26 листопада 2019 року м. Дніпросправа № 0870/3457/12
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Ясенової Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року (суддя Стрельнікова Н.В., повний текст рішення складено 12.04.2019) в адміністративній справі
за позовом Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ»
до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До суду надійшов позов Публічного акціонерного товариства «Мотор Січ», в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби № 0002130802 від 08.11.2011.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції вірно встановлено, матеріалами справи підтверджується, що СДПІ з обслуговування великих платників у м. Запоріжжі було проведено позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Мотор Січ» з питань правильності обчислення від'ємного значення ПДВ за червень-серпень 2011 року та залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за червень-серпень 2011 року, за результатами якої складено акт № 148/08-02/14307794 від 25.10.2011.
В ході перевірки податковим органом встановлено порушення з боку платника податків: п. 201.4, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру виданих та отриманих податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, а саме, не зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі в день виникнення податкових зобов'язань; абз. «б» п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, пп. 4.6.7 п. 4 Розділу 4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 № 41, а саме, завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (р. 24 податкової декларації за червень серпень 2011): червень 2011 року - 19399914 грн., липень 2011 року - 19399914 грн., серпень 2011 року - 19399914 грн.
Враховуючи виявлені порушення, податковий орган прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0002130802 від 08.11.2011, яким позивачу зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за червень 2011 року на 19399914 грн., за липень 2011 року на 19399914 грн., за серпень 2011 року на 19399914 грн.
Надаючи оцінку обґрунтованості та правомірності оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до приписів ст. 200 Податкового кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з пп. 4.6.7 п. 4.6 розділу 4 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової служби України № 41 від 25.01.2011, рядок 21.3 передбачений для відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної органом державної податкової служби.
Судом встановлено, відповідачем підтверджено, що зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за червень-серпень 2011 року базується на висновках попередніх актів перевірки: № 407/08-02/14307794 від 17.12.2010 за вересень 2010 року; № 7/08-02/14307794 від 18.01.2011 за жовтень 2010 року; № 25 /08- 02/14307794 від 21.02.2011 за листопад 2010 року; № 80/08- 02/14307794 від 27.05.2011 за лютий 2011 року; № 130/08- 02/14307794 від 05.08.2011 за період з 01.03.2009 по 30.04.2011, за якими податковим органом були прийняті відповідні податкові повідомлення-рішення. Також судом встановлено, що висновки попередніх актів перевірки були сформовані наростаючим підсумком залишку від'ємного значення ПДВ.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що на час винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення податкові повідомлення-рішення, прийняті на підставі вищезазначених актів попередніх перевірок, не набули статусу узгодженого.
Статтею 56 Податкового кодексу України встановлено, що скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції доходить висновку про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яке сформовано податковим органом наростаючим підсумком з урахуванням раніше прийнятих податкових повідомлень-рішень, які на час його прийняття не набули статусу узгоджених і в подальшому були скасовані в судовому порядку.
Судом першої інстанції рішення ухвалено з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновки суду першої інстанції не спростовують, підстави для скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 03 квітня 2019 року в адміністративній справі № 0870/3457/12 залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з 26 листопада 2019 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови.
Повна постанова складена 26 листопада 2019 року.
Головуючий - суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров
суддя Т.І. Ясенова