11 листопада 2019 року м. Ужгород№ 260/1199/19
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Микуляк П.П.,
при секретарі Петрус К.І.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 , представник - ОСОБА_2 ,
відповідача:Головне управління ДМС України у Закарпатській області, представник - Радь О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
У відповідності до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України проголошена вступна та резолютивна частини Рішення. Повний текст Рішення виготовлено та підписано 18 листопада 2019 року.
27 серпня 2019р. ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області, яким просить суд
- визнати протиправним дії Головного управління Державної міграційної служби України Закарпатської області щодо відмови у оформленні посвідки на тимчасове проживання та скасувати рішення про відмову у оформленні посвідки на тимчасове проживання,
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області здійснити оформлення та видачу посвідки на тимчасове проживання, стягнути з відповідача судові витрати,
- стягнути судові витрати.
Позовна заява мотивована тим, що в липні 2019 року позивач звернувся до Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області з заявою щодо отримання посвідки на тимчасове проживання.
Рішенням від 24 липня 2019 відповідач відмовив в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі пп.6 п.61(Підстави відмови в оформленні та видачі посвідки) Порядку оформлення, видачі, обміну, посвідки на тимчасове проживання, затвердженого постановою КМУ від 25.04.2018 року № 322.
Позивач вважає, що відмова з посиланням на пропуск строку є протиправна, оскільки такий строк було пропущений не з його вини, а внаслідок введення його в оману чим порушено його право на захист.
Також позивач наголошує, що проживає на території України тривалий час, ІНФОРМАЦІЯ_1 у нього народився син, а 20.09.2018р. уклав шлюб з громадянкою України - мамою сина, що відповідно надає право тимчасового проживання на території України, однак вказані обставини відповідачем не були взяті до уваги.
Таким чином, відповідач порушив право позивача на залишення на території України і право на сім'ю.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає, що поданий позов є таким, що не підлягає задоволення та зазначив рішення Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про відмову в оформленні посвідки на тимчасове проживання приймалось з врахуванням та дослідженням всіх обставин справи і є правомірним та таким що прийняте в порядку та спосіб, визначений чинним законодавством України, а тому скасуванню не підлягає.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач проживав на території України згідно посвідки на тимчасове проживання, виданої в квітні 2012 року № ТР150696, термін дії якої було продовжено до 30.09.2018 року (а.с. 13).
ІНФОРМАЦІЯ_2 р. у позивача народився син - ОСОБА_3 . (а.с. 14)
20.09.2018р. позивач уклав шлюб з громадянкою України - ОСОБА_4 .
27.09.2018 р. звернувся до відповідача із заявою про обмін посвідки, строк дії якої закінчувався, однак відповідачем протиправно в усній формі було відмовлено у прийнятті таких документів та не роз'яснено причин відмови.
Факт правомірності відмови у прийнятті документів 27.09.2018р. досліджувався Закарпатським окружним адміністративним судом у справі №260/1296/18, де рішенням від 15.03.2019р. було зазначено, що відповідач правомірно відмовив позивачеві у прийнятті документів для обміну посвідки на тимчасове проживання.
10.07.2019р. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду було скасовано Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.03.2019 року у справі №260/1296/18 та прийнято нове рішення, яким позов було задоволено частково: -визнано неправомірними дії Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області щодо відмови у прийнятті документів для отримання посвідки на тимчасове проживання та
- зобов'язано Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області прийняти заяву щодо отримання посвідки на тимчасове проживання та розглянути пакет документів.
На підставі вказаного судового рішення відповідачем було прийнято заяву та пакет документів позивача.
За наслідками розгляду вказаної заяви 24.07.2019р. Головним управлінням Державної міграційної служби України в Закарпатській області прийнято рішення №187049000, яким відмовлено в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі пп.6 п.61(Підстави відмови в оформленні та видачі посвідки) Порядку оформлення, видачі, обміну, посвідки на тимчасове проживання, затвердженого Постановою КМУ від 25.04.2018 року № 322.
Підстави та порядок оформлення посвідки на тимчасове проживання в Україні встановлені Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" та Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визначення недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. №322.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" посвідка на тимчасове проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п'ятнадцятій та вісімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.
Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 5-1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" у випадку, визначеному частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, - період навчання, який зазначається в документі, що підтверджує факт навчання в Україні.
Як встановлено в ході розгляду справи по суті та не заперечувалося сторонами, позивач прибув в Україну з метою навчання, у зв'язку з чим отримав посвідку на тимчасове проживання.
Таким чином, згідно посвідки на тимчасове проживання № ТР150696, позивач мав право законно перебувати на території України до 30.09.2018 року.
Відповідно до ч. 13 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну з метою навчання та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період навчання.
Відповідно до ч. 13 ст. 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" підставою для видачі посвідки на тимчасове проживання у випадку, передбаченому частиною тринадцятою статті 4 цього Закону, є заява іноземця або особи без громадянства, дійсний поліс медичного страхування, документ, що підтверджує факт навчання в Україні, та зобов'язання навчального закладу повідомити центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, про відрахування з такого закладу.
Згідно ч. 1 ст. 5-3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" посвідка на тимчасове проживання видається у десятиденний строк з дня отримання заяви про її оформлення або продовження строку дії посвідки.
Відповідно до ч. 2 ст. 5-3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземець або особа без громадянства подає документи для продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання не пізніш як за 10 календарних днів до закінчення строку її дії.
Згідно з ч. 1 ст. 5-5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземець або особа без громадянства подає заяву про оформлення або продовження строку дії посвідки на тимчасове проживання та відповідні документи, визначені цим Законом та Кабінетом Міністрів України, особисто або через свого представника на підставі довіреності до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Відповідно до ч. 18 ст. 5 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" технічний опис, зразки бланків посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, порядок їх оформлення, виготовлення та видачі встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 р. №322 був затверджений Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визначення недійсною та знищення посвідки на тимчасове проживання, затвердженим (далі - Порядок №322).
Відповідно до п. 5 Порядку №322 посвідка видається протягом 15 робочих днів з дати прийняття документів від іноземця або особи без громадянства.
Згідно з п. 7 Порядку №322 обмін посвідки здійснюється у разі: 1) зміни інформації, внесеної до посвідки; 2) виявлення помилки в інформації, внесеній до посвідки; 3) закінчення строку дії посвідки; 4) непридатності посвідки для подальшого використання.
Відповідно до ч. 9 Порядку №322 оформлення (у тому числі замість втраченої або викраденої), обмін посвідки здійснюється територіальними органами/територіальними підрозділами ДМС через Головний обчислювальний центр Єдиного державного демографічного реєстру у взаємодії з Державним центром персоналізації документів державного підприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” по виготовленню цінних паперів” (далі - Центр).
Згідно з п. 11, п. 12 Порядку №322 внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр) здійснюється з використанням відомчої інформаційної системи ДМС. Для внесення інформації до Реєстру формується заява-анкета, зразок якої затверджується МВС.
Відповідно до п. 16 Порядку №322 документи для оформлення посвідки (у тому числі замість втраченої або викраденої), її обміну подаються до державного підприємства, що належить до сфери управління ДМС, центру надання адміністративних послуг (далі - уповноважений суб'єкт) та територіальних органів/територіальних підрозділів ДМС за місцем проживання іноземця або особи без громадянства.
Згідно до п. 17 Порядку №322 документи для оформлення посвідки подаються не пізніше ніж за 15 робочих днів до закінчення встановленого строку перебування в Україні.
Згідно п. 18 Порядку №322 у разі виникнення обставин (подій), у зв'язку з якими посвідка підлягає обміну (крім закінчення строку її дії), документи для її обміну подаються протягом одного місяця з дати виникнення таких обставин (подій).
Відповідно до п. 19 Порядку №322 у разі закінчення строку дії посвідки документи для її обміну можуть бути подані не пізніше ніж за 15 робочих днів до дати закінчення строку її дії. У такому випадку посвідка, що підлягає обміну, після прийому документів повертається особі та здається нею під час отримання нової посвідки.
