Ухвала від 25.11.2019 по справі 240/11154/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

25 листопада 2019 року справа № 240/11154/19

категорія 109020100

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Попова О. Г., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з даним позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастр у Житомирській області щодо відмови в передачі земельної ділянки в оренду на 49 років, викладені в наказі №103 від 10.08.2018;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирської області передати в оренду на 49 років для сінокосіння ОСОБА_1 земельну ділянку за кадастровим номером 1820980300:05:000:0228 площею 22,7540 га, яка розташована на території Брусилівської селищної ради Брусилівського району Житомирської області.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано 10-ти денний строк на усунення недоліків, шляхом подання до суду: заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії із зазначенням інших підстав для поновлення строку, а саме відмінних від тих, що були вказані у заяві про поновлення пропущеного з поважних причин процесуального строку від 17.10.2019, доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду.

На виконання вказаної ухвали, 05 листопада 2019 року позивач до відділу документального забезпечення подав заяву про поновлення терміну на оскарження, в порядку ст.123 КАС України.

В даній заяві позивач зазначив ті ж самі причини, які були вказані у заяві при подані адміністративного позову та які вже були визнані судом неповажними, зокрема, зазначив, що частиною 1 статті 19 ЦПК України передбачено, що земельні питання розглядаються в порядку ЦПК України. Відповідно до статті 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється три роки. Згідно ч.2 ст.122 КАС України строк звернення до адміністративного суду встановлено шестимісячний строк. Постановою від 11 вересня 2019 року справа №280/191/19 Великою Палатою Верховного суду України, визначено, що зазначені питання, з підстав, які ОСОБА_1 подає позови до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області оскаржуються згідно КАС України, у з'язки з цим просить поновити термін на оскарження неправомірної відмови Головного управління Держгеокадастру у Житомирькій області у передачі земельної ділянки в оренду для сінокосіння терміном 49 років ОСОБА_1 , викладену у наказі №103 від 10.08.2018 року.

Розглядаючи вказану заяву позивача, суд зазначає наступне.

Нормою ст. 122 КАС України, визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Отже, за змістом ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України початок перебігу строку звернення до адміністративного суду законодавець пов'язує з днем, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

При цьому слід зазначити, що день, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення їх прав, свобод чи інтересів.

Як встановлено з матеріалів справи, про порушення свого права ОСОБА_1 дізнався з наказу Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області №103 від 10.08.2018, до суду звернувся 21.10.2019, тобто після закінчення шестимісячного строку впродовж якого він міг оскаржити дії чи наказ відповідача до суду.

Суд зазначає, що дотримання строку звернення до суду з адміністративним позовом є однією з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень щодо строку розгляду адміністративних справ, оскільки захист прав, свобод та інтересів осіб безпосередньо залежить від меж їх реалізації у часі. Провадження в адміністративних судах, як спосіб захисту таких прав, базується на процесуальних принципах та забезпечується чітко регламентованими строками. Дотримання вказаних строків впливає на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків.

Строк звернення до адміністративного суду - це строк, в межах якого особа, яка має право на позов, може звернутися до адміністративного суду для захисту своїх прав у публічно-правових відносинах або для реалізації владних повноважень.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Разом з тим, суд зазначає, що наведені позивачем обґрунтування поважності причин пропуску строку, не можуть бути прийняті судом як такі, що підтверджують поважність причин пропуску строку звернення до суду.

Відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.

Згідно частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Згідно з частиною другою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Оскільки вказані позивачем обставини не спростовують факт пропуску строку звернення із позовом до суду та не підтверджують їх поважність, позовна заява ОСОБА_1 підлягає поверненню.

Керуючись статтями 122, 123, 169, 243, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд,

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії повернути позивачу.

Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду, у строк та в порядку, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу суду складено у повному обсязі: 25 листопада 2019 року.

Суддя О.Г. Попова