Рішення від 09.12.2019 по справі 820/3027/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

09 грудня 2019 р. № 820/3027/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Полях Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про наявність описки просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області №00111/1304 від 25.04.2016 року щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку на суму 25000,00 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 р., адміністративний позов ОСОБА_1 (код ЄДРПО НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ) до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПО 39858581; 61001, м. Харків, вул. Б. Хмельницького, б. 17) про скасування податкового повідомлення рішення - залишено без задоволення.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018 р. по справі № 820/3027/18, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 по справі № 820/3027/18 скасовано. Прийнято постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 до Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області №00111/1304 від 25.04.2016р. щодо нарахування ОСОБА_1 транспортного податку на суму 25000,00 грн.

Стягнуто з Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ 39858581) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судовий збір за подання адміністративного позову у розмірі 704 (сімсот чотири гривні) 80 коп. та у розмірі 1057 (одна тисяча п'ятдесят сім) гривень 20 коп. за подання апеляційної скарги.

Постановою Верховного Суду від 29.10.2019 р. по справі №820/3027/18, касаційну скаргу Східної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області задоволено частково. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 31.05.2018 р. та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2018 р. у справі №820/3027/18 скасовано. Справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.11.2019 р., адміністративну справу №820/3027/18 прийнято до розгляду у судовому засідання за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 28.11.2019 р., було замінено відповідача Східну об'єднану державну податкову інспекцію м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на його правонаступника - Головне управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198).

Позивач через канцелярію суду надав додаткові пояснення та клопотання, в якому просив розглядати справу № 820/3027/18 за його відсутності та відсутності його представників.

Представник відповідача 28.11.2019 р. надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Беручи до уваги, клопотання представника позивача, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами у порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними матеріалами справи в порядку письмового провадження.

Суд, повно та всебічно дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи, встановив наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - ОСОБА_1 - є власником транспортного засобу марки LEND ROVER, модель RАNGЕ RОVЕR; з об'ємом циліндрів двигуна 4999 куб.см., тип пального - бензин, 2013 року випуску, д.н.з НОМЕР_3 (копія свідоцтва про реєстрацію (а.с. 13-14).

Враховуючи законодавчі приписи та у зв'язку з тим, що зазначений автомобіль належить позивачу на праві власності, контролюючим органом було винесено податкове повідомлення-рішення №00111/1304 від 25.04.2016 року. Зазначеним рішенням позивачу нараховано зобов'язання щодо сплати транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25 000,00 грн. (а.с. 67).

Вказана інформація підтверджується офіційним листом ГУДФС у Харківській області від 26.12.2017р. за вих. №5448/ФОП/20-40-13-09-26.

Матеріалами справи підтверджено, що після винесення спірного рішення позивач намагався з'ясувати у органах ДФС підстави його прийняття та отримати розрахунок вартості свого транспортного засобу; цікавився, чи надходила до органів ДФС у строк до 1 лютого 2016 року інформація від Мінекономрозвитку про перелік автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 року та яким чином контролюючий орган встановлював фактичний пробіг його автомобілю.

Вважаючи рішення контролюючого органу протиправним, позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.

По суті спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Так, 01.01.2015 року набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України було введено новий транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" № 909-VIII, який набрав чинності 01 січня 2016 року було внесено зміни у Податковий кодекс України щодо об'єкту оподаткування транспортним податком.

Згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Базою оподаткування, у відповідності до п.п. 267.3.1 п.267.1 ст. 267 Податкового кодексу, є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно з п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 цієї статті.

Відповідно до п.п. 267.5.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст.267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Згідно з п.п.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Отже, з набранням чинності вказаними положеннями Податкового кодексу України (з урахуванням змін, внесених Законом України №909-VIII від 24.12.2015 року), власники транспортних засобів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, є платниками транспортного податку.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2016 р. визначена у розмірі 1378 гривень.

Таким чином, об'єктом оподаткування у 2016 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500,00 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 66 від 18.02.2016 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком (далі - Методика).

Згідно з пунктом 2 Методики, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 44, ст. 1576) за формулою формулою: Сер = Цн * (Г/100) * (1 ± (Гк /100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Гк- коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2.

В додатку 2 до Порядку вказано, що нормативний середньорічний пробіг транспортних засобів складає 27 тис. км., а також наводиться таблиця значень коефіцієнта коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням різниці між фактичним та нормативним середньорічним пробігом і транспортних засобів.

При цьому, за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів) (пункт 3 Методики).

