Справа № 420/5701/19
06 грудня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного питання щодо витребування доказів по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Таврія-В» до Львівської митниці ДФС про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товару і картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення,-
30 вересня 2019 року до суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Таврія-В» до Львівської митниці ДФС (вул.Тадеуша Костюшка, 1, м.Львів, 79000), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Львівської митниці ДФС про коригування митної вартості товару №UA209000/2019/900029/2 від 21.06.2019 року;
- визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення Львівської митниці ДФС №UA209180/2019/00526 від 21.06.2019 року.
Ухвалою суду від 07.10.2019 року судом відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку ст.262 КАС України.
30.10.2019 року (вх. №40136/19) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками.
29.10.2019 року (вх.№ЕП/8289/19) від позивача до суду надійшла відповідь на відзив разом із додатками.
Відповідно до ч.4 ст.9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи
Згідно з ч.ч.1,2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з ч.1 та 2 ст.73 КАС України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.4 ст.77 КАС України суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ч. 2 ст.73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Предметом позову у даній справі є рішення Львівської митниці ДФС про коригування митної вартості товару №UA209000/2019/900029/2 від 21.06.2019 року та картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення Львівської митниці ДФС №UA209180/2019/00526 від 21.06.2019 року.
Так, позивач обґрунтовуючи позовні вимоги, зокрема, посилається на укладення додаткової угоди №10 від 23.07.2018 року до Контракту №172 від 03.10.2011 року.
Копію вказаної додаткової угоди до суду не надано.
Зважаючи на предмет доказування у даній справі, враховуючи вимоги ч.4 ст.77 КАС України, з метою повного та всебічного з'ясування обставин у справі, суд вважає за необхідне зобов'язати Львівську митниці ДФС надати до суду:
- перелік документів, які подавалися ТОВ «Таврія-В» при митному оформленні товарів за митною декларацією №UA209180/2019/039812.
Суд зазначає, що відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного суду по справі №826/3403/16 суди не повинні обмежуватись лише тими доказами, які були надані позивачем під час розгляду справи.
Керуючись ст.ст.73, 74, 77, 79, 80, 248 КАС України, суд,-
Зобов'язати Львівську митниці ДФС надати до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали:
- перелік документів, які подавалися ТОВ «Таврія-В» при митному оформленні товарів за митною декларацією №UA209180/2019/039812.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї може бути включені до апеляційної чи касаційної скарги на рішення чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку ст. 256 КАС України.
Суддя Корой С.М.