Рішення від 09.12.2019 по справі 560/2994/19

Справа № 560/2994/19

РІШЕННЯ

іменем України

09 грудня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до ГУНП в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування до стажу служби період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005;

- зобов'язати відповідача врахувати до стажу служби період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити грошове забезпечення з врахуванням періоду служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з та врахуванням проведених виплат;

- зобов'язати відповідача перерахувати тривалість додаткової оплачуваної відпустки з врахуванням періоду служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області та виплатити грошову компенсацію за невикористану додаткову оплачувану відпустку;

- зобов'язати відповідача надати до суду звіт про виконання судового рішення протягом трьох днів з дня отримання копії рішення.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що з 30.01.2003 по 14.11.2005 проходив службу в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області на посаді оперуповноваженого відділення організації боротьби з фіктивними суб'єктами підприємницької діяльності ГВПМ ДПІ у м. Хмельницькому. З 22.02.2019 працює на посаді оперуповноваженого управління карного розшуку ГУНП в Хмельницькій області. Вказав, що звернувся до відповідача з рапортом щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, періоду служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005. Однак, листом від 09.09.2019 №3952/121/12/05-2019 відповідач повідомив про відсутність підстав для зарахування до стажу служби в поліції періоду служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області. Вважає, що служба в податковій міліції здійснювалась в порядку, встановленому для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тому має зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі по тексту - Закон №580-VIII). У зв'язку з цим звернувся до суду з вказаним позовом.

У відзиві на позов відповідач зазначив, що з 02.07.2015 функції з охорони правопорядку покладаються на Національну поліцію, що за своїм статусом є новоствореним правоохоронним органом державної влади та не є правонаступником органів внутрішніх справ. До органів поліції не передані функції органів внутрішніх справ, а поліція виконує нові функції згідно Закону №580-VIII. Відповідно до вимог цього Закону до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Оскільки позивач прийнятий на службу в органи внутрішніх справ з 09.11.2005, то стаж служби зараховується йому з цього моменту. Також зазначив, що відповідно до положень Закону №580-VIII грошова компенсація поліцейським виплачується лише при звільненні і тільки за невикористану в році відпустку. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Ухвалою від 02.10.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд залишив без руху позовну заяву ОСОБА_1 .

Ухвалою від 09.10.2019 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив таке.

Наказом ДПА в Хмельницькій області від 29.01.2003 №30-о позивач - ОСОБА_1 призначений на посаду оперуповноваженого відділення організації боротьби з фіктивними суб'єктами підприємницької діяльності ГВПМ ДПІ у м. Хмельницькому з 30.01.2003.

Наказом ДПА України від 14.10.2005 №1903-о позивач відряджений для подальшого проходження служби в розпорядження МВС України та звільнений з посади оперуповноваженого відділення організації боротьби з фіктивними суб'єктами підприємницької діяльності ГВПМ ДПІ у м. Хмельницькому.

05.09.2019 позивач звернувся до ГУНП в Хмельницькій області з рапортом щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки, періоду служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005.

Листом від 09.09.2019 №3952/121/12/05-2019 ГУНП в Хмельницькій області повідомило позивача про відсутність підстав для зарахування до стажу служби в поліції періоду служби в податковій міліції ДПА у Хмельницькій області.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо неврахування до стажу служби період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує викладене нижче.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції визначає Закон №580-VIII.

Відповідно до частин 1, 2 статті 59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Згідно з частинами 1-3 статті 78 Закону №580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.

До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.

Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.

Водночас, статтею 19 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 №509-XII, який регулював правовий статус податкової міліції в період служби позивача, податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.

За змістом статей 24, 26 зазначеного Закону особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20-23 закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 №565-XII.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в України" від 05.07.2012 №508-VI внесені зміни до Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 353.1 статті 353 Податкового кодексу України особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.

Зазначені норми кореспондуються з вимогами частини 1 статті 24 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", який був чинний до 20.11.2012, згідно якої особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ.

Відповідно до пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей.

Таким чином, служба в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Тобто, служба в податковій міліції має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ на посадах рядового і начальницького складу. Тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі пункту 3 частини 2 статті 78 Закону №580-VIII.

Враховуючи викладене, необхідно визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування до стажу служби позивача період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005 та зобов'язати відповідача врахувати до стажу служби позивача період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005.

Разом з тим, згідно з частиною 4 статті 78 Закону №580-VIII порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" закону України "Про Національну поліцію" доповнені абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Частиною 1 статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція) передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У пункті 83 рішення у справі "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам ІІ проти Німеччини" від 12.07.2001 Європейський суд з прав людини зазначив, що, згідно з усталеною практикою органів Конвенції, "майно" може являти собою "існуюче майно" або засоби, включаючи право вимоги, відповідно до якого заявник може стверджувати, що він має принаймні "законне сподівання" стосовно ефективного здійснення права власності.

При цьому, враховуючи принцип справедливості та недопущення зловживання повноваженнями під час прийняття рішень та вчинення діянь публічною адміністрацією, наявність в особи заснованих на обіцянках влади очікувань (джерело яких - владні діяння й рішення) свідчить про взаємодію влади з особою. Тому для забезпечення якості влади (управління) необхідно, щоб відповідні очікування були предметом ефективного правового захисту.

Надбавка за вислугу років є майном позивача в розумінні пункту 1 статті 1 Протоколу №1 Конвенції, а також, отримуючи надбавку за вислугу під час проходження служби в органах внутрішніх справ, позивач має законні сподівання на одержання такої під час служби в Національній поліції.

Таким чином, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу грошове забезпечення з врахуванням періоду служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області та з врахуванням здійснених виплат, зобов'язання відповідача перерахувати тривалість додаткової оплачуваної відпустки позивача з врахуванням періоду служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області слід задовольнити.

Разом з тим, частиною 10 статті 93 Закону №580-VIII визначено, що за невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з поліції, виплачується грошова компенсація відповідно до закону. Тому відсутні підстави для зобов'язання відповідача виплатити позивачу грошову компенсацію за невикористану додаткову відпустку, оскільки доказів його звільнення з служби в поліції останній суду не надав.

Вимога позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволенню не підлягає, оскільки позивач на надав жодних доказів того, що відповідач може намагатись ухилитись від виконання цього судового рішення.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.

У зв'язку з звільненням позивача від сплати судового збору відповідно вимог до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо неврахування до стажу служби ОСОБА_1 період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області врахувати до стажу служби ОСОБА_1 період служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області перерахувати та виплатити грошове забезпечення ОСОБА_1 з врахуванням періоду служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005 та з врахуванням здійснених виплат.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області перерахувати тривалість додаткової оплачуваної відпустки ОСОБА_1 з врахуванням періоду служби у податковій міліції ДПА у Хмельницькій області з 30.01.2003 по 14.11.2005.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судовий збір з відповідача не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)

Головуючий суддя О.Л. Польовий