За пунктом 4 Методики, інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

В силу пункту 11 Методики коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від строку експлуатації визначається як середнє значення співвідношення ціни автомобілів, що були у використанні, до ціни аналогічних нових автомобілів.

Згідно з пунктом 12 Методики, коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів. У разі, коли фактичний середньорічний пробіг автомобілів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується.

Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг (пункти 13, 14 Методики).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надано лист Мінекономрозвитку від 06.07.2016 вих. №3252-08/20315-03, отриманий Державною фіскальною службою, відповідно до якого надано інформацію щодо автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України "Про державний бюджет на 2016 рік" станом на 1 січня 2016 року. У додатку №1 до вищенаведеного листа надано інформацію щодо автомобілів, середньоринкова вартість яких розрахована на основі даних ДП "Держзовнішінформ". Серед переліку транспортних засобів зазначений автомобіль: LEND ROVER, 5.0, внутрішнього згорання, бензин, строк експлуатації легкового автомобіля до 5 років.

В своїй постанові від 29.10.2019 р. по адміністративній справі №820/3027/18 Верховний Суд наголосив на тому, що "вимоги частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України зобов'язують суд до активної ролі в судовому процесі, в тому числі до офіційного з'ясування всіх обставин справи і у відповідних випадках до витребування тих доказів, яких, на думку суду, не вистачає для належного встановлення обставин у справі, що розглядається. Повнота з'ясування обставин у цій справі вимагала від судів витребування у Мінекономрозвитку інформації щодо віднесення/невіднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком за 2016 рік належного позивачу транспортного засобу з відповідними характеристиками, яка надавала податковому органу обґрунтовані підстави для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення".

На виконання приписів чинного законодавства ухвалою від 08.11.2019 р. Харківським окружним судом була витребувана інформація від Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України щодо середньоринкової вартості транспортного засобу марки LAND ROVER, моделі RАNGЕ RОVЕR, 2013 року випуску, з об'ємом двигуна 4999 куб. см., станом на 2016 р.

Так, листом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України було зазначено, що враховуючи, що 1000 куб. см є еквівалентом 1 літру, а тому об'єм циліндрів двигуна автомобіля 4999 куб. см з урахуванням заокруглення до найближчого основного розряду дорівнює 5,0 літра.

Відповідно до Інформації середньоринкова вартість легкового автомобіля LAND ROVER, моделі RАNGЕ RОVЕR з об'ємом циліндрів двигуна 5,0 літра, бензин, автоматичною коробкою переключення передач до 5 років експлуатації становила понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 року.

Розрахована за допомогою Калькулятора середньоринкова вартість легкового автомобіля LAND ROVER, моделі RАNGЕ RОVЕR з об'ємом циліндрів двигуна 5,0 літра, бензин, автоматичною коробкою переключення передач, 2013 року випуску з урахуванням нормативного середньорічного пробігу 27 тис. кілометрів (додаток 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 № 403) становила 2 528 448,75 гривень (з ПДВ).

Пунктом 12 Методики (у редакції 2016 року) визначено, що коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів. У разі коли фактичний середньорічний пробіг автомобілів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується.

Таким чином, дослідивши докази по справі суд приходить до висновку, що зазначений транспортний засіб - марки LAND ROVER, моделі RАNGЕ RОVЕR, 2013 року випуску, з об'ємом двигуна 4999 куб. см., - який належить позивачу на праві власності, є об'єктом оподаткування в розумінні ст. 267 Податкового кодексу України.

Окрім того, суд зазначає, що винесене відповідачем податкове повідомлення-рішення № 00111/1304 від 25.04.2016 р. на суму 25000,00 грн. про сплату транспортного податку за 2016 рік, надіслане рекомендованим листом 22.07.2016 р., та вручене позивачу 10.08.2016 р.

Також суд звертає увагу на те, що податкове зобов'язання позивача з транспортного податку відповідно до оскаржуваного податкового повідомлення-рішення узгоджене позивачем та сплачене у повному обсязі платіжним дорученням № ПН27033 від 10.08.2016 р., що підтверджується інтегрованою карткою платника податків, копія якої міститься в матеріалах справи та листа-відповіді ГУ ДФС у Харківській області від 26.12.2017 р. (а.с. 28-29).

Таким чином, суд приходить до висновку, що зазначене рішення відповідача вручене позивачу 10.08.2016 р., узгоджене позивачем та сплачене у повному обсязі платіжним дорученням № ПН27033 від 10.08.2016 р.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.

Отже, розглянувши усі подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись приписами ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 39599198) про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення складено та підписано 09 грудня 2019 року.

Суддя Н.А. Полях