Постанова від 14.11.2019 по справі 340/1336/19

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2019 року м. Дніпросправа № 340/1336/19

головуючий суддя І інстанції - Жук Р.В.

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді (доповідача) Іванова С.М.,

суддів: Чепурнова Д.В., Коршуна А.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року в адміністративній справі № 340/1336/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови в перерахунку з 01.04.2019 року пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії з урахуванням не анульованих додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за роботу з таємними документами, виконання особливо важливих завдань).

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 було відмовлено.

ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням суду першої інстанції, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що у зв'язку зі скасуванням у судовому порядку постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», з 01.03.2019 року останній має право на перерахунок розміру його пенсії з урахуванням не анульованих додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за роботу з таємними документами, виконання особливо важливих завдань), як це передбачено приписами ст. 45 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області було подано відзив на апеляційну скаргу, в якому посилаючись на обґрунтованість висновків суду першої інстанції, останнє просило апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, відповідно до ст. 311 КАС України.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, в межах доводів останньої, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як було встановлено судом першої інстанції, відповідно до наказу від 22.12.2005 року № 527-О позивач був звільнений з посади начальника відділу по організації боротьби з фіктивними суб'єктами підприємницької діяльності та незаконним відшкодуванням ПДВ УМП ДПА в Кіровоградській області у званні полковника податкової міліції. З січня 2006 позивач отримує пенсію за вислугу років, що підтверджується даними його пенсійної справи, копія якої долучена до матеріалів справи.

14.05.2018 року Головне управління ДФС в Кіровоградській області склало на ім'я позивача та направило відповідачу довідку № 259 «Про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій» в якій зазначений розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за прирівняною посадою - 14910,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад 8460,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 4970,00 грн.

На підставі зазначеної довідки пенсійним органом було здійснено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 року виходячи з розміру грошового забезпечення, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року.

02.04.2019 року та 10.05.2019 року позивач звернувся до ГУ ДФС в Кіровоградській області із заявами про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для надання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області для перерахунку пенсії з включенням до неї всіх видів грошового забезпечення (надбавок, підвищень тощо).

За наслідками розгляду заяв ГУ ДФС в Кіровоградській області склало на ім'я позивача довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсій в якій зазначило розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії за прирівняною посадою - 18294,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад 8460,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням 1480,00 грн., надбавка за вислугу років (50%) 4970,00 грн., надбавка за роботу з таємними документами (15%) 1269,00 грн., премія за березень (25%) 2115,00 грн.

Листом від 17.05.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до довідки від 15.05.2019 року № 61.

27.05.2019 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області листом за № 10406/03-18 відмовило позивачу в проведенні перерахунку з посиланням на те, що згідно постанови правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 індивідуальні перерахунки пенсій, пов'язані з уточненням розміру грошового забезпечення, або окремих його видів здійснюються виключно на підставі документів, поданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств, з яких особу було звільнено, а також на те, що нормативно-правових актів, щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсій, призначених згідно Закону, після дати набрання рішенням суду законної сили не приймалось (а.с.10).

Не погодившись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відмовляючи у проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки від 15.05.2019 року № 61 пенсійний орган діяв в порядку та в межах повноважень, визначених законом, тому підстави для визнання протиправними дій відповідача та покладення на нього обов'язку по вчиненню певних дій - відсутні.

Суд апеляційної інстанції погоджується з зазначеними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції на момент перерахунку пенсії) при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплаченойому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції на момент перерахунку пенсії), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

З аналізу вказаних правових норм вбачається, що статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Так, перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення наведеною постановою не передбачено.

Як свідчать встановлені обставини справи, Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» була складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка № 259 від 14.05.2018 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії в сумі 14910.10 грн., яких: 8460 грн. - посадовий оклад, 1480 грн. - оклад за військовим званням, 4970 грн. - надбавка за вислугу років (50%).

На підставі зазначеної довідки відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача та здійснено відповідні виплати, з урахуванням приписів постанови №103 КМУ.

Однак, на переконання позивача, останній має право на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за роботу з таємними документами, виконання особливо важливих завдань) на підставі довідки від 15.05.2019 року № 61, оскільки постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними окремі пункти постанови КМУ № 103, а тому з березня 2019 року, останній набув право на проведення перерахунку його пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідно до положень Порядку № 45, в редакції Положення без змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.

Суд апеляційної інстанції, встановивши зміст спірних правовідносин, не погоджується з вказаними доводами позивача, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Отже, визнання нечинними з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 не створює для осіб права на проведення додаткового перерахунку пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, тому як останніми врегульовувались строки виплати пенсій, а не порядок проведення їх перерахунку, а алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.

В свою чергу, Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Як вже зазначалось, на виконання вимог Закону, чинного на час набуття позивачем права на перерахунок пенсії з моменту підвищення видів грошового забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб, та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, отриманої від ГУ ДФС у Кіровоградській області № 259, позивачу в 2018 році вже було проведено перерахунок пенсії. При цьому, підстави для визнання дій відповідача щодо проведення такого перерахунку пенсії протиправними чи такими, що вказують на проведення перерахунку пенсії не в повному обсязі, без врахування всіх складових грошового забезпечення, у суду відсутні.

Отже, оскільки законодавець пов'язує право осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб на перерахунок пенсії з підвищенням розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, а не з визнанням нечинними окремих положень актів, що регулюють порядок проведення перерахунку пенсії, на переконання колегії суддів, з 05.03.2019 року у ОСОБА_1 не виникло права на проведення додаткового перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, відтак відповідачем було правомірно відмовлено останньому у проведені останнього.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 316 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 липня 2019 року в адміністративній справі №340/1336/19 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, за винятком наявності підстав передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий - суддя С.М. Іванов

суддя Д.В. Чепурнов

суддя А.О. Коршун