22 листопада 2019 р. Справа № 440/1557/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Чалого І.С.,
суддів: Жигилія С.П. , Зеленського В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виконавчого комітету Полтавської міської ради на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 року, головуючий суддя І інстанції: О.О. Кукоба, м. Полтава, по справі № 440/1557/19
за позовом ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Полтавської міської ради, треті особи: Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації , Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м.Полтаві ради
про визнання бездіяльності та дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Полтавської міської ради (надалі - відповідач), третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття належних заходів реагування на лист Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації від 8.04.19 за вих. №01.2-13/2756; визнати протиправними дії відповідача щодо перенаправлення звернення ОСОБА_1 від 15.10.18 для розгляду до Київської районної у м. Полтаві ради; визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 22.04.19 за вих. №Ф 04.1-11/3016 згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян"; зобов'язати відповідача повторно розглянути лист Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації від 8.04.19 за вих. №01.2-13/2756 та вжити заходів реагування з урахуванням обставин, встановлених судом.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправними дії виконавчого комітету Полтавської міської ради щодо надіслання звернення ОСОБА_1 від 15 жовтня 2018 року № ФИ-8628183 для розгляду до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради.
Зобов'язано виконавчий комітет Полтавської міської ради (код ЄДРПОУ 05384689; вул. Соборності, 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000) розглянути лист Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації від 8 квітня 2019 року за вих. №01.2-13/2756 та вжити заходів реагування з урахуванням обставин, встановлених судом.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Полтавської міської ради щодо невжиття належних заходів реагування на лист Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації від 8 квітня 2019 року за вих. №01.2-13/2756 та ненадання роз'яснення порядку оскарження прийнятого рішення у відповіді від 22 квітня 2019 року за вих. №Ф 04.1-11/3016 згідно вимог статті 15 Закону України "Про звернення громадян" - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказав, що у поданому зверненні позивач порушував питання надання грошової компенсації для придбання квартири, розгляд якого відповідно до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.16 №719, віднесено до компетенції структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних у місті рад. На цій підставі Виконком, керуючись приписами частини третьої статті 7 Закону України "Про звернення громадян", надіслав відповідне звернення для розгляду за належністю до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради.
Відповідно до приписів ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 15.10.2018 на Урядову гарячу лінію 1545 надійшло звернення ОСОБА_1 , адресоване директору Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації Корнієнко Л.В. (вх.№ФИ-8628183), у якому заявник просив в межах повноважень вирішити питання про надання йому одноразової грошової компенсації на отримання однокімнатної квартири у зв'язку з тим, що він є особою з інвалідністю другої групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, адже протягом двох років його не забезпечено відповідною житловою площею безоплатно /а.с. 65-68/.
Вказане звернення надіслано для розгляду Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації та отримане третьою особою 18.10.18 за вх.№Ф-831/09-3 /а.с. 64/.
Листом від 29.10.18 за вих. №Ф-831/09-3 Департамент соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації проінформував ОСОБА_1 про те, що Департамент відповідно до повноважень, визначених Порядком та умовами надання субвенції, є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня. Призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення здійснюють уповноважені комісії, діючі при районних державних адміністраціях та виконкомах міських рад.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.12.18 у справі №440/4093/18, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 26.03.19, зобов'язано Департамент соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації повторно розглянути звернення ОСОБА_1 з урахуванням висновків суду /а.с. 104-109, 110-116/. При цьому, суди дійшли висновку про те, що оскільки позивача взято на квартирний облік при Виконкомі, особою, до повноважень якої відноситься розгляд звернення позивача від 15.10.18, є саме відповідач.
На виконання згаданих вище судових рішень Департамент соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації листом від 8.04.19 вих.№01.2-13/2756 скерував звернення ОСОБА_1 від 15.10.18 №ФИ-8628183 до Виконкому /а.с. 98/.
Даний лист отриманий відповідачем 9.04.19 та зареєстрований за вх.№Ф04.1-11/3016.
12.04.19 секретарем Полтавської міської ради Шамотою О.С. на зверненні проставлено резолюцію " ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . Прошу спільно розглянути, визначитись по остаточному рішенню. Про результати інформуйте заявника, ОСОБА_6 та МВК" /а.с. 97/.
Листом від 22.04.19 за підписом секретаря Полтавської міської ради Шамоти О.С. звернення ОСОБА_1 від 15.10.18 №ФИ-8628183 надіслано для розгляду по суті заступнику голови районної у м. Полтаві ради з питань діяльності виконавчого органу, начальнику управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної в м. Полтаві ради Кобищан Н.О. /а.с. 117/.
Не погодившись з діями відповідача щодо надіслання звернення для розгляду третій особі, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що відповідач не мав визначених законом підстав для надіслання звернення ОСОБА_1 від 15.10.18 №ФИ-8628183 для розгляду по суті до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, а відповідне звернення, з урахуванням висновків суду у справі №440/4093/18, мало бути розглянуте саме Виконкомом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" (далі - Закон).
Частиною 1 статті 1 Закону визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
За змістом статті 3 Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Статтею 5 Закону встановлено, що звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення).
У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.
Колегія суддів зауважує, що в контексті розгляду цієї справи звернення позивача від 15.10.2018 відповідає вимогам статті 5 Закону України "Про звернення громадян", від так органу місцевого самоврядування, якому адресований вказаний лист, кореспондує обов'язок надати вмотивовану відповідь на порушені у заяві питання, якщо вони входять до компетенції цього органу.
Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано статтею 15 Закону, відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань) /частина 1/.
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки /частина 3/.
