Придніпровський районний суд м.Черкаси
м. Черкаси, вул. Гоголя, 316, 18001, (0472) 37-30-76
справа № 2-3437/10
25 червня 2010 року Придніпровський районний суд м . Черкаси в складі:
-головуючого - КЛОЧКО О.В.
-при секретарі - ТУЗ Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м . Черкаси справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про визнання відмови у нарахуванні та виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « протиправною та зобов'язання про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « -
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси про визнання відмови у нарахуванні та виплаті недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни « протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком за період з 2006 року по 2009 рік в сумі 5132,10 гривень та в подальшому, надавши відповідний розрахунок. В обгрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 вказує на те , що вона належить до соціальної категорії «Дитина війни « та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни «зі січня 2006 року має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком .
Відповідач всупереч рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року за № 6-рп 2007, яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « та рішення Конституційного Суду України № 10- рп 2008 від 22 .05.2008 року , яким були визнані неконституційними окремі положення Закону України «Про Державний бюджет України 2008 рік « , в тому числі й щодо зупинення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « , не здійснив нарахування та виплату відповідного підвищення до пенсії.
Такі дії відповідача мають бути визнанні протиправними, а вказане Управління має бути зобов'язано нарахувати та виплатити недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу в розмірі 3 0% мінімальної пенсії за віком \ за розрахунком - 5132,10 грн. \, починаючи з 1.01.2006 року по 2009 рік включно та в подальшому.
В судове засідання позивачка не з'явилася, надавши заяву про те, що позовні вимоги підтримує, справу просила суд розглядати у її відсутність.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси в судове засідання не з'явився, надавши клопотання про розгляд справи без їхньої участі, позов не визнають.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав .
Позивач ОСОБА_1 , 1940 року народження, має статус «Дитини війни « відповідно до пенсійного посвідчення № 130254 і у відповідності до статусу та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « має право на отримання державної соціальної допомоги, а саме , підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно письмової відповіді Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси на заяву позивача, вбачається , що ОСОБА_1 та іншим особам даної соціальної категорії «Діти війни» відповідач не здійснює зазначених виплат, посилаючись на відсутність у нього коштів та на невизначеність розрахункової величини \
________________________о« ниш» \ длл розрахунку підвищень до пенси категорії громадян , які
ають статус дітей війни та інші обставини .
ідповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « від 19.01.2006 >ку, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна іпомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за сом.
ідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « від 22.05.2008 року, нансове забезпечення державних соціальних гарантій , передбачених цим Законом, ійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
осовно позовних вимог щодо здійснення ОСОБА_1 доплати до пенсії за 2006 - 2009 ки, суд вважає їх частково підлягаючими задоволенню з наступних підстав . зповідно до п.12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « дію ітті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « з урахуванням ст. 111 цього еону було зупинено.
пениям Конституційного Суду України від 9.07.2007 року за № 6рп2007 року, у справі за іанням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України \ іституційності \ положень статей 29, 36 ч.2 ст. 56, ч.2 ст. 62, ч.І ст. 66, пп. 7, 9, 13,14,23,2930,39,41,43,44,45,46 , ст. 71, ст. 98,101,103,111 Закону України «Про зжавний бюджет України на 2007 рік « \ справа про соціальні гарантії громадян \, визнано им, що не відповідає Конституції України \ є неконституційним \ положення п. 12 ст. 71 ону України «Про Державний бюджет на 2007 рік « , яким зупинено дію ст. 6 Закону іаїни «Про соціальний захист дітей війни « з урахуванням ст. 111 цього Закону .
:ож , рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10рп2008 року у аві щодо відповідності Конституції України \ конституційності \ положень статей Закону іаїни «Про Державний бюджет України на 2008 рік « \ справа про соціальні гарантії иадян \, визнано таким, що не відповідає Конституції України \ є неконституційним \ оження Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік « , яким зупинено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « .
оження п.41 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» втратило ність з 22 травня 2008 року.
зння Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів льної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли лідок дії положень статей зазначеного закону, що визнані неконституційними . ення Конституційного Суду України є обов'язковим для виконання на території України, точним і не може бути оскарженим .
овідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі
іження, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення
ггитуційним Судом України рішення про їх неконституційність.
їдячи з приписів ч.2 ст. 152 Конституції України та дати ухвалення рішення
ггитуційним Судом України , Управління Пенсійного фонду України в
[ніпровському районі м . Черкаси повинно було нараховувати та виплачувати позивачу
ату до пенсії, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « з
іня 2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31 грудня 2008 року, оскільки з
нту ухвалення Конституційним Судом України рішень щодо неконституційності
іів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік « та « Про Державний бюджет
іни на 2008 рік « мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону
ни «Про соціальний захист дітей війни « ,тобто , нараховувати та здійснювати
іачу відповідні доплати.
івідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і їдянина не можуть бути обмежені, крім випадків , передбачених Конституцією ни.
ому ж випадку конституційні права ОСОБА_1 були обмежені.
) ст. З Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і
ованість діяльності держави .
іва відповідає перед людиною за свою діяльність.
5 повідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не •єжуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не к та скається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод .
З -дно з ч.2 ст. З Закону України «Про соціальний захист дітей війни « державні соціальні ітантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані зешими нормативно - правовими актами .
Позивач ОСОБА_1 відповідно до ст. б Закону України «Про соціальний захист дітей піти» має право на отримання доплати до пенсії у розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком . За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за давилами , передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне тенсійне страхування « , іншого нормативно - правового акта , який би визначав цей розмір •бо встановлював інший розмір , немає .
Отже , відповідач з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами чинної норми ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , нарахувати та здійснити доплату до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком .
Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» передбачено , що в 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих , хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення встановлено у розмірах, які діяли у грудні 2008 року.
Рішення Кабінетом Міністрів України в 2009 році щодо обмежень виплати соціальної допомоги відповідно до ст..6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , а також рішення Конституційним Судом України щодо відповідності Конституції України \ конституційності \ окремих положень не приймалося .
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право в 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань , передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком .
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» .
Виходячи з системного аналізу зазначених норм законодавства, в 2009 році УПФ в Придніпровському районі м . Черкаси повинно було нарахувати та сплатити позивачу доплату до пенсії, передбачену ст.,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, яка діяла до 1.01.2009 року, оскільки згідно ст..54 Закону України «Про Державний бюджет на 2009 рік» прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення у розмірах, які діяли у грудні 2008 року.
Крім того , безпідставними є письмові заперечення \ письмова відповідь на заяву ОСОБА_1 \ відповідача на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначеної доплати до пенсії, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів , як на підставу невиконання своїх зобов'язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та зазначеною нормою Закону .
Про це вказано і в рішенні Європейського Суду з прав людини \ справа «Кечко проти України « від 8.11.2005 року \, що мають враховувати і національні суди при вирішенні цивільно - правових спорів.
Згідно ст.. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики -Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно ст.,22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів , не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Пенсійний фонд України діє у відповідності Положення «Про Пенсійний фонд України « і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного Положення через створені в встановленому порядку його територіальні управління .
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів .
Таким чином , обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача , передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « обгрунтовано покладено на Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м .
Черкаси, за місцем проживання позивача ОСОБА_1 .
Задовольняючи частково позов ОСОБА_1 , суд виходить з того, що вимоги про стягнення з Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси доплати до пенсії у визначеній позивачем грошовій сумі - 5132,10 грн. не підлягають до задоволення , оскільки такі виплати не були їй нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії замість органу, якому надані такі повноваження .
Крім того , ураховуючи спеціальні законодавчі акти, які підлягають застосуванню у справах із соціальних правовідносинах, що носять публічно - правовий характер , суд може визнати дії відповідачів законними чи незаконними та в разі незаконності їх дій - зобов'язати провести нарахування \ перерахування та виплату належних сум відповідно до закону , а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум.
Також, враховуючи обставини справи та надані в розпорядження суду письмові докази , суд вважає, що позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення частково, а саме, в частині задоволення вимог про нарахування та виплату недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком , починаючи з 9 липня 2007 року та по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року включно за виключенням 10% мінімальної пенсії за віком , виплачених в 2007-2009 роках згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та в подальшому .
Також, суд має зазначити , що відповідно до постанови окружного адміністративного суду м. Києва № 2\385 від 15.06.2009 року визнано незаконними пункти 8 та 15 постанови КМ України №530\530-2008-п від 28.05.2009 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян « , які безпосередньо стосуються категорії осіб , які мають статус «Діти війни « .
Таким чином, в решті вимог позивача має бути відмовлено.
Крім того , в 2006 році Конституційним Судом України положення в частині ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « щодо його неконституційності, не розглядалось.
Судовий збір при зверненні до суду сплачується у порядку , встановленому законодавством для державного мита, а його розмір визначається відповідно до ст..З Декрету Кабінету Міністрів України від 21.01.1993 року №7-93 «Про державне мито» .
Статтею 4 названого Декрету встановлено коло осіб , які мають пільги щодо сплати державного мита.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст.4 цього Декрету від сплати державного мита звільняються інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів \ партизанів \, які загинули чи пропали безвісти , і прирівняні до них у встановленому порядку особи.
Також, суд враховує й положення ст..22 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту» щодо звільнення від сплати судових витрат осіб , на яких поширюється чинність цього Закону.
Оскільки звільнення органів соціального забезпечення, органів місцевого та регіонального самоврядування від сплати державного мита передбачено лише у конкретних випадках та виключно за умови їх звернення до суду з позовом \ участі в справі в якості позивача \, тому,
™н^иил^шьпт ииоиипил вимиї низивача га у відповідності до ст..88 І N ІК України іти по розгляду справи слід віднести на відповідача - по оплаті державного мита івні та витрати на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи в сумі , що підтверджено відповідними квитанціями , які додані до позовної заяви. лст. 3,8, ч.2 ст. 19, ч.І ст. 21 ,ст. 152 Конституції України , ст.ст. 11,60,213- України , Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» , заїни «Про Державний бюджет України на 2009 рік» , ст..28 Закону України нообов'язкове державне пенсійне страхування» , постановою Пленуму Суду України «Про застосування Конституції України при здійсненні ¦ від 1.11.1996 року, Законом України «Про соціальний захист дітей війни « , Конституційного Суду України № 6 - рп2007 від 9.07.2007 року та № 10-рп2008 )8 року , суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково відмову Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м .Черкаси оплаченої щомісячної державної соціальної допомоги в розмірі 30% мінімальної пенсії за протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси Зарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну соціальну допомогу в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, починаючи з 9грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року , з 22 травня 2008 по 31 грудня 2009 року включно.
В подальшому за виключенням 10% мінімальної пенсії за віком , виплачених в 2007-2009 хш згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни « .
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м . Черкаси на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати по оплаті державного мита в сумі 51 гривні та витрат на інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи в сумі 20 гривень.
В решті позовних вимог відмовити .
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бутиподано протягом 10 днів з дня проголошення рішення .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом 20 днів з дня подання заяви на апеляційне оскарження рішення через суд першої інстанції до апеляційного суду
Черкаської області.