Постанова від 20.11.2019 по справі 400/1691/19

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2019 р.м.ОдесаСправа № 400/1691/19

Головуючий в 1 інстанції: Устинов І. А.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Крусяна А.В.,

Яковлєва О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 9 вересня 2019р. по справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лайм Мані" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправним та скасування постанови,-

ВСТАНОВИЛА:

У червні 2019р. ТОВ "Лайм Мані" звернулося в суд із адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (надалі - Нацкомфінпослуг), в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг за №318/637/16-5/14-П від 16.05.2019р..

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що оскаржувана постанова прийнята на підставі акту про правопорушення, який не був надісланий на його адресу, та містить надумані та упереджені висновки, а відтак, прийнята з порушенням порядку, встановленого законодавством. Також позивач зазначає, що вимога Нацкомфінпослуг про усунення порушення законодавства про фінансові послуги є не виконуваною з штучно створених умов самим відповідачем.

Посилаючись на вказане просив позов задовольнити.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 9 вересня 2019р. позов задоволено.

Визнано протиправною та скасовано постанову №318/637/16-5/14-П від 16.05.2019р. про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Нацкомфінпослуг на користь ТОВ "Лайм Мані" судовий збір в розмірі 1 921грн., сплачений платіжним дорученням №3887 від 4.06.2019р..

В апеляційній скарзі Нацкомфінпослуг, посилаючись на порушення норм права, просить рішення суду скасувати та прийняти у справі нове рішення, яким відмовити у задоволені позову, посилаючись на порушення норм права.

Судова колегія вважає, що у відповідності до п.1 ч.1 ст.311 КАС України, апеляційну скаргу можливо розглянути в порядку письмового провадження, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Нацкомфінпослуг приймаючи оскаржувану постанову діяло з порушень діючих норм процесуального законодавства України, оскільки не направило ТОВ "Лайм Мані" примірника акта про правопорушення та не повідомило позивача про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення, чим позбавило товариство можливості реалізувати своє право на захист шляхом надання пояснень та заперечень до акта про правопорушення.

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ТОВ "Лайм Мані" внесено до Державного реєстру фінансових установ, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію фінансової установи серії ФК №906, реєстраційний номер 13103626 від 30.05.2017р.. Товариство має ліцензію, видану Нацкомфінпослуг на провадження господарської діяльності з укладання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів).

У листопада 2018р. громадянки ОСОБА_1 звернулась із заявою до Нацкомфінпослуг про врегулювання взаємовідносин між нею з ТОВ "Лайм Мані" та проведення перевірки товариства по кредитному договору за №ЛМ-00141434 від 15.08.2018р..

На підставі п.12 ч.1 ст.28 ЗУ "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", пп.41 п.4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011р. за №1070/2011 (надалі - Положення №1070), Нацкомфінпослуг на адресу ТОВ "Лайм Мані" надіслано письмову вимогу за №12292/16-8 від 4.12.2018р. щодо надання інформації та документів стосовно правовідносин із громадянкою ОСОБА_1 , також листом зобов'язано надати відповідну інформацію та документи у строк протягом трьох робочих днів з дати отримання вимоги товариство.

В подальшому, товариством було надано усі необхідні документи стосовно правовідносин із громадянкою ОСОБА_1 .

За результатом розгляду наданих документів Нацкомфінпослуг встановлено факт порушення з боку ТОВ "Лайм Мані" порядку укладення електронного договору із зазначеною громадянкою, встановленого ст.11 ЗУ "Про електронну комерцію", внаслідок чого договір за №ЛМ-00141434 від 15.08.2018р. є таким, що не прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі, що свідчить про його нікчемність. Вказане порушення зафіксовано відповідачем актом про правопорушення, вчинені ТОВ "Лайм Мані" на ринку фінансових послуг за №44/16-5/15 від 24.01.2019р..

Вказаний акт про правопорушення за №44/16-5/15 від 24.01.2019 разом із повідомленням про розгляд справи про правопорушення - 21.02.2019р. об 11:00год. за адресою: м.Київ, вул.Б.Грінченка, 3, Нацкомфінпослугами було направлено листом за №490/16-8 від 29.01.2019р. на адресу товариства.

В подальшому, за результатами розгляду справи про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Нацкомфінпослуг 21.02.2019р. прийнято розпорядження «Про застосування заходу впливу до ТОВ «Лайм Мані»» за №250, яким зобов'язало товариство усунути порушення законодавства про фінансові послуги та причини, що сприяли вчиненню порушення, а також повідомити Нацкомфінпослуг про усунення порушення та вжиті заходи для усунення причин, що сприяли вчиненню порушення з наданням підтверджуючих документів у термін до 15.03.2019р. включно.

