Постанова від 22.11.2019 по справі 240/6256/18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/6256/18

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Попова О. Г.

Суддя-доповідач - Драчук Т. О.

22 листопада 2019 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Ватаманюка Р.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Державної прикордонної служби України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у грудні 2018 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом Адміністрації Державної прикордонної служби України до , в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, додаткових видів грошового забезпечення, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, які виплачуються з 01 квітня 2018 року в розмірах, встановлених станом на 01 березня 2018 року, а також додаткових видів грошового забезпечення, які виплачувались до 01 січня 2018 року;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України включити до грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії складові (надбавки, доплати, підвищення) премію, встановлених законодавством, а саме: надбавку за службу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу (постанова Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414) або 381,00 грн; середній розмір пенсії 87% посадового окладу або 3 314,70 грн; надбавку за роботу з таємними виробами, носіями, документами 10% або 381,00 грн; надбавку за особливі умови служби 15 % або 571,50 грн; надбавку за особливо важливі завдання 50 % або 3 683,00 грн;

- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України у Житомирській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії, із зазначенням наступних основних і додаткових видів грошового забезпечення, про враховуються при перерахунку пенсії: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) надбавка за вислугу років; 4) надбавка за службу в умовах режимних обмежень - у розмірі 10 % посадового окладу; 5) надбавка за особливі умови служби - у розмірі 15 % посадового окладу; 6) надбавка за особливі важливі завдання - у розмірі 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років; 7) премія - у розмірі 87 % від посадового окладу.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2019 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Обґрунтовуючи прийняте рішення, суд першої інстанції, виходив з того, що відповідач як при виготовленні довідки "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103" від 25 червня 2018 року №11/13825 і при відмові позивачу у виготовленні нової довідки та направленні її до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області правомірно застосував положення пункту 1 Постанови № 103, пункту 2 Постанови № 704 та Додатку 2 до Постанови № 103.

Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про задоволення адміністративного позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначив про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 року №704 було з 01 квітня 2018 року йому проведено перерахунок пенсії, однак, без врахування до розміру грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії, усіх належних основних та додаткових видів грошового забезпечення.

В силу положень пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено з матеріалів справи, наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України "По особовому складу" від 27 серпня 2014 року №327-ос, згідно з Положенням про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, капітана ОСОБА_1 (П-000352), начальника групи - старшого інспектора прикордонного контролю 2 групи інспекторів прикордонного контролю відділення прикордонного контролю "Харків-1" прикордонної комендатури "Харків-залізничний" (прикордонного контролю) 4 прикордонного загону, звільнено у відставку за статтею 63 пункту "в" (за станом здоров'я) (а.с. 11).

Згідно із витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 "По особовому складу (офіцери, прапорщики, службовці)" від 03 вересня 2004 року №101-ос, позивача виключено зі списків особового складу військової частини (а.с. 12).

Відповідно до протоколу про призначення (поновлення) пенсії за вислугу років від 20 вересня 2004 року №4139 ОСОБА_1 з 04 вересня 2004 року призначено пенсію за вислугу років в порядку пункту "а" статей 12-13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII у розмірі 90% грошового забезпечення.

До складу грошового забезпечення, з якого вираховується пенсія, включено: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військове звання; 3) надбавка за в/р 30%; 4) інші види виплат: а) 100% надбавка; б) 50% пенсійна надбавка; в) 30% за безперервну вислугу років; 33,3% премія (а.с. 13).

Згідно з витягом з пенсійної справи № 100610007454 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 листопада 2017 року.

До складу грошового забезпечення, з якого вираховується пенсія, включено: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військове звання; 3) процентна надбавка за вислугу років 30%; 4) робота з таємними виробами, носіями, документами 10%; 5) ОУС 15%; 6) надбавка за особливо важливі завдання 50%; 7) премія 34% (а.с. 23).

Відповідно до витягу з пенсійної справи № 100610007454 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року.

До складу грошового забезпечення, з якого вираховується пенсія, включено: 1) посадовий оклад, 2) оклад за військове звання; 3) процентна надбавка за вислугу років 45%.

При цьому, зазначено, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, підвищення складає 3 874,44 грн, з них виплачується: з 01 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року щомісячно 50 % від підвищення - 1 937,22 грн; з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно 75 % суми підвищення - 2 905,83 грн; з 01 січня 2020 року 100 % щомісячно від підвищення - 3 874,44 грн (а.с. 16).

Вказані види грошового забезпечення та їх розмір також узгоджуються зі змістом довідки "Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103" від 25 червня 2018 року №11/13825 (а.с. 22)

Надалі позивач звертався із заявою на ім'я директора фінансово-економічного департаменту Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого вираховується пенсія, із зазначенням усіх основних та додаткових видів грошового забезпечення, які отримував позивач (а.с. 17).

Адміністрація Державної прикордонної служби України листом вих. №11/К-15793 від 06 листопада 2018 року повідомила позивачу, що його заяву розглянуто. Роз'яснено, що оскільки форму довідки, за якою Адміністрацією Держприкордонлужби оформлено довідку від 25 червня 2018 року № 11/13825 для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, то підстави для зміни форми цієї довідки та включення до неї будь-яких інших видів грошового забезпечення, окрім визначених пунктом 1 цієї постанови, відсутні (а.с. 18-19).

Не погоджуючись із діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернувся з вищевказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Стаття 51 зазначеного Закону визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 року, № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про визнання постанови протиправною та нечинною в частині. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Згідно з частиною 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, втратили чинність лише з 05 березня 2019 року, як того і вимагає частина 2 статті 265 КАС України.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на момент складання довідки про грошове забезпечення № 11/13825 від 25 червня 2018 року Постанова № 45 була чинною та не скасованою, отже складання довідки та перерахунок пенсії позивача здійснено відповідно чинного на вказаний період законодавства.

Так, Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України № 2262-XII.

При цьому, ані Порядок № 45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи в складанні нової довідки позивачу, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315, статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2019 року слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2019 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Головуючий Драчук Т. О.

Судді Полотнянко Ю.П. Ватаманюк Р.В.