20 лютого 2019 року м. Київ № 810/4876/18
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ у Київській області про зобовязання здійснити заходи, передбачені постановою КМУ №45 від 13.02.2008 р., після уточнення позовних вимог просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії загальною сумою, виходячи зі складу грошового забезпечення, визначеного ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та зобов'язання ГУПФУ у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії загальною сумою, виходячи зі складу грошового забезпечення відповідної посади, визначеного ч.2 ст.9 Закону України від 20.12.1991 "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", враховуючи посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, надбавку за службу в умовах режимних обмежень, надбавку за особливості проходження військової служби, премію станом на 1 квітня 2018, починаючи з 1 квітня 2018 з урахуванням фактично здійснених виплат.
В обґрунтування заявленого позову послався на те, що після звільнення з військової служби, він з 2006, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 01.03.2018 набрала чинності постанова КМ України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджені нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів складових грошового забезпечення військовослужбовців, та відповідно до якої з 01.03.2018 відбулося підвищення таких складових грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням та процентна надбавка за вислугу років.
21.02.2008, КМУ була прийнята постанова №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» до 01 березня 2018.
Натомість, при проведенні перерахунку пенсії позивача відповідно до постанови №103, відповідачем протиправно не враховано такі додаткові види його грошового забезпечення як: надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за особливості проходження військової служби, премія. На думку позивача, такі дії суперечить ст.43, 46 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», положенням постанови №103 та порушують права позивача.
Заявник вважає, що розмір пенсії повинен бути перерахований з включенням до грошового забезпечення збільшених розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років та із залишенням у раніше визначеному розмірі надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження військової служби та премії.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що органи ПФУ не наділені повноваженнями визначати розмір грошового забезпечення, а здійснюють нарахування пенсії на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат, які напряму залежить від розміру складових грошового забезпечення, що зазначені у довідці. ІНФОРМАЦІЯ_1 було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що врахувався при перерахунку призначеної йому пенсії, на підставі якої відповідачем і було здійснено відповідні нарахування пенсійних виплат.
Також відповідач вважає, що військоматом вірно визначено у довідці лише три складові грошового забезпечення, оскільки ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється у порядку визначеному КМУ. Саме такий порядок було запроваджено постановою КМУ №45 від 13 лютого 2006 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393», пунктом 5 якої визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються лише такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років. З цих підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.12.2018 було відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі, розгляд якої здійснюється без проведення судового засідання та виклику осіб для участі у ньому.
27.02.2019, від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Аналогічне клопотання заявлено і в поданому представником відповідача відзиві на позовну заяву (а.с. 57).
Частиною 5 статті 262 КАСУ передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до частини 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу та якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи. Водночас, зміст клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не дає підстав стверджувати, що повне та всебічне з'ясування усіх обставин у справі потребує проведення судового засідання чи заслуховування пояснень сторін.
Більш того, представник відповідача у клопотанні не зазначив, встановлення яких обставин у справі є неможливим шляхом аналізу письмових доказів і пояснень та вимагає проведення судового засідання.
Дослідивши клопотання представника відповідача, матеріали справи, беручи до уваги предмет та підстави позову, обставини, якими учасники справи обґрунтовують свої вимоги та заперечення, характер спірних правовідносин, обсяг та характер доказів у справі, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та приходить до висновку, що в задоволенні клопотання має бути відмовлено.
Згідно з частиною 2 статті 262 КАСУ, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання; якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає можливим розглянути та вирішити дану справу по суті за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років з 08.05.2006, у відповідності до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (а.с.27).
Розрахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії був здійснений з урахуванням: посадового окладу; окладу за військовим званням; процентної надбавки за вислугу років; надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами; надбавки за особливо важливі завдання; премії (а.с. 20).
На виконання постанови КМУ № 103 та на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, ГУПФУ у Київській області провело перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 (а.с. 19).
Після здійснення перерахунку, розмір пенсії ОСОБА_1 розрахований із грошового забезпечення, яке включає: посадовий оклад - 5070 грн., оклад за військовим званням - 1410 грн., надбавку за вислугу років (45%) та премію - 2916 грн.
Також відповідачем було встановлено такий порядок виплати підвищення до пенсії: у період з 01 січня по 31 грудня 2018 - 50 % щомісячно; у період з 01 січня по 31 грудня 2019 - 75 % щомісячно; з 01 січня 2020 - 100 % щомісячно.
У серпні 2018, ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Київській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2018, включивши до грошового забезпечення всі додаткові виплати, визначені ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Листом № 2590 від 14.08.2018 ГУПФУ у Київській області повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії був проведений згідно довідки, наданої Київським обласним військовим комісаріатом. Визначення грошового забезпечення виходить за межі компетенції органів пенсійного фонду. Виплата перерахованої пенсії встановлена поетапно відповідно до постанови № 103, починаючи з січня 2018 (а.с. 18).
