Іменем України
21 листопада 2019 року
Київ
справа №277/635/17
адміністративне провадження №К/9901/45279/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Мороз Л.Л., Рибачука А.І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від 07 серпня 2017 року (суддя Гресько В.А.) та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року (колегія суддів: Капустинський М.М., Моніч Б.С., Охрімчук І.Г.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку,-
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» протиправними та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, на п'ять років, як громадянину, який потерпів від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 31.05.2017 року.
Постановою Ємільчинського районного суду Житомирської області від 07.08.2017, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26.09.2017, адміністративний позов задоволено.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення судами норм процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове, яким відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги зазначає, що в матеріалах пенсійної справи відсутнє посвідчення потерпілої внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії, відтак відсутні підстави для призначення пенсії за віком.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 17 жовтня 2017 року відкрито касаційне провадження.
Справу передано до Верховного Суду.
У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне
Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Ємільчинському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності.
Також судами встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 15.01.2013 видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) серії НОМЕР_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачу виповнилось 55 років, а тому 01.06.2017 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років.
Рішенням Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 27.07.2017 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з переведенням з пенсії по інвалідності на пенсію по віку та зазначено, що відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 22.11.2005 р., до заяви про призначення пенсії за віком, а саме зі знижкою пенсійного віку, повинен бути поданий документ, який засвідчує особливий статус особи, зокрема посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (при призначенні пенсій за віком із застосуванням норм ст.5 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є основними документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, зокрема право на пенсію зі зниженням пенсійного віку.
При зверненні заявників щодо переведення з пенсії по інвалідності, захворювання якого пов'язане з наслідками аварії на ЧАЕС, на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до п.2 ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», заявники мають право на такий перехід у разі наявності в матеріалах пенсійної справи копії посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи» відповідної категорії (2, 3, 4) наданого у період його дії (до заміни на інше).
У пенсійній справі ОСОБА_1 відсутня копія посвідчення «Потерпілого від Чорнобильської катастрофи» 4 категорії. За наявними документами у пенсійній справі не має можливості перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до п.2 ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Вважаючи відмову у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку протиправною позивач звернулася до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким і погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач має право на призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
Перелік необхідних документів для призначення пенсії передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. N 22-1. Згідно п.п. ґ п. 7 вказаного Порядку для призначення пенсії за віком до заяви додаються наступні документи, що підтверджують особливий статус особи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Згідно довідки Сербо-Слобідської сільської ради №504 від 31.05.2017 ОСОБА_1 з 26.04.1986 по 06.07.1989 був зареєстрований та постійно проживав на території Сербо-Слобідської сільської ради в АДРЕСА_2 , що віднесено до 4 зони радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС.
Відповідно до довідки Ємільчинської селищної ради №3033 від 01.06.2017 позивач з 18.10.1989 по 31.01.1992 був зареєстрований та постійно проживав в АДРЕСА_3 , та з 31.01.1992 по даний час в АДРЕСА_4 . Населений пункт Ємільчине Житомирської області включений до 4 зони радіоактивного забруднення території внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Позивач 10.10.2011 отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серії НОМЕР_2 , видане Житомирською облдержадміністрацією.
З довідки Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської ОДА №3044/13 від 31.07.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 15.01.2013 р. замінено дублікат посвідчення громадянина, який постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю категорії 4 серії НОМЕР_2 від 10.10.2011 на посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 серії НОМЕР_1 від 15.01.2013 р., вкладка № НОМЕР_3 від 15.01.2013 р. до посвідчення категорія 1 серія НОМЕР_1 .
Смт. Ємільчине Житомирської області у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 відносилося до зони посиленого радіоекологічного контролю.
В касаційній скарзі відповідач посилається на те, що в матеріалах пенсійної справи відсутнє посвідчення потерпілого 4 категорії, відтак відсутні підстави щодо переходи на пенсію зі зниженням пенсійного віку.
Проте відповідачем не заперечується та підтверджується матеріалами справи, що в матеріалах справи наявне посвідчення потерпілого 1 категорії, яке, як встановлено отримане позивачем у 2013 році замість посвідчення потерпілого 4 категорії.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що на час звернення до територіального органу Пенсійного фонду України позивач набув право на призначення пенсії за віком відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відтак має право на переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Житомирської області залишити без задоволення.
Постанову Ємільчинського районного суду Житомирської області від 07 серпня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2017 року залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий А.Ю. Бучик
Судді Л.Л. Мороз
А.І. Рибачук