19 листопада 2019 року м. Дніпросправа № 280/917/19
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),
суддів: Прокопчук Т.С., Шлай А.В.,
за участю секретаря судового засідання Іотової А.О.,
за участю: представника відповідачів Голікова О.Ю..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 року, (суддя суду першої інстанції Лазаренко М.С.), прийняте у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжя, повне судове рішення складено 12.07.2019 року, в адміністративній справі №280/917/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Профбудкомплект» до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
04 березня 2019 року товариство з обмеженою відповідальністю «Профбудкомплект» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №984267/39139409 від 09.11.2018 та №985839/39139409 від 12.11.2018 про відмову в реєстрації податкових накладних №164, №165 від 10.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
зобов'язати ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ "Профбудкомплект" №164 та №165 від 10.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Профбудкомплект" складені та направлені на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) податкові накладні від 10.11.2017 № 164 та № 165, проте, позивачем було отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в яких зазначено, що документи прийнято, але реєстрація зупинена. Зазначає, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних стало те, що податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з чим позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів по зазначеним накладним. Вказує, що позивач скористався наданим правом та подав по податковим накладним пояснення та пакет документів, проте комісією ДФС безпідставно прийнято рішення про відмову у реєстрації податкових накладних від 10 листопада 2017 року № 164 та № 165 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Вказує, що реальність господарських операцій, в межах яких виписані вказані накладні, беззаперечно підтверджується первинними документами, які разом із письмовими поясненнями були направлені відповідачу-1, однак ним були прийняті спірні рішення про відмову в реєстрації 09.11.2018 № 984267/39134909 та від 12.11.2018 № 985839/31394909. Позивач вважає прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних необґрунтованими, протиправними та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України, оскільки відповідачем в оскаржуваних рішеннях, всупереч встановленій формі оформлення рішення, затвердженої порядком, не було вказано яких саме первинних документів останньому не вистачало для прийняття позитивного рішення щодо реєстрації податкових накладних, а саме відповідач повинен був підкреслити, відповідно до правил оформлення, ті первинні документи, яких йому не вистачило.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 року адміністративний позов задоволено: визнано протиправним та скасовано рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №984267/39139409 від 09.11.2018 та №985839/39139409 від 12.11.2018 про відмову в реєстрації податкових накладних №164, №165 від 10.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язано ДФС України зареєструвати податкові накладні ТОВ "Профбудкомплект" №164 та №165 від 10.11.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління ДФС у Запорізькій області звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що реєстрація податкових накладних, виписаних ТОВ «Профбудкомплект» була зупинена відповідно п. 201.16 ст. 201 ПК України, яким встановлено, що реєстрація податкової накладної/коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених КМУ, оскільки обсяг постачання товару/послуг перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає критеріям ризиковості. Комісією ГУ ДФС було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Позивач скористався своїм правом та подав до податкового органу додаткові первинні документи. Однак, відповідач дійшов висновку, що подані документи не в повному обсязі підтверджують господарські операції, а також в поданому пакеті документів виявлено недоліки, наявним є ризик порушення податкового законодавства. Відтак, відповідач зазначає, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є законними та обґрунтованими, прийнятими із дотриманням вимог чинного законодавства, а тому адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРОФБУДКОМПЛЕКТ" (Продавцем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Компанія Позитив" (Покупцем) був укладений договір поставки № 13/2017 від 17.07.2017 (далі - договір), за умовами якого на адресу покупця були поставлені будівельні матеріали, сухі будівельні суміші, лакофарбова продукція та інші товари будівельного призначення відповідно до видаткових накладних.
На виконання зазначеного договору 10 листопада 2017 року були поставлені указані товари, за наслідком чого сторонами оформлені і підписані такі видаткові накладні:
- № 3461 на загальну суму 110 799,65 грн., у тому числі податок на додану вартість - 18 466,61 грн.;
- № 3281 на загальну суму 117 257,54 грн., у тому числі податок на додану вартість - 19 542,92 грн.