Судом встановлено, що, строк дії посвідки позивача за №ТР150696 на тимчасове проживання закінчувався у неділю (вихідний день) - 30.09.2018 року.
Однак, згідно наявних у справі матеріалів із заявою про обмін посвідки, у зв'язку із закінченням строку її дії, позивач звернувся до відповідача у четвер - 27.09.2018 року, тобто за три календарні дні і за один робочий день до дати закінчення строку дії посвідки.
Допитаний в судовому засіданні в якості свідок - ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 . підтвердила факт одруження, наявності сина та звернення позивача саме 27.09.2018р. з заявою до відповідача. Причиною такого пізнього звернення вважає непослідовність дій попереднього адвоката.
Відповідно до п. 21 Порядку №322, працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта під час приймання документів від іноземця або особи без громадянства перевіряє повноту поданих іноземцем або особою без громадянства документів, зазначених у п.32, 33, 39 цього Порядку, відповідність їх оформлення вимогам законодавства, своєчасність їх подання, наявність підстав для оформлення та видачі посвідки, наявність відмітки про перетинання державного кордону чи продовження строку перебування або наявність документа, що підтверджує законність перебування іноземця або особи без громадянства в Україні, звіряє відомості про іноземця або особу без громадянства, зазначені в паспортному документі іноземця або документі, що посвідчує особу без громадянства, з даними, що містяться в заяві - анкеті.
У разі виявлення факту подання документів не в повному обсязі або подання документів, оформлення яких не відповідає вимогам законодавства, територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС, уповноважений суб'єкт інформують іноземця або особу без громадянства про відмову в прийнятті документів із зазначенням підстав такої відмови. За бажанням іноземця або особи без громадянства відмова надається у письмовій формі.
Згідно пп.6 п.61 Порядку №322 територіальний орган ДМС відмовляє іноземцю або особі без-громадянства в оформленні або видачі посвідки, у разі, коли іноземцем або особою без громадянства подано не в повному обсязі або з порушенням строків, визначених пунктами 17 і 18 цього Порядку, документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі посвідки.
Матеріалами справи підтверджено, а також сторонами не заперечується той факт, що громадянин Індії ОСОБА_1 звернувся із заявою та пакетом документів до Головного управління ДМС України в Закарпатській області для оформлення (обміну) посвідки на тимчасове проживання тільки 27 вересня 2018 року, а термін дії посвідки закінчувався 30 вересня 2018 року тобто за 1 робочий день до закінчення встановленого строку перебування в Україні (30 вересня припало на неділю - не робочий день тижня), що є порушенням строків визначених пункту 17 Порядку, відтак суд зазначає, що відповідачем правомірно відмовлено в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Щодо твердження позивача про те, що відповідачем було порушено його право на сім'ю слід повідомити наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_2 р. у позивача народився син - ОСОБА_3 . (а.с. 14)
20.09.2018 року позивач одружився з громадянкою України - ОСОБА_6 . (а.с. 15)
Згідно п.3 ч.1 ст.1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" возз'єднання сім'ї - це в'їзд та тимчасове або постійне проживання в Україні членів сім'ї іноземця або особи без громадянства, які проживають в Україні на законних підставах та можуть підтвердити відповідними документами наявність достатнього фінансового забезпечення для утримання членів сім'ї в Україні, з метою спільного проживання сім'ї незалежно від того, коли виникли сімейні відносини - до чи після прибуття іноземця або особи без громадянства до України.
Судом встановлено, що підставою відмови у оформленні посвідки на тимчасове проживання, у зв'язку із закінченням строку її дії, слугувало порушення саме позивачем строку подання такої заяви, у зв'язку з чим і було правомірно відмовлено у оформленні посвідки.
При цьому, суд констатує, що позивач не позбавлений можливості звернутися у встановленому законодавством України порядку до відповідача для отримання посвідки з підстав возз'єднання сім'ї.
Відповідно до ст. 19 Конституції України: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України: завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів належним чином правомірність винесеного ним Рішення про відмову в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання на підставі пп.6 п.61 Порядку №322, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі наведеного та керуючись ст. 242-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.255 КАС України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя П.П.Микуляк