Постанова від 05.12.2019 по справі 712/8875/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 грудня 2019 року

м. Київ

справа №712/8875/17

адміністративне провадження №К/9901/17343/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Желєзного І.В., Єзерова А.А.,

розглянув у попередньому судовому засіданні адміністративну справу

за касаційною скаргою ІНФОРМАЦІЯ_1

на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 04.08.2017 (головуючий суддя Пересунько Я.В.) та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 (колегія суддів у складі головуючого судді Ключковича В.Ю., суддів Грибан І.О., Губської О.А.)

у справі №712/8875/17

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.

I. РУХ СПРАВИ

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів (Міністерству оборони України) висновку щодо виплати йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», відповідно до Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України такий висновок.

2. Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 04.08.2017, зміненою в частині мотивів постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017, позов задоволено повністю.

3. У касаційній скарзі ІНФОРМАЦІЯ_2 із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення та постановити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

4. Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 26 вересня 2016 року, за архівними документами військової частини № НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 2 листопада 1986 року по 20 листопада 1986 року, АЕС, роботи біля приміщення станції: листопад 4,5,6,9; місто Чорнобиль, паромна переправа - листопад 10 (один день).

5. Згідно із довідкою № 488, виданою 10 травня 2016 року Черкаським об'єднаним міським військовим комісаріатом, ОСОБА_1 дійсно 2 листопада 1986 року направлявся на спеціальні збори в якості військовозобов'язаного Черкаським МВК для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Період зборів 2 листопада 1986 року - 20 листопада 1986 року.

6. Відповідно до запису у військовому квитку ОСОБА_1 , з 2 листопада 1986 року по 20 листопада 1986 року він виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.

7. Витягом із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, захворювання колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 - так, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

8. Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААА № 205444, 18 серпня 2016 року ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності з 11 серпня 2016 року безтерміново у зв'язку із захворюванням, так, пов'язаним із виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

9. 22 серпня 2016 року ОСОБА_1 видано посвідчення серії НОМЕР_2 особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1.

10. 29 травня 2017 року ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, так, пов'язаним із виконанням обов'язку військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою до акта огляду МСЕК серія 12 ААА № 542157.

11. 30 травня 2017 року ОСОБА_1 видано посвідчення серіє НОМЕР_3 , відповідно до якого він є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.

12. 15 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо призначення йому, як інваліду ІІ групи, одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та постанови КМУ № 975 від 25 грудня 2013 року, до якої додав відповідні документи.

13. Листом від 30 червня 2017 року ОСОБА_1 відмовлено у задоволенні його заяви з тих підстав, що він брав участь у спеціальних зборах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 2 листопада 1986 року по 20 листопада 1986 року, а інвалідність встановлено у понад визначений законодавством тримісячний термін, тому відсутні підстави для оформлення документів та направлення їх за належністю до Департаменту фінансів Міністерства оборони України на комісію з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги.

14. Вважаючи зазначені дії відповідача незаконними, позивач звернувся до суду.

III. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ.

15. Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Черкаський обласний військовий комісаріат не наділений повноваженнями вирішувати питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, повноваження військового комісаріату обмежуються функціями з прийому документів та направлення їх до органу, який уповноважений приймати відповідне рішення, а ОСОБА_1 має право на отримання такої одноразової грошової допомоги.

16. Суд апеляційної інстанції окремо зазначив, що суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про те, що ОСОБА_1 має право на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки питання про наявність підстав для виплати відповідно до положень Порядку № 975 відноситься до повноважень комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при Міністерстві оборони України.

IV. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

17. Відповідач у своїй касаційній скарзі наголошує, що Черкаський обласний військовий комісаріат проводить оформлення документів для виплати грошової допомоги особам, які мають право на відповідну грошову допомогу, а оскільки на переконання відповідача ОСОБА_1 такого права не має, то й у оформленні йому відповідних документів йому було відмовлено.

18. Позивач відзиву на касаційну скаргу не подав.

V. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

19. Верховний Суд, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених ст. 341 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне зазначити наступне.

20. Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

21. Правове регулювання відносин між державою і військовослужбовцями та членами їх сімей у сфері соціального захисту здійснюється відповідно до Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

22. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 2011-ХІІ, дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

23. Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання (п. 1 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ).

24. Відповідно до пп. 4 п. 2 ст. 16 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, чинній на час встановлення позивачу ІІІ групи інвалідності) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

25. Згідно із пунктами 2 та 6 ст. 16-3 Закону № 2011-ХІІ у випадках, передбачених підпунктами 4 - 9 пункту 2 статті 16 цього Закону, одноразова грошова допомога призначається і виплачується відповідним військовослужбовцям, військовозобов'язаним або резервістам.

26. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

27. Відповідно до п 8 ст. 16-3 Закону № 2011-ХІІ особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

28. Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначений Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

29. Пунктом 6 Порядку передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується: військовослужбовцю, інвалідність якого настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок зазначених причин, у розмірі: 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи.

30. Пунктом 11 Порядку № 975, встановлено перелік документів, які військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу.

31. Призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів) (п.12 Порядку №975).

32. Керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

33. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови (п.13 Порядку №975).

34. Отже, Порядком № 975 встановлено вичерпний перелік дій, що має вчинити відповідач після надходження документів позивача для призначення та виплати одноразової грошової допомоги - це подання висновку розпорядникові бюджетних коштів щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, подані позивачем, для прийняття розпорядником бюджетних коштів рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

35. Враховуючи встановлене, суди дійшли обґрунтованого висновку, що ІНФОРМАЦІЯ_3 неправомірно повернув ОСОБА_1 його заяву від 15.06.2017 про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, чим грубо порушив вищезазначені норми чинного законодавства, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності Черкаського ОВК щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів (Міністерству оборони України) висновку та зобов'язання Черкаського ОВК направити на адресу Міністерства оборони України його заяву від 15.06.2017 та додані до неї документи про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності II групи, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, є обґрунтованими та вірно задоволені судами.

36. Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах висловлена Верховним Судом у постановах від 30.01.2018 (справа № 806/986/16), від 03.10.2018 (справа № 331/3287/17) та від 04.06.2019 (справа №702/501/17).

37. Також вірним є висновок суду апеляційної інстанції про той факт, що питання про наявність підстав для виплати позивачу грошової допомоги відповідно до положень Порядку № 975 відноситься до повноважень комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби при Міністерстві оборони України, і може бути вирішене лише після надходження відповідних документів позивача до комісії на виконання судових рішень у цій справі.

38. Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень і погоджується з висновками суду апеляційної інстанції.

39. Відповідно до ст. 343 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

40. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 341, 343, 356 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 04.08.2017 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 03.10.2017 у справі №712/8875/17 - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач В.М. Кравчук

Суддя І.В. Желєзний

Суддя А.А. Єзеров