ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
про зупинення провадження у справі
20 листопада 2019 року м. ОдесаСправа № 923/583/19
Південно-західний апеляційний господарський суд у складі:
головуючого судді Савицького Я.Ф.,
суддів Колоколова С.І.,
Разюк Г.П.
секретар судового засідання - Щербатюк О.В.
за участю представників учасників процесу:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Здоровєйщева Т.Ю., за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрсільгоспмаш”
на рішення Господарського суду Херсонської області
від 29 серпня 2019 року (повний текст складено 02.09.2019р.)
по справі № 923/583/19
за позовом Херсонської міської ради
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Укрсільгоспмаш”
про визнання укладеним договору оренди,
В липні 2019 року Херсонська міська рада (також - позивач, Міська рада) звернулась до Господарського суду Херсонської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» (також - відповідач, ТОВ «Укрсільгоспмаш», підприємство) про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки комунальної власності.
Позов обґрунтований тим, що Товариству з обмеженою відповідальністю “Укрсільгоспмаш” належить на праві приватної власності виробнича база, що розташована на земельній ділянці комунальної власності, площею 68,1393 га, кадастровий номер 6510136900:01:001:1952, що розташована по АДРЕСА_1 Тираспольська, 1, м. Херсон Херсонської області. Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України до відповідача переходить право користування вказаною земельною ділянкою, проте, останній ухиляється від укладання відповідного договору оренди землі.
Рішенням Господарського суду Херсонської області від 29.08.2019р. по справі №923/583/19 (суддя Пригуза П.Д.) позов Херсонської міської ради задоволено у повному обсязі. Визнано укладеним між Херсонською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю “Укрсільгоспмаш” поданий позивачем проект договору оренди земельної ділянки комунальної власності, площею 68,1393 га, кадастровий номер 6510136900:01:001:1952, що розташована по вулиці Тираспольська, 1, м. Херсон, Херсонської області.
Судове рішення, зокрема, мотивовано наявністю підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивачем в проекті договору оренди викладені усі істотні умови, які визначені як обов'язкові ст.13 Закону України "Про оренду землі" для визнання такого договору укладеним, а також вимогами до типової форми договору.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» звернулось до Південно-західного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій відповідач просить повністю скасувати рішення Господарського суду Херсонської області від 29.08.2019р. по справі №923/583/19 та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Так, апелянт, зокрема, зазначає, що в порушення приписів п.5 ч.1 ст. 227 Господарського кодексу України місцевим господарським судом було відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі №923/583/19 до закінчення судового розгляду та набрання законної сили судовими рішеннями в інших справах, а саме: №540/597/19 та №2140/1869/18 (номер касаційного провадження К/9901/21182/19). У даному клопотанні Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» було повідомлено суд першої інстанції про те, що предметом розгляду в даних справах є нормативно-грошова оцінка, яку Херсонська міська рада застосувала в редакції договору оренди, що є предметом спору у даній справі №923/583/19. Вартість земельної ділянки у сумі 332 062 376,33 грн. була розрахована виходячи з рішення сесії Херсонської міської ради № 1398 від 05.06.2018 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсон». Але, рішеннями Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/597/19 від 11.06.2019р. було визнано протиправним та нечинним відповідне рішення сесії Херсонської міської ради від 05.06.2018р. №1398. В подальшому, П'ятим апеляційним адміністративним судом відкриті апеляційні провадження від 17.07.2019р. та 23.07.2019р. за апеляційними скаргами Херсонської міської ради та Виконавчого комітету Херсонської міської ради на рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/597/19 від 11.06.2019р.
Проаналізувавши доводи апеляційної скарги, застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесені рішення, колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду зазначає таке.
Як вбачається з матеріалів справи, даний спір виник, тому що ТОВ “Укрсільгоспмаш” не згоден з умовами запропонованого Херсонською міською радою договору оренди земельної ділянки, у зв'язку з відсутністю чинної нормативно-грошової оцінки цієї ділянки, яка є обов'язковою для визначення розміру орендної плати. Розмір встановленої орендної платі, яка є істотною умовою договору, на даний момент не містить чинного підгрунття.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди (ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
При цьому, ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України визначено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч.2 ст.638 Цивільного кодексу України).
Положеннями ст.284 Господарського кодексу України визначені істотні умови договору оренди.
Так, Істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу (ч.1 ст.284 Господарського кодексу України).
