 12 Закону приймається керівни-ком уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Пунктом 2 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутріш-ньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою КМ України від 08.06.2016 №365, встановлено, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встанов-леною Мінсоцполітики.
Питання виплати пенсій врегульовано ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно з якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який випла-чується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного прожи-вання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії, зокрема у ч. 1 цієї статті встановлено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
Відповідачем не надано доказів на підтвердження наявності підстав для припинення позивачеві виплати пенсії, передбачених ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Водночас скасування раніше виданої довідки позивача про взяття на облік як особи, переміщеної з тимчасово окупованої території, не є підставою для припинення виплати позивачу пенсії.
При цьому в контексті встановлених обставин суд наголошує на пріоритетності застосування вимоги ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому доводи відповідача щодо необхідності застосування норм постанов КМ України суд відхиляє.
Таким чином, скасування довідки про взяття на облік як особи, переміщеної з тимча-сово окупованої території, не є підставою для припинення позивачу нарахування і виплати пенсії, тому виплата пенсії підлягає поновленню з вересня 2018р.
Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 03.10.2018 у справі №235/48/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/76905864).
Виходячи із наведеного та згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту прав позивача приходить до висновку про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в м. Києві щодо невиплати пенсії позивачу.
Стосовно позовної вимоги щодо нарахування компенсації втрати частини доходів, то суд зауважує, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць. Таким чином, компенсація нара-ховується та проводиться при виплаті доходу, тобто право на компенсацію позивач набуває в момент отримання доходу. Як вбачається з позовної заяви, звертаючись до суду, позивач просить нарахувати компенсацію на ще не виплачені суми доходу, що не відповідає вимогам закону. Відтак, вказана позовна вимога задоволенню не підлягає.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто, як вбачається, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду та вирішується на його розсуд. Водночас обставин, які б свідчили про загрозу невиконання відповідачем рішення суду у справі, позивачем не доведено, а судом - не встановлено, з огляду на що суд не вбачає за необхідне зобов'язувати відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Додатково суд зауважує, що дана справа не підпадає під ознаки типової справи в контексті зразкової адміністративної справи №805/402/18 згідно з рішенням Верховного Суду від 03.05.2018 (п.п. 113, 114) (http://reyestr.court.gov.ua/Review/73869341), оскільки позивач втратила статус внутрішньо переміщеної особи.
З огляду на звільнення позивача від сплати судового збору, вказані витрати не стягуються з відповідача.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 257-263 КАС України, суд
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 .
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за віком з вересня 2018р.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві поновити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з вересня 2018р.
4. Відмовити в задоволенні іншої частині позову.
Позивач: ОСОБА_1 ,
АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ;
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві,
вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Дата рішення є днем складення його у повному обсязі.
Суддя Д.А. Костенко