Номер провадження: 22-ц/813/1830/19
Номер справи місцевого суду: 520/50/18
Головуючий у першій інстанції Коблова О.Д.
Доповідач Цюра Т. В.
14.11.2019 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі:
Головуючого - Цюри Т.В.
суддів - Комлевої О.С., Сегеди С.М.
за участю секретаря судового засідання - Ткачука В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Одеського апеляційного суду клопотання представника Акціонерного товариства «Укрсоцбанк» - Борщенко Костянтина Юрійовича про заміну сторони
В провадженні апеляційного суду перебуває цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Укрсоцбанк», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - державний реєстратор Одеської обласної філії КП «Центр державної реєстрації» Іскров Олег Вікторович про скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 на рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 19 червня 2018 року.
14 листопада 2019 року до апеляційного суду надійшла заява від АТ «Альфа-Банк», у якій Товариство просить залучити до участі у справі замість відповідача АТ «Укрсоцбанк» його правонаступника - АТ«Альфа-Банк».
Дослідивши доводи клопотання та долучені до нього матеріали, апеляційний суд приходить до висновку про задоволення вказаного клопотання з таких підстав.
Відповідно до ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок правонаступництва.
За змістом ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
З доданих до клопотання матеріалів вбачається, що згідно рішення №5/2019 єдиного акціонера АТ «Укрсоцбанк» від 15.10.2019 року, було затверджено Передавальний акт та визначено, що правонаступництво щодо всього майна, прав та обов'язків АТ «Укрсоцбанк» які зазначені у передавальному акті, виникає у АТ «Альфа - Банк» з дати визначеної у Передавальному акті, а саме - з 15.10.2019 року.
Протоколом № 4/2019 позачергових загальних зборів акціонерів АТ «Альфа - Банк» від 15.10.2019 року було вирішено затвердити Передавальний акт (п. 2.1. протоколу).
Таким чином, 15.10.2019 року відповідно до підпункту «г» пункту 11 ч.4 ст. 1 Закону України «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків», пунктів 3.1., 5.3., Постанови Правління НБУ №189 від 27.06.2008 року «Про затвердження положення про особливості реорганізації банку за рішенням його власників» було затверджено Передавальний акт, у відповідності до якого АТ «Альфа-Банк» у порядку правонаступництва набуває всіх прав за переданими йому активами (включаючи права за договорами забезпечення, у тому числі поруки), а також набув обов'язків боржника за вимогами кредиторів (вкладників) за переданими зобов'язаннями без необхідності внесення змін до відповідних договорів.
Згідно п.1 Передавального акту від 15.10.2019 року, внаслідок реорганізації шляхом приєднання АТ «Укрсоцбанк» правонаступником усього його майна, майнових прав та обов'язків за цим актом є АТ «Альфа-Банк». Правонаступництво щодо майна, прав та обов'язків АТ «Укрсоцбанк» виникає у АТ «Альфа-Банк» з дати затвердження цього Передавального акут загальними зборами акціонерів АТ «Альфа - Банк» та рішенням єдиного акціонера АТ «Укрсоцбанк», а саме з 15.10.2019 року.
З огляду на викладене, та приймаючи до уваги, що відповідно до ст. 55 ЦПК України процесуальне правонаступництво може мати місце на будь-якій стадії процесу, в тому числі під час апеляційного перегляду рішення, апеляційний суд приходить до висновку про залучення до участі у даній справі АТ «Альфа - Банк» як правонаступника АТ «Укрсоцбанк».
Роз'яснити правонаступнику, що усі дії, вчинені в цивільному процесі до його вступу, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
На підставі наведеного та керуючись ст. 55 ЦПК України, апеляційний суд
Клопотання представника Акціонерного товариства «Укрсоцбанк» - Борщенко Костянтина Юрійовича - задовольнити.
Замінити відповідача Акціонерне товариство «Укрсоцбанк» на правонаступника - Акціонерне товариство «Альфа - Банк».
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 22.11.2019 року.
Судді Одеського апеляційного суду: Т.В. Цюра
О.С. Комлева
С.М. Сегеда