Справа № 2а - 192
2009 р.
16 грудня 2009 р. м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Ничик Г.І.,
секретаря Петруняк Н.А.,
з участю: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, про зобов'язання відповідача зробити донарахування сум допомоги за 2007- 2009 роки та про зобов'язання відповідача виплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму на місяць
ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА, в якому просить, керуючись Конституцією України, Законом України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми», Кодексом адміністративного судочинства, визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови виплачувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років, зобов'язати відповідача зробити донарахування за 2007-2008-2009 роки та перерахунок нарахованих сум цієї допомоги відповідно до Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» та зобов'язати відповідача виплачувати щомісячно допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі не менше від прожиткового мінімуму. Позовнi вимоги мотивувала тим, що вона є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, згідно її заяви управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА нараховувало та виплачувало допомогу по догляду за дитиною у розмірі, визначеному як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, але не менш як 130 грн., хоча в ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” визначений розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Вказуючи по періодах прожитковий мiнiмум для дітей віком до 6 років з розрахунку на місяць в 2007 та 2008 роках, позивачка зазначила, що вона зверталась до управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА, щоб їй провели виплати в цих розмірах, але отримала відмову.
В судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги з підстав, викладених в позовній заяві, просить задовольнити позов. Одночасно пояснила, що вона в 2008 році щомісячно отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн. Про порушення її права на отримання допомоги по догляду за дитиною в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років позивачці стало відомо в 2009 р. з публікації в газеті, тому вона звернулась до управління праці та соціального захисту населення для вирішення даного питання, однак їй було відмовлено в проведенні перерахунку. Позивачка просить задовольнити її позовні вимоги, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала. Суду пояснила, що згідно з ст. 4 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» покриття витрат на виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Відповідно до Конституції України будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків визначаються виключно Законом про Державний бюджет, який діє протягом бюджетного року; після введення його в дію органам державної влади та їх посадовим особам забороняється приймати рішення, що призводять до виникнення нових бюджетних зобов'язань місцевих бюджетів, які не забезпечені бюджетними асигнуваннями, без визначення джерел коштів, виділених державою для виконання цих зобов'язань. Одночасно пояснила, що позивачці щомісячно, з часу призначення допомоги по догляду за дитиною, до досягнення дитиною трирічного віку, проводились виплати допомоги в розмірі, визначеному законом України про державний бюджет на відповідний рік. Покликаючись на те, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» не передбачені кошти для виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за попередній період, просить відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується його свідоцтвом про народження 1-НМ № 030820, виданим 21 березня 2006 р. Згідно Конституції України, Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» позивачка наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання допомоги по догляду за дитиною. Статтею 5 Закону України «Про державну допомогу сiм'ям з дітьми» передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника). Згідно з п. 3 ч.1ст. 3 цього ж закону одним із видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст.ст. 13,14 згаданого закону особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення нею вказаного віку.
Із заяви ОСОБА_1, поданої до управлiння праці та соціального захисту населення Городенківської РДА 17.04.2006 р., встановлено, що заявниця не працює, підприємництвом не займається, в центрі зайнятості не зареєстрована. Отже, позивачка є незастрахованою особою і її посилання в позовній заяві на Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” є безпідставним.
Розпорядженням управлiння праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації Івано-Франківської області № 408716 від 17.04.2006 р. ОСОБА_1, як непрацюючій, з 02.05.2006 р. призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними положення п.14 ст.71 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рiк» відносно зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сiм'ям з дітьми" щодо надання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років, п.3 розділу VІІІ щодо визначення Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік розміру державної допомоги сім'ям з дітьми за ст. 15 Закону у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму, а з 1 січня 2006 року - 50 відсоткам цього прожиткового мінімуму, а також абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сiм'ям з дітьми" у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Зважаючи на те, що зупинення дії законів є способом тимчасового припинення їх дії в часі та/або за колом осіб, то втрачання чинності нормативно-правовим актом, яким відбулося зупинення дії певного закону, за правовими наслідками є поновленням дії цього закону, а відповідно і поновленням прав та обов'язків осіб, які є учасниками правовідносин, що є предметом регулювання такого закону. Відповідно до п. 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 воно має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей законiв, що визнанi неконституцiйними. Отже, з 9.07.2007 року відновлена дія ст. 15 Закону України „Про державну допомогу сiм'ям з дітьми”, згідно з якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирiчного вiку надається у розмiрi прожиткового мiнiмуму для дiтей вiком до 6 років.
Із довідки управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА № К-29/220 від 13.07.2009 р. встановлено, що позивачка отримувала щомiсячну допомогу по догляду за дитиною в 2007 році в таких розмірах: в липні 101,16грн., серпні 103,41 грн., в вересні-жовтні - по 104,85грн., в листопаді - 107,73 грн., в грудні - 110,88 грн. В той час як статтею 62 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік” встановлений прожитковий мінімум для дітей віком до 6-ти років: з 01.04.2007 р. - 463 грн., з 01.10.2007 року -470 грн.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що слід визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації в частині відмови позивачці у виплаті в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, що дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей до 6 років, - з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; а також покласти на відповідача обов'язок провести належне нарахування та виплату позивачці державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з урахуванням виплачених позивачці сум за цей же період.
Відповідно до ст. 147 Конституції України питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України належить виключно Конституційному Суду України.
Внесені підпунктами 7-8 пункту 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» зміни до частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», що «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" та зміни до пункту 3 розділу VIII “Прикінцеві положення”, яким визначено, що «допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців”, - не визнані Конституційним Судом неконституційними.
Ст. 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що в 2009 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України. Згідно з п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (з наступними змінами та доповненнями) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.
Протягом 2008р., січня-березня 2009 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалась позивачці в розмірі по 130 грн. щомісячно, що стверджено довідкою управління праці та соціального захисту населення Городенківської РДА № К-29/220 від 13.07.2009 р.
ОСОБА_3, за яким здійснювала догляд позивачка, досяг трирічного віку 16.03.2009 р. Тому суд прийшов до переконання, що дії відповідача по призначенню, нарахуванню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, які провадив відповідач на користь позивачки з 01.01.2008 р. по 16.03.2009 р. є правомірними, відповідають вимогам ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим у відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат.
Ч. 2 ст. 99 КАС України встановлений річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. За ч.3 ст.99 КАС для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. ОСОБА_1 дізналася про порушення своїх прав та інтересів із листа управління праці та соціального захисту населення Городенківської райдержадміністрації № К- 29/220 від 13.07.2009 р., отже вона звернулася до суду саме тоді, коли дізналася про порушення своїх прав та інтересів та інтересів дитини.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 55, 124,152 Конституцiї України, ст. ст. 99,100,158-163, 167, 186 КАС України , суд
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 в частині відмови у виплаті в повному обсязі з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, що дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей до 6 років.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Городенківської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, яка обчислюється відповідно до прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», урахуванням сум, виплачених ОСОБА_1 за цей же період.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Городенківський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Суддя Ничик Г.І.