Справа №2-а-367/2010 рік
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 березня 2010 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого - суддi Тураша В.А.,
секретаря - Оленюк Т.В.
розглянувши у вiдкритому судовому засiданнi в приміщенні суду в мiстi Долина справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області , про стягнення недоплаченої суми щомісячної надбавки до пенсії як «дитині
війни» ,-
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить вiдновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушеного права на виплату соцiальної допомоги, як дитини війни.
Визнати дiї Упрaвлiння Пенсійного фонду в Долинському районi Iвано-Фрaвкiвcької областi з приводу відмови їй, як дитинi вiйни, у виплатi належної щомiсячної надбавки в розмiрi 30 вiдсоткiв прожиткового мінiмyмy для осiб, якi втратили працездатнiсть та з урахуванням надбавки за проживання в гірському населеному пунктi неправомірними.
Зобов'язати Управлiння Пенсійного фонду в Долинському районi Iвaно-Фрaвкiвcькоi областi нарахувати на її користь недоплачену та сплатити їй, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці с. Шевченкове Долинського району Iвaнo-Франкiвської областi, як дитинi вiйни щомiсячну доплату до пенсii в розмiрi 30% прожиткового мiнiмyмy для осiб, якi втратили працездатнiсть та з урахуванням надбавки за проживання в гiрському населеному пунктi за перiод з 01.07.2007 року по 31.12.2009 року в cyмi 3706грн.92 коп.
Зобов'язати Управлiння Пенсiйного фонду в Долинському районi Iвано-Франкiвської областi нарахувати їй при виплатi пенсiї з 01.01.2010 року, як дитинi вiйни щомiсячну доплату до пенсiї в розмiрi 30% прожиткового мiнiмyмy для осiб, якi втратили працездатнiсть та з урахуванням надбавки за проживання в гiрському населеному пунктi.
Свої вимоги мотивує тим, що вона є дитиною війни. З першого січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. У 2006 - 2007 роках йому така допомога не виплачувалась, а в 2008 році виплачувалась у неповному обсязі.
Невиплачена щомісячна державна соціальна допомога за період з 01.07.2007р. по 31.12.2009 р. становить 3706,92 гривень.
Позивачка в судове засідання не з'явилася, хоча про дату, час та місце слухання справи була повідомлена у встановленому Законом порядку. В Долинський районний суд поступила заява, згідно якої ОСОБА_3 просить розгляд справи за її позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі проводити у її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоч про час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому Законом порядку. Подав заяву, згідно якої просив розгляд справи проводити у його відсутності. В запереченні поданому в суд, представник відповідача позовних вимог не визнав, вказав, що Управління ПФ України в Долинському районі не виплачувало дітям війни передбачену Законом України « Про соціальний захист дітей війни» доплату до пенсії у зв'язку з відсутністю коштів у Пенсійному фонді. При визначенні розміру доплати управління керувалося чинним законодавством, в тому числі Законами України «Про Державний бюджет на 2006 рік», «Про Державний бюджет на 2007 рік» та «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» . З 1.01.2008 року позивачці проводиться доплата до пенсії у відповідності до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих акті України» у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни - 10% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Крім того, законом встановлений річний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Пропущення даного строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Просив відмовити в задоволені позову.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності приходить до висновку, що даний адміністративний позов належить до часткового задоволення з врахуванням наступних підстав:
--2--
Згідно ст. 17 п. 1 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди України при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду як джерело права.
Відповідно до ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення, її задовільний рівень, докладати зусиль для її поступового посилення.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції до 01.01.2008 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Згідно п. 41 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-УІ від 28.12.2007 року стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладена у наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Таким чином з 01.01.2008 року положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» були викладені в новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Отже, з 22.05.2008 року відновила свою дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в попередній редакції, в якій було зазначено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів» встановлено, що розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується відтиском штампа «Дитина війни» за підписом начальника управління праці та соціального захисту населення Долинської РДА у паспорті серії
НОМЕР_1 виданого Долинським РВ УМВС в Івано-Франківській області, (.с.5-6) ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є дитиною війни а також має статус громадянина, який проживає на території гірського населеного пункту (копія свідоцтва серії НОМЕР_2 а.с.7).
Таким чином позивачка мала право на отримання підвищення до пенсії як дитина війни у розмірі 30 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом .
Проте, як вбачається із заперечень представника відповідача та встановлено в судовому засіданні, УПФ України в Долинському районі при нарахуванні підвищення до пенсії дітям війни з 22.05.2008 року керується постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року. Однак, суд не може погодитися з правильністю нарахування позивачці підвищення до пенсії як дитині війні у розмірах, визначених цією постановою.
