Рішення від 22.11.2019 по справі 420/3575/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2019 року м.Одеса справа №420/3575/19

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.,

за участю: секретаря Ягенської К.О., представників: позивача Небеської М.С., відповідача Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області Бушилової Ю.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” про визнання незаконною довідку; зобов'язати підготувати уточнену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому з урахуванням уточненої позовної заяви просить суд визнати незаконною Довідку №15834 видану Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області; зобов'язати підготувати уточнену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових грошового забезпечення передбачених постановами Кабінету Міністрів України від 07.11.2017 року №1294 та від 11.11.2015 року №988 станом на 01.01.2016 року в розмірі 89% грошового забезпечення , а саме : посадовий оклад-2950грн., оклад за військове звання (полковник міліції) - 2400грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% становить 4012,50грн, надбавка особливі умови проходження служби - 50% грошового забезпечення 983,82 грн.; процентна надбавка за вислугою років - 50% грошового забезпечення - 2675 грн.; премія (46%) грошового забезпечення, що дорівнює 1357,67 грн.; основний розмір пенсії: 89% грошового забезпечення (вислуга років 33).

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.01.2016 року у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988 позивач набув право на перерахунок пенсії.

Разом з тим довідка, яка була надана відповідачем до головного управління Пенсійного фонду України (далі ГУ ПФУ) в Одеській області для здійснення такого перерахунку, була складена Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України в Одеській області із порушенням його прав, оскільки вона не містила всіх складових грошового забезпечення, з яких йому було призначено пенсію. Так, зокрема відповідачем не було зазначено у довідці надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% у розмірі 4012,50грн., надбавка за особливі умови проходження служби - 50% грошового забезпечення у розмірі 983,82 грн., процентної надбавки за вислугою років - 50% грошового забезпечення у розмірі 2675 грн., премії (46%) грошового забезпечення, що дорівнює 1357,67 грн., основний розмір пенсії: 89% грошового забезпечення (вислуга років 33).

Не погоджуючись з діями відповідача щодо видачі довідки яка містила не всі складові грошового забезпечення та вважаючи таку довідку протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Представник Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області до суду відзив на адміністративний позов не надавав.

Представник Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» надав до суду відзив, який мотивував тим, що позивач не звертався із заявою про перерахунок пенсії з відповідними документами до ДУ ТМО МВС України по Одеській області. Таким чином позовні вимоги про зобов'язання вчинити певні дії є передчасними.

Ухвалою суду від 18.06.2019 року адміністративний позов залишено без руху.

Ухвалою суду від 08.07.2019 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 03.09.2019 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Державну установу “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” та розпочато розгляд справи спочатку відповідно до ч.6 ст.48 КАС України.

Ухвалою суду від 01.11.2019 року без виходу до нарадчої кімнати закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Судом під час розгляду справи встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до протоколу за пенсійною справою №15834 перерахунку пенсії від 23.06.2012 року позивачу з 01.07.2012 року було призначено пенсію за вислугу років у розмірі 89% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли: посадовий оклад у розмірі 1150 грн., підвищення посадового окладу (особливі умови служби) у розмірі 172,50 грн., оклад за військове звання у розмірі - 135 грн., процентна надбавка за вислугу років у відсотковому розмірі 35% - у розмірі 510,13 грн., надбавка за особливо важливі завдання - 50% у розмірі 983,82 грн., премія - 46% у розмірі 1357,67 грн. (а.с. 13).

Як встановлено судом Міністерство внутрішніх справ України листом від 03.02.2017 року №1461/05/22-2017 повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

На підставі отриманих списків ліквідаційна комісія ГУ МВС України у Одеській області підготувала та відправила головному управлінню Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 №15834 станом на 01 січня 2016 року з наступними складовими: посадовий оклад - 2950,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням полковник міліції - 2400,00 грн., надбавка за стаж служби (45%) - 2407,50 грн., премія (02,01 %) - 155,93 грн., усього грошового забезпечення - 7913,43 грн. (а.с. 17).

Не погоджуючись із зазначеною довідкою та вважаючи дії щодо видання такої довідки протиправною, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Також судом встановлено, що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України від 25.09.2018 року №787 «Про організаційно-штатні зміни у МВС» при територіальних об'єднаннях МВС України по областях розпочали свою роботу сектори із соціально-гуманітарних питань, у зв'язку з чим Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області актом прийому-передачі від 07.06.2019 року передала всі пенсійні справи пенсіонерів МВС України до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області».

Дослідивши адміністративний позов, відзив Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області та інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (далі Закон №2262-ХII).