Разом з цим, ч.1 ст.10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» встановлено, що істотними умовами договору оренди є: об'єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); термін, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань, якщо їх нарахування передбачено законодавством; відновлення орендованого майна та умови його повернення; виконання зобов'язань; забезпечення виконання зобов'язань - неустойка (штраф, пеня), порука, завдаток, гарантія тощо; порядок здійснення орендодавцем контролю за станом об'єкта оренди; відповідальність сторін; страхування орендарем взятого ним в оренду майна; обов'язки сторін щодо забезпечення пожежної безпеки орендованого майна.
За положенням ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка. Крім цього, за приписами ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
З огляду на вказані приписи положень законодавства, нормативна грошова оцінка вартості земельної ділянки є обов'язковим доказом для встановлення обставин, які мають значення для правильного вирішення спору у вказаній справі, зокрема щодо визначення розміру орендної плати за земельну ділянку на підставі нормативної грошової оцінки.
Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується сторонами у справі, в спірному договорі земельної ділянки орендодавець (Херсонська міська рада) встановила орендну плату у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (згідно з рішенням міської ради від 26.08.2011 №333) (п.9 Договору).
При цьому, як вбачається з розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку відведену ТОВ «Укрсільгоспмаш», наявному у матеріалах справи (а.с. 16-17), нормативна грошова оцінка земельної ділянки видана головним управлінням Держеокадастру у Херсонській області у 2019р. дорівнює 332 062 376,33 грн. На підставі вказаної суми відповідачу була розрахована орендна плата у розмірі 9 961 871,29 грн. за рік.
Вартість земельної ділянки у сумі 332 062 376,33 грн. була розрахована виходячи з рішення сесії Херсонської міської ради № 1398 від 05.06.2018 року «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Херсон».
Проте, як встановлено в процесі розгляду справи, це рішення міської ради було визнано протиправним та нечинним рішенням Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/597/19 від 11.06.2019р. В свою чергу, останнє оскаржено в П'ятому апеляційному адміністративному суді, а саме: за апеляційними скаргами Херсонської міської ради та Виконавчого комітету Херсонської міської ради на рішення Херсонського окружного адміністративного суду у справі №540/597/19 від 11.06.2019р. відкриті апеляційні провадження від 17.07.2019р. та 23.07.2019р.
Відтак, станом на дату розгляду апеляційної скарги у справі №923/583/19 Південно-західним апеляційним господарським судом, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий №6510136900:01:001:1952), що дорівнює 332 062 376,33 грн. є спірним.
20.11.2019р. від ТОВ «Укрсільгоспмаш» до суду апеляційної інстанції надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №923/583/19 в порядку п.5 ч.1 ст.227 Господарського процесуального кодексу України. В обґрунтування наданого клопотання відповідач зазначив про неможливість об'єктивного розгляду справи №923/583/19 до перегляду справи №540/597/19 П'ятим апеляційним адміністративним судом.
Приймаючи до уваги, що у даному спорі укладення договору оренди земельної ділянки (кадастровий №6510136900:01:001:1952) безпосередньо залежить від дійсності розміру нормативної грошової оцінки, апеляційна колегія вважає, що справа №923/583/19 та справа №540/597/19 є пов'язаними у розумінні ст. 227 Господарського процесуального кодексу України, а без вирішення питання щодо дійсності розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки суд позбавлений можливості зробити висновок про наявність чи відсутність ухилення відповідача від підписання відповідного договору оренди.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Аналізуючи матеріали справи, суд апеляційної інстанції зазначає, що істотна умова договору, з якою не погоджується відповідач, прямо залежить від обставини, яку суд не може встановити самостійно при вирішенні даної справи, а саме: дійсність розміру нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки, який становить 332 062 376,33 грн.
Керуючись ст. ст. 227, 229, 232, 234 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд, -
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсільгоспмаш» про зупинення провадження у справі №923/583/19 задовольнити.
Зупинити апеляційне провадження у справі №923/583/19 до закінчення перегляду П'ятим апеляційним адміністративним судом справи №540/597/19.
Зобов'язати сторін повідомити Південно-західний апеляційний господарський суд про результати розгляду П'ятим апеляційним адміністративним судом справи №540/597/19.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена до Верховного Суду у строк, встановлений ст. 288 ГПК України.
Головуючий суддя Я.Ф. Савицький
Суддя С.І. Колоколов
Суддя Г.П. Разюк