Пунктом 8 зазначеної постанови Кабінету міністрів України встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні. В п. 15 постанови визначено дату набрання чинності постанови, а саме: з 22 травня 2008 року.
--3--
Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з положенням ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами посилання відповідача на положення постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року є безпідставним і таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивачки. Суд вважає за необхідне при вирішенні даного спору застосувати положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», як нормативний акт, який має вищу юридичну силу над підзаконними нормативними актами.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 100 цього кодексу пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
З адміністративним позовом до суду позивачка звернулася 05.03.2010 року вже після пропуску річного строку звернення до адміністративного суду, не навела поважних причин його пропуску. Одночасно на факт пропущення позивачкою вказаного строку вказує відповідач як на підставу для відмови у задоволенні позову.
Приймаючи до уваги, що позивачкою не представлено жодного доказу про поважність причин пропущення строку звернення до суду за період з 01.07.2007 року по 04.03.2009 року, враховуючи, що судом не встановлено, що зазначений строк порушений позивачкою з поважних причин, суд приходить до висновку, що вимога про зобов'язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку суми підвищення до пенсії за вказаний період задоволенню не підлягають.
Таким чином, суд приходить до переконання, що оскільки позивачці надано статус дитини війни, вона має право на соціальні гарантії, визначені Законом України «Про соціальний захист дітей війни». В судовому засіданні встановлено, що у 2009 році відповідач виплачував позивачці підвищення до пенсії у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року . А тому, враховуючи наслідки застосування пропуску строку для звернення до суду за період з 01.07.2007 року по 04.03.2009 року, у урахуванням пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами суд вважає за необхідне зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 . підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та законами України про державний бюджет на відповідні роки, починаючи з 05.03.2009 року, а позов задоволити частково.
Що стосується вимоги про визнання дiй Упрaвлiння Пенсійного фонду в Долинському районi Iвано-Фрaвкiвcької областi з приводу відмов їй, як дитинi вiйни, у виплатi належної щомiсячної надбавки в розмiрi 30 вiдсоткiв прожиткового мінiмyмy для осiб, якi втратили працездатнiсть та з урахуванням надбавки за проживання в гірському населеному пунктi неправомірними, то суд вважає, що позивачка мала на увазі бездіяльність відповідача, а саме: залишення без задоволення його заяви з приводу здійснення перерахунку та виплату відповідачем допомоги у вказаному розмірі.
Позов в частині зобов»язання Управління Пенсійного Фонду України виплатити на користь ОСОБА_4, державну соціальну допомогу, як дитині війни у твердій грошовій сумі, не підлягає до задоволення, оскільки суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити позивачці надбавку до пенсії як дитині війни, а нарахування буде проводити відповідач при виконанні рішення суду. Оскільки Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі проявило бездіяльність щодо законодавчо визначеного обов'язку вчинити дії, пов'язані з перерахунком надбавки до пенсії дитині війни, суд не може здійснювати розрахунок суми доплати до пенсії позивачці, оскільки це є компетенцією відповідача, а лише має право зобов'язати його вчинити дії щодо перерахунку допомоги відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» .
Вимога позивачки про зобов'язання відповідача нараховувати йому в подальшому підвищення до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не підлягає до задоволення, оскільки завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав, свобод та інтересів особи.
На підставі ст. 17 п. 1 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) 1996 року, ст. 19 Конституції України, ст.6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів», ст.ст. 3, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ст. 28 Закону України «Про
--4--
загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року, постанови Кабінету Міністрів України «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами Пенсійного фонду» № 497 від 11.04.2000 року, ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, керуючись ст.ст. 11, 71, 99, 100, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі , про стягнення недоплаченої суми щомісячної соціальної допомоги як дитині
війни задоволити частково.
Визнати бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо невиплати ОСОБА_4 надбавки до пенсії як дитині війни у розмірі, встановленому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», протиправною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_4 підвищення до пенсії згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з врахуванням вимог Закону України «Про статус гірських населених пунктів» , починаючи з 05.03.2009 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подано протягом 10 (десяти) днів з дня оголошення постанови, а у разі складання постанови у повному обсязі - з дня складання в повному обсязі. Апеляційна скарга до Апеляційного суду Івано-Франківської області на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 (двадцяти) днів після подання заяви про апеляційне оскарження через Долинський районний суд.
Суддя: