Ухвала від 21.11.2019 по справі 280/1931/19

УХВАЛА

21 листопада 2019 року

м. Київ

справа №280/1931/19

адміністративне провадження №К/9901/31195/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Саприкіної І. В.,

суддів Стародуба О. П., Чиркіна С. М.,

перевіривши касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року у справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У квітні 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області), у якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії позивача без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, визначених законодавством із розмірів, встановлених для основних видів грошового забезпечення на час виникнення права на перерахунок пенсії, та щодо зменшення основного розміру пенсії з 80 % до 70 % грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплачувати позивачу пенсію із врахуванням фактично отриманих протягом 24 календарних місяців перед звільненням сум грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно - розшукову діяльність та премії у розмірі 140 % згідно довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області від 29 березня 2019 року № 54, починаючи з 01 квітня 2019 року;

- зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області провести перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80 % грошового забезпечення з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 26 червня 2019 року позов задовольнив.

Визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, визначених законодавством із розмірів встановлених для основних видів грошового забезпечення на час виникнення права на перерахунок пенсії, та зменшення основного розміру пенсії з 80 % до 70 % грошового забезпечення.

Зобов'язав ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію із врахуванням фактично отриманих протягом 24 календарних місяців перед звільненням сум грошового забезпечення, а саме: надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та премії, згідно довідки Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області від 29 березня 2019 року № 54, починаючи з 01 квітня 2019 року.

Зобов'язав ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80 % грошового забезпечення з 01 січня 2016 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 08 жовтня 2019 року скасував рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 червня 2019 року та задовольнив позов частково.

Визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо зменшення ОСОБА_1 процентної складової розміру пенсії з 80 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення з 25 жовтня 2018 року.

Зобов'язав ГУ ПФУ в Запорізькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, перерахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103, починаючи з 25 жовтня 2018 року, у розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позов в частині позовних вимог за період з 01 січня 2016 року по 24 жовтня 2018 року включно - залишив без розгляду.

У задоволенні решти позовних вимог відмовив.

Не погодившись з таким судовим рішенням апеляційної інстанції, ОСОБА_1 направив до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду касаційну скаргу відповідно до ст. 327 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у якій просить скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року та залишити в силі рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 червня 2019 року.

Відповідно до пунктів 3, 10 частини 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг віднесено до категорії справ незначної складності; інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.

За правилами пункту 2 частини 5 ст. 328 КАС України судові рішення у справах незначної складності не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Як убачається із змісту рішення суду першої інстанції, дана справа розглядалася у порядку спрощеного позовного провадження.

Однак, оскаржувана постанова Третього апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року не відповідає правовим висновкам, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року (справа № 522/2738/17).

Таким чином, з метою формування та забезпечення єдності правозастосовчої практики, Верховний Суд, здійснить касаційний перегляд у зазначеній справі.

Касаційна скарга відповідає вимогам ст. 330 КАС України, подана у строк, передбачений ст. 329 цього Кодексу, підстави для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.

Перешкоди для прийняття касаційної скарги до провадження Верховним Судом та відкриття касаційного провадження відсутні.

Ураховуючи зазначене та керуючись ст. 329- 332, 335, 338 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2019 року у справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Витребувати з Запорізького окружного адміністративного суду справу № 280/1931/19.

Надіслати учасникам справи копії цієї ухвали разом із копіями касаційної скарги та доданих до неї матеріалів.

Встановити строк для подачі відзиву на касаційну скаргу - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) його копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач І. В. Саприкіна

Судді: О. П. Стародуб

С. М. Чиркін