Справа № 286/3079/16-а
29 листопада 2019 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації до Державної виконавчої служби України про визнання дій незаконними та скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу , -
Позивач звернувся до суду та просить визнати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкера І.А. про накладення штрафу на Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні №10647447 від 04.11.2016 року в розмірі 1020 грн. незаконною та скасувати її. Свої вимоги мотивує тим, що постанова про накладення штрафу прийнята безпідставно, оскільки Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації не виконує функції закупівлі житла будь-яким категоріям населення.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 25 січня 2017 року позовні вимоги по вказаній справі було задоволено повністю. Вказану постанову, постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року, було скасовано та прийнято нову, якою в задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Верховного суду від 05 червня 2019 року постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 25 січня 2017 року та Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10 травня 2017 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд.
15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, котрим КАС України викладено в новій редакції.
Згідно пп.12 п.1 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України в новій редакції заяви подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання про розгляд справи за участю сторін від учасників справи не надходило.
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений строк не надав, ухвалу про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження отримав 23.09.2019 року, про що свідчить повідомлення щодо результатів відстеження Укрпошти, яке міститься в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню, у разі невиконання їх у добровільному порядку, регламентується Законом України "Про виконавче провадження".
Судом встановлено, що на виконанні відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України перебуває виконавчий лист №2-1741/08 виданий 30.07.2008 року Овруцьким районним судом Житомирської області про зобов'язання Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації забезпечити жилою площею сім'ю ОСОБА_1 в кількості 4-х осіб, в складі якої є потерпілий від аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, поза чергою, визначеною списком сімей переселенців, які мають 1-у категорію, виконавче провадження №10647447 (а.с.53).
18.02.2015 року старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень ВДВС ГТУЮ у Вінницькій області матеріали виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-1741/08 передано до Державної виконавчої служби України (а.с.57).
26.02.2015 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень ДВС України прийнято до виконання виконавче провадження №10647447 з примусового виконання виконавчого листа №2-1741/08 виданого 30.07.2008 року (а.с.59).
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 08.12.2015 року по справі №286/3894/15-а замінено стягувача у виконавчому провадженні №10647447 - ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на ОСОБА_2 (а.с.62-64).
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 31.05.2016 р. замінено боржника у виконавчому провадженні 10647447 - Головне Управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації на Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 40159685, Вінницька обл., місто Вінниця, вулиця Соборна, будинок 89) у справі №2-2102/05 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації про позачергове забезпечення жилою площею та відшкодування шкоди заподіяної здоров'ю (а.с.70).
Ухвалою Житомирського апеляційний адміністративний суд від 03.08.2016 року апеляційну скаргу Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації залишено без задоволення, ухвалу Овруцького районного суду Житомирської області від 31.05.2016 р. про заміну сторони виконавчого провадження без змін (а.с.74-77).
19.09.2016 р. державним виконавцем направлено боржнику вимогу (повторну) про негайне виконання рішення суду (або повідомити про причини та обставини, які сприяють невиконанню рішення суду), про що невідкладно повідомити відділ примусового виконання рішень Департаменту ДВС Міністерства юстиції України (а.с.78-79).
04.10.2016 року на виконання вимоги про негайне виконання рішення суду, боржником (позивачем по справі) направлено лист в якому зазначено, що виконання рішення Овруцького районного суду Житомирської області від 08.09.2006 року унеможливлює той факт, що Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації не виконує функції закупівлі житла будь-яким категоріям населення. Забезпечення жилим приміщенням громадян, які переселяються з радіоактивно-забруднених територій, гарантується Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та проводиться за кошти державного бюджету України відповідно до програми «Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У 2013 році виконкомом Вінницької міської ради Герасько А.О. запропонована одна з придбаних трикімнатних квартир зі всіма зручностями, від якої він відмовився. В 2014 році йому була запропонована ще одна з вищевказаних квартир, від якої він також відмовився.
Таким чином, однією з причин невиконання рішення суду є відмови сім'ї ОСОБА_1 від запронованого житла (а.с.81).
04.11.2016 року державним виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкером Іваном Анатолійовичем винесено постанову у виконавчому провадженні №10647447 по виконанню виконавчого листа №2-2102/5 про накладення на боржника Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації штраф у розмірі 1020 грн. за невиконання рішення суду (а.с.10, 83).
Відповідно до ч.3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
В ч. 2 ст. 19 Конституції України законодавець закріпив, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 02.06.2016 "Про виконавче провадження" .
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які проводяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч.1 ст. 18 Закону «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пунктом 16 ч.3 ст. 18 цього ж Закону передбачено право виконавця під час здійснення виконавчого провадження накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Так, згідно ч.ч.2, 3 ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Відповідно до п. 7 Роздлу ХІІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1404-VIII, виконавчі дії, здійснення яких розпочато до набрання чинності цим Законом, завершуються у порядку, що діяв до набрання чинності цим Законом. Після набрання чинності цим Законом виконавчі дії здійснюються відповідно до цього Закону.
Зважаючи, що виконавчі дії було розпочато до набрання чинності цим Законом, державний виконавець вірно застосовував норми ст.89 Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999, якими передбачено зокрема також, що в разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Зміст вказаних правових норм свідчить про обов'язок державного виконавця вживати заходів примусового виконання рішень та про право, в разі невиконання боржником рішення суду саме без поважних причин, виносити постанову про накладення штрафу на боржника.
Положеннями ч. 3 ст.77 КАС передбачено, що докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з ч. 1 ст.73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Відповідно ж до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
З розпоряджень голови Вінницької обласної державної адміністрації №33 від 21.01.2013 та №688 від 04.11.2015 вбачається, що Головне управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації і управління у справах сім'ї та молоді облдержадміністрації було реорганізовано шляхом злиття у Департамент соціальної політики облдержадміністрації, а Департамент соціальної політики облдержадміністрації та управління у справах сім'ї, молоді та спорту Вінницької облдержадміністрації було припинено шляхом їх ліквідації та утворено Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації, тобто позивача (а.с.157).
Положенням про Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації 03.12.2015 №739, закріплено, що Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації (далі - Департамент) є структурним підрозділом Вінницької обласної державної адміністрації, підпорядковується голові облдержадміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України (далі - Мінсоцполітики) та Міністерству молоді та спорту України (далі - Мінмолодьспорт).
Пунктами 1,2,3 ч.4 даного Положення визначено, що основними завданнями Департаменту є:
1) визначення пріоритетів соціального розвитку у зазначених сферах; здійснення аналізу проблемних питань й підготовки пропозиції до проектів державних цільових, галузевих та регіональних програм у сфері соціального захисту населення, молодіжної, сімейної, гендерної політики, попередження насильства в сім'ї, оздоровлення та відпочинку дітей, забезпечення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків, протидії торгівлі людьми; забезпечує реалізацію заходів у визначених сферах;
2) реалізація державної політики та виконання програм у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці, організацію ефективного співробітництва місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з профспілками та їх об'єднаннями, організаціями роботодавців та їх об'єднаннями;
3) реалізація державної політики у сфері соціальної підтримки населення, у тому числі сімей з дітьми, малозабезпечених сімей, ветеранів, інвалідів, учасників антитерористичної операції, громадян, які постраждали внаслідок надзвичайних ситуацій, інших категорій осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та надання житлових субсидій населенню, організація ведення обліку осіб, що мають право на пільги згідно із законодавством України;
Згідно з п.п. 5, 6, 7,38 ч. 5 Положення Департамент відповідно визначених повноважень виконує такі функції:
- бере участь у підготовці пропозицій до проектів програм соціально-економічного розвитку регіону;
- вносить пропозиції щодо проекту обласного бюджету;
-забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів, головним розпорядником, яких є Департамент;
- організовує та координує роботу, пов'язану з визначенням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів війни та осіб, на яких поширюється чинність законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Відповідно вищезазначені розпорядження та Положення, яким визначено основні завдання, функції та повноваження Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації, підтверджують твердження позивача в частині того, що останнє не є правонаступником Департаменту соціальної політики облдержадміністрації та відповідно і Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації, а також щодо відсутності у нього повноважень на закупівлю житла будь-яким категоріям населення.
Кріт того, суд враховує неодноразові відмови ОСОБА_1 від запропонованих йому квартир (а.с.152-167), що є вагомою обставиною неможливості виконаненя рішення суду щодо забезпечення останнього житлом.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини, а саме, що Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації не є правонаступником Департаменту соціальної політики облдержадміністрації та відповідно і Головного управління праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації, у нього відсутні повноваження на закупівлю житла будь-яким категоріям населення, відсутні взагалі витрати в Державному бюджеті України на той період на вказані цілі, а також враховуючи норми бюджетного законодавства та передбачену ним відповідальність за нецільове використання бюджетних коштів, суд приходить до висновку, що причини невиконання рішення суду позивачем є поважними. З огляду на вище викладене, суд приходить до переконання про відсутність правових підстав для винесення постанови про накладення штрафу, що оскаржується, та відповідно про наявність підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст.77, 90, 139, 241-246, 287, 370 КАС України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Кошкера І. А. про накладення штрафу на Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької обласної державної адміністрації за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні №10647447 від 04.11.2016 в розмірі 1020,00 грн..
На рішення суду до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд Житомирської області може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Я. В. Кулініч