При цьому, факт придбання товарів, що були реалізовані за вказаним договором підтверджується такими документами:
- на цемент ПЦ ІІ/Б-Ш-400 - видатковою накладною № РН-001251 про закупівлю товару у ТОВ "ВК "Термінал" від 09.11.2017;
- на емаль ПФ-11 К чорна, профілі СД 60/27 3 м та UD - договором поставки № 15/16 від 16.03.2016, укладеного з ТОВ "Стек", видатковою накладною № 2879 від 10.08.2017, видатковою накладною № 103 від 19.01.2017, видатковою накладною № 29 від 12.01.2017, видатковою накладною № 2929 від 16.08.2017, видатковою накладною № 2490 від 12.07.2017, видатковою накладною № 2217 від 22.06.2017, видатковою накладною № 3957 від 20.10.2017, видатковою накладною № 4120 від 01.11.2017, видатковою накладною № 3893 від 18.10.2017, видатковою накладною № 3545 від 26.09.2017, видатковою накладною № 3240 від 04.09.2017;
- на герметик акриловий білий 300 мл, герметик силіконовий санітарний прозорий, герметик силіконовий універсальний, ЕКО Суміш для шпаклювання цементну фінішну, ЕКО 12 суміш для пінополістиролу - видатковими накладними про закупівлю товарів у ТОВ "Баланс груп" № 398 від 09.08.2017, № 558 від 13.09.2017, № 740 від 19.10.2017, № 810 від 06.11.2017;
- на суміш Кнауф фініш, суміш Кнауф Перлфікс, суміш Кнауф НР Старт - видатковими накладними про закупівлю товарів у ТОВ "Югком" № РС1764 від 15.08.2017, № РС2026 від 12.09.2017;
- на глибокопроникаючу грунтовку СТ 17/10, штукатурку декор акрил - договором № 08/03 від 01.03.2017, укладеним з ТОВ з ІІ "Хенкель Баутехнік", видатковими накладними № 371065827 від 07.09.2017, № 3710663984 від 09.10.2017;
- на папір наждачний на паперовій основі - видатковою накладною про придбання товару у ТОВ "Віст груп" № 199748 від 31.10.2017;
- на профіль СД 60/27, профіль UD - видатковою накладною про придбання товарів у ТОВ "Каскад" № РН-0092211 від 27.10.2017;
- на підвіс анкерний Бочка - видатковою накладною про закупівлю товарів у ПП "Дніпромет" № РН-0001842 від 23.06.2017.
Відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивачем складено і надіслано на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 164 від 10.11.2017 (реєстраційний номер 925312308) та податкову накладну № 165 від 10.11.2017 (реєстраційний номер 9253130621).
29 листопада 2017 року позивач отримав квитанції про зупинення реєстрації зазначених податкових накладних ідентичного змісту. У них, зокрема, було вказано, що реєстрація податкових накладних зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України через відповідність критеріям оцінки ступеня ризиків, що визначений відповідно до пункту 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄПРН; виявлена невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2523, 3208, 3214, 7216, 7326. Запропоновано надати додаткові документи або пояснення.
08 листопада 2018 року позивач подав до контролюючого органу повідомлення № 8 щодо податкової накладної № 165 разом з поясненнями та копіями документів на підтвердження господарської операції, що підтверджується квитанцією № 2 від 08.11.2018. 09 листопада позивачем подане аналогічне повідомлення № 13 щодо податкової накладної № 164, що підтверджується квитанцією № 2 від 09.11.2018.
Рішенням комісії № 984267/39139409 від 09 листопада 2018 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 165 від 10 листопада 2017 року. Підставою відмови вказано: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Рішенням комісії № 985839/39139409 від 12 листопада 2018 року було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 164 від 10 листопада 2017 року. Підставою відмови вказано: ненадання платником податку копій договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів з додатками до них, копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
Не погодившись із прийнятими рішеннями, позивач звернувся до ДФС України зі скаргою № 925638801 від 19 листопада 2018 року (разом із копіями документів та поясненнями) на рішення комісії від 09 листопада 2018 року № 984267/39139409, та зі скаргою № 9259920341 від 22 листопада 2018 року (разом із копіями документів та поясненнями) на рішення комісії від 12 листопада 2018 року № 985839/39139409.
Однак відповідно до рішень комісії № 46852/39139409/2 від 28.11.2018, № 47619/39139409/2 від 03.12.2018 скарги позивача залишені без задоволення, а рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації спірних податкових накладних залишені без змін.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у реєстрації податкових накладних, звернувся до суду із адміністративним позовом.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачами не доведено, а судом не встановлено наявність підстав для зупинення реєстрації податкових накладних. Відповідачем у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної всупереч пп.201.16.1 п.201.16 ст. 201 ПК України не визначено також за яким із критеріїв моніторингу та оцінки ступеня ризиків відповідач дійшов висновку про наявність підстав для її зупинення та не вказано які конкретно документи, які були б достатніми для реєстрації цієї податкової накладної позивачу слід додатково надати.
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Така податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних в електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платника податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 р. (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Приписами п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до п.п.201.16.1 п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
а) порядковий номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування;
в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Так, критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних станом на час виникнення спірних відносин були затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року №567.
Відповідно до п.1 вказаного Наказу, оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).
Згідно п.6 вказаного Наказу, моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
Зі змісту зазначених приписів чинного законодавства вбачається, що сформовані за результатом здійснення господарських операцій податкові накладні підлягають реєстрації платниками податків у Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлені Податковим кодексом України строки. При цьому, податковий орган здійснює перевірку заявлених до реєстрації податкових накладних на наявність критеріїв ступеня ризиків та у разі їх наявності, зупиняє реєстрацію податкових накладних.
Як вбачається з матеріалів справи, після подання позивачем податкових накладних від 10.11.2017 року до реєстрації, відповідачем було оформлено квитанції №1 від 29.11.2017 року про зупинення реєстрації податкових накладних.
Так, згідно змісту вказаної квитанції, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних були висновки податкового органу, що відповідно до п. 201.1.16 ст. 201 ПК України реєстрації ПН/РК зупинена, оскільки в ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 року №567. За результатами опрацювання СМОКР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання товарів згідно УКТЗЕД: 2523,3214,7216,7326. Запропоновано надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення.
Суд звертає увагу, що в зазначених квитанціях відповідачем не наведено конкретний підпункт пункту 6 Критерії ризику. Між тим, не наведення відповідачем конкретного підпункту п. 6 Критеріїв є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним конкретним переліком відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладеної, а не будь-яких на власний розсуд.
Відповідачами не доведено, а судом не встановлено наявність підстав для зупинення реєстрації податкових накладаних, оскільки у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної всупереч пп.201.16.1 п.201.16 ст. 201 ПК України не визначено також за яким із двох критеріїв моніторингу та оцінки ступеня ризиків відповідач дійшов висновку про наявність підстав для її зупинення та не вказано які конкретно документи, необхідно надати позивачу для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладаних.
Між тим, одержавши квитанцію про зупинення реєстрації податкових накладних, позивач подав до податкового органу пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення операції по податковим накладним, реєстрація яких зупинена.
Комісія регіонального рівня - комісія ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, розглянувши ці документи, прийняла рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
При цьому, як вбачається зі змісту вказаних рішень, в них зазначена лише інформація про надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" № 117 від 21.02.2018 (надалі - Постанова) платники податку на додану вартість, у яких до 1 грудня 2017 року зупинено реєстрацію податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, що діяв до набрання чинності Законом України від 7 грудня 2017 р. № 2245-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році”, та які станом на 1 грудня 2017 р. не подали пояснень і копій документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування, мають право протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній / розрахунку коригування, подати пояснення і копії документів до таких податкових накладних / розрахунків коригування на розгляд комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, порядок роботи яких затверджується цією постановою.
Отже, порядок прийняття рішень щодо реєстрації спірних податкових накладних врегульований зазначеною Постановою. Зокрема, пункт 21 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, що затверджений Постановою передбачає, що підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
Однак, всупереч приписам чинного законодавства, податковим органом не було наведено конкретних підстав, які б обумовлювали обґрунтованість прийняття оскаржуваного рішення, а саме: не зазначено що саме стало підставою для винесення вказаного рішення, не зазначено конкретно які саме документи не булі подані платником та яких документів не вистачає для прийняття відповідного рішення про реєстрацію податкової накладної, з урахуванням поданого позивачем пакету документів, не вказано які саме подані документи містять недоліки, що унеможливлюють врахування документів для реєстрації ПН в ЄРПН. Рішення містить лише позначки в полі напроти граф із зазначенням переліку первинних документів, при цьому незрозумілим є чи ці документи, складені з порушенням законодавства чи ненадані взагалі, а в полі напроти графи з переліком первинних документів, які необхідно підкреслити в разі їх неподання відповідачем не підкреслено жодних документів.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що за приписами ст.2 КАС України, які фактично визначають вимоги зокрема до рішень суб'єктів владних повноважень, визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даному випадку, як було встановлено судом, оскаржувані рішення було прийнято відповідачем необґрунтовано, оскільки ним не було наведено жодних обставин, які б обумовлювали підстави його прийняття.
Отже, відповідачем в даному випадку не було належним чином обґрунтовано підстави прийняття оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, не дотримано процедури зупинення реєстрації, що в свою чергу свідчить про необхідність скасування рішень про відмову в реєстрації ПН та покладення на ДФС України обов'язку по реєстрації податкових накладних.
За викладених обставин, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції - відсутні.
Керуючись ст. 243, ст. 308,ст. 310, ст. 315, ст. 316, ст. 321 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09 липня 2019 року в адміністративній справі №280/917/19 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів.
Постанова в повному обсязі складена 20.11.2019 року.
Головуючий - суддя О.О. Круговий
суддя Т.С. Прокопчук
суддя А.В. Шлай