Не погоджуючись із діями ГУПФУ у Київській області, ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАСУ, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Згідно з п.25 Рішення Верховного суду у зразковій справі №240/6263/18, ознаками типових справ є: позивач - особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; відповідач - територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебуває позивач; предмет спору - бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п.26 Рішення Верховного Суду, висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.
Адміністративна справа №320/6544/18 відповідає ознакам типової справи, що визначені рішенням Верховного суду, а відтак при ухваленні рішення у ній судом враховуються висновки викладені у рішенні Верховного суду у зразковій справі №240/6263/18.
Дослідивши матеріали справи та враховуючи висновки, викладені у рішенні Верховного суду у зразковій справі №240/6263/18 суд дійшов висновку, що у задоволенні позовним вимог слід відмовити, виходячи з такого.
З 08.05.2006 позивач перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ГУПФУ у Київській області та отримує пенсію за вислугу років, йому була призначена пенсія, основний розмір якої - 70% грошового забезпечення (а.с.18).
Пунктом 1 Постанови КМ України №103 від 24.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб», встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Відповідно до п.2 Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій проводити з 1 січня 2018 р.
Постановою КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 01.03.2018 затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів складових грошового забезпечення військовослужбовців. Цією постановою підвищено розміри таких складових грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Як вбачається з матеріалів справи, для здійснення перерахунку пенсії позивача Київським обласним військовим комісаріатом була видана довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії з 1 січня 2018, відповідно до якої, розмір грошового забезпечення за посадою позивача становить 9396 грн., а саме: посадовий оклад - 5070 грн.; оклад за військове звання - 1410 грн.; процентна надбавка за вислугу років - 2916 грн.
Відповідно до листа відповідача №2590 Г-01 від 14.08.2018, на підставі вищезазначеної довідки відповідачем був здійснений перерахунок пенсії відповідно до постанови №103. Розмір пенсії позивача після проведеного перерахунку складає 3443,84 грн.(а.с.18).
Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою КМУ від 13 лютого 2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393».
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою № 103) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом , перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відтак, Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Відповідач не має права на власний розсуд враховувати дані нової довідки Київського обласного військового комісаріату та старої довідки щодо розмірів додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Суд зазначає, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - ГУ ПФУ у Київській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Київського обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.
Таким чином, статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців. На виконання делегованих повноважень, КМ України своєю Постановою №103 передбачив, що перерахунок пенсій військовослужбовцям здійснюється із врахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 01 березня 2018 - окладу за посадою, військовим званням та надбавки за вислугу років. Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.
Розміри цих трьох складових грошового забезпечення визначені довідкою Київського обласного військового комісаріату та враховані відповідачем при перерахунку пенсії. Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та Постанови № 103.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії позивача, оскільки ГУ ПФУ у Київській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії.
У свою чергу моментом виникнення права на перерахунок пенсії, згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Розмір грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців був підвищений з 01 січня 2018 відповідно до постанови КМУ від 20 грудня 2017 № 1041 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704».
Як вбачається з відзиву на позовну заяву ГУ ПФУ у Київській області у квітні 2018 року здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2018 (а не з 01 квітня 2018 як помилково зазначає позивач). Суд вважає невірними посилання позивача при обґрунтуванні позовних вимог на ст.43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки її положеннями врегульовано порядок призначення пенсії. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення та врегульовані різними нормами законодавства.
Відповідно до абзацу 2 ч.2 Закону України "Про судовий збір", у разі якщо розмір позовних вимог збільшено або пред'явлено нові позовні вимоги, недоплачену суму судового збору необхідно сплатити до звернення до суду з відповідною заявою.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн. В той же час, в подальшому ОСОБА_1 збільшив заявлені вимоги та просив окрім спонукання позивача до здійснення йому додаткових нарахувань визнати дії ГУ ПФУ у Київській області, які виявилися у відмові перерахунку пенсії, виходячи із складу грошового забезпечення, визначеного ст.9 Закону України №2011-ХІІ. Відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі якщо розмір позовних вимог збільшено або пред'явлено нові позовні вимоги, недоплачену суму судового збору необхідно сплатити до звернення до суду з відповідною заявою. Оскільки при подачі позовної заяви в новій редакції сума судового збору за другу вимогу немайнового характеру сплачена не була, ця сума підлягає стягненню до Державного бюджету на підставі рішення суду.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути з позивача суму несплаченого судового збору у розмірі 704,80 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40, ЄДРПОУ - 22933548) про зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 704,80 грн. на користь Державного бюджету.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Брагіна О.Є.