Постанова від 25.11.2019 по справі 725/5599/19

Єдиний унікальний номер 725/5599/19

Номер провадження 3/725/3574/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.11.2019 року м. Чернівці

Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Федіна А.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканку АДРЕСА_1 , яка працює на посаді заступника начальника госпіталю з економічних питань ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни», -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, в ході проведення перевірки закупівлі по предмету «Хлібопродукти ДК 021:2015:15811000-6 (хліб житній, хліб пшеничний)» ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни» виявлено порушення законодавства по закупівлі.

Так, рішенням тендерного комітету від 03.01.2019 року №54 затверджено тендерну документацію по предмету ДК 021:2015 код 15811000-6 - Хлібопродукти (далі - тендерна документація). Згідно рішення тендерного комітету від 28.01.2019 року №72 вирішено оголосити процедуру відкритих торгів за даним предметом закупівлі на суму 364800 грн. з ПДВ. Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено 28.01.2019 року в якому встановлено кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 12.02.2019 року, дату розкриття тендерних пропозицій - 13.02.2019 року.

Проте, в порушення абз. 2 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідно до якого замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу оголошення про проведення процедури закупівлі та тендерну документацію не пізніше ніж за 15 днів до дня розкриття тендерних пропозицій, тендерна документація оприлюднена в електронній системі закупівель 04.02.2019. тобто за 8 днів до дня розкриття тендерних пропозицій.

Відповідно до абз. 12 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).

Відповідно до пункту 2.15 Положення про тендерний комітет, затвердженого наказом в.о. начальника госпіталю А.В. Шипот від 29.07.2016 №110, голова та секретар тендерного комітету персонально відповідають за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб порталі Уповноваженого органу з питань закупівель для загального доступу.

ОСОБА_1 є головою тендерного комітету згідно наказу начальника госпіталю Кожухаря Д ОСОБА_2 від 05.03.2018 №34 «Про внесення доповнень до наказу по госпіталю №130 від 29.11.2017р.».

Згідно пояснення Голови тендерного комітету ОСОБА_1 , замовником у відповідності до вимог cm. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» на веб порталі Уповноваженого органу з питань закупівель в передбачені строки було оприлюднено план щодо проведення процедури закупівлі керуючись положенням 2 закону.

Згідно ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі» оприлюднено на веб порп Уповноваженого органу оголошення про проведення процедури закупівлі не пізніше ніж за 15 і до розкриття тендерних пропозицій. Однак, у зв'язку з технічним збоєм на веб порталі 28.01.2019р. не було завантажено до оголошення тендерну документацію. Системою передбачено автоматичне повідомлення Замовника щодо оприлюднення або не оприлюднення тендерної документації.

На підставі викладеного 04.02.2019р. Замовником здійснювалося вивчення та перевірка стану оголошення про відкриті торги, під час якої встановлено, що тендерна документації завантажена, в результаті чого Замовником терміново оприлюднено документацію.

Звертала увагу, що до оголошення з боку учасників не було запитань, вимог та оскаржень. За результатами розпочатого моніторингу Держаудитслужбою в Чернівецькій області закупівлі ID: UA-2019-01-28-000215-Ь, було виявлено порушення строків оприлюднення. Замовник звертався, однак електронний майданчик не надає механізму виправлення помилок та усуне порушень за закупівлями, що відбулись (завершені закупівлі).

Наголошувала, що всі дії, які призвели до встановлених контролюючим органом помилок відбулися за результатами можливих електронних збоїв в системі «Прозорро», як приклад неодноразово проводилися профілактики, перезавантаження та інші необхідні дії. Замовником неумисно допущено зазначені помилки, які не впливали на об 'єктивність використання електронної системи з метою проведення публічних закупівель, всі принципи та положення діючого законодавства з питань публічних закупівель було дотримано. Відсутність зазначених Держаудитслужбою недоліків замовником неможливо було передбачити завчасно так, як електронний майданчик отримав та зберіг отриману інформацію частково. Надалі Замовником буде вжито практику перевіряти успішність збереження внесеної інформації та завершення певних дій з використанням електронної системи публічних закупівель.

Проте, ст. 10 Закону «Про публічні закупівлі» чітко визначені строки оприлюднення замовником на веб порталі Уповноваженого органу тендерної документації, а саме не пізніше ніж за 15 днів до розкриття тендерних пропозицій.

Також, відповідно до ч. 2 ст. 23 вказаного Закону, замовник має право з власної ініціативи чи за результатами звернень або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується в електронній системі закупівель таким чином, щоб моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення строку подання тендери пропозицій залишалося не менше ніж сім днів.

Тобто, Замовник наділений правом перенесення кінцевого строку подання тендерної пропозицій, що при належному виконанні обов'язків у випадку технічного збою дозволило б дотриматися термінів оприлюднення тендерної документації.

Проте, Замовник не скористався своїм правом, зокрема, перенесення строку ним не ініціювалося. Крім цього, до перевірки не надано будь-яких підтверджуючих документів, які свідчили що в період публікації оголошення відбувся технічний збій в електронній систем закупівель.

Зазначені дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП, яка передбачає відповідальність за здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель; оцінка пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації; укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації; неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства; ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом.

В судовому засіданні ОСОБА_1 не з'явилась, хоча повідомлялась судом про час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суд не повідомила, хоча належним чином повідомлялась судом про час та місце розгляду справи, про причини своєї неявки суд не повідомила.

Згідно ч. 2 ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Враховуючи дані щодо належного повідомлення ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, дана справа може бути розглянута без її участі.

Так, постановою Першотравневого районного суду м.Чернівці від 25.10.2019 року дану справу було повернуто на доопрацювання, оскільки до протоколу про адміністративне правопорушення не долучено ніякої інформації, яка б свідчила про те, що саме ОСОБА_1 є відповідальною особою, яка відповідає за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на вебпорталі Уповноваженого органу зокрема в частині виконання рішення тендерного комітету від 03.01.2019 року №54, яким затверджено тендерну документацію по предмету ДК 021:2015 код 15811000-6 - Хлібопродукти, оскільки згідно п. 2.12 Положення про тендерний комітет ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни», обов'язок розміщення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через автоматизовані електронні майданчики покладається на секретаря тендерного комітету, при цьому ОСОБА_1 є головою тендерного комітету згідно наказу начальника госпіталю Кожухаря Д ОСОБА_2 від 05.03.2018 №34 «Про внесення доповнень до наказу по госпіталю №130 від 29.11.2017р.», а також суд був позбавлений можливості підтвердити чи спростувати пояснення ОСОБА_1 в судовому засіданні щодо припинення її повноважень з 31.01.2019 року у зв'язку з обранням іншої відповідальної особи за проведення процедури публічних закупівель для ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни» з підстав відсутності в матеріалах справи будь-яких належних та допустимих доказів по даному факту та через неточності щодо часу вчинення та часу виявлення правопорушення.

На виконання вказаної постанови суду Управлінням західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області направлено лист в якому зазначено, що правопорушення було виявлено 26.09.2019 року, коли був складений акт перевірки №31-34/2, а відповідальну особу за порушення термінів оприлюднення тендерної документації було визначено ОСОБА_1 , оскільки її прізвище вказане у оголошенні на відповідному сайті.

Згідно вимог ст.245 КУпАП, завданням у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Відповідно до п. 4 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду вирішує питання чи витребувано необхідні додаткові матеріали.

У відповідності до вимог ст.251 КУпАП адміністративний матеріал повинен містити фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях у справах «Тейксейра де Кастро проти Португалії» та «Шабельник проти України» неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані їм докази, а порядок збирання доказів має відповідати передбаченим національним правом вимогам основним правам гарантованих Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно п. 2.12 Положення про тендерний комітет ОКУ «Чернівецький обласний госпіталь ветеранів війни», обов'язок розміщення інформації про публічні закупівлі на веб-порталі Уповноваженого органу через автоматизовані електронні майданчики покладається на секретаря тендерного комітету.

Відповідно до абз. 12 ст. 10 Закону України «Про публічні закупівлі», відповідальність за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу, несуть голова та секретар тендерного комітету замовника або уповноважена особа (особи).

Оскільки матеріали справи не містять належних та допустимих доказів того, що саме ОСОБА_1 як голова тендерного комітету несе відповідальність за оприлюднення тендерної документації по предмету ДК 021:2015 код 15811000-6 - Хлібопродукти (далі - тендерна документація), затвердженої рішенням тендерного комітету від 03.01.2019 року №54, суд позбавлений можливості встановити наявність чи відсутність у діях останньої складу адміністративного правопорушення.

Наведені вище обставини виключають наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 164-14 КУпАП.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст.8,-11,245, 251, 256, 278 КУпАП -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП громадянку України ОСОБА_1 - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці А. В. Федіна