Відповідно до даного закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України «Про Національну поліцію» №580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

На підставі вищезазначених нормативно-правових актів, статтю 63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Також Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» було доповнено пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

При цьому Кабінетом Міністрів України постановою №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності 02 грудня 2015 року,було встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

З огляду на зазначене, враховуючи зміни у грошовому забезпеченні поліцейських, яке передбачене Постановою №988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року з урахуванням розмірів грошового забезпечення, що виплачувались поліцейським за прирівняними посадами у січні 2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.

Відповідно до п. 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Згідно абз.7 п. 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

При цьому Великою палатою Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а зазначено, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На підставі вищезазначеного, враховуючи те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 було визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських, серед яких відсутні такі види надбавок, як надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за умови проходження служби, які позивач отримував на момент звільнення з органів внутрішніх справ, суд з урахування висновків Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а, вважає необґрунтованим посилання позивача на необхідність їх включення до довідки про розмір його грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії за вислугу років.

При цьому судом встановлено, що органом Національної поліції у січні 2016 року не здійснювалася виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована постановою №988, за відповідною посадою поліцейського, а отже не відображення такої надбавки у довідці позивача є законним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.

Також щодо посилань позивача про необхідність зазначення в довідці №15834 процентної надбавки за вислугою років у розмірі 50% замість 45%, суд зазначає наступне.

Відповідно до додатку 16 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.07.2017 року №704 затвердженої прем'єр-міністром України В. Гройсманом вбачається, що розмір надбавки, відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням для осіб вислуга років яких від 20 до 25 років становить 45%.

При цьому суд враховує, те що даний відсоток надбавки за стаж служби (45%), який введений замість надбавки за вислугу років, більше ніж розмір надбавки, яку позивач отримував до перерахунку за вислугу років (35%) (а.с.54).

Як вбачається з матеріалів справи, а саме з розрахунку вислуги років на пенсію працівника органів внутрішніх справ полковника міліції ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року, відповідно до календарного строку служби його вислуга років становить 24 роки 03 місяці 13 днів та загальна вислуга років (разом з пільговою вислугою років) становить 33 роки 05 місяців 10 днів (а.с.12).

З врахування вищенаведеного суд доходить висновку, що відповідачем вірно встановлено відсоток надбавки за стаж ОСОБА_1 у розмірі 45%.

Щодо вимог позивача про необхідність зазначення у довідці про розмір його грошового забезпечення премії у розмірі 46%, суд зазначає наступне.

Так відповідно до положень пункту 4 постанови №988 керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення надано право: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України постановою №988 делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Згідно п. 4 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом №260, розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до пункту 12 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським, затвердженого наказом № 260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Як будо зазначено Великою палатою Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Як вбачається середній розмір премії поліцейського за посадою, рівнозначній посаді позивача за посадою «командира батальйону міліції швидкого реагування «Беркут» УМВСУ в Одеській області» УФЗБО ГУ МВС України в Одеській області становить - 2, 01%.

На підставі вищезазначеного суд дійшов висновку, що у Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області були відсутні підстави для видачі позивачу довідки зі складовими грошового забезпечення, які не передбачені нормами діючого законодавства, зокрема включення у довідку надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії у розмірі 46%.

При цьому суд зазначає, що в пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційним Судом України було зазначено що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року №5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

Щодо вимог позивача видати уточнюючу довідку із зазначенням в ній грошового забезпечення у розмірі 89%, суд зазначає, що видана позивачу довідка містить всі складові грошового забезпечення яке отримує за аналогічною посадою станом на січень 2016 року поліцейський яке зазначається виходячи зі 100%. При цьому, суд звертає увагу, що форма довідки не містить графи в якій необхідно зазначати розмір грошового забезпечення який необхідно враховувати для перерахунку пенсії.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII відсоткове значення грошового забезпечення яке позивач просить зазначити у довідці, розраховується пенсійним органом відповідно до вимог чинного законодавства виключно при призначенні пенсії.

Крім того судом встановлено, що дії пенсійного органу щодо зменшення позивачу при перерахунку пенсії грошового забезпечення з 89% на 70% оскаржуються ОСОБА_1 у справі №420/2434/19 та на сьогоднішній день рішення по даній справі не прийнято.

На підставі вищезазначеного суд доходить висновку, що позивачем не доведено протиправності дій Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, щодо видання Довідки №15834 ОСОБА_1 та в такому разі підстав зобов'язувати Державну установу «Теритіоріальне медичне обєднання МВС України по Одеській області» виготовити уточнену довідку відповідно також не вбачається.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З врахуванням вищенаведеного суд доходить висновку, що в задоволенні позовних вимог позивача слід відмовити.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 77, 180, 192-194, 205, 241-246, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Одеській області, Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” про визнання незаконною довідку; зобов'язати підготувати уточнену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст.255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.

Повний текст рішення виготовлено 22.11.2019 року

Суддя Іванов Е.А.

.