Рішення від 09.12.2019 по справі 680/944/18

Справа № 680/944/18

РІШЕННЯ

іменем України

09 грудня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії та призначити пільгову пенсію,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи з 01.01.1981 по 15.11.1981, з 16.11.1981 по 23.10.1983, з 24.10.1983 по 31.12.1983, з 01.01.1993 по 31.12.1995, з 01.01.1997 по 31.12.1997, з 01.01.2000 по 19.03.2001 в колгоспі ім. Кірова (згодом КСП ім. Кірова, спілка селян власників ім. Кірова, ТОВ "Вільховецьке"), з 01.12.2002 по 31.12.2002, з 01.02.2003 по 31.03.2003, з 01.12.2004 по 01.12.2004 в ТОВ "Батьківщина", на фермерському господарстві "Левада";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах з 25.12.2017, тобто з дня виникнення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в лютому 2018 року звернувся до Віньковецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах. Однак отримав листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №18178/03 від 14.06.2018 про відмову в оформленні пенсії за віком на пільгових умовах мотивуючи відмову тим, що не може зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 01.01.1980 по 31.08.1980, з 01.01.1993 по 31.12.1995, з 01.01.1997 по 31.12.1997, з 01.01.2000 по 19.03.2001, оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами, з 01.01.1981 по 15.11.1981, з 24.10.1983 по 31.12.1983, оскільки відсутні відомості про відпрацьовані вихододні, з 16.11.1981 по 23.10.1983, оскільки проходив строкову військову службу, з 01.12.2002 по 31.12.2002, з 01.02.2003 по 31.03.2003, з 01.12.2004 по 01.12.2004, оскільки відсутні відомості про нарахування заробітної плати.

Позивач не погоджується з такою відмовою, вважає незаконною та необґрунтованою та просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.11.2019 у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до п. 2 ч. 1 статті 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідач 29.11.2019 надав до суду відзив, в якому вказує, що підстав для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з 25.12.2017 немає. З урахуванням зазначеного, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх у взаємозв'язку та сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідачем 29.11.2019 також подано до суду клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк звернення до суду, однак на думку суду таке клопотання не підлягає задоволенню, оскільки

Суд встановив, що 22.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до Віньковецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах.

Листом №18178/03 від 14 червня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що в призначенні пенсії на пільгових умовах йому відмовлено, оскільки пільговий стаж ОСОБА_1 становить лише 12 років 1 місяць, при необхідних не менше 20 років. Страховий стаж - 24 роки 9 місяців 19 днів. Відповідач не зарахував до пільгового трудового стажу періоди роботи з 01.01.1980 по 31.08.1980, з 01.01.1993 по 31.12.1995, з 01.01.1997 по 31.12.1997, з 01.01.2000 по 19.03.2001, оскільки робота на посаді тракториста не підтверджується первинними документами, з 01.01.1981 по 15.11.1981, з 24.10.1983 по 31.12.1983, оскільки відсутні відомості про відпрацьовані вихододні, з 16.11.1981 по 23.10.1983, оскільки проходив строкову військову службу, з 01.12.2002 по 31.12.2002, з 01.02.2003 по 31.03.2003, з 01.12.2004 по 01.12.2004, оскільки відсутні відомості про нарахування заробітної плати.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 04 червня 2018 року №153 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії.

Стосовно відмови у зарахуванні до пільгового стажу періодів суд зазначає таке.

Питання пільгового пенсійного забезпечення окремих категорій працівників сільського господарства врегульовано нормами ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до п. "в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, трактористи-машиністи безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності загального стажу роботи 30 років у період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах трактористам-машиністам призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців.

Згідно зі ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставах інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Копія наданої позивачем трудової книжки №1728, заповненої 20 січня 1995 року, підтверджує той факт, що позивач дійсно працював трактористом.

Крім того, вказані періоди роботи підтверджуються архівними довідками №306-315 від 02.08.2018.

Згідно з п.п. 1, 2 роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України №7 від 20.01.1992 "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо). Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз'яснення.

Отже, визначальними обставинами для встановлення пільгового характеру спірного стажу є: встановлення факту роботи позивача на посаді тракториста та встановлення безпосередньої зайнятості позивача у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового періоду на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах.

Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві.

Аналогічні правові висновки містяться у постановах Верховного Суду від 22 травня 2018 року у справі № 683/977/17, від 08 травня 2018 року у справі № 672/455/17.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Однак, частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У законодавстві, що діяло раніше (до 1 січня 2004 року), зокрема у Законі України "Про пенсійне забезпечення", йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).

Зміст поняття "загальний трудовий стаж" є ширшим, ніж поняття "стаж страховий", оскільки до першого включаються також періоди суспільно корисної діяльності, коли особа не підлягала загальнообов'язковому соціальному страхуванню.

Так, згідно зі статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до частини третьої цієї ж статті до стажу роботи, що дає право на призначення трудових пенсій, зараховуються також періоди, коли особа не працювала, наприклад, у зв'язку з навчанням у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі; тимчасовою непрацездатністю, що почалася у період роботи; часом догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку тощо.

Спеціальний стаж - це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення.

Вислуга років є видом спеціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред'являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.

Стаття 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачає, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, в тому числі і спеціальний, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином відмова у зарахуванні до пільгового стажу позивача періодів роботи трактористом є необґрунтованою.

Сукупний аналіз вищевикладених норм чинного законодавства України, що регулюють спірні правовідносини сторін та встановлених обставин даної справи свідчить про підтвердження пільгового стажу періодів роботи позивача на посаді тракториста з 01.01.1981 по 15.11.1981, з 16.11.1981 по 23.10.1983, з 24.10.1983 по 31.12.1983, з 01.01.1993 по 31.12.1995, з 01.01.1997 по 31.12.1997, з 01.01.2000 по 19.03.2001 в колгоспі ім. Кірова (згодом КСП ім. Кірова, спілка селян власників ім. Кірова, ТОВ "Вільховецьке"), з 01.12.2002 по 31.12.2002, з 01.02.2003 по 31.03.2003, з 01.12.2004 по 01.12.2004 в ТОВ "Батьківщина", на фермерському господарстві "Левада".

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи те, що пенсійного віку позивач досягнув 24.12.2017, а із заявою про призначення пенсії звернувся 22.03.2018, пенсія має бути призначена починаючи з 24.12.2017.

Суд також зазначає, що в матеріалах справи міститься рішення відповідача №153 від 04.06.2018 про відмову у призначенні пенсії за віком, що в свою чергу порушує права позивача враховуючи наведене вище.

При цьому, суд звертає увагу на те, що позивач просить зобов'язати зарахувати до пільгового стажу періоди роботи та зобов'язати призначити пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього слідує, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов: - лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача; - повний захист прав позивача неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав; - вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

У той же час, зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, передбачений пунктом 4 частини 3 статті 2 КАС України, зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права.

Пункт 2 частини 2 статті 245 КАС України визначає, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Враховуючи наведене, з огляду на те що позовні вимоги викладені таким чином, що не дають змогу захистити правові інтереси позивача в повній мірі, суд вважає, що за для повного та всебічного захисту прав позивача та уникнення повторного звернення до суду з позовною заявою, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №153 від 04.06.2018 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що оскільки періоди роботи позивача підтверджені відповідними записами у трудовій книжці та іншими доказами, які містяться в матеріалах справи, а тому позивач має право на призначення пенсії, а отже даний адміністративний позов необхідно задовольнити в повному обсязі.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії та призначити пільгову пенсію - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №153 від 04.06.2018 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , відповідно до п. "в" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи з 01.01.1981 по 15.11.1981, з 16.11.1981 по 23.10.1983, з 24.10.1983 по 31.12.1983, з 01.01.1993 по 31.12.1995, з 01.01.1997 по 31.12.1997, з 01.01.2000 по 19.03.2001 в колгоспі ім. Кірова (згодом КСП ім. Кірова, спілка селян власників ім. Кірова, ТОВ "Вільховецьке"), з 01.12.2002 по 31.12.2002, з 01.02.2003 по 31.03.2003, з 01.12.2004 по 01.12.2004 в ТОВ "Батьківщина", на фермерському господарстві "Левада".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсію за віком на пільгових умовах з 25.12.2017.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн 60 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук