Іменем України
27 листопада 2019 року м. Чернігівсправа № 927/679/19
Господарський суд Чернігівської області у складі:
судді Ноувен М.П.,
за участю секретаря судового засідання Одинець І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №927/679/19, розгляд якої здійснено у порядку загального позовного провадження
за позовом: Спеціального авіаційного загону Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій
вул. Космонавтів, 90, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600;
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут"
вул. Любецька, 68, м. Чернігів, Чернігівська обл., 14021;
про визнання договору недійсним;
за участю представників сторін:
від позивача: Пащенко О.М., дов. № 58 від 01.06.2019,
від відповідача: Прохоренко М.М., дов. № 008др-19-1217 від 21.12.2017.
Позивач - Спеціальний авіаційний загін Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій звернувся до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз збут" про визнання недійсним договору на поставку природного газу для потреб непобутових споживачів № 41 ЕВ 147-392-19 укладений між Спеціальним авіаційним загоном Оперативно рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України та ТОВ «Чернігівгаз збут» від 31.01.2019.
Дії суду щодо розгляду справи.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.09.2019 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 30.09.2019, встановлено сторонам строк для подання відзиву та заперечень на відзив.
У судовому засіданні 30.09.2019 суд протокольно виніс ухвалу про відкладення підготовчого засідання до 15.10.2019.
У судовому засіданні 15.10.2019 суд протокольно виніс ухвалу про відкладення підготовчого засідання до 06.11.2019.
У судовому засіданні 06.11.2019 за письмовими згодами учасників справи суд перейшов до розгляду справи по суті та в судовому засіданні була оголошена перерва до 27.11.2019.
У судовому засіданні 27.11.2019 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 240 ГПК України.
Позиції у часників справи.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41 ЕВ 147-392-19 від 31.01.2019 укладено сторонами без проведення процедури закупівлі.
25.09.2019 від відповідача надійшов відзив на позов № 147007.2-Ск-25416-0919 від 25.09.2019.
Відповідно до поданого відзиву відповідач позовні вимоги не визнає, зазначаючи те, що посилання позивача на порушення ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі» необґрунтовані, оскільки закон передбачає застосування замовником вказаного закону за умови, якщо вартість предмету закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тис.грн. Проте, відповідно до п. 3.3. Договору № 41ЕВ147-392-19 від 31.01.2019 сторони погодили, що загальна сума договору складає 147 952,51 грн.
На момент укладання договору були додержані всі визначені законом істотні умови щодо укладання договору на постачання природного газу.
Крім того, відповідач зазначає, що нормами цивільного законодавства встановлено, що договір не може існувати без умов щодо вартості товару. Ціна за 1000 куб м. природного газу з урахуванням тарифів на транспортування магістральними мережами, податку на додану вартість становить 14 627,04 грн (п.3.2. договору), що також узгоджується з цінами, які опубліковані на офіційному сайті постачальника ТОВ «Чернігівгаз Збут» за січень 2019 року.
Відзив на позов приймається судом до розгляду, оскільки останній подано відповідачем у строк, встановлений судом.
Справа розглядається з урахуванням поданого відзиву.
04.10.2019 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 09.09.2019 позивачу встановлено строк для подання відповіді на відзив - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву.
Відзив на позов відповідачем направлено рекомендованим листом № 1402103087699.
Відповідно до відомостей з сайту ДП «Укрпошта» рекомендований лист № 1402103087699 позивачем було отримано 26.09.2019 (http://ukrposhta.ua/vidslidkuvati-forma-poshuku), таким чином, строк для подання відповіді на відзив становить - до 01.10.2019.
Позивачем відповідь на відзив направлено до суду та відповідачу 02.10.2019, що підтверджується наявними в матеріалах справи накладною № 1660006306598 та фіскальним чеком.
Відповідно до ч.2 ст. 118 ГПК України заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим кодексом.
За таких обставин, суд залишає без розгляду відповідь на відзив, оскільки позивачем пропущено строк на подання останньої.
30.09.2019 позивачем через канцелярію суду подано клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи, а саме витягу з річного плану закупівель на 2019 рік, який залучено до матеріалів справи.
Відповідно до ст. 80 ГПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатись до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
З урахуванням того, що позивачем не обґрунтована неможливість подання доказу у строк, визначений законом, клопотання позивача задоволенню не підлягає.
10.10.2019 від відповідача надійшли заперечення від 09.10.2019.
У зазначених запереченнях відповідач посилається на те, що доводи позивача з приводу визнання недійсним спірного договору не заслуговують на увагу, оскільки в момент вчинення правочину дотримані всі умови, що необхідні для укладання спірного договору та сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Заперечення відповідача долучені судом до матеріалів справи.
Будь-яких інших заяв та клопотань від сторін не надходило.
Фактичні обставини справи.
31.01.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Чернігівгаз Збут» (Постачальник) та Спеціальним авіаційним загоном ОРСЦЗ ДСНС України (Споживач) укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41ЕВ147-392-19 (далі - Договір).
Сторонами погоджено всі істотні умови договору.
Відповідно до п. 1.1. Договору Постачальник зобов'язується передати у власність Споживачу, що є бюджетною установою або організацією та є кінцевим споживачем, 09120000-6 - Газове паливо (Природний газ) (далі - газ), а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.
Річний плановий обсяг постачання газу - до 10,115 тис.куб.м. Планові обсяги постачання газу по місяцях: січень - 6,115, лютий - 4,000 (п. 1.2., 1.3. Договору).
Розділом ІІІ Договору «Ціна постачання природного газу» сторони визначили, що розрахунки за поставлений Споживачеві газ здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між Постачальником та Споживачем. Ціна за 1000 куб.м. природного газу з урахуванням тарифів на транспортування магістральними мережами, податку на додану вартість становить: 14627,04 грн. за 1000 куб.м., в т.ч. ПДВ - 20%. Загальна сума договору складає 147952,51 грн в т.ч. ПДВ. Ціна, зазначена в п. 3.2. Договору, може змінюватись протягом дії Договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору. Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до п. 3.2. та 3.4. цього Договору, застосовується Сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунок за цим Договором. Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом ІІ цього Договору. Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором (п. 3.1.,3.2.,3.3.,3.4.,3.5.,3.6., 3.7. Договору).
Відповідно до п. 11.1. Договору цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) Сторін і діє в частині постачання газу з 01 січня 2019 року до 31 грудня 2019 року, а в часині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Відповідачем у січні 2019 року поставлено природний газ (код згідно УКТ ЗЕД 2711210000 ) в обсязі 6,115 тис.куб.м. на загальну суму 89 444,35грн.
Позивач не заперечує проти факту поставки природного газу у січні 2019 року.
Позивач посилається на кошторис на 2019 рік САЗ та річний план закупівель та норми ст.2 і 4 ЗУ «Про публічні закупівлі».
Відповідач як на доказ своїх заперечень посилається на умови Договору, де визначена загальна сума Договору в межах 147 952,51грн, а відтак, на думку Відповідача, підстав для застосування ЗУ «Про публічні закупівлі» не має.
Вирішуючи спір по суті та перевіряючи доводи учасників справи, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Порушення цивільних прав може проявлятися, зокрема, в недотриманні сторонами в момент вчинення правочину вимог закону (ст. 215 ЦК).
Відповідно до ст. 8 ГК України держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування не є суб'єктами господарювання. Рішення органів державної влади та органів місцевого самоврядування з фінансових питань, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів, а також з адміністративних та інших відносин управління, крім організаційно-господарських, в яких орган державної влади або орган місцевого самоврядування є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, приймаються від імені цього органу і в межах його владних повноважень. Господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до статуту Позивача, Спеціальний авіаційний загін Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі - САЗ) є аварійно-рятувальним підрозділом центрального підпорядкування із статусом державної аварійно-рятувальної служби, який входить до підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
САЗ створено ДСНС України. САЗ підпорядкований голові ДСНС України.
За організаційно-правовою формою господарювання САЗ є державною організацією і заснований на державній власності.
Відповідно до ч.1,2 ст. 22 ГК України держава здійснює управління державним сектором економіки відповідно до засад внутрішньої і зовнішньої політики; суб'єктами господарювання державного сектора економіки є суб'єкти, що діють на основі лише державної власності, а також суб'єкти, державна частка у статутному капіталі яких перевищує п'ятдесят відсотків чи становить величину, яка забезпечує державі право вирішального впливу на господарську діяльність цих суб'єктів.
Відповідно до преамбули Закону України «Про публічні закупівлі», цей Закон установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади. Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до п.9 ч.1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі» замовники - органи державної влади, органи місцевого самоврядування та органи соціального страхування, створені відповідно до закону, а також юридичні особи (підприємства, установи, організації) та їх об'єднання, які забезпечують потреби держави або територіальної громади, якщо така діяльність не здійснюється на промисловій чи комерційній основі, за наявності однієї з таких ознак:
юридична особа є розпорядником, одержувачем бюджетних коштів;
органи державної влади чи органи місцевого самоврядування або інші замовники володіють більшістю голосів у вищому органі управління юридичної особи;
у статутному капіталі юридичної особи державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.
