20 листопада 2019 року
Київ
справа №580/1503/19
адміністративне провадження №К/9901/30994/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шевцової Н.В.,
суддів: Бевзенка В.М., Данилевич Н.А.,
перевірив касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі № 580/1503/19 за позовом ОСОБА_1 до Черкаської районної ради про оскарження неправомірної бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Черкаської районної ради в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Черкаської районної ради щодо відмови у наданні позивачу завіреної належним чином копії Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України та додати завірений належним чином склад професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою;
- зобов'язати Черкаську районну раду надати позивачу завірену належним чином копію Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств, затвердженого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України та додати завірений належним чином склад професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою.
18 червня 2019 року рішенням Черкаського окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
На зазначене рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного суду позивачем подано касаційну скаргу, яку зареєстровано у Верховному Суді 11 листопада 2019 року.
Пункт 8 частини другої статті 129 Конституції України серед основних засад судочинства закріплює забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас, пунктом 2 частини п'ятої цієї ж статті обумовлено, що не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
У свою чергу, за змістом пункту 1 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема справи у спорах щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Предметом розгляду даної справи є визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо надання повної, точної та достовірної інформації на заяву позивача щодо отримання публічної інформації відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
У касаційні скарзі ОСОБА_1 . зазначає, що касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчної практики.
В обґрунтування вказаного твердження позивач посилається на те, що суди першої та апеляційної інстанцій, органи державної влади та місцевого самоврядування підміняють поняття - втрата чинності документа, який діяв у часі та був наявний певний період часу, та поняття - відсутність документа взагалі.
Як встановлено судами попередніх інстанцій у цій справі позивач оскаржує бездіяльність відповідача щодо відмови у наданні завіреної належним чином копії Положення про порядок проведення професійного відбору з питань створення фермерських господарств (далі Положення), затвердженого спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань аграрної політики і з питань праці та соціальної політики за погодженням з Асоціацією фермерів та приватних землевласників України та завіреного належним чином складу професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою.
Відмовляючи у наданні належним чином завіреної копії Положення відповідач послався на Правила організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, установах і організаціях, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 червня 2015 року №1000/5 та зазначив, що Черкаська районна рада не має права засвідчувати копію вказаного Положення, оскільки даний документ створений в іншій організації.
Відмовляючи в наданні завіреного належним чином складу професійної районної комісії з питань створення фермерських господарств, який сформований та затверджений Черкаською районною радою, відповідач зазначив, що для виконання організаційної роботи, пов'язаної з проведенням професійного відбору районна рада формувала та затверджувала склад професійної комісії з питань створення фермерських господарств саме на підставі Положення, яке втратило чинність 04 листопада 2011 року.
Таким чином Верховний Суд зазначає, що позивачем не наведено обставин, в яких органами державної влади, органами місцевого самоврядування та судами попередніх інстанції було застосовано подвійність понять щодо втрати чинності закону та відсутності закону взагалі.
Інші, наведені у касаційній скарзі доводи та мотиви не дають підстав для висновку, що судові рішення, постановлені у зазначеній справі, можливо віднести до випадків, передбачених пунктом пункту 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.
Зважаючи на те, що оскаржувані судові рішення ухвалені у справі, яка процесуальним законом віднесена до категорії справ незначної складності, а з наведених у касаційній скарзі мотивів й доданих до неї матеріалів не вбачається наявності передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України виняткових обставин, у відкритті касаційного провадження у даній справі слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 2 частини п'ятої статті 328, пунктом 1 частини першої статті 333 КАС України суд,
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18 червня 2019 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2019 року у справі № 580/1503/19 за позовом ОСОБА_1 до Черкаської районної ради про оскарження неправомірної бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Шевцова
Судді В.М. Бевзенко
Н.А. Данилевич