На виконання вказаного розпорядження, ТОВ "Лайм Мані" своїм листом за №ЛМ-199 від 15.03.2019р. повідомило Нацкомфінпослуг про вжиті заходи з метою усунення причин, що сприяли вчиненню порушення, та про намір подати позовну заяву до суду про стягнення з гр. ОСОБА_1 грошових коштів, отриманих від ТОВ "Лайм Мані".

За результатами розгляду інформації та документів, наданих зазначеним листом Нацкомфінпослуг встановлено, що ТОВ "Лайм Мані" вимогу Розпорядження за №250, в частині зобов'язання усунути порушення законодавства про фінансові послуги, не виконано, про що складено акт про правопорушення, вчинені ТОВ "Лайм Мані" на ринку фінансових послуг за №637/16-5/14 від 25.04.2019р..

На підставі встановлених порушень, 16.05.2019р. Нацкомфінпослугами прийнято постанову про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг до ТОВ «Лайм Мані» за №318/637/16-5/14-П.

Перевіряючи правомірність дій та рішень Нацкомфінпослуг, з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх незаконність та скасування, судова колегія виходить з наступного.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлено ЗУ "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Положеннями п.10 ч.1 ст.28 цього Закону встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.

Відповідно до ст.39 зазначеного Закону у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг (далі - справи про правопорушення), механізм прийняття рішень Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу та їх оскарження визначено Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг за №2319 від 20.11.2012р. (надалі - Положення №2319).

Приписами п.1.4 Положення №2319 визначено, що заходи впливу застосовуються в порядку, визначеному цим Положенням.

У відповідності до пп.3 п.2.1 розділу II Положення №2319, Нацкомфінпослуг може застосовувати заходи впливу, зокрема, накладати штрафи в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Пунктом 4.1 Положення № 2319 визначено, що провадження у справі про правопорушення є обов'язковою передумовою застосування заходів впливу, передбачених підпунктами 1 - 9 пункту 2.1 розділу II цього Положення.

За правилами п.п.4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 4.7, 4.9, 4.10 розділу IV Положення № 2319 виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта.

Акт про правопорушення, складений посадовою особою Нацкомфінпослуг, повинен містити документи, дані та інформацію, які підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги. Такі документи, дані та інформація долучаються до акта про правопорушення.

У разі виявлення порушення законодавства про фінансові послуги під час проведення перевірки (інспекції) акт про правопорушення складається не пізніше п'яти робочих днів після підписання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта перевірки (інспекції).

Днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення.

Акт про правопорушення складається та підписується у двох примірниках не пізніше 15 робочих днів з дати виявлення порушення законодавства про фінансові послуги.

Справу про правопорушення не може бути порушено, а наявна в провадженні справа про правопорушення підлягає закриттю в разі: якщо не доведено факт вчинення особою порушення законодавства про фінансові послуги; якщо вирішення справи про правопорушення не належить до компетенції Нацкомфінпослуг; якщо з дня вчинення порушення минуло три роки; припинення особи, щодо якої порушено справу про правопорушення; визнання таким, що втратив чинність, або визнання судом незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, повністю або в окремій його частині, нормативно-правового акта, який містить норму законодавства про фінансові послуги, яку порушено, або визнання нечинним чи скасування акта про правопорушення, яким зафіксовано факти, що свідчать про наявність порушення вимог законодавства про фінансові послуги; якщо порушено вимоги нормативно-правового акта, доступ до якого обмежений; наявності за одним і тим самим фактом іншої справи про правопорушення; якщо за тим самим фактом порушення є не скасоване рішення Нацкомфінпослуг у справі про правопорушення; прийняття на дату розгляду справи про правопорушення рішення Нацкомфінпослуг про виключення інформації про особу з Державного реєстру фінансових установ або з відповідних реєстрів та переліків, що ведуться Нацкомфінпослуг; порушення строку для прийняття рішення про застосування заходу впливу; якщо порушення та його наслідки усунені порушником самостійно до застосування заходів впливу, крім випадків, передбачених ст.41 і 43 ЗУ "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Нацкомфінпослуг як колегіальний орган приймає рішення про застосування заходів впливу, передбачених пп.1, 2, 4 - 9 п.2.1 розділу ІІ цього Положення, протягом 60 календарних днів з дня порушення провадження у справі про правопорушення.

До акта про правопорушення долучаються пояснення керівника або уповноваженого представника особи, інші документи, що стосуються справи про правопорушення (далі - матеріали про правопорушення).

Примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.

Керівник або уповноважений представник особи має право подати на розгляд справи про правопорушення письмові пояснення (заперечення) разом із документами, на яких вони ґрунтуються. Письмові пояснення в обов'язковому порядку долучаються до матеріалів справи про правопорушення.

Відповідно до п.п.4.11-4.26 Положення №2319 у випадку розгляду справ про правопорушення, за які передбачено застосування заходів впливу, визначених підпунктами 1, 2, 4 - 9 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, член Нацкомфінпослуг відповідно до розподілу обов'язків подає матеріали про правопорушення до Нацкомфінпослуг як колегіального органу для розгляду справи про правопорушення. Повідомлення особи про розгляд справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше ніж за десять робочих днів до дати розгляду справи про правопорушення.

Уповноважена особа Нацкомфінпослуг при підготовці справи про правопорушення, за яке передбачено застосування заходу впливу, визначеного підпунктом 3 пункту 2.1 розділу ІІ цього Положення, до розгляду повинна: з'ясувати, чи належить до її компетенції розгляд справи про правопорушення; з'ясувати, чи належить до її компетенції застосування відповідного заходу впливу; перевірити, чи дотримані вимоги законодавства при складанні акта про правопорушення; з'ясувати, чи є в наявності додатки, зазначені в акті про правопорушення; з'ясувати, чи застосовувалися раніше до особи заходи впливу за таким самим фактом; перевірити наявність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність особи; визначити необхідність залучення до розгляду справи про правопорушення фахівців, експертів із питань ринку фінансових послуг, фахівців саморегулівних організацій та інших осіб; перевірити своєчасність повідомлення особи про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення.

Уповноважена особа Нацкомфінпослуг вирішує питання, передбачені у пункті 4.12 цього розділу, визначає дату, час та місце розгляду справи про правопорушення, про що повідомляється особа рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дати розгляду справи про правопорушення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис.

Керівник або уповноважений представник особи при розгляді справи про правопорушення має право: знайомитися з усіма матеріалами, які є у справі про правопорушення; бути присутнім при розгляді справи про правопорушення; надавати пояснення (у тому числі письмові), заявляти клопотання по суті виявленого порушення.

Відсутність керівника або уповноваженого представника особи в разі якщо про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення він був повідомлений згідно з вимогами пунктів 4.11 та 4.13 цього розділу, не може бути підставою для відкладення розгляду справи про правопорушення.

Рішення про застосування заходу впливу або закриття справи про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис протягом 5 днів з дати його прийняття.

За результатами розгляду справи про правопорушення Нацкомфінпослуг або уповноважена особа Нацкомфінпослуг приймає одне з таких рішень: про застосування заходу впливу; про закриття справи про правопорушення.

Аналізуючи вищевказане, судова колегія зазначає, що зазначене Положенням чітко визначений порядок застосування заходів впливу Нацкомфінпослугами, зокрема, передбачено, що обов'язковою передумовою застосування заходів впливу, таких, як накладання штрафу, є провадження у справі про правопорушення, яке, в свою чергу, здійснюється з повідомленням особи щодо якої здійснюється розгляд такої справи.

Недотримання зазначених процесуальних вимог нівелює право особи, яка притягається до відповідальності, на захист її прав та інтересів в адміністративному досудовому порядку та зумовлює незаконність рішення контролюючого органу, прийнятого за результатами розгляду справи про правопорушення.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 28 лютого 2018р. у справі за №826/10418/16 та від 19 вересня 2018р. у справі за №815/4569/17.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи те, що Нацкомфінпослугами не було надано суду доказів щодо складання, своєчасного надсилання та отримання позивачем акту про правопорушення та інформації про час та розгляд справи про правопорушення, то апеляційний суд вважає, що суб'єктом владних повноважень не було дотримано законодавчо визначеної процедури притягнення до відповідальності особи, що обумовлює протиправність її наслідків, а саме постанови за №318/637/16-5/14-П від 16.05.2019р. про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

При цьому, судова колегія бере до уваги правову позицію, що викладена в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20.10.2011 у справі "Рисовський проти України", в якому суд зазначив, що принцип "належного урядування", зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов'язків.

Таким чином, апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ТОВ «Лайм Мані».

В доводах апеляційної скарги апелянт посилався на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

За таких обставин, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311, 315, 316, 322 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг - залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 9 вересня 2019р. - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її постановлення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Головуючий: Ю.М.Градовський

Судді: А.В.Крусян

О.В.Яковлєв