Суд, враховуючи фінансування Позивача коштами державного бюджету та наявність інших ознак, передбачених ст. 1 Закону для визначення поняття замовника, приходить до висновку про те, що Позивач є замовником у розумінні Закону України "Про публічні закупівлі" і має здійснювати закупівлі товарів, робіт, послуг з дотриманням вимог цього Закону, керуючись визначеними у ньому вартісними межами.
Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» п.1 частини 1 ст. 2 Закону, цей Закон застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень.
Відповідно до п.18 ч.1 ст. 1 Закону, предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом.
Відповідно до статті 4 Закону закупівля здійснюється відповідно до річного плану.
Відповідно до ч.7 ст.2 Закону забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону.
Відповідно до Кошторису САЗ на 2019 рік, затвердженого 18.01.2019 Головою ДСНС України М.О. Чечоткіним, передбачені видатки на оплату природного газу в сумі 355 700грн.
Відповідно до п.30 ч.1 ст. 6 Бюджетного кодексу України кошторис - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.
Отже, станом на 31.01.2019 - момент укладення спірного договору, позивачем передбачались на 2019 рік видатки на оплату природного газу в сумі 355 700 грн.
Як зазначає позивач, виділення зазначеної суми - 355 700 грн за КЕКВ 2274, код за ДК:2015 09120000-6 (вартість природного газу - 338 280 грн, вартість розподілу, постачання та транспортування газу - 17420грн) передбачалось і в річному плані закупівель САЗ на 2019 рік, що був затверджений рішенням комітету з конкурсних торгів від 30.01.2019.
Крім того, сторони в своїх поясненнях зазначили, що в результаті проведених 14.02.2019 електронних торгів між сторонами укладено інший договір на постачання природного газу САЗ.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується, що на момент укладення Договору, у Позивача, як Замовника, був затверджений Кошторис на 2019 рік та План закупівель на 2019 рік, що передбачали виділення коштів в сумі 355 700 грн на купівлю природного газу, а також на його розподіл, постачання та транспортування.
Відтак, всі Договори на постачання природного газу в 2019 році повинні були укладатись Позивачем в межах процедури відкритих торгів.
Посилання Відповідача на ту обставину, що договір укладено на суму меншу, ніж визначено ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі» не приймаються судом до уваги, оскільки укладення декількох договорів на постачання природного газу між Позивачем та Відповідачем на поставку газу у 2019 році призвело до поділу предмету закупівлі, що прямо заборонено п.7 ч.1 ст.2 Закону України «Про публічні закупівлі».
Крім того, Закон чітко визначає порядок здійснення закупівлі, а саме відповідно до річного плану, а не Договору.
Інші доводи Відповідача не приймаються судом до уваги, так як не спростовують вищевикладені обставини.
Відповідно до статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу; недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним; якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Відповідно до статті 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Враховуючи, що укладення договору купівлі - продажу відбулось поза межами процедури закупівлі, передбаченої Закону України «Про публічні закупівлі» і в порушення ст.2,4 Закону, а тому договір на поставку природного газу для потреб непобутових споживачів від 31.01.2019 № 41 ЕВ 147-392-19, укладений між Спеціальним авіаційним загоном Оперативно рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України та ТОВ «Чернігівгаз збут», є таким, що укладений з порушенням норм матеріального права, а відтак підлягає визнанню недійсним.
Розподіл судових витрат між сторонами.
У зв'язку із задоволенням позову судові витрати по сплаті судового збору згідно зі ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача
Керуючись ст. ст.ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позовні вимоги Спеціального авіаційного загону Оперативно - рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, код 33965532 задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним договір на поставку природного газу для потреб непобутових споживачів від 31.01.2019 № 41 ЕВ 147-392-19, укладений між Спеціальним авіаційним загоном Оперативно рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, код 33965532 (вул. Космонавтів, 90, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут» код 39576385 (вул. Любецька, 68, м. Чернігів, Чернігівська обл., 14021).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Чернігівгаз Збут», вул. Любецька, 68, м. Чернігів, Чернігівська обл., 14021, код 39576385 на користь Спеціального авіаційного загону Оперативно рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, вул. Космонавтів, 90, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код 33965532, 1 921 грн судового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 257 та п. 17.5. розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено та підписано 05.12.2019
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя Ноувен М.П.