Частиною 4 статті 15 Закону визначено, що рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Детально дослідивши копію звернення (а.с. 65-68), поданого позивачем через Урядову гарячу лінію звернення від 15.10.2018, яке адресувалося Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, колегія суддів дійшла висновку, що позивач, окрім неодноразових посилань на практику Європейського суду з прав людини, порушує питання забезпечення його житлом як інваліда війни ІІ групи протягом двох років з дня взяття його на квартирний облік, як це передбачено п. 18 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Водночас позивач просить здійснити таке забезпечення житлом шляхом надання йому одноразової грошової компенсації як інваліду ІІ групи. Посилання на постанову Кабінету Міністрів України від 19.10.16 №719 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей" вказане звернення не містить.
В межах розгляду цієї справи позивачем не оскаржуються по суті відповідь управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, надана за результатами розгляду звернення позивача від 15.10.2018.
Як правильно встановив суд першої інстанції, предмет даного спору стосується правомірності дій відповідача щодо надіслання звернення ОСОБА_1 від 15.10.18 №ФИ-8628183 для розгляду по суті до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надається пільга з позачергове забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а особи з інвалідністю I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання регулюються Житловим кодексом Української РСР, Правилами обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затвердженими постановою Ради Міністрів Української РСР і Української Республіканської Ради професійних спілок від 11.12.1984 та іншими законодавчими та нормативними актами.
Відповідно до статей 30, 31 Закону України "Про місцеве самоврядування" облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов; розподіл та надання відповідно до законодавства житла, що належить до комунальної власності; вирішення питань щодо використання нежилих приміщень, будинків і споруд, що належать до комунальної власності, сприяння розширенню житлового будівництва, подання громадянам, які мають потребу в житлі, допомоги в будівництві житла, в отриманні кредитів, у тому числі пільгових, та субсидій для будівництва чи придбання житла належать до власних повноважень виконавчих органів відповідних місцевих рад.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.16 № 719 "Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей" затверджений Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей (надалі - Порядок).
Згідно з пунктом 3 Порядку (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.19 №207, що набула чинності з 29.03.19) право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають особи з інвалідністю I - II груп, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку (далі - особи з інвалідністю).
Пунктом 4 Порядку передбачено, що грошова компенсація виплачується у повному обсязі в порядку черговості взяття на квартирний облік та з урахуванням категорії отримувача грошової компенсації для членів сімей осіб, визначених пунктом 2 цього Порядку, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для сімей осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", для осіб з інвалідністю I - II груп, яка настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які потребують поліпшення житлових умов.
За приписами пунктів 5, 7, 12 Порядку за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м. Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).
До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м. Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських організацій, які об'єднують ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).
Заяву про призначення грошової компенсації член сім'ї особи, яка загинула (пропала безвісти), померла, особа з інвалідністю (далі - заявник) або їх законний представник чи уповноважена особа особисто подають до органу соціального захисту населення за місцем перебування на квартирному обліку (далі - орган соціального захисту населення).
Комісія протягом п'яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті і в присутності заявника або його законного представника чи уповноваженої особи приймає рішення щодо призначення або відмови в призначенні грошової компенсації.
Аналізуючи наведені вище положення Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, колегія суддів зауважує, що ним передбачено виплату грошової компенсації особам з інвалідністю, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які перебувають на квартирному обліку.
У цьому випадку особою, відповідальною за розгляд заяви про виплату такої грошової компенсації, є структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районної у місті ради (у разі її створення). У спірних відносинах таким органом дійсно мало бути управління соціального захисту населення Київської районної у м. Полтаві ради.
Разом з цим, звернення ОСОБА_1 від 15.10.18 №ФИ-8628183 не містить посилань на те, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення. Так само, у відповідному зверненні позивач не посилався на приписи постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.16 №719.
В даному випадку позивач посилається на приписи п. 18 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яким передбачено пільгу позивача щодо забезпечення житлом протягом двох років з дня перебування на квартирному обліку.
З урахуванням наведених вище норм, питання забезпечення житлом з урахуванням норм Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" осіб з інвалідністю внаслідок війни повинно вирішуватися місцевими органами влади, які здійснюють облік громадян, що потребують поліпшення житлових умов, відповідно до наданих законодавством повноважень (в контексті розгляду цієї справи - виконавчий комітет Полтавської міської ради), в той же час питання грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України вирішуються структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної у місті ради.
Отже, правильним є висновок суду першої інстанції про те, що виконком Полтавської міської ради після надходження звернення ОСОБА_1 від 15.10.18 №ФИ-8628183 з Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації не встановив наявності обставин, що свідчили б про поширення на позивача положень постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.16 №719. Після надходження до відповідача звернення з урахуванням судових рішень, на які посилається позивач, у виконавчого комітету Полтавської міської ради виник обов'язок надати позивачу відповідь на порушене питання можливості забезпечення ОСОБА_1 житлом як інваліда війни ІІ групи протягом двох років з дня взяття його на квартирний облік, як це передбачено п. 18 ч. 1 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується із висновком суду про те, що відповідач не мав визначених законом підстав для надіслання звернення ОСОБА_1 від 15.10.18 №ФИ-8628183 для розгляду по суті до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради, а відповідне звернення, з урахуванням висновків суду у справі №440/4093/18, мало бути розглянуте саме Виконкомом.
Доводи заявника апеляційної скарги про те, що звернення позивача стосується саме надання грошової компенсації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 719 спростовуються змістом звернення, копія якого наявна в матеріалах справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши справу, дійшла висновку, що суд першої інстанції ухвалив рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Полтавської міської ради залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 10.06.2019 по справі № 440/1557/19 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)І.С. Чалий
Судді(підпис) (підпис) С.П. Жигилій В.В. Зеленський